Albinute & bondari de mar-apr'07 (127)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Kit, ce face buni? biata de ea.
Eu am citit la mama 'Pe apa sambetei' de Ileana Vulpescu, sun fan, desi in aceasta ultima carte e cam dura. O sa-i cumpar si cartea Oanei Pellea de care zici tu, sa-i fac o bucurie.

Stefaniya
, noi am avut tot un carut tip umbrela in concediu acum pentru Petru. Avand in vedere ca am mers kilometri pe jos, e normal sa nu poata tine pasul cu noi si altfel il cara tati in spate... oricum am vazut ca mai erau familii cu carucioare si copii asa mari.
Acasa insa nu mai merge in carut desi ar cam vrea sa-l imite pe cel mic.
Cat priveste scutecul, dupa 18luni, cred ca tine pur si simplu de optiunea parintilor de a-l dezobisnui pe copil de el. Daca asa este considerat normal acolo, de ce iti faci probleme?

Rox, tine-o tot asa, doar n-o sa cedezi pentru niste lacrimi sau o biata raceluta!

Ioana, ce-as mai vrea sa bat si eu Bucurestiul la evenimentele alea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Diana de Raisa, poti sa zici un site, ceva, unde ati mers voi?

Mey, la inceput credeam ca glumiti cu ferma aceea a animalelor dar acum realizez ca voi chiar vorbiti serios cu vizitele pe acolo.

Gaby, in conditiile in care sunt cel putin 30 de copii intr-o grupa trebuie sa se impuna cumva si educatoarele, macar prin ton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna dimineata!
Haideti la cafea, ceai, cappucinno...


Bianca si mie mi se pare ca bb seamana cu tine.Iar Amalia parca tine o papusica pe picioare.

Roxana ,uite ca a bocit si Teodora de dimineata , ca nu i-am lasat ei ghiozdanelul cu Capsunica , sa-l duca in clasa...Pana la urma i l-am dat, oricum se oprise din plans
De dimineata ne-a spus ca nu vrea sa mearga la cresa, ci vrea cu mami la servici "a skoda"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Stefanya , si eu voiam sa-ti raspund legat de carut. Si noi avem unul mic, pe care l-am luat la mare, l-am folosit mereu, pt ca pe distante scurte merge pe jos, apoi dra Teodora vrea in brate...
La cresa e plin de carucioare, sunt unii care stau mai departe, asa ca ii aduc parintii in carucioare(si triciclete cateodata)...
Cat despre persoane "binevoitoare" , stai linistita ca-s peste tot. Super atitudinea sotului tau.
Despre pampersi, imi spunea o verisoara din Germania, ca ei nu se streseaza sa ii faca pe copii sa renunte la pampers pana pe la vreo 3ani jumate, se considera ca e normal, bine , la ei nu cred ca se pune problema ca ar sta prost financiar si nu si-ar mai permite...Pe vara-mea o stresa maica-sa ca sa puna copilul de bebelus la oala(modelul romanesc din anii trecuti)..., dar cand i-a vazut pe nemti cum procedeaza...a preferat sa procedeze nemteste ...
Ce-i drept, au avut de tras cu treaba asta(nu spun ca cei care inca poarta vor avea de tras), avea cel mic 4ani jumate, au venit pe la noi, si ii cumparasera pampersi, marimea cea mai mare, care oricum ii erau ff mici(pustiul la 4ani jumate avea 30kg), de se rupsesera, oricum, ideea era ca a dormit la noi pe canapea, si a comis-o !
Cum zicea si Rein, tine de parinti, dar cred ca un pic si de copil.Daca inca nu e pregatit sa faca la oala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:

buna fetele


intru repede pe fuga ..ma scuzati va rog..acum sunt "om al muncii"

in primul rand Biancafelicitari, sa fie sanatos si mancacios, am vazut si pozele ..e un scump.


de citit am citit in diagonala recunosc! nu am timp pur si simplu nu am timp.abia am intrat in program normal de 8 ore pt ca pana acum am lucrat non-stop..au fost zile in care am ajuns si la 3 noaptea acasa.o saptamana l-am vazut pe Edy doar cand l-am dus la gradi , noaptea cand ajungeam inapoi acasa el deja dormea..si e foarte afectat de ruptura asta dintr-o data.plnagea dupa mine, ma suna mama sau sotu sa vb cu mine la tel si imi zicea:" mamiii vino acasa la mine, ca imi e dor de tine, nu te mai duce la lucru!"
acum de cand am intrat la program de 8 ore e ok ca ne vedem si dimi si seara si cand iese dela gradi trece mama cu el la mine la magazin sa ma vada ca " ii e dor de mine", noptea doarme foarte rau se trezeste de N ori pe noapte si ma cauta in pat si imi zice " vreau sa dormpe mana ta" ca nu cumva sa plec de langa el.pana acumcand dormea la ai mei nu era problema , stia ca sunt acasa, sau la vreun eveniment, dar niciodata nu am lipsit atatea zile de langa el sa nu ma vada, sa nu ma joc cu el...si imi simtea lipsa.

la gradi...ei aici e cu dus-intors..saptaman trecuta e fost totul ok.din prima zi nu a plans, a mers razand, stia ca "cine scapa primul de la lucru` vine dupa el"( mama, tata sau sotul)...ei dar s-a schimbat de luni de cand au venit copii noi in grupa, si plang toti la gramada si aia care nu plangeau au inceput de ieri sa planga si ei.( ma refer la "veterani" )
plange vreo 5 minute sa zic asa apoi ii trece si e cuminte, mananca, doarme si la plecare el trebuie neaparat sa primeasca de la Ana( una din ingrijitoare) un mar si de la Silvia( o alta ingrijitoare) un iaurt.

cam atat deocamdata..sunt franta de obosita cred ca daca as avea timp sa dorm...3 zile nu m-as ridica din pat, am picioarele umflate de la statul in picioare, spatele ma doare groaznic si cateva zile la rand nu am putut sa imi pun verigheta pe mana de umflate ce imi erau degetele...sa nu mai zic ca am slabit 6 kile!!!

seara cand ajung acasa de cele mai multe ori e ora 21 , apuc sa ii fac baie lu Edy, sa povestim sa ne mai jucam putin si apoi bagam somn( nu va zic ca au fost zile in care adormeam inaintea copilului)!, dimineata , curat, mancare, spalat si hop ca e deja 11 si tre sa fug la lucru.( saptamana asta sunt de la 12 la 20.)

va pup.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:



..... am uitat... sambata Edy mi-a facut aproape 40. febra ..pe la ora 21 ma suna sotu ( eu eram la inventar) ca i se pare ca edy arde, si nici nu doarme cum trebuie, se trezeste des si plange dupa mine si ca lui i se pare ca arde.in fine nu apuca sa ii ia febra ca edy adoarme si apar si eu dupa ora 24 acasa si cand pun mana pe edy si il simt ca ardeee si incepe si vb fara inteles, si rade si se uita pierdut am incremenit ...nu am fost in stare sa ma uit pe termometru....repede antitermic..scade putin febra..pe la ora 5 dimi ( atipisem si eu langa el) cum fac cum nu fac ma intorc in somn si il iau in brate cand l-am simtit ca iar ardeee am sarit din pat in picioare...39.5. am bagat repede un novocalmin supozitor si o doza de nurofen si a fost bine pana duminica pe la 17.00 ma suna mama( eram din nou la inventar) ca are 38.5..i-a dat antitermic i-a scazut si luni la dr . nu are nimik doar putin ganglionii umflati si putin iritat pe gat...sumetrolim 5 ml de 2 pe zi. ..dar am tras o sperietura cu febraaa....vai de mine si obosita cum eram imi venea sa plang langa el in pat.el mai mult de 38.5 nu a avut febra niciodata.

acum de cateva zile sunt eu cobza de racita de la climele din magazin.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carutul... in afara e ceva normal si nu se intreaba nimeni de ce un copil chiar de 4 ani merge in carut... pt. ca acolo trnsportul in comun este mult mai bine pus la punct si te poti urca in orice cu carutul, fara probleme...
La noi in schimb... iti este mai usor sa pleci cu el de manuta, in brate ... sau cu masina... si atunc ievdent nu prea mai cari carutul...
Asa ma enerveaza lumea care isi da cu parerea... si comneteaza, doar ca sa se afle in treaba

Iar despre pampers... eu nu ma agit prea tare, pt. ca Elena a renuntat la el cand a fost pregatita, mai devreme decat baietii... dar vad ca si ei sunt pe drumul cel bun fara sa-i stresez... au nopti cand nu fac deloc, si nopti cand umplu pampersul si dau si pe afara
Probabil cand ii voi muta in pat normal o sa incercam sa ii culcam fara pampers... pt. ca se pot trezi, da jos si cere... Andrei a avut cateva nopti cad se trezea la 4 dim. si urla ca vrea pipi... cat o tipat pana l-am auzit, nu stiu ... cred ca daca ar fi in pat normal s-ar da jos si m-ar trezi repede, sau chiar s-ar duce la oala, ca mereu le las la vedere ... dar pana atunci avem pamprs afara si la nani... Afara pt. ca nu am chef sa car macar 2 randuri de haine ... mai nou cer de fiecare data sa faca, nu au avut accidente in parc, dar nu se stie niciodata

Time pumnii urlatorilor de la gradi sa se potoleasca mai repede... si parintilor sa reziste... Poa' sa dureze si o luna... asa ca rabdare... nu abandonati cu una, cu doua... si poata sa inceapa sa urle si dupa o saptmana fara urlete... Numai ei stiu ce-i in mintea lor

Multa sanatate celor bolnaviori

Despre noi... raceala lui Mihai numai raceala n-a fost ... a luat-o si Andrei, si Elena, m-a durut si pe mine in gat... si am dat-o si unui bb ... daca dr. a zis ca-i raceala, n-am tinut copilul in casa doar pentru niste muci, mai ales ca nu tusea cine stie ce... dar uite ca n-a fost asa...
Oricum, incepem sa ne dregem, tusea s-a mai dus, muci mai sunt putini, gatul meu e mai bine





CONCURS "Cat de fericit e copilul tau": www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Sanatate in primul rand Timeei, precum si lui Edy, Mihai si Andrei!

Spor la noul servici Laura!

Pupam blondutul mititel si frumusel al Biancai!

Noi, bine, inca nu urlam la gradinita si sper sa nu se intample nici de acum in colo.Este vesela, vine topaind de la gradinita!
Am intrebat-o ieri ce a facut la gradinita si mi-a raspuns sec "n-am timp acu" Hopa, capatam si personalitate!
Cred ca ieri au facut "mersul piticului" caci toata dupa-amiaza ne-a pus sa mergem aplecati cu mainile la spate
Ne-a dat si o lista cu rechizitele necesare, care mi se pare cam incarcata, dar asta e! Gradinita este deschisa anul acesta si probabil ca le trebuie multe chestii! Chiar si sala de clasa e saracacioasa fata de celelalte, dar cred ca pt infrumusetare o sa ne puna sa cotizam! Stiu placa..."sunt in grupa mica....4 ani in sala asta o sa invete, cum vreti sa arate?" Eh, asta e sistemul!

fitzoasele mamei Caterina 22.03.2007 si Andra 20.11.1995

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Buna fetelor,
Am lipsit motivat. Ne-am mutat in sfarsit si nu va spun cata treaba a fost si cata treaba mai este. Am devenit si matusa, sora mea a nascut un baietel.
Timeea este bine, a avut luna august vacanta iar cand am dus-o la 1 sep la cresa am avut aceeasi problema ca la inceput. Plangea si se tinea de gatul nostru sa nu o lasam acolo. I-au schimbat educatoarele si ea se atasase foarte mult de cele vechi.
In rest....e o nebunica, vorbeste orice, pune fel si fel de intrebari , e tare neastamparata.
Te felicit si eu Bianca, sa aveti multa sanatate si intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Program la FERMA parca de la 10 la 20. Se ajunge destul de usor. Cum mergi dinspre Cora pe dreapta e insulita aia si acolo faci stanga si apoi sunt indicatoare si cred ca au si o harta pe site. Poneii se pot calari. Maria a fost f incantata de fiecare data. Costa 1 leu/minut. de 5 lei de ex face 2 ture de teren adica destul pentru gaze mici.

ROXANICI- e normal sa planga. Eu am copii la gradi care plang tot anul in fiecare dimineata. Asa sunt ei mai mamosi. daca nu plange rau (sa vomite)si-i trece du0pa ce pleci eu zic sa nu-ti faci griji desi sigur ar fi mai bine pt toti sa nu planga deloc.

CARUT- noi inca avem si-l folosim cu succes mai ales cand mergem intr-un parc mai indepartat si la intoarcere trecem prin piata. Am mai auzit comentarii: fetita mare in carut, bla bla.... si culmea de la o mamica a carei fetite avea 4 ani , avea scutec si biberon din care tragea la greu pe strada. Asa ca nu comentez. Fiecare isi creste copilul cum considera ca e mai bine. In principiu nici nu comentez atata timp cat nu ma afecteaza pe mine (adica sa mi-o imbranceasca pe fica-mea, sa o palmuiasca etc.).

SCUTECE- la unii copiii invatatul la olita merge mai usor la altii mai greu. raman insa la parerea mea ca merge mai repede cand sunt mai micuti si cu mai putina personalitate. Asa ca la bebe 2 incepem si mai repede decat am inceput la Maria. Si da, in strainatate copiii scapa de scutec mai tarziu. Cred ca si din cauza ca nu se simte asa rau la buzunar un pachet de scutece in plus si pentru ca oricum fac toti copiii si atunci e ceva normal. Incet incet si la noi va fi la fel.

Mergi la inceput