Burtici fericite de septembrie-octombrie (197)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Manga uite ce ne-a spun ramona ca putem face cu mingiuca magica (bine, sunt sfaturi mai mult pentru travaliu):

Cand stai pe minge, misca-te asa cum te simti tu mai bine si balanseaza-te in mod natural. Rotatia bazinului accentueaza circulatia sangelui, amelioreaza durerile de spate si imbunatateste pozitia copilului. Presiunea blanda pe care o faci asupra mingii poate inlatura disconfortul creat de hemoroizi si de presiunea exercitata de catre copil asupra planseului pelvin.
Cand stai pe minge trebuie sa o consideri ca pe un fel de scaun. Umerii, coatele si genunchii trebuie sa fie la un unghi de 90 de grade (nu am gasit semnul ala special cu gradele). Din cauza ca centrul tau de greutate s-a modificat in timpul sarcinii, trebuie sa ai un suport apropiat, de exemplu peretele, un scaun etc. langa tine pentru a te ajuta sa iti tii echilibrul daca ai nevoie.

Pozitii si miscari
- aseaza-te pe minge si incepe sa te misti circular sau in forma cifrei 8. Aceasta miscare iti relaxeaza spatele si bazinul si te ajuta sa-ti mentii echilibrul.
- apoi este cea pe care spuneai ca o faci deja, misca-te inainte si inapoi succesiv (pelvic tilts)
- stai pe minge si lasa-te cu mainile in fata, pe o perna pusa pe un scaun, pe pat sau pe o masa. Aceasta pozitie amelioreaza durerile de spate si ajuta copilul sa se miste inainte.
- stai pe podea in 4 labe si sprijina-te cu mainile deasupra mingii. Misca-te pana cand iti gasesti o pozitie confortabila pentru a te odihni. Partenerul tau te poate ajuta cu un masaj usor pe spate.
- in 4 labe, stai cu capul pe minge si cu mainile sub ea. Aceasta pozitie are avantajul ca foloseste gravitatia si ajuta copilul sa coboare.
- in picioare, cu mingea in fata, la piept, stai sprijinita de perete. Poti sa stai si cu spatele sprijinita de minge.In acest mod este favorizata rotatia si coborarea copilului si este redusa durerea.
- stand pe minge, lasa-te cu spatele in bratele partenerului care sta asezat pe un scaun sau un fotoliu, in spatele tau.

Aceste informatii sunt preluate din cursul Lamaze pe care l-am urmat in urma cu 3 ani si sper sa iti foloseasca tie sau altor viitoare mamici posesoare de mingi medicinale. Ulterior poti folosi mingea ca sa faci gimnastica cu bebe pe minge (sa il rostogolesti pe minge pe burtik... de ex. colici).



Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

adinus hai nu mai citi prostii...ai sa vezi ca va veni si domnita. se lasa un pik asteptata. dar nu va lasa pana la 42 de saptamani. putin cam tapitel spitalul ala al vostur, scuza-ma ca zic. dar nu tu anestezie, nu tu nastere pana la 42...desi...e drept ca nici aici nu se inghesuie...iti acorda 42 de sp sa nu care cumva sa ii deranjezi inainte. dar incearca sa te relaxezi si nu mai citi ca nu mai dormi la noapte. ai incercat sa speli si tu podelele in patru labe cu mult naduf??

dana am mancat somon cu mamaliga la pranz...mi-e groaza sa ma uit ce e in jur...ca eu nu am facut decat mamaliga...acu' ma apuc sa spal vasele ca si asa eu am un petic de bucatarie dupa colt care arata groaznic si cand e ordine...nu e spatiu de nimik. apartamentul e asa impartit incat bucataria e cat o baie de serviciu. zgarcitul de landlord...si mai si dam o caruta de bani pentru zona in care stam

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

dana, multumesc...am incercat acum 2 zile sa stau pe minge ca pe scaun dar pustiul meu e prea sus...ma arde sub sani de ma iau pandaliile. nici pe canapea in fund nu pot sta. zici ca am un cerc de fier. dar am luat notite despre restul

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Go, Luciii!!!!!



Yo acum pap KFC, ma dezlantui.

Bine ca m-ati mai lamurit si pe mine cu oja..ca acum cateva zile knd am fost la mani-pedi, mi-a zis tipa ca la nastere e bine sa fie unghiile nevopsite. Dar vad ca la ceza, in principal. Ceea ce e logic.



Andrushca 37+
Sophie, my sweet baby



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_m spune:

Raluk eu citesc aproape zilnic aici, dar nu pot tine pasul din cauza fusul orar diferit. Dar sunt la curent cam cu tot ce e aici, am tinut pumnii la toate fetele care au nascut si m-am bucurat alaturi de toate fetele, dar din umbra.
MangaGirl mie imi trec arsurile foarte repede cu lapte rece din frigider. Cu o cana mare de lapte rece imi trec arsurile. Poate te ajuta si asta. O s aias aun pletos Sasha.

Adriana 36+ cu si Robert Cristian (08.26.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Trebuia sa fie ceva nasol si pe ziua de azi.Vine al meu barbatel pe sapte carari(ceea ce nu-i sta in fire) si culmea se cara din nou ca ar mai vrea si el o bere si ca vine imediat doar o cumpara si o bea acasa.Si bineinteles ca bere s-a facut o fabrica saracu.Of ca nu mai vine sa-l iau in pene.Mai stau si cu grija ca poate nu poate urca ca stam la etajul patru

+36 cu bebeluuta scumpa Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana_m

Raluk eu citesc aproape zilnic aici, dar nu pot tine pasul din cauza fusul orar diferit. Dar sunt la curent cam cu tot ce e aici, am tinut pumnii la toate fetele care au nascut si m-am bucurat alaturi de toate fetele, dar din umbra.
MangaGirl mie imi trec arsurile foarte repede cu lapte rece din frigider. Cu o cana mare de lapte rece imi trec arsurile. Poate te ajuta si asta. O s aias aun pletos Sasha.

Adriana 36+ cu si Robert Cristian (08.26.2004)


nici rennie nu mai functioneaza. e ingrozitor. de dimineatza pana seara...daca tot ma chinuie atata, sa-l fereasca d-zeu sa nu iasa cret...prapad fac

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Haideti, fetelor!!! Vrem noutati!!!



Hai Luci!!! Nastere usoara!






Hai Daciana!!! Nastere usoara!



34+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Si mie tot cu lapte rece imi trec arsurile.

+36 cu bebeluuta scumpa Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

HAI LUCI
HAI DACIANA

+36 cu bebeluuta scumpa Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput