**Zmeurici de iulie-august 2009 (3)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

hello mamicutze!

am si eu o intrebare la voi...
maine facem vaccinul de 2 lunite (infarix hexa si rotarix) si as vrea sa stiu ce antitermice ar fi bine sa am in casa in caz ca face Bubu mic febra?

am niste emotii ...
le-am ales pe cele cu bani (varianta mai noua) si sper sa nu aiba reactii adverse puternice ... dar in caz de ceva nu am absolut nici un medicament de bebelushi in casa si ar fi bine sa iau totusi ceva pt orice eventualitate...


voi ce ziceti sa iau de la farmacie? paracetamol supozitoare de bebei sunt bune sau sa iau altceva?



Edit: azi implinim si noi 2 lunitze!!! asa ca va invitam la o si

*****************************************************************************
Thea de minune mica Serban Alexandru

15 iulie 2009
"From this day forward, you shall not walk alone. My heart will be your shelter, and my arms will be your home."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Venit de la masaj...mmmmmmm....am avut de ales intre masaj de relaxare si anticelulitic...desi vroiam sa ma relaxex am ales cel anticelulitic sa dau jos burta si celulita de pe picioroange ca sa depus...

Doareeeee..dar suport...inca ma arde crema aia cu care ma dat..sper sa si functioneze, ar trebui sa ma duc de 2-3 ori pe saptamana si sa fac masaj+vaccum..trebuie.

Dar as face si unul de relaxare ca ma doare spatele.

Bubi a stat cumintica cu buni acasa.

Pup

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:



Ce mai faceti, mamici?
Ne-am intors si noi proaspat crestinati

Sambata am avut botezul. A fost foarte frumos. Filip a fost cumintel, nu a plans, nu a dormit, a ascultat slujba. Au fost in total 6 bebelusi botezati, 3 baietei si 3 fetite, iar afara asteptau 2 mirese. Nici nu stiam ca biserica noastra din cartier e atat de solicitata, dar mi-a placut. In prima parte a slujbei, Filip a papat un biberon cu laptic de-al meu. Asa e el, cand iese din casa il apuca foamea . Era asa dragalas ca nu stia sa suga din biberon, il moflaia ca pe tzitzi (a fost primul lui biberon).

Dupa slujba am fost la terasa Primavara din parc (chiar langa biserica). Filip a stat si el cu noi si a papat de vreo 3 ori, ca sa ma vada chiar toate rudele la tzitzi gol . Mancarica a fost buna, nota nu ne-a socat - 16,5 mil, din care 3 mil numai somonul fume de pe platourile de antreuri. Si-a comandat fiecare ce a vrut, nu am avut meniu prestabilit, dat fiind ca jumatate dintre noi eram vegetarieni. Doar platourile de inceput le-am stabilit dinainte.

A fost atat de frumos afara, exact cum visam.

A doua zi, seara, ne-au facut nasii baita si a fost iar emotionant. I-au urat numai virtuti crestine (i-au spalat manutele ca sa fie harnic, piciorusele ca sa-l duca mereu acasa la cei dragi, gurita ca sa spuna numai lucruri bune, urechiusele ca sa auda numai lucruri frumoase, inimioara ca sa fie iubitor si iubit, capusorul ca sa fie intelept si tot asa). Dupa baita, au varsat apa (cu lapte, miere, ulei sfintit, petale de trandafiri, busuioc) la radacina unui copac. Au coborat tati si nasul cu cadita in lift si au dus-o pe langa bloc.

Acum, ma apuc sa citesc din urma ca imi era dor de voi. Saptamana trecuta n-am reusit sa intru pe forum, cred ca a fost o problema cu site-ul.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Noce, sa fie binecuvantat Filip. Ma bucur ca a fost asa cum va doreati la botez. Poze?

Daca vorbim de botez, am stabilit si noi ultimele detalii. Am ales Biserica Alba (Calea Victoriei) unde vom fi singurei la botez...duminica 11 octombrie, ora 14:00,,,cine vrea sa vina sa ne vada e invitat din inima .
Apoi vom petrece si noi la un restaurant frumos..se anunta peste 50 pers...

Vreau sa vb la o firma ceva s aaranjam cristelnita si biserica asa frumos....ca pentru printesa mea .

Vreau si ursitoare...ati avut?

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Ce idee buna cu intalnirea carucioarelor! Poate o punem in weekend ca sa ne aduca taticii cu masinile (eu nu ma bag la volan singura cu bb in masina) sau in parcul Moghioros

Blanca, bine la masaj? Sa stii ca e mai placut cel fara crema incalzitoare. Si la mine insista maseuza cu caldurica, dar eu prefer fara. Oricum imi zice sa nu mai mananc gososele fitosele, dar plimba-te prin parc si rezista daca poti

Moni, poti sa chemi maseuza acasa si sa stea sotul cu bebelusele o ora cat dureaza. Noi asa facem. Maine vine iar, abia o astept Doare masajul la picioare, dar la burtica e o placere. Iar rezultatele se vad.

