Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

bogdana, cam asa mi-a iesit si mie. ziceam salar la ceea ce luam lunar pana acum - fara cei 6 milioane care se dau pt geaman. adica indemnizatia normala (85%din...)+alocatiile. la astea am mai adaugat cei 6 milioane din luna asta + 6 + 6 + aprox 3 (daca se ia din 18 iunie si nu din 15)
astept ziua de 9 sept.

luminita, s-a produs un nou click in dezvoltare. bravo voinicilor!

intrebare: de cand putem trece pe canita cu cioc si ce canita se foloseste. sunt acum tot felul de minuni anticolici, antipicuri, ... anti-figuri in cap, cu silicon, cu plastic, cu cauciuc. nu imi dau seama daca cele cu 40lei stiu ceva mai mult decat cele de 30 sau 19, de ex. sau numai firma se plateste. am oroare sa cumpar ceva la dublu numai pt ca e ... nuk sau nuby sau chicco sau alte ... avioane. dar daca spune cineva ca a folosit si ar merita inseamna ca e ceva de capul lor.


................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Larisel Multumim pentru aprecieri

Bogdana Sper sa primim si noi luna asta!

Luminita Deja poti sa spui ca ai doi !
E cu atat mai emotionant cu cat vedem progresele la amandoi bebeii odata!Unu a inceput sa faca ceva, celalalt altceva! Noi sunetm la stadiul de stat in pozitia de mers de-abusilea. Stefi isi misca genunchii si se sprijina cu nasucul de pat si se taraie in timp ce Teo sare precum iedutii! Cert e ca nu au stare deloc! Trebuie sa fiu foarte atenta dar sunt si foarte mandra in acelasi timp cand vad ca practic au inceput sa se deplaseze!

Clara Eu nu stiu ce sa iti spun despre canita cu cioc! Nu m-am gandit deloc pana acum sa le cumpar! Pentru ce este recomandata?Gemenutele noastre sunt aproape de-o-seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Clara la Avent sunt biberoane cu tzutzuroi de la 6 luni si de la 12 luni... difera tzutzuroiul...
Cu supapa antiscurgere.... dar e posibil sa nu le placa pt. ca trebuie tras mai tare ca sa iasa lapticul

Luminita am vazut pozele si cu par, si fara par
Te-ai tuns si tu mami? Iti sta farte bine
Edit: felicitari pentru progrese





CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:

Clara Eu nu stiu ce sa iti spun despre canita cu cioc! Nu m-am gandit deloc pana acum sa le cumpar! Pentru ce este recomandata?Gemenutele noastre sunt aproape de-o-seama.



felicitari si voua pentru progrese!

la noi Anto si-a tinut azi singura biba pana a terminat de mancat tot, iar Iulia si-a transformat si ea discursul intr-unul controlat, daca aude un cuvand trisilabic isi fragmenteaza si ea lalaiala in trei, cu doua silabe la fel.

nu mi-a recomandat nimeni cana cu cioc, dar se cam invecheste ultima tura de bibe si trebuie sa luam altele. m-am gandit atunci ca decat sa luam biberoane nou, cam 4 buc, ca nu mai e nevoie de mai multe, luam direct cani cu cioc, dar care sa le fie de ajutor. sa nu aiba fluxul mare ca sa nu se inece.
ele isi scot bibele din gura in timp ce mananca, mai se strabma la ele, le mai vorbesc,le rad... apoi iar in gura... intre timp se scurge pe fata si gat destul de bine. de aceea ar trebui ceva cana din care curge numai cand trag.
am mai gasit ceva pe net... se pare ca cine a realizat blogul este simpatinzantul unei anumite firme http: // babydex. com /2009/03/26/o-cana-anticurgere -pentru-fiecare /
am pus spatii ca.... na.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cam rar, dar suntem foarte ocupati. Toata ziua stam afara, iar seara pic de oboseala. In casa nu dorm si sunt maraite, dar cum ies afara cum dorm.
Fetitele cresc, sunt frumoase, asa zic eu. Le puteti vedea www.flickr.com/photos/monicahhh/3973202891/" target="_blank">aici

