Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Buna dimineata fetelor, sa avem o saptmana frumoasa, numai cu vesti bune!

Arwen, legat de intrebarea ta despre dimensiunea sanilor dupa intarcat, cred ca depinde de fiecare organism in parte. Eu am alaptat 1 an si dupa ce am oprit alaptatul aveam sanii la fel ca inainte, nu se micsorasera si nu se lasasera. Asta in conditiile in cre nu am facut gimnastic de intrire a bustului. Am fost norocoasa. Intr-adevar, m facut mult sport in copilarie si adolescenta si am muscultura destul de dezvoltata si tare.
Eu am incercat sa alaptez cat mai mult si pot spune ca a avut efecte benefice asupra imunitatii copilului, Toma a fost si este rezistent. In plus, ppentru mmica este si comod, ai tot timpul lapticul la purtator si la temperatura potrivita.
In primele zile de alaptat, am avut mari dureri, sangerari ale sfarcurilor, mai ntrebam unde este placerea alaptatului despre care citisem. Dar cam in 10 zile, n-am mai avut probleme.

Tana cu Toma (10.11.2001) si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

buna dimineata si de la mine................

vikinga.....superbe cuvintele tale...........
intra direct la suflet si ung sufletul..................

lariselam vazut si eu pozele.................
frumoasa burtik.....dar ce ai patit acolo la ultima?
de ce te-ai invinetit???????

si pe body-uri si pe salopete cat ai dat?
chiar ieri m-am uitat si eu si am vazut tot asa body cu maneca lunga la 9.5 roni,si salopete cu 19.5 ron
si daca imi spui si mie..sa fac o asemanare cam cum is preturile pe aici................
dar sunt bune......body din bumbac si salopete tot asa ca si ale tale..materialul ala...........

Poze
Bea 22+ cu Ivan Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miradeli spune:

Fetelor, imi trimite si mie cineva parola de la contul comun?
Merci mult.


15sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

am mai pus si eu cateva poze...............

chestia aia pe care se schimba bebe l-am primit..tot asa si ala care se pune in cadita sa nu alunece bebe.buretele acela............

carutu si cu tot tacamul l-am luat la mana a doua..........da nu se vede.............
am pimit deja o gramada de hainute..................
inca nu am luat nimic................

Poze
Bea 22+ cu Ivan Doamne ajuta sa am un bebe sanatos!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna dimineata dragele,

Eu cu cana mea de lapte .

Plateea, din pacate inca nu vad nici un rezultat aparut de la sumar si urocultura, cred ca avea Catalutza dreptate, mi-au preluat probele vineri, dar cine stie cand le-or procesa, mai astept sa ma uit in cursul zilei (sunt facute la Medlife si ma pot uita pe site-ul lor).

In weekendul asta am incercat sa ma uit putin la patuturi de bebe si carucioare, scoica etc. M-am speriat ingrozitor, mi se pare ca au niste scoruri... Eu traiam cu senzatia ca patuturile acelea pliante (deci nu din lemn) sunt cam la jumatate de pret fata de cele clasice, aiurea! Tot 1,000 RON costa si acelea.

Ca sa nu mai zic ca m-am certat ingrozitor cu al meu sot pe subiectul: cum sa pun un bebe de cateva zile in scoica, in masina si ca sunt inconstienta si nu stiu despre ce vorbesc .

Eu am ramas cu impresia ca bebe este mult mai aparat in caz de accident (Doamne Fereste!) daca este in scoica (deci legat) decat in brate la maica-sa de unde poate "zbura" mult mai usor (din nou Doamne Fereste!).

Si, referitor la prezenta taticului la doctor, eu l-am luat de la prima ecografie si pana in prezent, mai ales ca el vrea sa vina si sa il vada pe bebe. La doctor intram impreuna, doctorul vorbeste cu amandoi, nu mi s-a parut niciodata ca nu ar fi locul lui acolo. Pana la urma, bebe e "produsul" nostru, nu?

O zi excelenta,

Ratusca 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Neata fetele,

Multumim de cafea, sa aveti o saptamana superba si numai vesti bune

Vikinga ai spus cuvinte tare frumoase, ma regasesc in toate temerile tale, sa dea DD sa am si intelepciunea si calmul tautoata lumea nu face decat sa ma descurajeze cat de greu o sa-mi fie si asta nu face decat sa ma streseze si mai tare.

Ratusca eu am scos-o pe Natalia din spital in scoica si in masina a stat in scoica, aveam portbebe gros si paturica groasa pe scoica era tot iarna. Acum cred ca o sa-l scot pe bb in landou, atunci nu-l aveam cumparat.

Arwen, legat de intrebarea ta despre dimensiunea sanilor dupa intarcat, eu am alaptat 7 luni, am purtat tot timpul sutien chiar si noapte si sanii au revenit la forma initiala, s-au lasat dar fff putin si fara vergeturi. Eram caraghioasa la un moment dat ca Natalia a refuzat prin luna a 6 a sanul stang si nu mai papa decat de la dreptul si aveam un san muult mai mare decat celalalt vizibil.

Va pup

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si


prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Buna burtici pufoase

Cred ca sunteti toate ocupate azi...spor la ce faceti!

carmita_baby multumesc, esti foarte draguta!

plateea cred ca te odihnesti acum ...si nu cred ca s-a suparat cineva.

larisel multumim pt noul capitol. Vreau sa te intreb de ceva vreme si sper sa nu te superi, de ce ai ales euromaterna? Eu sunt tot constanteanca, de ceve vreme in Buc, si ma gandesc tot mai serios sa vin sa nasc in Cta, dar nu pot sa ma hotarasc intre euromaterna si isis. la dublu

pentru toate burticile si locatarii lor!


Mirela 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Uitasem....doresc si eu parola de la mailul comun.

Mirela 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

UM 15.05.2009 DPN 18.02.2010-Dn 04.09.1988-medic Dr Cotiga Cristian-Filantropia,State Mario Andrei 16.08.2005.va rog sa ma ajutati k nu stiu sa postez la mamici februarie.pls pls pls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Neatza Fetele,

Am fost si noi vineri la eco...dr a zis ca bb e bine, creste mare, chiar mai mare decat stiam, drept pentru care DPN de la 5 februarie (initial) a toooot scazut de la o eco la alta si acum este 29 ianuarie 2010. Pe 3 Oct facem eco morfologica!!!!!! Abia astept! oricum am vazut bebe si acum la eco asta, a dat dr pe 3D e incredibil! vezi bb cu ochii! Bine, bb arata ca un pui de catel/pisica nou nascut, stiti aia cu ochii lipiti asa si f mici? :) am ras , dar ne-a parut bine sa-l vedem. Era lacom, isi bagase tot pumnu in gura si molfaia la el! Abia astept sa ne auzim toate cu ecografiile morfologice.

La mine dr a vazt LA BEBE NISTE CHISTURI PE CAPSOR care cik or sa dispara . Ati mai auzit de asa ceva??? Mie nu-mi place deloc treaba asta. Dr zice sa nu ma impacientez ca asa se intampla si dispar, se resorb pur si simplu....mie-mi stau pe creieri chisturile alea si parca nu am pace pana la urmatoarea eco. de vineri de cand am aflat asta si eu si sotul suntem ].....

In legatura cu ce s-a discutat pe forum:

- sunt fumatoare, si da, m-am lasat de fumat dar o data la o sapt sau o data la 2 sapt mai trag cate o tigara ...Uneori se intampla sa fumez 2-3 tifari pe zi, dar am dupa cum am spus zilele astea sunt f rare si de regula sunt zilele in care am draci , in rest chiar nu simt nevoia sa fumez nici la vin (ca dr a zis ca avem voie vin un pahar pe zi) nici la cafea (dr a zis ca avem voie o cafea pe zi si ca e de preferat sa beau o cafea normala nu decofeinizata, cele fara cofeina continand mai multe chimicale) nici cu alte ocazii. Acum..fiecare controleaza fumato care cum poate.

- de vopsit eu ma fac mereu cu acel Casting fara amoniac dar dr a zis ca pana la 23 de saptamani e de preferat sa nu pun nimic vopsea/sampon nuantator nimic

- revin cu o intrebare care am vazut ca s-a mai pus dar nu s-a raspuns la ea: face cineva gimnastica prenatala? eu am vazut ca se face la ARO Club, pe pache protopopescu, era 250 Lei pe luna si programul ...de la 8 seara in 2 din zilele saptamanii (nu-mi amintesc acum care) si de la 11 sambata.

- eu incep de azi sa iau elevit, cica una pe zi. Am mai luat elevit si in celelalte luni de sarcina dar numai cate 10 zile pe luna, greturi nu am avut deloc toata sarcina, kilograme...abia acum am ajuns la cat aveam inainte sa raman si anume 57 kg, deci treaba cu reactia la vitamine cred ca difera de la organism la organism.

- eu mereu merg cu sotul la ecografii si toti dr la care am fost sunt amuzati de idee. E si mai amuzant la noi ca el e grec, nu vb deloc romana si toti doctorii se chinuie sa-i explice si lui diverse, ii mai traduc eu...

Pupici butricilor si multa sanatate! Aveti grija fetele ca vine sezonu rece si vin gripele. Pe mine sotul nici la film la mall nu ma lasa sa ma duc ca cik e loc cu aglomeratie si risc de contaminare....!!!

20+

Mergi la inceput