Ieri am fost si eu la revizia de 6 sapt. Inca mai am ate, desi erau resorbabile. Mi-a zis dr: "nu prea v-au placut firele mele, le dati afara pe toate". Ma gandeam, "normal, de cand am auzit ca-s facute din mate de oaie , nu-mi plac si nu vreau sa le absoarba corpul meu. Dar bine ca se desprind singure si cad. Ne-a dat si noua liber la iubit, vroia sa-mi prescrie anticonceptionale, iar eu "nu, merci". Mai vrem un copil. Cica ar trebui sa las sa treaca 6 luni. Mie mi se pare cam mult, dar mai vedem.

Bubu, noua ne-a zis pediatra sa-i dam eferalgan sirop cand ii facem vaccinul, preventiv ca sa nu faca febra.

Uliiasi, de batista bebelusului conectata la aspirator vorbesti? Eu n-am folosit-o inca. Cum faci, bagi ser fiziologic cu pipeta in nasuc inainte sau tragi asa, pe uscat?

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

N-am avut ursitoare. Dar daca faceti petrece mare la restaurant ar fi frumos sa aveti.

Eu aveam o teama sa nu inceapa cu banii si norocul, vroiam urari crestine si am ramas cu ursirea nasilor.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


azi am avut treaba cu botezul...am fost sa stabilesc meniul, am comandat tortul si am luat si sapunul de la sensiblu (mersi meleea si Micaalsa). Nu am mai ajuns sa cumpar bauturile, raman pe maine.
Pooh, Micalasa ma bucur ca a fost ok la gradi, asa e...casa e goala fara ei, dar avem si noi mai multa liniste si ne putem ocupa si de altele.

gata, m-a sunat soacra sa merg la masa. revin mai tarziu.
.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Anemona, ai trecut pe pampers nr 3?

Ma gandeam si eu sa-i schimb ca mereu da kk pe afara si se pateaza. Noi folosim nr 2 de la nastere, nr 1 n-am avut. Acum ii prind pampersul mai larg, nu mai ajung pana in dreptul desenului din mijloc, pt ca il strange si ii raman urme pe picioruse. Nu stiu daca e devreme sa schimb. Mai e cineva pe nr 3?

Eu ma gandeam sa incerc happy sau hughies, ca poate e de la model, desi la inceput nu se pata .

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu am trecut pe nr 3..deja 2-ul o strange rau, mai am cateva si le pun ziua si vad diferenta la urmele de pe piele. 3-ul e super.

Zmeurica mea isi face de cap...a papat pe la 4 si ceva, a dormit, a papat iar vreo 10 minute pe la 7..i-am facut baita si acum nu vrea papa...se joaca si rade la carusel. Si-a schimbat programul de vreo 2 zile.
Ieri a urlat non-stop..a adormit la 8 si dusa a fost ( ce baie....ioc)..adevarat ca ne-am trezit la 1 noaptea si pana la 2 nu a fost loc de somn, dar apoi se culcat si somn pana dimineata.

Azi a dormit non-stop si acum se hlizeste.....uffff ...FITZE nene cu F mare....

Eu am tzitzi pline dar nu ma pompez, o astept sa i se faca foame.

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Muffi, eu am parcurs doua carti de-ale lor, The vaccine book a lui Dr Bob Sears si The breasfeeding book a lui Dr William Sears si Martha Sears, parintii primului, amandoua carti iluminatoare chiar daca nu-s la primul copil. Ultima referire era la The breastfeeding book. Mai povesteste despre scumpul tau...

Alinutza, i-a fost dooorrr de tiiineee iubitelului! Cred ca ti-a prins bine excursia. M-am dus si eu pana la farmacia din colt (10 minute) pt prima data si cand m-am intors, tac-su era cu el in wrap, haha, si-a amintit cum sa-l puna. Ala mic era strrrans fedeles in wrap, da' tacea si se mira.

Cu refluxul ala, la noi problema e ca da afara lichid gastric si laptic care a inceput sa se digere. Des, aproape dupa fiecare masa. Ne luptam pt o solutie... Il doare si saliveaza bietul, continuu. Cand e laptic proaspat eu nici nu ma agit, ala nu face rau, nu doare rau, nu arde, doar daca nu ia in greutate, de-asta au cam 65% din bebei si e in regula. Ca sa nu ma intind prea mult, eu mi-am golit creierul aici cu ceea ce am aflat si adunat despre GER, daca mai afli ceva, sau daca descoperiti ca ceva merge bine, ziceti si mie, please. Noroc ca e doar ziua problema...
Acu ma gandesc... oare daca-l pui la san pe Eric inainte sa i se faca foame-foame, nu merge sa munceasca el mai mult pt papa si-atunci sa pape mai domol? Oare si asa se enerveaza? Mammamia, da' tu ai lapteee, asa ceva mai rar!!!!!!

Moniland, cu tot rescpectu', dimportiva, mesele trebuiesc dese si mici tocmai sa usureze digestia si sa nu mai dea continutul stomacului pe dinafara. E ca la noi, daca mananci mult si rar nu-i prea usor la stomac.

Fug ca s-a trezit...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput