Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Clara, uite aici un subiect: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139673

Eu nu stiu ce sa spun, ca noi mancam carne.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

luminita cu intarziere (din lipsa de net) iti spun si eu la multi ani pt huni, sa fie sanatosi, sa va bucurati de ei si sa va aduca numai bucurii.
anduza mie dr pediatra mi-a recomandat pt rosu in gat tot aerosoli, desfunda caile respiratorii.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Hello,

acum am venit si eu de la clinica. Mi-am vazut bebelusii. Nu mai pot de fericire. Faceau la tumbe pe acolo, zici ca erau la ora de pozat. Mi-au luat si o gramada de sange pentru analize. Acum macar am scapat de un stress in plus, toata noaptea nu am putut dormi de griji.

Sabina 10+, mamica Alexandrei

http://www.dropshots.com/sabana#albums/poze%20noi%20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Ioana iti doresc sarcina usoara si la termen. La mine cea mai frumoasa poza de la eco a fost cea de la 10 sapt. Numai acolo au incaput cu totul in poza si se vedeau foarte clar capusoarele, manutele, piciorusele, burticile in rest numai capusoare, numai piciorusele.

Fetelor pe baiatul meu il apuca niste crize de plans dintr-o data (din ras, din somn, din joaca), de zici ca-l tai. Nimic nu vrea decat sa planga. Nu stiu ce poate fi. Il doare ceva? Oare ii iese vre-un dintisor? Gingia nu e crapata . Poate sa faca colici la 5 luni si o sapt? Ei nu au avut. Oare pt ca mananca des, il doare burta?
De cateva zile le dau lapte praf. Nu vad vreo schimbare, tot des mananca.
Lui Bogdan nu-i place laptele praf. El e certat cu bibele, iar la lingurita bea putin cam 10-20 ml. Apoi ii curge tot gura de parca e sparta.
Am inceput sa le dau suc de morcov (dimineata la ora 10)si cereale (seara). Azi le-am facut suc de mar, dar nu le-a placut. L-am facut la storcator si a iesit ca o spuma, ca un piure foarte fin. Oare de asta nu l-au vrut? Maine am sa-l fac la razatoare si o sa colectez sucul care se lasa. Sper sa am mai mult succes.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

andutza, aerosolii dau rezultate intr-adevar, desfunda f bine caile respiratorii. pentru tuse, eu iti recomand PROSPAN, e pe baza de plante, e bun si pentru tuse seaca si pentru cea productiva.
- nu inteleg de ce doctorul ti-a dat sumetrolim, noi am luat sumetrolim cand am avut adenovirus... au si scaune dese si moi?

incearca sa le hidratezi cat mai bine, nu forta cu mancarea, daca oricum o vomita, mai bine treci cateva zile doar pe lapte si sucuri/apa/ceai. daca vomita, pericolul deshidratarii e mai mare, deci e important sa bea multe lichide, poate cu seringa de medicamente iti va fi mai usor...

pentru gat, poti incerca HOMEOGENE, e homeopat, deci iar nu strica sau TANTUM verde Spary, cate 2 pufuri pe zi. face minuni. sigur le doare gatul daca varsa (si tusesc), asa ca si asta poate fi de ajutor...

sanatate multa, sper sa fie totul bine!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuca

Fetelor pe baiatul meu il apuca niste crize de plans dintr-o data (din ras, din somn, din joaca), de zici ca-l tai. Nimic nu vrea decat sa planga. Nu stiu ce poate fi. Il doare ceva? Oare ii iese vre-un dintisor? Gingia nu e crapata . Poate sa faca colici la 5 luni si o sapt? Ei nu au avut. Oare pt ca mananca des, il doare burta?
De cateva zile le dau lapte praf. Nu vad vreo schimbare, tot des mananca.
Lui Bogdan nu-i place laptele praf. El e certat cu bibele, iar la lingurita bea putin cam 10-20 ml. Apoi ii curge tot gura de parca e sparta.
Am inceput sa le dau suc de morcov (dimineata la ora 10)si cereale (seara). Azi le-am facut suc de mar, dar nu le-a placut. L-am facut la storcator si a iesit ca o spuma, ca un piure foarte fin. Oare de asta nu l-au vrut? Maine am sa-l fac la razatoare si o sa colectez sucul care se lasa. Sper sa am mai mult succes.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

de 2 minuni Bianca Ioana si Bogdan Andrei - 20.04.2009


in primul rand, multumesc mult pentru urari!

si ai mei plangeau din senin, mai ales Robi, pe la 5-6 luni. a fost o faza care a trecut. poate viseaza sau se sperie de ceva. sau ii poate iesi vreun dintisor, chiar daca gingia nu e crapata. dintii astia isi trimit simptomele inainte de aparitia lor propriu-zisa chiar si cu 3-4 luni de zile... ai observat daca roade jucariile/manutele sau isi suge degetul mai des decat de obicei? sau daca saliveaza excesiv? sau daca gingia e alba si tare sau rosie si inflamata? astea sunt semne clare de dintisori...

nu am auzit de colici la o varsta asa de inaintata. poate gaze, de la lapte praf, dar zici ca nu papa mult lapte praf, deci nu se explica... sau pot fi dureri de burtica de la noile alimente introduse.

cu noile alimente introduse trebuie sa ai rabdare, e f posibil sa nu le placa din prima. la fel, e foarte posibil sa nu le placa consistenta, poate daca le dai sub forma de piure f moale, le vor accepta mai usor...
de asemenea, e indicat sa faci o pauza de cateva zile intre alimentele nou introduse: pentru a preveni posibile intolerante/alergii, dar si pentru a da ragaz organismului sa se obisnuiasca cu noul aliment. mai ales in cazul fructelor, care sunt acide.

si sper sa rezolvati problema cat mai repede!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

Nu stiu ce o sa ma astepte mai tarziu, dar nazdravana mea de Teo de la vreo 4 luni si jum ( nici nu stia sa tina bine jucaria in mana ) indiferent ca avea si ea o zdranganitoare in mana, se benocla la cea pe care o avea sor-sa si facea ea ce facea si i-o lua !!!! Eu am zis ca e mica si nu isi da seama, dar inseamna ca si mai tarziu e la fel !!! Mi-e mila de Stefi!
Oare se mai intoarce roata?

Iuca Fetele mele dadeau in plans dintr-o data atunci cand le-au spart dintisorii, dar la ele se vedeau gingiutele super umflate!Nu stiu ce sa zic! In privinta sucurilor de fructe, am sesizat la noi ca tine de toane.Uneori il beau, alteori nici nu vor sa il guste.Eu combin morcovul cu marul.Mi se pare ca are un gust mai bun!Sper sa auzim de bine.

Maine dupa-amiaza facem vaccinul de 6 luni! Imi este mila, dar am citit pe importanta lor, asa ca m-am intarit!

toate mamicile, bebeii si burticile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Bafta la vaccin..sa nu plangeti mult
si Vlad e smecher si-i ia jucariile lui Catalin prin "invaluire"..si numai il aud urland saracul dupa ele



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ciobotaru

Nu stiu ce o sa ma astepte mai tarziu, dar nazdravana mea de Teo de la vreo 4 luni si jum ( nici nu stia sa tina bine jucaria in mana ) indiferent ca avea si ea o zdranganitoare in mana, se benocla la cea pe care o avea sor-sa si facea ea ce facea si i-o lua !!!! Eu am zis ca e mica si nu isi da seama, dar inseamna ca si mai tarziu e la fel !!! Mi-e mila de Stefi!
Oare se mai intoarce roata?



dap, se poate intoarce f bine. in cazul nostru, Edi a initiat treaba cu furatul jucariilor, acum Robi e insa sefu' la faza asta...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
prima aniversare
beculete
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:



poze petrecere I

poze petrecere II

beculete

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
prima aniversare
beculete
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput