Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna la toate fetele .

Noi astazi schimbam semnatura si am reusit sa recapitulez toate paginile ...........mult si repede mai scrieti .
Sa stiti ca si eu ma confrunt cu arsuri dar dupa cum am inteles e ceva normal in sarcina .
Aici in Anglia nu au nici un fel de remediu adica nu dau ei nimic .Poate stie cineva de vre-un ceai sau asa ceva naturist sa caut .
In rest bebe Nicolas e foarte ocupat cred ca face tumbe ca nu stiu e o agitatie acolo in burtica toata ziua in special seara si la prinz .
Tati vorbeste cu el in fiecare zi si parca deja intelege ( credeti ca e posibil asa ceva ???) sau am luato eu razna .

Eu m-am decis sa intru in concediu din octombrie , am fost la moasa acum o saptamana si mi-au spus sa fiu pregatita de nastere intr-e 10 decembrie si 14 ianuarie .
Acum daca m-au diagnosticat cu diabetul acesta sau dus toate dulciurile si am o pofta mai ales noaptea .

Va pup multa sanatate la toata lumea si sarcini cat mai usoare .

Roxana 24s bebe Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

La multi ani, Al3csa!!! Felicitari pentru baietel !! Iti urez sa ai o sarcina usoara in continuare si o nastere si mai usoara, iar bebe sa fie sanatos si pufos !!

Eu va citesc zilnic, dar nu prea am ce sa spun, sunt la prima sarcina si multumesc lui DD nu am probleme...pe bebe il simt in fiecare zi ...cat despre carucioare, patuturi si asa mai departe, eu i-am luat primul costumas universal lui bebe, caci nu stiu inca ce este, dar de restul inca ma interesez, m-am uitat si pe linkurile pe care le-ati pus aici, foarte interesante unele chestii.

Va pup pe toate!

Elena, 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

multumesc pentru ganduri, fetele.
problema mea e cea veche, anume ca firma vrea sa ne dea afara, eu am inceput cu lungul drum al concediilor medicale, ei refuza, trebuie sa ma cert cu ei, si tot asa. de amarata, aseara m-a luat o durere de burtica si a trebuit sa trezesc sotiorul bietul sa imi aduca la serviciu no-spa.
da o fi el DD bun cu noi si poate o scoatem la capat.
va !
La Multi Ani al3csa.

PS. va las sa va hotarati la carucioare si utile, apoi ma uit si eu, ca mie mi se pare, cel putin acum, ca mai este o vesnicie pana vine bebe si am nevoie de ele, si deci le las deoparte, nu ma gandesc la ele. plus ca sunt atat de multe, si atat de variate, si nu le cunosc utilitatea nici la un sfert din ele. cum o sa ma descurc, si cum o sa reusesc sa imbrac bebe cu atatea minunatii fara sa ii dau cracii pe manute, nush. da... repet. va las pe voi sa faceti toata munca, apoi eu o sa fur



21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Sunteti asa de dragute voi viitoare mamici al primului bebelus imi amititi de mine acum aaaa un car de ani.O sa fie bine nu va mai faceti griji. De cumparat accesorii si alte acarete nu va grabiti daca nu simtiti asta, puenti banii deoparte si cind bani sunt acum se gasesc si in Ro de toate, apoi oricum prin luna a 8-a vine insticntul ala puternic de "a face cuib" cum se zice, o sa va treziti facind curatenie chiar si in ciuda firii, lucrusoarele rearanjate, cumparaturi si tot asa:) Am sa mai pun o poza cu inventia aia elventiana, vad eu o poza facuta lui Aldo calare pe chestioara asta, oricum e un fel de brat agatat in spatele carutului de una din partile laterale, are sa de stat si cite 2 bare de sustinere pt picioare si minute, curbele le ia frumos dar e pretabil pt cei ce stau la casa care-si lasa carutul pe loc, la dezasamblare trebuie mina de barbat, nu e mare smecherie doar ca trebuie f bine fixat.Multumim de aprecieri, castelul si toboganul cu aer is luate de pe ebay si-s de gradina nu-s imense, pretul a fost acceptabil, oricum cea mai buna investitie in jucarii, de 3 ani si sunt inca in top, asta da record. Se string repede, toboganului ii poate fi accesat vara si un furtun cu apa sus si atunci e fun-ul de pe lume. Decit nshpe mii de masinute care ajung abandonate intr-un colt mai bine asa ceva, fac puii miscare, rid, cad seara frinti, nu o foiesc pe mama is ocupati singurei acolo:)Pe curind.Vikinga 24+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

La multi ani, Alcsa!!Sa te bucuri de viatza alaturi de baietzii tai

Multumim si noi, fetelor, de urari. Sa aveti si voi parte de dragoste si implinire

incepe febra cumparaturilor si amenajarilor, vad. Eu am tot dat tarcoale pana acum magazinelor si siteurilor, dar am luat .. cam nimic. Ssunt un pic invidioasa pe cele care s-au apucat cu spor si, mai ales pe cele care au fost intzelepte si au mai pastrat de la bb1... Cand ma uit la pozele cu Ana mica imi vine sa ..vazand unele chestii faine pe care le-as fi vrut si acum. Asta e...

simo, tot e bine ca nu e si sotul prin preajma cand te apuca. la mine a suportat pana acum cu bine toate tunetele si fulgerele. tot el aduce flori si se scuza...imi dau seama apoi ce ...exagerata sunt si ma apuca si mai tare , de parere de rau. din pacate stiu, din prima experienta, ca starea asta ma tine si cam 3 luni dupa ce nasc. sper sa trecem cu bine



Cris, 21+cu ,Ema si Ana(04.04.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Buna ziua, fete dragi!

M-am decis sa ma alatur si eu acestui grup, pentru ca voi fi si eu viitoare mamica de fetita, pare-se, dar asta vad sigur marti, deocamdata a fost prima strigare la triplul test. Marturisesc ca m-am mobilizat mai greu sa vin aici, pentru ca ma simt foarte apropiata de colegele fostei odisee.

Pana va cunosc mai bine, astea sunt datele mele
UM: 1 mai 2009
DPN: 31.01.2010
Data nasterii: 27.11.1997
Data nasterii fetitei Sara Ioana: 29.08.2007

O seara frumoasa tuturor si sa auzim numai de bine!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007) si bebe mic 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ofe_27 spune:

Buna fetelor,

Nici eu nu prea am scris aici, dar v-am citit in fiecare zi. Azi am decis sa scriu pentru ca in sfarsit am aflat si noi ce culoare are caruciorul si trebuie sa ne laudam cu asta . Vom avea un baietel, exact ce si-a dorit tati . Bebitza este ok, creste si suntem in grafic.
Referitor la cumparaturi, eu nu am cumparat inca nimic deoarece greturile si varsaturile nu prea m-au incurajat sa dau iama in magazine.Dar pana in prezent am primit patutul,caruselul cu niste ursuleti draguti si ceva genti cu hainutze pe care inca nu le-am sortat . Avem noroc ca mai avem nepotei in familie si asa o sa primim multe din cele necesare.
Arsuri la stomac am si eu, insa nu pot recomanda nimic pentru ca pe mine nu ma ajuta nimic: nici biscutii, nici laptele, nici macar Rennie . Asa ca rabd.

Al3csa La multi ani, multa sanatate si fericire!


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Buna fetele!

Bine ai venit si la noi Gabriela77!
La multi ani Al3csa! Si sa-ti traiasca mandretea de baiat!

Fetele, nu va mai panicati cu miscarile. Eu la morfofetala nu puteam sa cred ca se misca atat de mult si eu ca nesi' nu simteam nimic.
Pana m-a convins doctorita ca bebe oricum era mai in spate cumva si ca miscarile sunt bruscate cumva si de miscarea sondei...hat, hat, imi dadusera lacrimile. Eu credeam ca bebe doarme cand nu-l simteam eu, nu ca pur si simplu isi vede de ale lui, si chiar eram distrusa pe drum spre eco ca daca doarme cumva sa nu-l poata masura...
Ce sa mai discutam, cred ca am distrat mamicile de bebe 2 cu gandurile mele.

Vroiam sa va spun ca dupa ce am depasit 100 de mesaje mi-a dat o steluta (site-ul) si acum sunt membru incepator si am si o steluta. Sunt foarte incantata, parca am primit un cadou.



22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui roco1617

Buna la toate fetele .

Noi astazi schimbam semnatura si am reusit sa recapitulez toate paginile ...........mult si repede mai scrieti .
Sa stiti ca si eu ma confrunt cu arsuri dar dupa cum am inteles e ceva normal in sarcina .
Aici in Anglia nu au nici un fel de remediu adica nu dau ei nimic .Poate stie cineva de vre-un ceai sau asa ceva naturist sa caut .
In rest bebe Nicolas e foarte ocupat cred ca face tumbe ca nu stiu e o agitatie acolo in burtica toata ziua in special seara si la prinz .
Tati vorbeste cu el in fiecare zi si parca deja intelege ( credeti ca e posibil asa ceva ???) sau am luato eu razna .

Eu m-am decis sa intru in concediu din octombrie , am fost la moasa acum o saptamana si mi-au spus sa fiu pregatita de nastere intr-e 10 decembrie si 14 ianuarie .
Acum daca m-au diagnosticat cu diabetul acesta sau dus toate dulciurile si am o pofta mai ales noaptea .

Va pup multa sanatate la toata lumea si sarcini cat mai usoare .

Roxana 24s bebe Nicolas


Felicitari pentru semnatura.
Am doua intrebari la tine. Ce simptome ai avut inainte sa-ti diagnosticheze diabetul si
doi (dar si la celelalte mamici) asa lunga e perioada in care trebuie sa fii pregatita? Eu stiam ca din luna a saptea trebuie sa ai bagajul pentru maternitate la purtator, dar dupa ce te linistesti si ramai cum se zice la vatra, nu stai si astepti DPN-ul (cu aproximatie o saptamana in plus minus?). Cred ca am citit capitolul asta pe diagonala.
Merci de raspunsuri!

Pupici.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui roco1617

Buna la toate fetele .

Sa stiti ca si eu ma confrunt cu arsuri dar dupa cum am inteles e ceva normal in sarcina .
Aici in Anglia nu au nici un fel de remediu adica nu dau ei nimic .Poate stie cineva de vre-un ceai sau asa ceva naturist sa caut .
Roxana 24s bebe Nicolas


Remediul principal pentru arsuri este mierea inainte de fiecare masa, dar cu diabetul nu se pupa. Asa ca ai la indemana ceaiul de menta si castravetii. Si bananele sunt bune si laptele degresat.
Oricum trebuie sa eviti prajelile si sosurile.
Si inca ceva ce s-ar putea sa-ti lipseasca, supele clare, nu cremele.



22+

Mergi la inceput