Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(40)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

alexa_teo, si noi am trecut si inca trecem prin aceleasi probleme cu batutul muscatul impinsul pt aceeasi jucarie in acelasi moment, ba mai mult, acum se cearta pt mami, degeaba le explic ca-i mami la amandoi, daca-i iau pe amandoi in brate in acelasi moment, se imping se lasa cu crize de nervi...
Noi le-am explicat de fiecare data ca nu-i frumos, ca pe bogdan respectiv pe alexandra o doare, cand sau mai marit pe la 2 anisori am inceput sa-i despartim, sau mergeam impreuna si cautam cealalta jucarie identica, am incercat de toate cat ne-am priceput noi, a trecut timpul fiecare varsta a venit cu alte si alte manifestari, dar cu cat inainteaza in varsta e mai bine zic eu, incep sa am cu cine ma intelege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa_teo

trebuie sa stau numai cu ochii pe ele ca se cearta,se imping,se musca,asa fac si ai vostri?eu nu inteleg de ce se cearta asa?doar au jucarii duble,dar ele vor una si aceasi jucarie de fiecare data si in acelasi timp.



si eu am vrut sa va intreb treaba asta. cum se procedeaza mai bine? are sens sa luam din unele jucarii dubluri? ceea ce au primit, au primit dublu (jucarii de dentitie, care si eu as fi luat doua, dar poate nu aceeasi culoare)
ma gandesc la jucariile tip papusi. daca tot e sa iau mai multe, as prefera sa iau una blonda si una bruneta, nu chiar identice. atata timp cat fiecaruii copil ii trebuie jucaria din mana celuilalt, ce sens mai are sa existe doua identice?
nu imi dau seama cum judeca copiii mici.

poate pe la 3-4 ani patesc cu hainele tocmai fenomenul de care ma temeam, ca o sa vrea haine la fel, si musai roooooz.o sa ma impusc! visez ca le imbrac diferit si cat mai departe de roz, dar poate e un vis prostesc.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Da.... jucarii identice si la fel Chiar si asa exista sansa sa se bata doar pe una dintre ele... dar ai mai mult succes sa-i convingi sa nu se mai bata, cand vii cu una identica pt. cel are n-are...
Eu am facut greseala sa le iau jucarii care fac acelasi lucru... dar culori sau un pic diferite... se bateau pe ele ... in cazul asta nu prea ai cum sa-i impaci... daca nu's la fel...
In plus, ii luam si Elenei jucarii de bebelusi ... pt. ca si ei ii placeau mai multe ce aveau fratii





CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiiii


va multumesc inca odata de sfaturi! Eni si-a revenit, functioneaza ff bine distrasul atentiei, asa ca merege totul fara pedepse si fara circ

vad ca discutati de jucari, din punctul meu de vedere(al nostru) indicat ar fi sa fie si identice si diferite. Se intampla sa se si certe pe jucarele si sa apar cu cea identica, dar Tustele au personalitati diferite prin urmare si activitati preferate diferite: Eni e interesata de masinute, papusi, minge; Ana colorat si rasfoit carti, reviste, lego. Dar jucariile preferate, cele cu care fac nani sunt unice, ele si le-au ales si au preferat sa doarma cu ele din plusurile mele de domnisoara jucariile mele.




PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

buna.

noi avem jucariii identice si putin diferite si total diferite,deci de tot soiul...incerc pe cat posibil cand vad ca se cearta pt una sa o impac cu alta,sa-i distrag atentia catre altceva,dar cea care are jucaria vrea si ea apoi acelasi lucru,sau sa o iau si pe ea si ajungem din nou de unde am plecat...la impins,tipat,muscat...eu daca se imping,musca sau orice lucru ce n-au voie,desi sunt mici le tin "pedepsite" in patut 5 minute...apoi le las iar pe jos la joaca si tot asa si uneori am observat ca da roade,daca tipa una la alta si ii zic"daca mai faci asa te pedepstesc in patut" si ii arat patutul se calmeaza pe loc....bine ca apoi cum ma intorc cu spatele o iau d ela caapt...
off e greu trebuie nervi de fier si multa multa rabdare....
Teo a mea e cam mucoasa...ce as putea saa-i dau ca abia maine dimineata ajungem la dr..doar ii curg mucii,i-am pus ser fiziologic dar nu prea sta sa-i scot mucii.


In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am huni de 1 an, am huni de 1 an, yuhuhuuuuuuuuuuuuuuuu!

fu fain la petrecere, revin cu poze cand le adun pe toate, sper curand! Robi facut figuri la taiat mot, Edi stat cuminte, exact cum nu ma asteptam... au ales asa:
Edi: bani, ceas, tigari! (puse acolo de tata in ultimul moment, imi venea sa )
Robi: chei masina, aur, chitara.
Concluziile le trageti voi...

pussi, bogdana, laura, eliana, angelica, clara, lili, elsels, sabina, andutza, alexa, va multumesc mult, mult pentru urari! sunteti deosebite!muah!

pussi, sar'na mult de link, wow, chiar mi-au dat lacrimile citind acele randuri... unde s-a dus Doamne anul asta si cum a zburat asa repede? cum?

alexa, daca nu face febra, e de ajuns sa ii pui ser sau apa de mare si sa incerci sa ii cureti nasul cat mai bine (aspirat). daca e o raceala usoara, organismul lupta si trece de la sine, dar e important sa nu inghita multi mucuti lichizi, ca dai in altele... de mers la doctor oricum, s-o asculte la plamani, sa se uite in gat. sanatate!

vorbeati de jucarii... ai mei se cearta pe jucarii de la 7 luni, musai sa fie identice. acum mai merge cu distragerea atentiei, cu pacalit cu alta jucarie, dar sunt convinsa ca nu va tine pe masura ce cresc. daca la 7-8 luni doar plangeau dupa jucaria lui fratica sau se uitau cu jind la ea, acum urla si se imping unul pe altul, ca sa obtina ceea ce vor...
cum spunea si pussi, si identice si diferite, in functie de ce-i place fiecaruia/fiecareia.

jucarii preferate n-avem, sau nu inca, ma refer la cele cu care sa doarma, de ex. pussi, chiar vroiam sa te intreb, de la ce varsta au 'adoptat' fetele tale jucariile preferate cu care dorm? stiu ca nu e musai sa aiba una, dar... intreb si eu. multumesc!


Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Am nevoie de ajutor !!! de miercuri fetele sunt racite am chemat dr si mi-a zis rosu-n gat si mi-a dat sa le dau sumetrolim si antibiotic augmentin bis 10 zile. Dar de azi au incept sa tuseasca rau si e o tuse seaca si nush ce sa le mai dau k dau AFARA TOT DE LA TUSE.ce sa fac mentionez k nu au febra...merci..

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu la tuse productiva le-am dat humex



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Andutza, sanatate multa copiilor! Pt tuse seaca se recomanda paxeladine. Dar pediatrul ce spune? Faptul ca nu au febra, probabil inseamna ca nu au o infectie serioasa in gat. Dar daca e ceva totusi si nu reusesc sa ia antibioticul, nu e bun, ca se pot agrava lucrurile si ajungeti probabil la antibiotic injectabil. Incearca sa le faci niste aerosoli. Nu stiu ce sa zic. Noi am avut noroc sa scapam de episoade de astea nasoale de boala.

Lauminitza, felicitari inca odata si ma bucur ca a fost reusita petrecerea. Asteptam pozele.

pussi, ma bucur ca sunteti mai bine cu crizele de nervisori.

Ai mei nu prea au avut jucarii identice. E drept ca au fost conflicte, dar nu numai intre ei, ci si cu alti copii veniti in vizita sau la care eram in vizita. Si acum mai au momente cand se bat sau se cearta ca vor acelasi lucru. De vreun an , am inceput sa aplicam regula 'cine a pus mana primul, pastreaza pt un timp, apoi da si celuilalt'. Eh, uneori tine, uneori nu. Oricum, cert e ca in timp, pe masura ce cresc, scad in frecventa si intensitate momentele de cearta si bataie. Intr 2 ani jumate si 3 ani jumate au fost cele mai puternice conflicte. Acum s-au invatat si fac schimb, se joaca impreuna, daca e un joc, joaca unul odata, apoi celalat odata. Nu e nici acum armonie deplina, dar e mult mai bine. Uneori (dupa ce au mai crescut si am fost convinsa ca inteleg exact ce fac), daca vad ca nu renunta si continua sa se certe de la ceva, le iau obiectul ala si il pun undeva sus, 'pedepsit'. Le spun ca daca nu pot sa imparta, nu le dau la nici unul. Normal ca tipa si se supara pe mine, dar data viitoare sunt mai dispusi la negociere. Rabdare si inspiratie la gasit metoda care se potriveste cel mai bine puilor vostri! Acum, e adevarat si ca pe noi, parintii, ne afecteaza mai tare aceste conflicte decat pe ei. Nu de putine ori ma enervam si ma suparam eu, ei se bateau, plangeau un pic, pt ca imediat sa inceapa iar sa rada si se joace ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.


Azi de pe la 4 dimineata Rares vomita. Ieri m-a convins sa-i iau cateva fornetti si banui ca de la alea ii e rau, pt ca e singura chestie pe care a mancato doar el (si numai el se simte rau). Nu le cumpar fornetti si nu au mancat decat daca i-au servit altii, dar ieri nu stiu ce a fost in capul meu . Noutatea este ca bianca a fost de acord sa plece la gradinita fara el. A inteles ca e bolnav si trebuie sa stea acasa, (mi-a zis sa stau si eu sa am grija de el) a plecat fara sa protesteze. In urma cu vreo 15 minute, Rares m-a intrebat cand vine Bianca, ca ii e dor de ea, ca e surioara lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

... ca ii e dor , ca e surioara lui.... ce frumos...


fetele.... va intreb si pe voi ca pe mamicile de ghiocei... ce parere aveti despre posibilitatea de a nu da copiluli carne pana la un an, doi... sau deloc?

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

MINUNILE DE MAMARUTE

Mergi la inceput