Gravidute prin FIV (50)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Evy30, eu incerc, pe cat pot, chiar daca am facut FIV, sa nu devin paranoica cu mancatul si cu toate aspectele sarcinii.
Adica toate astea cu 'nu manca branza de la tarani, nu oua nu stiu cum' mie personal - repet personal - mi se par nitel exagerate. Pe de o parte militam pentru natural si eco si cat mai fara e-uri, pe de alta parte...stai ca nu mai bun laptele de la vaca....pai cum sa o dai sa fie bine?
Eu fierb laptele de vaca 10-15 minute. Cred cu toata convingerea - desi nu am studii de specialitate- ca toti carcalacii mor in timpul acestui proces. Si prefer oul de tara, de la gaina crescuta cu porumb si alte cele, decat oul ecologic in cutie verde din supermarket.
Locuiesc langa Buc si mi-am facut un fel de 'retea', ma aprovizionez de la diverse persoane care locuiesc la tara si nu au drept ocupatie vanzarea de produse alimentare, adica nu din asta traiesc.
M-am ferit si ma feresc de scoici, fructe de mare si peste oceanic, desi am mancat o singura data scoici si de doua ori fructe de mare in 20 de sapt.
Of, nu vreau sa influentez pe nimeni, astea sunt ideile mele si le aplic la mine.
La fel si cu fructele, am fost la cules de struguri si am mai mancat cate un ciorchine -doi acolo, pe deal. Si ce daca? L-a spalat ploaia. Nu mor din asta. Si nici bebe n-are nimic.
Ca si o poveste colaterala: m-a sunat tatal meu sa imi zica de o ruda indepartata care e la al 4-lea copil, locuieste in orasul Suceava si tata a intrebat ce sex are copilul. Si i s-a zis: Dumnezeu stie...o sa aflam la nastere. Pai, zice tata, nu a fost la ecografii, analize...ca deh, ma stie pe mine ca merg la doctor lunar.....A..nu, nu a mers, pai e sanatoasa...de ce sa mearga.
Si oamenii aia sunt toti ca brazii, sanatosi tun, mananca de toate si nu sunt paranoici ref la acid folic, listeria, e coli si alte chestii din astea.
Poate nu am dreptate, poate am luat-o prea pe aratura, nu stiu, contrazice-ti-ma.


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Hello,

So, vin cu vesti bune, Nati a luat in greutate, are 3200 gr! Merg in continuare cu san si formula. Eu tot trag sperante sa raman numai la alaptat exclusiv.

Pupici!

Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

super, super .
ne bucuram mult . felicitari Natalia. si sa vina laptic mult la mami

Raluca dar voi mergeti la medic ? nu vine medicul acasa? ca sunteti micute .
unde mergi cu ea ?

Blue Flower , ai dreptate .asa ar trebui sa ne comportam toate . stii ce e rau .ca traim intr-o societate , care si-a format niste reguli , si noi ne adaptam dupa ele. asa e , la tara , si aici nu ma refer strict la localitatile foarte indepartate de Bucuresti , lumea nu face atatea eco si atatea contraoel .In Buc insa , asa e regula , si trebuie sa o urmam . Pe de alta parte , sincer mi-e mi-au fost de ajutor eco, m-au linistit , am vazut ca bebe e bine , ca nu are nici o problema si stau eu bine cu moralul .
mai ales ca e un bebe atat de mult dorit si greu obtinut .
sa-mi ajute si sa ne ajute tuturor Dumnezeu ca totul sa fie bine si sa ne vedem cu bine copilasii

Many pe unde esti ? azi nu te-am vazut pe aici .

Evy 31 fix+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Raluca, ma bucur mult pentru micuta Natalia. Bine ca te-ai linistit. Fetita e bine, ii merge bine, papa si laptic de la tine, e linistita... . Felicitari.

h.

39 sapt, 4 zile - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

Hepilica, ce frumos ca nu te-a chinuit sarcina si ce putin mai ai!
Eu sunt zombie in continuare, uneori mi-e foarte rau...plus dureri, stari de anxietate si alti balauri..de nici nu ma pot aduna sa scriu pe forum.
Maine sper sa aflu si eu daca voi avea bebelina sau bebeloi...sper sa ramana asa de data asta, sa ma hotarasc si eu pe o culoare

Nastere usoara iti doresc si o bebelina cat mai papacioasa!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona2 spune:

Iar am gresit varsta sarcinii cum spuneam..

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

Buna fetelor,

Eu mi-s tare suparata! Puiutul meu are miopie deja... In conditiile in care in mod normal apare abia in jur de 5-7 ani... Acum deja are -1 si pana la 20 de ani (cand poate sa se opereze) o sa-i tot creasca... Adica e un caz de miopie forte in devenire... Adica la un moment dat n-o sa mai vada nimic fara ochelari cu lentile din'alea fund de sticla de sifon... Al meu poarta lentile de contact de la 15 ani, dar la copil nu stiu de la ce varsta poti sa-i pui lentile... of, sunt asa de amarata... M-am dus la oftalmolog cu speranta ca nu are nimic copilul si cand mi-a spus ca DEJA E MIOP (exact asa s-a exprimat, cu accent pe deja) parca a cazut cerul pe mine... Si taica-su mi-a tot povestit ca toata copilaria lui a suferit din cauza asta, ca au facut copii misto de el, ca n-a putut sa faca sport, etc...

Ce porcarie, nu imi trece, nu ma pot mobiliza sa trec peste, stiu ca e o prostie, ca sunt alte boli mai grave, sa zic mersi ca in rest e sanatos copilul... da' nu-mi trece...



_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30+ AMR 8 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Uff li_am ce veste tristuta. Imi pare tarerau sa aud asta.

Insa cred ca trebuie sa te mobilizezi un pic si sa incepi sa te informezi mai mult despre ce ai de facut de acum inainte cu puiutul. Miopia si eu stiam ca se mosteneste si mai stiu ca in aproape toate afectiunile oftalmologice este interzis efortul. Cred ca acum se poate si opera miopia..., nu stiu foarte multe despre asta, trebuie sa te informezi, sa cauti cei mai buni medici, cele mai bune solutii. Nu te resemna. Imi imaginez ca a cazut cerul pe tine si ca esti pur si simplu coplesita (orice parinte ar fi asa), dar puiutul tau merita toate eforturile de pe lume. Poate exista o cale salvatoare.

Curaj draga mea. Ai grija de voi.


h.

39 sapt, 5 zile - Aproape de marea intalnire!
Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huski spune:

li-am, offff imi pare tare rau sa aud asta....Curaj si sigur se va gasi o solutie....medicina a avansat mult si poate se rezolva mult mai devreme

hepilica...tic-tac...tic-tac...esti tot mai aproape de marea intalnire. Bafta multa!

20 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Li-am, imi pare tare rau, dar fii optimista ca se va rezolva.

Evy, poate veni si medicul, dar prefer sa ies eu sa mai luam si aer.


Baby

de Natalia (03.09.09)

Mergi la inceput