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Pupam toate fetele si bebeii!!!
Am trecur de raceala si va multumim pt sfaturi...am o alta intrebare de vreo 2 zile alexia se trezeste urland si daca pana acum o dovedeam cu ceiut nani pe picioare sau in ultima instanta un pic de lapte aseara nu am reusit cu nik...a urlat cu mici pauze de la 3 pana pe la 5, mi-o trezea si pe vali deci a fost haos...asa ca intreb ce ar putea fi???mentionez ca suntem stirbe dar nu prea as mai da vina pe dinti ca de pe la 6 luni dam vina pe dinti,au gingiile inflamate dar nush ce sa zic asa urat se manifesta???ar mai putea fi ceva am schimbat laptele adik am trecut de la humana de 8 luni la cel de 10 si am vazut ca le cam da gaze dar chiar asa sa fie moarta de oboseala si totusi sa nu poata adormi si sa planga in continuu???starea generala e buna nu am vazut altceva care sa-mi dea de gandit de aceea sunt nedumerita.
felicitari pt progrese lumi, ai niste baieti superbi, au niste ochi albastri de ma topesc...o sa se faca coada la usa voastra...
In rest am vazut numai copii superbi ...adik am avut niste timp si m-am uitat cam la toate pozele...
Pup toate fetele fara exceptie si bebeii si bebelinele!!!
Laara tu ce mai faci???

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andutza_02

Pupam toate fetele si bebeii!!!
Am trecur de raceala si va multumim pt sfaturi...am o alta intrebare de vreo 2 zile alexia se trezeste urland si daca pana acum o dovedeam cu ceiut nani pe picioare sau in ultima instanta un pic de lapte aseara nu am reusit cu nik...a urlat cu mici pauze de la 3 pana pe la 5, mi-o trezea si pe vali deci a fost haos...asa ca intreb ce ar putea fi???mentionez ca suntem stirbe dar nu prea as mai da vina pe dinti ca de pe la 6 luni dam vina pe dinti,au gingiile inflamate dar nush ce sa zic asa urat se manifesta???ar mai putea fi ceva am schimbat laptele adik am trecut de la humana de 8 luni la cel de 10 si am vazut ca le cam da gaze dar chiar asa sa fie moarta de oboseala si totusi sa nu poata adormi si sa planga in continuu???starea generala e buna nu am vazut altceva care sa-mi dea de gandit de aceea sunt nedumerita.
felicitari pt progrese lumi, ai niste baieti superbi, au niste ochi albastri de ma topesc...o sa se faca coada la usa voastra...
In rest am vazut numai copii superbi ...adik am avut niste timp si m-am uitat cam la toate pozele...
Pup toate fetele fara exceptie si bebeii si bebelinele!!!
Laara tu ce mai faci???

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/




Aici sunt , aici sunt...citesc mereu mereu dar scriu mai rar...
Luminita...vreau sa spun ca mi-au dat lacrimile...cand am vazut pozele cu hunii tunsi am realizat ca nu mai sunt bebelusi...m-a socat...erau niste barbatei in toata regula...cand ma uitam la ei cu plete ii vedeam bebeii Luminitei...si am dat cu ochii de ei tunsi...expresia care mi-a venit in minte a fost "baietii Luminitei"..ce chestie...of cum trece timpul..acus vine si vremea noastra...plang de pe acum...vreau sa ramana bebelinele mele mereu..nu vreau sa creasca..oricum La multi ani ! din suflet huni dragi...mult noroc , fericire si o minte ascutita
Andutza..poate fi totusi o faza trecatoare...nu te nelinisti...si da..am auzit ca poate fi si de la dinti..
Noi, mai nou, am invatat sa ne ridicam singure in funduletz si fiindca le place asa rau ma trezesc cu ele in miezul noptii in fundulet si cu suzi in gura...zici ca-s hopa - mitica..eu le asez ele sus in fund
Ne batem pe orice, ne furam orice....oricat de identice sunt jucariile tot mai buna e a celeilalte
Mancam bine dar nu luam totusi in greutate..avem 8 luni si 7300g
Eu le-am dat canuta cu cioc de la avent de pe acum..dar nu cu lapte ci cu ceai sau suc de fructe...si nu e asa de greu de tras..ele o tin singure si beau bine din ea...dar numai cand stau pe spate o tin singure ..in fund nu...e un pic cam grea si obosesc.
Mi-e tare dor de voi ....mi-e asa greu sa intru pe net...fetele au inceput sa misune...m-am trezit cu Ilinca in buc dupa mine...nu merge in 4 labe ci se taraste pe burta ca iguanele..au o vitezaaaa..
Ciubotaru...pe fetele tale le cheama ca pe ale mele..numai ca la ele este al doilea nume
Va pup dulce si pupam toti bebeii.mai am de recuperat cateva poze si o sa fiu la curent si cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

In mare graba am intrat sa va pup si sa-i spun lui Moniland ca fetitele ei nu sunt frumoase, ci superbe! Si destul de zdravene imi par mie.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Moniland Ai doua fetite superbe! Felicitari pentru amenajarea camerei!!!
Andutza Sper sa treci repede peste marait. Si noi am avut o perioada, tind sa cred ca la noi a fost de la dintisori.Acum ma astept sa fie nelinistite din nou.Urmeaza cei de sus!
Laara Le-am vazut pe tizele noastre!Sunt frumoase foc!!! Mai bine ca sunt mai usurele,important este sa fie sanatoase! Ale mele sunt durdulii si mi-au rupt bratele si mijlocul.
mamicile,bebeii,piticii si burticile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita83 spune:

Va salut mamici si viitoare burtici! Am revenit dupa ce am citit pe nerasuflate ce mesaje interesante si subiecte ati mai postat in timp ce noi am fost internati in spital.Dinnou.Colica renala acuta dreapta.Important este ca bebeii sunt bine si burtica creste.Domnul dr.a spus ca o sa ne tot vedem pe la spital pt ca voi mai face colica, ca e normal.Ati mai patit vreuna din voi asa pe timpul sarcinii? In fine, pe 8.10 mergem sa facem eco 4d cu morfologie fetala.Sper ca bebeii sa fie bine si poate aflam si ce sunt! Pe 10.10 implinim 5 luni de sarcina. In legatura cu subiectul cu Kg luat in timpul sarcinii, eu pana acum nu am luat niciun Kg, de pe la 2 luni jumate nu am prea putut manca mai nimic si am slabit 3 Kg si acum suntem iar la 59 cum aveam inainte sa raman insarcinata.Nu prea ma gandesc la Kg nu conteaza cat te ingrasi, important este sa mananci sanatos,si cand iti este foame, sunt mai importanti bebeii, vedem noi apoi cum dam jos. Abia astept sa vad ce sunt, inca nu ne-am luat nimic pt bebeii.M-am mai uitat pe mai multe site-uri de carut dublu,(nu stiu daca o sa mai am pe cineva sa ma ajute cu un al 2 lea carut)si mi-am facut o parere. Sunt destul de scumpe dar mai cautam.Avem timp destul.Si patuturi.O prietena care va naste acum m-a sfatuit sa incep de pe acum sa cumpar ce avem nevoie ca ne va fi f greu mai tarziu sa le putem lua pe toate, mai ales ca sunt 2. In rest felicitari pt toate mamicile citesc tot ce spuneti ca se intampla cu gemenutii vostrii si invatam si noi de pe acum.Din burtica.Va pupam

Mergi la inceput