**Zmeurici de iulie-august 2009 (3)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

seara buna si de la noi!

am inceput sa raman si eu in urma cu scrisul, cu cititul..
sper sa ma reglez zilele astea, ca Rebecca a inceput gradinita de ieri si eu inca nu am avut timp sa ma obisnuiesc/odihnesc doar eu cu bebe, ca am tot avut ba de alergat, ba musafiri...

fetele care se pompeaza, sanii vostri produc aceeasi cantitate de lapte? ca la mine doar unul duce greul, celalatl mai slabut (adica daca scot un bibe Avent plin ochi, 75-80% e doar din dreptul).
joi a avut si eu un usor inceput de mastita, am facut febra, s-a inrosit (cel cu productia mica). l-am tinut cu gheata, l-am masat, si-a dat drumul din fericire, dar nu prea mai curgea deloc din el.
am trecut rapid pe galactogil si a inceput din nou, dar la fel, scot mult mai putin din el. daca ar scoate la fel ca dreptul as concura cu Alinuta (mama-mia, am ramas impreisonata de cantitatea de laptic. ce ai facut cu el?
sa va traiasca finuta cea cuminte.

Danielle, in uk se gaseste galactogil?
daca da, ai idee cit e? eu aici am dat 55 ron pe o cutie, mi se pare un pret exorbitant. daca e sa bei cit zic ei, nu ajunge o cutie in 4-5 zile. cica in franta e 4 euro. sora mea va merge in uk sapt viitoare si sint curioasa daca este si cit costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si noi avem nr. 3 la pampers. cel sensitive e ok, alea normale...ii sunt cam fxe....in curand trecem la 4, numai sa terminam pachetoiul asta.
Noce sa va traiasca proaspatul crestin! ma bucur ca ati avut un botez asa cum ati dorit. foarte frumos ai povestit.
Blanca sa-ti fie de bine masajul. frumos cu decoratul bisericii si a cristelnitei...si eu am vrut, dar am renuntat.
meleea eu ii trag mucii cu BB normal, nu astup cealalta nara.
am facut prima baita cu sapunul a-derma. nu a avut el cine stie ce pe fata, dar am zis sa fie preventiv.
Doina am vazut pozele cu creolul Darius. e o minune de baitel, sa va traiasca si sa va bucurati de el.
Muffi notez datele si cand am timp, rectific in lista.
Pooh mai stam pana pe marti, in 22 plecam acasa. Al meu sot e la Tm, eu am ramas ca e si fina din Spania cu finutul si ne vedem zilnic.
marco a fost toata vara la gradi, la ei nu e inchis...asa ca noi nu avem emotii cu prima zi de gradi.
Micaalsa e superba Teodora si ce mandra o tine Iulia in brate.
Danielle super ca va mutati in casa mare! si ce e mai misto ca veniti in tara...
Alinutza welcome back. ma bucur ca si finuta ta a fost cumintica si ca bb Eric nu ti-a simtit prea tare lipsa. mama ce productie de lapte ai avut...ti-a priit aerul italienesc.
Andreea ce frumos ai povestit tu.
Buburuza parca la 2 luni doar paracetamol sau panadol e indicat...nu mai stiu exact daca nurofenul e de la 2 sau 3 luni. bafta si fara reactii adverse.


Eu de ieri nu ma mai mulg la sanul negolit. Vad ca nici nu mai curge asa...incepe sa se sistematizeze lapticul
Maine vine fina la noi sa-i dau sa sug finutului. Joi merge la dentist si nu accepta Eric biberonul...asa ca singura salvare sunt eu...si la ce e buna nasha, daca nu sa ajute si sa stea cu finutul.

gata, plecam de la ai mei...merg la soacra ca ii e somn lui Marco.
, pe maine.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Buburuza mie mi-a recomandat pediatra paracetamol supozitoare sa am in casa,dar sa stii ca nu am folosit pana acum,dupa infarix a fost foarte marait dar temperatura nu a facut.

Noce,da eu am trecut la pampers nr 3,am ambele variate,dar duminica a facut o gramada si tot a dat pe afara,nu stiam cum sa ajung mai repede acasa,ca nu tinea cu servetele,a trebuit spalat.Mi-a zis o prietena ca ar fi mai bune libero ca au elastic la spate,o sa incerc dupa ce le termin pe astea.

Doina am vazut un bebelus frumos,sa va traiasca!

Blanca si noi am avut botez mare si am vrut ursitoare,ma uitasem pe net dar m-am gandit ca era deranjul prea mare,sa le aduc din Bucuresti,la noi nu sunt,dar cristelnita a mers nasa la biserica si a vorbit,sincer nu stiu cand s-a ocupat,dar avea un voal alb cu flori pe ea si in apa au pus petale de trandafiri.

Despre noi, eu tot astept sa treaca perioada colicilor,ieri toata ziua a plans,nu stiam ce sa mai fac,doar la titi il mai potoleam,azi a fost un pic mai bine.

Noapte buna va urez fara colici.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna mamici!
acum am reusit sa termin de recuperat ce ati scris.

am fost si noi plecati in Bulgaria si ne-am intors luni. a fost f bine, as mai fi stat. fara grija mancarii, a vaselor, a curateniei...
Tudor a fost cumintel, Ana o zapacita...ca acasa

Tudor este un mic urias, a crescut mult. are 6,500 kg si 60 si ceva de cm. o sa vad exact cand o sa mergem la vaccin, pe 30 sept. si noi folosim tot nr. 3 la pampers, dar cred ca in curand vom trece la nr. 4.

vorbeati despre alaptat la program. eu la Ana am incercat sa alaptez la program, nu mai devreme de 2 ore si am sfarsit prin a scadea productia de lapte si am ajuns la completare cu lapte praf. oricum, in primele 2 luni a luat destul de greu in greutate.

acum, la Tudor, am zis sa nu mai aud de program. i-am dat copilului sa suga atunci cand a vrut. si uite ce bine a crescut. nu am lapte sa pun deoparte, insa ii ajunge piticului sa se sature. mie pediatra mi-a recomandat ceva homeopat, pe langa ceaiul de chimen, anason, fenicul si marar si vad ca e bine pana acum.

sunt fericita ca de vreo 2 saptamani i-au trecut bubitele de pe fata. a fost buna pentru el crema de care ne-a zis pediatra. acum are o fatzuca fina ca la inceput.

de dormit doarme bine noaptea. se trezeste o data la 4 ore sa pape si apoi din 2 in doua ore. ziua nu prea doarme, vrea sa vorbim, sa rada cu gurita aia stirba pana la urechi, sa ne jucam. se uita cu interes la jucariile din carusel si vorbeste cu ele. e un dragalas, cum sunt sigura ca sunt si copilasii vostri.

ar fi frumos sa ne intalnim cu bebeii

va pup si va urez o noapte linistita!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

Uliasii, multumim!

noi nu avem pb mari cu refluxul,doar ocazional asa, cand se agita prea tare dupa masa, in schimb nepotica mea saracuta dupa fiecare masa da afara chiar daca o lasa si o ora in patut dupa ce mananca. Zilele trecute de atata dat afara au iesit niste firicele de sange. Recomandarea facuta de doctorita a fost sa ii dea mai des sa manance(ea manca la 4 ore)la o ora, doua si cand suge sa o lase sa suga putin ,sa o ridice sa o tina sa ragaie si tot asa pana se satura.


si noi suntem la nr 3 la scutece. In seara asta am luat si eu libero , va spun maine cum se comporta, ca asa arata bine . ati observat ca la pampers premium care ,ca sunt mai mari decat cei clasici?! am cautat hugies dar nu am gasit la cora,amm inteles ca au in carrefour si bila.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meleea spune:

am primit o cura data de un nutritionist pt o mamica ce alapteaza.
Regim Lauza ce alapteaza:
In fiecare zi acelasi lucru timp de 3 saptamanai, pana se schimba dieta :

Mic dejun - ora 9.00

- Branza dulce (cas, urda, mozzarela) - 50gr
-rosie, castravete
-carne de pui (50 gr) sau un ou fiert tare
- doua felii paine secara
- ceai negru

Gustare - ora 11.00
- mere sau mandarine sau graprefruit sau kiwi sau pomelo sau struguri (250gr)sau o banana

Pranz - 13.00 -14.00
- Curcan sau pui (150 gr) la gratar sau cuptor
- o salata cruditati cu zeama de lamaie, ulei de masline si sare (minim)
- 1 felie paine secara
-ceai plante

Gustare
-fructe 250 gr

Cina (18.00 -19.30)
- iaurt sau sana (200 gr)
- supa sau ciorba pui cu zarzavaturi
-ceai plante

eu as vrea sa o incep de maine






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

http://www.askdrsears.com/thevaccinebook/boost_your_childs_immune_system.asp

minimize vaccine side effects

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Chiar de-aia am trecut pe-aici, sa-ti dau o strigare, era cam liniste de la sud. Cum mai sunteti voi? Ati trecut de vaccin?

Asa scurt?

Citat:
citat din mesajul lui Motana

http://www.askdrsears.com/thevaccinebook/boost_your_childs_immune_system.asp

minimize vaccine side effects

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"


Alina, voi ce mai faceti? Ce mai face bebe Stefan si frumoasa Marie?

lucialu, mi-e dor de tine!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Buna fetelor! Am de mult contul asta dar am intrat foarte rar... Am si eu un piticot nascut in august pe 19, azi implineste 4 saptamani. Si de cand am nascut nu pot scapa de senzatia ca "mi l-au livrat fara manual de utilizare" Sunt atat de multe chestii marunte pe care nu le stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

BUna dimineata,

Iaca si eu mai trec pe aici. Desi va citesc zilnic, mai greu cu scrisul.

Duminica avem si noi botezul, la exact aceeasi biserica unde si-a crestinat pruncul si Noce.
Acolo am avut si nunta si ne place foarte mult cum se comporta preotii cu crediciosii.
Cat despre cat de cautata e biserica....ohohoooo...Noce, n-ai idee, greu gasesti loc liber pt. o nunta si asta numai pt. ca preotii mai nou fac slujbe in week-end in ambele biserici (si cea mare, alba, si cea din lemn).

BOtezul o sa fie unul mare: vreo 80 oameni, cu tendinte spre 100. O sa avem si ursitoare pe care le-am mai vazut deja la un botez si mi-au placut.

In rest noi tot pe alaptat exclusiv suntem numai ca servitul e mixt cand de la tzitzi, cand de la bibe.
Le accepta pe amandoua dar are uneori toane: am avut zile in care n-a vrut decat tzitzi si nici nu a conceput sa traga ceva din bibe, alteori a vrut numai bibe si urla la tzitzi, etc.
Zilele astea suntem la varianta ne place mai mult tzitzi.
La Pampers avem nr.3 la cele 6300 g ale noastre dar sunt destul de nemultumita pt. ca trece cam des pipi si caca din scutec in pantalonasi. Am zis ca o sa incerc si alte marci sa vad cum ne intelegem cu ele.

Aveam o gramada in cap cand am inceput sa scriu dar acum vad ca s-au dus toate.
Revin cand imi amintesc.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
GATAAAA !!!!

Mergi la inceput