Albinute & bondari de mar-apr'07 (127)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Buna,fetele

Deci inteleg ca nu suntem doar noi cu carutul.Carl e si copilul care e lenesut,adica merge ce merge si vrea in carut,iar uneori ma rog de el sa mearga pe jos,sa alerge si tot nu vrea.La camin e toata ziua pe biciclete,alergat...
I-am luat si eu bicicleta cu doua roti si vagonas in spate si e destul de incantat dar inca nu atinge bine cu piciorusele jos.Ca aici nu prea gasesti biciclete cu doua roti cu pedale,pt copii asa mici.Aici bicicleta fiind baza lor de transport,ei invata de mici sa-si gaseasca echilibrul pe biciclete fara pedale.

Cat despre scutece,probabil daca as fi trait in Romania,as fi fost si eu mai insistenta,pt ca scutecele sunt chiar scumpe.Adica 70lei pt un pachet libero mi se pare scump.Costa la fel ca aici,dar comparand cu salariul meu,aici e nimica toata.
Si un alt motiv cred ca ar mai fi caminul,pai educatoarele cu siguranta nu si-ar pierde timpul sa-l puna pe olita,sa-l intrebe daca ii vine...Numai daca nu-i tai painea in bucati mai mici,primesc biletele cu "draga mami,mancarea a fost super,dar daca mi-ai taia in bucati mai mici ar fi excelent - pupici Carl" Asta e mesajul pe care mi l-au trimis o data in cutia lui cu mancare.
Odata si-odata o sa faca si el la wc/olita

Mersul la gradinita,Cum bine stiti Carl a mers de la un an si doua luni si a fost greu,mai mult pt mine decat pt el.Si Roxanici,mie educatoarea mi-a spus ca e o problema cand copilul nu plange dupa parinti,atata timp cat plange e o reactie normala.Si asa cum spunea Elyanne,e important ca ei sa nu se simta abandonati,restul vine pe parcurs.
Asa ca multa bafta si capul sus ca va fi bine

O zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Rein misca bebe si-mi da de furca cu greata si starea de voma dar trec curand... cel putin asa sper!
Bianca sa-ti traiasca Andrei!!
carut am acelasi carut cu trei roti dar nu prea l-am mai folosit ca nu prea ies departe de casa cu Luca. Avem un parc super fain si super recent amenajat in spatele blocului si a devenit locul nostru preferat de promenada si joaca. Cand am treburi de rezolvat si ma insoteste Luca iau carutul fara nici o problema indiferent de comentariile celor carora li se pare ca la doi ani si jumatate trebuie sa se inscrie la maraton, probabil, nu sa stea comfortabil in carut (in Spania stateau in carut copii cu varste muuult mai mari decat Luca si tuturor li se parea ceva normal. Imi amintesc cum soferul unui autobuz, cu care ne-am deplasat intr-o statiune vecina, a coborat din masina, a strans carutul si l-a depozitat in spatiul pt bagaje... desi autobuzul era plin de persoane... l-am privit cu toata admiratia dupa ce a trecut socul initial )
pampers Luca nu poarta ziua (face pipi singur la WC, trage apa; iar pt kk cere sau isi ia olita).. nici macar la somnicul de dupa-amiaza pt ca-l pun sa faca nevoia inainte in schimb noaptea nu se poate fara. Face atat de mult incat ma intreb cum il voi dezvata... Trebuie sa am rabdare, cred!

Nu mai stiu daca mai vroiam sa zic ceva... sunt asa de obosita incat imi cad ochii de la ora asta!
Kisses...




I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Despre carutz nu prea il folosim pe distante scurte insa la shoping sau pe distante lungi,da ,si ma doare fix la 3 m in fata de ce zic altii.

Pampers ziua nu poarta nici macar la somnul de dupa-amiaza ,dar noaptea da caci mereu o comite, din nefericire pt mine numai in patul meu

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Bianca sa-ti traiasca micutii si sa fie sanatosi,am si eu o poza similara cu a ta,in care Robert o tine pe Maria in brate ,bebelusa fiind,ufff ce repede trec 5 ani.

De citit citesc o trilogie scrisa de George R.R. Martin "Urzeala tronurilor"

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Carucior inca mai folosim si noi pe distante lungi si sincer nu m-am gandit niciodata ca ar fi prea mare de carut. Cat despre gura lumii ma doare fix nicaieri. Oricum lumea are mereu de comentat cate ceva dar nu ma intere'.

Vlad a devenit obraznicut. Aseara, de ex, i-a scos limba la tacsu cand i-a spus sa nu faca ceva. Mai sunt exemplare de astea obraznicute si neascultatoare?

Sanatate bolnaviorilor!

Noapte buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

seara buna,

azi m-am chinuit toata ziua sa intru pe forum si n-am reusit. cred ca ma saboteaza it-istii. dar nu-i bai, ca dc n-am intrat pe forum am citit presa .
matei in continuare nu plange dar dimineata parca avea un nod in gat cand mi-a zis la revedere. bine ... ca ne-am dus si un coleg de-al lui de anul trecut urla cat il tinea gura: vreaaaau acasaaaa ... si fugea in chilotei pe sala si incerca sa-si bage hainele in rucsac. matei saracul sufera pt fiecare care plange, le explica f afectat: nu mai pange, aici papam ... domim ... ne jucam ... si vine mama noata sa ne ia! deci cand face asa ma buseste pe mine plansul instant ... nu pot sa va explic ce sentiment am. ar trebui sa ma bucur ca n-are nici o treaba, dar cand vad resemnarea asta a lui ... ma apuca tristetea si uite asa nu plange copilul la gradi, dar plange ma-sa cand pleaca.
in rest ... la serviciu nebunie maxima. citit??? recunosc cu rusine ca seara, in afara de cateva mail-uri urgente la care mai am de raspuns si cateva schimburi de impresii cu unele dintre voi, nu reusesc sa mai fac nimic.

oricum la noi toamna vine cu situatii incalcite, tati pleaca cu zilele si saptamanile si mami ramane doar cu matei ... distractie maxima!

sambata intentionez sa-l plimb pe matei cu trenul. inca nu i-am spus, sper sa fie o surpriza ... placuta. o sa-l duc bucuresti-ploiesti, ceea ce inseamna 45 min. abia astept sa vad reactiile!

o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Apropo de ce spuneti voi, ca in tarile cu venit mare/locuitor parintii isi permit desigur sa cumpere scutece pe termen mai lung si de calitate mai buna, ar fi interesant de stiut de ce producatorul nu are o gama special pentru copii mai mari, nr 7-8, avand in vedere ca exista piata buna de desfacere. Pana la urma un copil este la fel de stresat la orice varsta sa renunte la a-si mai da drumul pe el si a face la olita sau wc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Dati si voi un vot aici pentru Brancusi al nostru:
http://www.saatchi-gallery.co.uk/artvote/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Azi eu am facut cafeaua.

Maria doarme si eu ma imbrac pt serviciu ca in 5 min vine bona si plec. O zi buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Exista la Libero nr. 7

Eu nu cred ca banii sunt cauza pt. care sunt pusi mai devreme sau nu pe oala... in tara fata de strainatate... Pur si simplu la noi asa e de mult timp... vine bunica si zice pe tine te-am pus de la 6 luni pe oala... si la 1 an nu mai faceai... si daca tu tot nu si nu, iti cumpara ea oala, si daca tot nu te simti, il pune ea pe oala
Cred ca la noi prea putini citesc si cred ce zic astia ca pana pe la 1,5 ani - 2 ani n-au cum sa faca la oala decat mecanic, fara sa constientizeze si ca n-au smturile dezvoltate sa se poata tine etc.

Si mama ma innebuneste ca daca n-as fi avut pampersi, cum era pe vreme ei , sigur pana la 1 an nu mai aveau pampersi ... nu mai zic de soacra ... cu ea nu m-a inteles sa nu-i puna la oala daca urla... ca nu rezolv nimic, pur si simplu vor vedea in olita un lucru rau Pe Elena ar fi pus-o de la 6 luni... in plus asistenta doctorului imi zicea sa pun copilul pe oala... tot de pe la 6 luni... bine ca m-a linistit doctorul si mi-a zis ca-i prea devreme: dupa 1 an, 1 an jumate...

Eu cred ca fiecare e dezvoltat mai mult sau mai putin (in sensul asta) si va face la oala/wc cand va fi pregatit, indiferent cat insistam. Pe Elena nu am lasat-o sa faca pipi pe ea cand doarme ca s-o dezvat, cum ziceau unii si altii (nici n-ar fi fpst o solutie, ca au ma ifost accidente, si a dormit uda, pana aproape s-a uscat ) ... pur si simplu am gasit pampersul uscat si ziua, si noaptea... Cu baietii se intampla cam la fel acum, numai ca nu mereu... insa diferenta este de aproape 1 an ... Daca acum sunt pregatiti...

Are Elena o prietena de 4 ani, care si acum nu se scoala noaptea sa ceara la oala... face pe ea... daca se scoala maica'sa s-o puna la oala, nu mai face in pat, daca nu, il uda ... si cum ficare e obosit de la serviciu etc., n-ai nici un chef sa te trezesti de 2-3 ori pe noapte... Atunci ii pui pampesr sa nu schimbi lenjerii la 12 noaptea... ca sa dormi si tu cateva ore legat...

Iar legat de bani... ar fi trebuit sa fim primii fara pemparsi, ca doar luam la dublu ... au fost luni cand dadeam 400 - 500 ron doar pe pampersi



CONCURS "Cat de fericit e copilul tau": www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput