Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (234)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Vad ca-i tare slaba miscarea pe aici de la o vreme. Ce pacat! Sper sa nu ne pierdem incet incet pe drum... Mi-ar parea tare rau.

Pana apuc sa citesc din urma sa va mai spun despre noi. Sa va spun ce concediu de pomina am avut. Doamne! Cosmar, nu alta! Abcesul acela m-a chinuit o saptamana intreaga. Am inghitit cutii intregi de calmante si tot degeaba. Intr-un final cica trebuie sa scot maseaua (de minte) dar numai dupa ce nu mai este infectie acolo. Sper sa nu mai fie; merg azi la radiografie.
Insa nu asta a fost cel mai rau. Am tras-o cu Ana. Toata saptamana a avut apetit scazut. Chiar foarte. Sambata seara in timp ce-i dadeam biberonul cu laptic a inceput sa verse in jet si pe nas si pe gurita. Nu stiu daca va puteti inchipui cum e sa pape copilul linistit laptele si deodata sa vedeti ca iese in jet si pe nas si pe gura. Groaznic!! Desi sunt mama a doua oara...m-am panicat ingrozitor. Am calmat-o, am spalat-o, am vazut ca s-a linistit si a adormit. Dupa vreo 2-3 ore (era vreo 1 noaptea) vad ca arde rau de tot. Zic hai sa-i dau Nurofen. S-a trezit, l-a luat si la cca 10 minute voma... A dat Nurofenul afara si tot mai voma...lichid gastric deja. Am trezit toata casa! Ana plangea si se tinea cu manutele de cap zicand "buba". M-am gandit la toate grozaviile pamantului (la meningita mi-a fugit gandul). Ne-am echipat toti si am zburat la Grigore Alexandrescu. Si...surpriza! Nu era meningita, slava Domnului, dar era un virus inrudit cu cel al meningitei, un virus care da angina herpetica sau herpangina. Habar nu aveam de boala asta si am fost sceptica pana nu mi-a onfirmat si doctora Anei si am citit si eu pe net simptomele. Asadar voma, rosu in gat cu puncte albe, dureri mari de cap si la inghitire, febra mare...o nenorocire de virus! De unde l-a luat?? Probabil din parcurile noastre atat de curate. Asadar mamici, sa aveti in vedere si virusul asta! Macar sa stiti ce simptome are si ca exista!
Tratamentul? Tantum verde si antitermice. E un virus si trebuie lasat sa-si faca damblaua, nu am ce face altceva. Ma bucur ca azi e mai bine si a si scos-o soacra afara. Uf!

Stancuta am vazut ca aveti probleme cu somnul. Sper sa-i iasa maselutele mai repede si sa nu o mai chinuie pe papusica Sofia! Nu am vazut daca ai scris cum au iesit testele.

Ceska, ai inceput educatia si la domnul tatic! Foarte bine! Asta-i atitudinea! Daca il rasfeti tot timpul nu-i bine! Mai merge si cate-un dus scotian! MA bucur ca v-ati distrat la pescuit! Iar concediul...de ce nu pleci tu si Benji? Stiu ca te gandesti ca asta nu-i familie, ca trebuie sa fie si tati prezent...dar gandind asa (vorbesc din proprie experienta) risti sa ratezi zile f frumoase pentru puiul tau. Si zau ca nu se merita!

Andreea, Lala, Nemary

LalaD, ma ucizi cu jocurile educative! Ma simt asa o mama denaturata pentru ca eu nu am timp sa ma joc cu copiii. Dar sa mai si scriu intr-un blog cum si in ce fel fac. Bravo tie! Si fericiti copiii tai!

Roli urmareste-l pe Andrei totusi. Vad ca circula virusii prin Bucuresti ca voda prin loboda! Dar ce sa ne miram? La ce poluare si mizerie e la noi...

Ema, multa putere mami frumoasa! Acum e mai greu, dar te vei usura si tu incet incet pe masura ce copiii mai cresc. Cere ajutor cat mai mult si profita si de cel mai mic moment de respiro ca sa te odihnesti!

Mirikuuu ma bucur ca ai scris mai des! Acum inteleg ca ai inceput sericiul, dar tine-ti obiceiul, da?
Cat despre sarit din lac in puts...pe mine nu conta sa spun ca asa e! Ca eu sunt tare mancacioasa si indiferent de gabaritul personal (si am avut si eu "momente" ...slava Domnului ) nu mi-am facut griji ca mananc prea mult sau ca ar trebui sa tin cure de slabire. Asa ca...eu te-as intreba ce bunatati ai mai papat.

Apropos...cred ca in ultimile luni am pus vreo 4-5 kg. Si am o pofta de mancare!!! Mama, mamaaaa!!!

LauriciI tu-ti faci griji ca a luat prea mult si eu ca a luat prea putin. Cine sa mai inteleaga si mamicile?

Stoisor, rasfat total la voi! Nu stiu ce sa-ti spun de analiza aceea.

Mary, cum te simti? Cum e bebe? Ce-ti doresti sa fie?
Din pacate coronita nu mai exista la scoala. Nu se mai dau premii I, II, III ci premiu de excelenta si apoi premii pe fiecare materie. Intr-un fel e mai bine...in altul nu.. 'Om vedea cum se va adapta Luca. Eu sunt optimista.

Elle, LauriciD, Creata, Roxanici, Doc, Angi, Miky de Finlanda, Miky de Romania, Irlandeza, Zeririlouiza, Danybv, Mitsule, Irinuk, Micsunea, Ereena, Grati, Gabritza si celelalte zuze, unde sunteti fetelor???

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui honey79

pe toata lumea, cu mic , cu mare.

Multumesc celor care au intrebat de noi.
Din pacate nu prea mai e timp de stat la calculator. Cand e piciu treaz, trebuie sa vina si el sa tasteze, sa miste mousul, da click, stanga, dreapta, nu conteaza, eventual incepe sa urle ca vrea ceva de pe birou.
Iar cand doarme, nu stiu pe ce sa pun mana mai repede: vase, rufe,calcat,aspirat... de-astea de zi cu zi.


Am mai citit asa, in raspar... sau pe sarite.. am vazut cum cresc piticii, cum incep sa mearga la cresa, scoala ( Alina, cred ca ai avut tu emotii mai mari ca Luca), cum isi educa parintii, cum fac mii si mii de lucruri noi.

Despre noi... eu cu jobul, care e destul de energy consumming ,apoi sotul a fost plecat pt 2 saptamani la un curs in Kansas, moment in care mi s-a intamplat unul din cele mai ingrozitoare lucruri din viata mea: am inchilozat de spate... mi-au luat 10 min sa ajung la o canapea,iar dupa ce m-am intins acolo, nu m-am mai putut ridica. Si asta in weekend... copilul era acasa, alergand peste tot si intrand in toate cele, degeaba strigam eu la el, ca normal ca nu ma asculta, mai ales ca nu ma puteam duce la el. Am gasit intr-un sfarsit pe cineva ( o fosta colega de munca) care avea un copil de 7 saptamani si o fata de 6 ani si au venit si m-au ajutat si m-au dus la Urgente la spital.O saptamana n-am putut face nimic, numai in durere si pe droguri am stat.

Andrew creste vazand cu ochii, si parca nici nu realizez cat se inalta pana nu apuca ceva la care, cu cateva zile in urma nu ajungea.
Vorbeste intr-una, canta, are 2 carticele pe care le ia cu el peste tot si o paturica.
L-au mutat la cresa, de la bebei la toddlers... si vad ca ii place mai mult. Mi-a venit insa si muscat de 3 ori pana acum.... de manute,de umar...

Va pup si sincer, imi lipsiti.
Acum insa trebuie sa fug , ca deja e tarziu .


Poze AJ
Filme AJ


Vali , mamica lui Andrew - John (21 Februarie 2008)







Vali, ce mult ma bucur sa vad vesti despre voi!! Dar ce ai tras-o cu spatele! Imi inchipui ce spaima pe tine singura cu copilul acasa si tu imobilizata la pat. Ingrozitor! Bine ca a trecut! Dar fii atenta pe viitor si incearca sa-ti menajezi spatele. Stiu cum este pentru ca mama mea are dese episoade de genul asta. Dar decat o operatie care sa-ti faca mai mult rau, mai bine te menajezi tu cat poti.

gashca de Texas!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Crista o sa vad cand pot sa merg la carrefour, ca mi se par f avantajoase hainutele lor si dragute. Multumesc pt info
Alina felicitari pt prima zi de scoala asa de reusita a lui Luca! Sa-i placa asa mereu, ca sa nu ii fie greu sa se duca! M-a durut sufletul cand am citit de biata Anita Cam ce tare cred ca o durea capsorul de a stiut sa-ti si arate ca-i buba Multa sanatate si sper sa ii treaca repede toata durerea si virusul ala nenorocit! Ma bucur ca tu te simti mai bine, dar nu vreau sa fiu in pielea ta cu scosul maselei Si-a scos si sora mea acum 3 sapt, dar eu cred ca mai bine mor decat sa-mi faca injectie in gura Ma rog sa aiba mana cat mia usoara doctorul tau si sa scapi cat mai repede!

Vreau sa ii spun LA MULTI ANI! lui Virgo, chiar daca-i cu maaare intarziere! Sa fii fericita, sanatoasa si sa te bucuri o mie de ani de cei dragi! Te asteptam sa ne mai scrii


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008),
Filmulete
Craciun 2008
10 Ian 2009 - Mi-au luat motul
Thea la 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Stiu ca-s ca tiganu' , dar...vreau si eu un blog !!! O pagina mumoasa, mumoasa... cine ma ajuta???


Am fugit.... muuuaaaahhhhh !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Buna zuzici!

Stoisor si Dariei i-a iesit fosfataza alcalina peste limita maxima. Nu cu mult, dar nu mai stiu exact valoarea. Sper sa nu uit diseara sa ma uit, ca sa-ti spun exact. Noua ne-a zis dr sa-i dau in continuare 2 pic de Vigantol, dar eu ii dau si 2.5 ml ulei de ficat de cod. Acum 2 saptamani cand i-am facut iar analize , ne-a dat si fosfataza sa o repetam, dar surpriza ...s-a stricat serul si m-au chemat iar la intepat, dar am zis ca nu merita sa o chinui doar pt atat. Ramane pe altadata, desi sunt tare curioasa cum se mai prezinta dupa tratamentul cu ulei.

Laurici nu mi se pare mult 13 kg. Decat ca noi...stagnam la 11,5 de vreo 4 luni, mai bine asa. Si Daria s-a inaltat mult, mai ales in ultima perioada, dar neluand in greutate pare slabutza

Alina felicitari scolarului! si ii uram multa bafta!

Stancutza si noua ne dau de furca ultimele 4 maselute. A avut acum vreo 2 saptamani o perioada agitata si acum de 2 nopti a reinceput. Se trezeste noaptea, plange, ma trage de par continuu (de obicei adoarme plimbandu-si mana in parul meu) de ma apuca si nervii uneori .
F ciudata reactia Sofiei la pozele de pe calculator...Daria cand vede o poza cu ea, se recunoaste...exclama intrebator "Dalia!?" In schimb, ea se sperie destul de tare si incepe chiar sa planga cand nu este vreunul din nou in preajma ei, si aude vreun zgomot, sau o strigam noi...

Honey off prin ce ai trecut...tare nasol sa nu te poti misca ..si cu copil mic in casa. Bine ca a trecut si Doamne ajuta sa nu se mai intample



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Off saracutza Anita prin ce-a trecut si ea . Bine ca se simte mai bine acum. Cam asa a patit si Daria acum 2 saptamani. Dupa lapticul de seara, abia ce adormise cu fata in sus si deodata incepe sa vomite. Am sarit eu repede de am ridicat-o dar deja ii intrase voma in ochi, pe par, pe la urechi ...direct in cada am bagat-o. Din fericire a fost singurul episod, numai ca de-a doua zi a dat-o in diaree. Nu stiu ce a fost nici pana acum, i-am facut analize, nu i-a iesit nici o infectie, nici un balaur...probabil tot un virusache. Multa sanatate!




Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kalosalina spune:

Am reusit in sfarsit sa pun cateva poze de la mare pentru cine are chef si timp



Alina de printzesica Daria Mihaela (12.01.2008)

Poze Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Laurici I, Alina multumesc! Abia astept sa ajung diseara acasa sa-mi povesteasca ce a facut azi la scoala. Numai ca o sa ajung asa tarziu (tocmai azi am o sedinta la ora 19...cred ca mai devreme de ora 21 nici nu ajung acasa )! Dar sper sa am macar o jumatate de ora doar cu el ca sa vorbim.

Alina, sigur virus a fost. Mama lor de virusi!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Hello zuze !

Noi suntem iar la Badeni , la mama , si profitam din plin de ultimele zvacniri ale anotimpului calduros. Stam toata ziua afara , in gradina , adunam mere si prune , ne plimbam pe dealurile de langa casa . Sara si-a regasit cu drag prietenele...o gashca de fetite mai mari , de 8-10 ani si este incantata de compania lor. Acum ele au inceput scoala si vin mai rar sa se joace cu noi , dar tot sunt impreuna cateva ore pe zi.
Observ ca , datorita prezentei lor , Sara face progrese mari la capitolul vorbire.A invatat o groaza de cuvinte noi , leaga si cateva propozitii , a invatat si expresii care pe mine ma dispera ca "nu vieau"-nu vreau , "nu pot" , "nu pace" - nu-mi place...si le foloseste cu predilectie in timpul meselor . La fel ca Sara lui Stoisor si Sofia Stancutei , si gaza mea e o mica printesa plina de fitze , foarte imperativa si categorica...face circ daca nu-i indeplinim cu rapiditate orice comanda...la mare ne-a disperat cu crizele de nervi...daca incercam s-o iau dintr-un loc unde consideram ca n-are voie , se tavalea pe jos , se dadea cu capul de asfalt , daca o luam in brate , ne lovea cu palmele , ne tragea de par sau ne zgaria. Imi venea sa-i trag cateva ...eram cu nervii prastie , dar ma abtineam , ca oricum nu rezolvam nimic daca o loveam , si mai ma faceam si de ras. Are insa si o mare doza de dragalashenie , ma dezarmeaza cand face o prostie iar apoi vine la mine si striga 'mami , pipic !" si ma pupa . Creste , incepe sa constientizeze ce e bine si ce e rau , se si smechereste , incepe sa ma manipuleze din ce in ce mai mult E a mea si o iubesc de mor si imi vine s-o mananc cand o vad cum ii merge mintea.
Si ea are discutii imaginare cu interlocutori invizibili sau cu jucariile , le explica cate ceva si gesticuleaza , rade singura sau ii cearta
Uneori o surprind imitandu-ne in jocurile ei , ne preia anumite expresii...ce mai , de acum trebuie sa fim foarte atenti la ce spunem si ce facem , ca observ ca exemplul pesonal incepe sa cantareasca din ce in ce mai mult in formarea si educarea gagalicilor.

Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )
POZE BOTEZ
Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Alina ufffff sanatate multa Anei, nepotica mea de 7luni a avut acum 2sapt acest virus dar ei i-a prescris medicul si antibiotic Zinnat pe langa alte cele, este f urat ca nu pot manca zile intregi unii copii ajung la perfuzii sper din suflet sa nu fie cazul vostru sa va reveniti cat mai rapid!Felicitari pt bobocel!

Alinakalos e din ce in ce mai frumusica Dariuca mica!

Stancutza cumva esti ?Pupam Sofiucul mic si mofturos!Vreau sa vin sapt viit la BE joi sau vineri si chiar mi-ar place sa ma intalnesc cu cateva zuzici!

Ema gasca de piticoti si mamica!

Vroiam sa le spun fetelor din sibiu ca voi fi in oras de vineri pana luni sotul are ceva treburi pe acolo si mergem cu el, deci voi avea timp sa ne intalnim si cu clopoteii sibieni daca mamicile vor vrea.

Sofia si-a revenit destul de bine dupa boala,doar ca nu prea vrea sa manance, de azi incep sa-i reintroduc treptat si laptele ei, multumim tuturor care au fost alaturi de noi cu o vb buna cu un sfat

Mergi la inceput