Gravidute prin FIV (50)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Neatza!

Evy, sunt normale contractiile, schimba-ti pozitia sau bea un pic de apa si vor trece.

Castelana, multa sanatate mamei tale.

Papusica mea face azi 2 satamani, sper sa nu zic hop inainte, dar de 2 nopti e cumintica tare, la 3 ore ii dau papa si adoarme la loc. De la 7 se trezeste si ziua e destul de activa, doarme putinel.
Azi trebuie sa primesc o veste buna de la medic, musai!

Hepilica, ai fi crezut ca ajungi sa te rogi de ea sa vina?

Oare mamicile noastre de gemeni ce mai fac, Moniland, Elena, Micky? Chiar Micky tu aveai mereu sfaturi din experienta ta!

Va pup, o zi buna!

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Evy, felicitari pentru 31 saptamani si sa dea DD sa fie totul bine pana la 40 sapt. Bine ca ai ramas in concediu. E important sa fii relaxata in ultima perioada a sarcinii. Odihneste-te, stai cat mai mult lungita ca sa nu fie tot timpul presiune pe col. O sa fii o mamica tare grijulie si iubareata .

Raluca, marea bucurie e ca stiu ca fetitei ii e bine acolo in burtica si asta mai estompeaza din nerabdarea mea. Nu, nu-mi imaginam ca va sta atat, dar sunt fericita ca am ajuns aici.
Sanatate multa micutei Natalia, draga de ea (tot timpul ma gandesc la voi), care acum are 2 saptamani - sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea.... Sa ne dai vesti de la dr.


h.

39 sapt, 4 zile - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Ralu, sa traiasca Natalia si sa vii cu rezultate bune, ce dragut sa mi te inchipui cu printesica ta in brate!
Tu? cum merge cu burtica? te simti bine?
te pup si tot binele din lume de la mine si... bebe of course!

Evy, cred ca e petrecere acolo la tine in burtic! he he he da din picioare, auzi tu! te pupsi sanatate, baga fructe bogate-n vitamine C!



castelana fericita 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Neata fetelor,
hai c-am citit numa printre randuri,
Evy, iubita, ce noroc pe tine, abia la 3os primele braxton-hicks... eu le am de la vreo 18 s, aproape zilnic... da le-am avut si data trecuta si uite ce baiat mare si frumos am...

Apropos, tineti-mi pumnii, ma duc cu el la oftalmolog, ca am aflat ca miopia e ereditara si taica-su fara lentile nu-si vede lungul nasului. la propriu. Si de atunci stau ca pe ghimpi, sa nu aiba si copilul probleme cu ochisorii...

va pup

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui li_am

Neata fetelor,
hai c-am citit numa printre randuri,
Evy, iubita, ce noroc pe tine, abia la 3os primele braxton-hicks... eu le am de la vreo 18 s, aproape zilnic... da le-am avut si data trecuta si uite ce baiat mare si frumos am...

Apropos, tineti-mi pumnii, ma duc cu el la oftalmolog, ca am aflat ca miopia e ereditara si taica-su fara lentile nu-si vede lungul nasului. la propriu. Si de atunci stau ca pe ghimpi, sa nu aiba si copilul probleme cu ochisorii...

va pup

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze



mai mai nu-ti face ganduri negre!!!!!!
Stai linistita si o sa fie bine!
sanatate si ai grija de tine si burtica!
te pup


castelana fericita 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Evy, cum te simti?




castelana fericita 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Intru sa salut toate fetele. Eu va citesc zilnic, stiu ca m-am inscris pe listuta, dar nu prea am lucruri interesante de comunicat.
Da bebe din picioare, dorm bine noaptea, n-am nimic probleme....Doamne ajuta sa o tin tot asa.
Citesc ca inca folositi utrogestan/arefam. Eu am renuntat de mult, de foarte de mult. Am pus doar pana in sapt. 9-10 parca. Am facut iritatie ingrozitoare din prima zi pana in ultima zi de arefam. Doar cu crema de galbenele stateam, ma spalam de multe ori, a fost ingrozitor. Iar de inghitit nu am putut sa le inghit, am inteles ca dau senzatie de greata. Am renuntat si gata. Oricum, doctorul a zis ca ceea ce luam - fie arefam intravaginal, fie duphaston oral - e undeva 1 / 2000 din necesarul de progesteron al organismului.
Probabil daca ma voi simti rau, voi recurge din nou la arefam/utrogestan.
Momentan ma chinui sa imi aduc aminte macar o data pe saptamana, hai de doua ori, sa imi iau elevit-ul. Nici asta nu imi place sa iau. Nu le am cu medicamentele, daca ma simt bine ...de ce sa iau? Mananc variat, cat mai natural, oua si lapte de tara, legume si fructe cat mai de la tarani.... Bebe creste in limite normale.
Asta fac eu.
Imi pare bine pentru fetele care au nascut deja, sper sa le fie copii sanatosi si ele la fel. Nu incep cu numele, ca sigur uit pe careva.
Intrebare: 'cezariana programata' inseamna ca e cu cat timp inainte de 40 de sapt? Nu ar fi mai ok daca ne-am duce la cezariana exact cand vrea bebe sa iasa? Intreb pt ca nu stiu cum ar fi mai bine.
De abia astept sa se faca februarie!!!!



20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

dragelor, eu pe tot parcursul celor 39 sapt si 4 zile de sarcina nu am avut niciun fel de contractie . nimic.

cand v-am spus ca sunt ca noua...



h.

39 sapt, 4 zile - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

Li_am tinem pumnii . eu zic sa gandesti pozitiv , parerea mea e ca nu il va mosteni pe sot .

Blue flower
, esti fericita ca ai de unde sa iei numai oua de tara si fructe adevarate . daca vedeti ce am cautat si noi , insa pauza . toate fructele sunt stropite cu diverse sa creasca mari si frumoase. eu merele ,caisele, piersicile le mananc fara coaja

Castelana , pana acum ma simt bine . am mai "bagat" astazi o lamaie , laptic caldut cu miere si acum am luat oscilococcinum preventiv .
Oricum daca era sa iau gripa, doamne fereste - sa nu fi luat , se declanseaza cam in 5-7 zile . dar sa stea acolo .
cand am vazut la stiri ca au aparut cazuri de gripa porcina in scoli, deja am schimbat programul ....ca sa nu ma gandesc la prostii si sa o iau razna .

am dormit de la 12 la 14 , si m-a trezit iubitul meu, care se plimba prin burtica, facea "galmute" prin burtica pana aproape de stomac . de cand stau acasa , se pare ca e tare fericit si se joaca in burtica toata ziua . cand pe la ficat , cand la stomac, cand in dreapta , cand mai simt si prin chilot . e minunat .


Hepilica
, pai atunci cum sa nu stea fata . tu ajungi la data programata cu siguranta .

Evy 31 fix +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

blue_flower, cezariana nu trebuie neaparat sa fie programata inainte de termen. eu am 39 sapt si 4 zile si astept sa vina fetita mea cand va dori ea. am programat cezariana la 40 sapt si 2 zile. daca pana atunci se rup membranele merg la spital si tot cezariana fac, dar o fac cand a fost ea pregatitata sa vina.

cred ca depinde si de cum se dezvolta copilul, de ce constata medicul, de cum e placenta..., de cum te simti in perioada sarcini...etc. trebuie sa tii cont de parerea medicului. eu initial pe la vreo 18-20 sapt cand am abordat prima oara subiectul nasterii cu medicul meu, mi-a spus acelasi lucru: cezarienele se programeaza cu putin inainte de termen. dar pe parcursul sarcinii, totul a fost normal, eu m-am simtit foarte bine, fara vreo durere / contractie, chiar a fost dr meu era mai optimist ca mine cd am programat cezariana la 40 s si 2z. eu eram sceptica si il intrebam mereu: "credeti ca ajung eu la 40s?", iar el imi raspundea: "eu cred ca veti ajunge cat mai aproape, tinand cont de cum va simtiti si de cum arata tot tabloul...". si iata...a avut dreptate!!

dupa 38 saptamani, un copil poate veni pe lume fara probleme, fara riscuri.

sanatate multa.

h.

39 sapt, 4 zile - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput