Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (234)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Buna seara si de la noi!

Sofia e acum la a doua noapte la rand in care s-a trezit si i-a sarit somnul. Acum am lasat-o in patul ei cu veioza aprinsa si cu jucarii in pat, sper sa-si faca de lucru cu ele si adoarma mai incolo, e prima oara cand procedam asa. Azi noapte am stat mai mult de doua ore cu ea sa adoarma, nu mai stiam ce sa-i fac. Daca o las, plange tare de tot, si nu am nervii s-o aud plangand, mai ales noaptea.

Sa va zic ce am mai facut: dupa ce lunea trecuta ne-am intors ok de la mare, a doua zi la serviciu am mancat ceva ce nu mi-a placut si am facut o indigestie destul de nasoala. Respectiv, o zi jumate plus noaptea dintre am stat mai mult cu capul in buda, orice beam - ca de mancat nu prea reuseam - varsam. Mi-a fost super rau, cam ca in primele luni de sarcina. Si - voi stiti ca noi mai vrem copii, DAR - mi-am dat seama ca in astfel de conditii eu nu ma pot ocupa de Sofia... Abia reuseam sa-i zambesc putin sau sa o mangai pe cap, ce sa ma joc sau sa vorbesc cu ea! Si a simtit bineinteles ca e ceva in neregula, venea tot impul sa ma calareasca sau sa sara pe burta mea, cand fugeam la baie plangea in fata usii chiar daca era cu tati ...
Fetele care sunteti la al doilea bebe si v-a fost rau la inceputul sarcinii, cum v-ati descurcat cand va era rau?

In fine, mi-am revenit treptat, dar inca mai am o sensibilitate la mancaruri si mirosuri.

Altfel, Sofia e bine, mamoasa si "actrita" ca de obicei, cerand atentie si cochetand cu gratie. Mi-am dat seama ca am o fetita usor sfioasa in public - a inceput sa se ascunda dupa picioarele mele cand i se adreseaza cineva - si mai putin curajoasa decat alti copii, chiar si unii mai mici, dar mai infipti decat ea. Pare sa delibereze destul de mult in sinea ei, sa aiba "dileme", sper sa devina mai curajoasa cu timpul. Cu noi acasa nu ii lipseste curajul, nici vorba dimpotriva, e o mica imparateasa uneori tirana. Dar o iubim asa de mult, trebuie sa-i aratam, nu?

Acum e in patut, suparata ca nu e nimeni in camera cu ea, si striga ma-ma-ma-ma. Va mai scriu doua randuri, sa vad daca ma lasa :-)

Vroiam sa va intreb daca si copiii vostri fac gesturi imaginare: sa culeaga firimituri imaginare, sa va dea de mancare ceva ce nu exista, sa se prefaca cu alte cuvinte. O fi normal? Pe Sofia o incanta la maxim sa faca chestii din astea, pe care ea le initiaza intotdeauna.

Va pup, fug la ea, poate o conving sa se culce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristacoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui stancutza
Vroiam sa va intreb daca si copiii vostri fac gesturi imaginare: sa culeaga firimituri imaginare, sa va dea de mancare ceva ce nu exista, sa se prefaca cu alte cuvinte. O fi normal? Pe Sofia o incanta la maxim sa faca chestii din astea, pe care ea le initiaza intotdeauna.



Da, si Antonia face asa, de mult, cred ca pana sa implineasca 1 an. Imi da lucruri imaginare, imi da sa mananc, sau culege floricele, poarta conversatii la telefon...

Ma bucur ca ti-ai revenit si te simti bine....

Cristina, mami de Antonia Izabela (29.01.2008)- 1 + An.

luna a8a
luna a7a
lunaa6a


Vedetele mele
Luna a 5a-Ghidusha
La Mare
Luna a 4a
Luna a 3a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristacoman spune:

Buna dimineata si poftiti la .

O zi buna si o saptamana frumoasa, tuturor.

Cristina, mami de Antonia Izabela (29.01.2008)- 1 + An.

luna a8a
luna a7a
lunaa6a


Vedetele mele
Luna a 5a-Ghidusha
La Mare
Luna a 4a
Luna a 3a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristacoman spune:

LauraI, la Carefour au hainute frumoase. Mi-au placut mult treningurile, bluzitele cu maneca lunga, rochita si jacheta de blugi si jacheta si fusta din raiat -mov. La body-uri nu m-am uitat, ca eu ii dau maieu-body si bluzita.
fetele.

Cristina, mami de Antonia Izabela (29.01.2008)- 1 + An.

luna a8a
luna a7a
lunaa6a


Vedetele mele
Luna a 5a-Ghidusha
La Mare
Luna a 4a
Luna a 3a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna dimineata!

Va multumesc pentru ca v-ati gandit la noi! Incepand de ieri am baiat scolar! Doamne, ce emotii! Ce trairi! Ce amintiri! Inca am nodul in gat si nu-mi vine sa cred!
Luca a fost foarte emotionat, statea in bancuta asa stingher...parea si speriat si dezorientat. Parca uniforma era din tabla..asa de rigind era. Dar cand i-am spus ca ies din clasa a inceput curios sa-si rasfoiasca abecedarul, sa-si studieze colegii...
Azi dimineata cand l-am intrebat ce i-a placut cel mai mult la scoala mi-a raspuns: "Mi-a placut totul!"
Am baietel scolar!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Stancuta, bine ca ti-ai revenit. eu nu am probleme de genul acesta, daca nu imi place ceva nu mananc. cat despre greturile din sarcina, nu am stiut ce sunt nici la prima sarcina si nici acum. dar mai am momente in care ma simt destul de obosita si nu prea ma pot ocupa de Daria asa cum vrea ea. Si Daria aduna frimituri sau scame, mai ales atunci cand ma vede pe mine, chiar ma gandeam cat de bine vede sau sunt imaginare

Alina, felicitari proaspatului scolar, sa va aduca coronita la sf.anului



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 10+
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria
POZE DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Neata,
Noi suntem bine. Nu stiu nici acum ce a fost cu episodul izolat de febra de acum 2 zile.
Am adus baiatul acasa. Au dormit amandoi excelent azi noapte si s-au trezit la 8.15 in mare liniste.

Ema e mai greu acum la inceput, cateva luni. Nu ai deloc ajutor?

Ma duc sa scot odrasla afara.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

Buna dimineata!

Va multumesc pentru ca v-ati gandit la noi! Incepand de ieri am baiat scolar! Doamne, ce emotii! Ce trairi! Ce amintiri! Inca am nodul in gat si nu-mi vine sa cred!
Luca a fost foarte emotionat, statea in bancuta asa stingher...parea si speriat si dezorientat. Parca uniforma era din tabla..asa de rigind era. Dar cand i-am spus ca ies din clasa a inceput curios sa-si rasfoiasca abecedarul, sa-si studieze colegii...
Azi dimineata cand l-am intrebat ce i-a placut cel mai mult la scoala mi-a raspuns: "Mi-a placut totul!"
Am baietel scolar!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!





MII DE FELICITARI!!! am scolarul mic si sunt convinsa ca adaptarea va fi usoara si placuta...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC
Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!

BLOGUL NOSTRU

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Neata zuzici dragi,


Eu inca nu mi-am baut cafeaua, dar sigur o sa-mi fac una mai tarziu, cand o sa ma apuce somnul. De ce? Pentru ca azi noapte pana la 3 nu am reusit sa ajung in patul propriu ... abia la 3 a adormit Sofia, dupa ce a baut un bibe cu lapte. Nu stiu ce a avut, dar a fost deosebit de agitata. Am stat cu ea pe canapea, am lasat-o si singura in pat sa se joace, am plimbat-o in brate pe intuneric, dar nimic nu dura prea mult, se foia, ma ciupea de gat mereu in acelasi loc, ceea ce ma scoate din minti (i-am dat peste mana pana la urma ca nu mai puteam, eram la capatul puterilor)...in fine, pana la urma s-a culcat. Cred ca o chinuie rau ultimele 4 maselute, cat eram la mare a balit tot timpul, ceea ce nu i se mai intamplase de cateva luni bune. Tot timpul e cu degetul in gura la gingiuta. Eh, noi sa fim sanatosi sa le depasim pe toate.

Am uitat sa va spun ca dupa drumul spre mare, desi am protejat-o de soare pe drum inclusiv cu o esarfa de-a mea pusa in geamul masinii, a facut alergie la soare (o iritatie marunta, ca niste bubite plate), i-a trecut in doua zile si mai ales dupa ce am dat-o cu crema de galbenele, dar am fost atenta sa nu o expun la soare din nou (si eram la mare, deci va dati seama cum am stat s-o pazesc, sa-i tin umbra etc!).In plus, la unul din degetele mari de la mana, exact acolo unde are basicuta formata de la supt degetul, a facut o infectie. Nu stiu de la ce, dar era umflat, rosu si copsese. Asteptam sa adoarma seara si ii puneam Baneocin unguent pe bubita, cu leucoplast deasupra ca sa nu inghita crema. Noaptea cand se foia mai dadea sa-si suga degetul respectiv si pentru ca era acoperit cu leucoplast plangea...I fine, a trecut dar am fost putin ingrijorata sa nu ajungem la chirurg sa-i faca incizie (eu am patit odata asa cand eram copil).

Crista, asa e, si Sofia face chestii imaginare de mai multe luni, dar parca in ultima vreme s-au inmultit, vroiam sa stiu daca e ok. Gata, m-am linistit.

Ramo, cum e Razvan cu regimul? Ai observat vreo evolutie? Eu stiam ca intoleranta la gluten da tulburari digestive (diaree, aciditate), Razvi nu are asa ceva cred. Oricum, stiu ca se poate face o investigatie (analiza?) care iti spune clar daca exista intoleranta la gluten. Sper sa aflati ce e in curand si sa nu te mai ingrijorezi. Sa stii ca in perioadele in care Sofia statea prost cu burtica eu o banuiam de intoleranta la gluten si ii scoteam timp de cateva zile orice fainos cu gluten. Dar la un moment dat s-a reglat, deci nu cred ca era asta...

AlinaKalos, ce istetica si precoce e Daria ta! Si intr-adevar e un copil iubitor, se pare. Mi-a palcut faza cu rugaciunea, va disciplineaza deja :-) Sofia nu prea ne-a vazut rugandu-ne, doar am invatat-o sa pupe icoan si – cica- sa-si faca cruce (ma rog, da si ea din mana cumva). Doar ca acum cum ii arat o poza cu vreun bebe etc si ii spun sa-l pupe isi face si cruce :-) Crede ca toate fotografiile sunt icoane :-)
Apropo de temerile Sofiei, se sperie foarte tare cand ma uit la poze (cu ea sau cu alte persoane) pe calculator. Pune buza si incepe sa urle, de parca cine stie ce ar fi in pozele alea. Poate chiar vede ceva ce noi nu vedem???

Cu Baby Expo, cum ziceti sa ne vedem? Eu cel mai probabil o sa pot fi acolo sambata la ora de deschidere, dar daca e de intalneala pot veni si in alta zi dupa-amiaza cred.

V-am pupat, am multa treaba si trebuie sa prestez cat inca mai gandesc limpede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

pe toata lumea, cu mic , cu mare.

Multumesc celor care au intrebat de noi.
Din pacate nu prea mai e timp de stat la calculator. Cand e piciu treaz, trebuie sa vina si el sa tasteze, sa miste mousul, da click, stanga, dreapta, nu conteaza, eventual incepe sa urle ca vrea ceva de pe birou.
Iar cand doarme, nu stiu pe ce sa pun mana mai repede: vase, rufe,calcat,aspirat... de-astea de zi cu zi.


Am mai citit asa, in raspar... sau pe sarite.. am vazut cum cresc piticii, cum incep sa mearga la cresa, scoala ( Alina, cred ca ai avut tu emotii mai mari ca Luca), cum isi educa parintii, cum fac mii si mii de lucruri noi.

Despre noi... eu cu jobul, care e destul de energy consumming ,apoi sotul a fost plecat pt 2 saptamani la un curs in Kansas, moment in care mi s-a intamplat unul din cele mai ingrozitoare lucruri din viata mea: am inchilozat de spate... mi-au luat 10 min sa ajung la o canapea,iar dupa ce m-am intins acolo, nu m-am mai putut ridica. Si asta in weekend... copilul era acasa, alergand peste tot si intrand in toate cele, degeaba strigam eu la el, ca normal ca nu ma asculta, mai ales ca nu ma puteam duce la el. Am gasit intr-un sfarsit pe cineva ( o fosta colega de munca) care avea un copil de 7 saptamani si o fata de 6 ani si au venit si m-au ajutat si m-au dus la Urgente la spital.O saptamana n-am putut face nimic, numai in durere si pe droguri am stat.

Andrew creste vazand cu ochii, si parca nici nu realizez cat se inalta pana nu apuca ceva la care, cu cateva zile in urma nu ajungea.
Vorbeste intr-una, canta, are 2 carticele pe care le ia cu el peste tot si o paturica.
L-au mutat la cresa, de la bebei la toddlers... si vad ca ii place mai mult. Mi-a venit insa si muscat de 3 ori pana acum.... de manute,de umar...

Va pup si sincer, imi lipsiti.
Acum insa trebuie sa fug , ca deja e tarziu .

Mergi la inceput