Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(67)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna mamici scumpici,

Sunt si eu o mamica de ghiocel – Andreea, nascuta prin cezariana pe 13.04.2009, 3.300 gr, 52 cm, scor Apgar 9. Desi va citesc inca de pe la cap 3 al Odiseii de gravidute , nu am avut curajul sa ma alatur voua pentru ca am avut probleme inca de la inceput si tot asa am tinut-o pana acum cand , desi nu suntem mai bine, sper sa mi se scimbe norocul si sa nu mai fim in spital la aniversarea bebelui, cum ni s-a intamplat de fiecare data pana acum.
Pentru ca tot e mai liniste pe aici – fetele excursioniste sigur isi fac de cap acum- sa va spun un pic povestea mea, pentru a ne cunoaste putin: Dupa ani de investigatii, tratamente, diverse proceduri, tocmai cand eram in focuri cu inseminarea nr. 5 si in caz de nereusita stabilisem deja cu dr. sa incepem protocolul pt fiv (nu mai puteam astepta sa mai incercam pt ca am o varsta – acum 36 ani, am tiroida autoimuna basedow si a durat un pic pana am stabilizat=o asa incat sa pot face procedurile), fac tratamentul de stimulare, fac monitorizarile sic and sa fac inseminarea imi lipseste bioloaga si primim indicatii”tehnice” cum sa facem acasa. Desi speram din tot sufletul, nu mi-am pus prea mari sperante si ne pregateam cum sa ne organizam pt tot ce inseamna fiv. Cand am facut betahcg-ul nu mi-a venit sac red. Acesta a fost momentul cand m-am putut bucura din tot sufletul de minunea din burtica. Am fost la ecograf si bine-nteles ca nu se vedea sacul gestationar – ma temeam de extrauterina. In schimb s-a vazut un chist marisor de la foliculul cel mai mare rezultat in urma tratamentului de stimulare care nu s-a spart desi facusem 2 injectii cu pregnil – in 2 saptamani chistul a ajuns la dimensiunea de 6/8 cm – il simteam la cea mai usoara atingere pe burtica. Dupa 1 saptamana in care eram inebunita cautand semnele de la extrauterina, s-a vazut ecografic, ca bebele era fixat unde trebuie numai ca a aparut un hematom decidual marisor. In cateva zile au inceput si durerile, in ciuda tratamentului intensive primit. Asa am inceput sa cunosc contractile incepand de prin saptamana 5. Singura mea salvare au fost cateva fiole de gravibinon pe care m-a ajutat Dumnezeu sa le gasesc la niste fete inimoase de pe aici de pe DC. Cand in sfarsit am scapat de dureri si chistul incepuse sa se minsoreze, fac bitestul si imi iese risc 1:50 de sindrom down. La eco morfologica de trim I apar cateva anomalii care ar fi putut fi correlate cu SD ( chisturi la inimioara, intestine hiperecogene si falanga mijlocie de la degetul mic de la mana stanga neosificata). Concluzia – amniocenteza; numai ca trebuia sa astept saptamana 19. Intre timp au reinceput contractile; in urma investigatiilor se descopera un polip care trebuia scos. Am asteptat sa fac amniocenteza (a fost groaznica starea de dupa – 2 zile si 2 nopti s-a zbatut incontinuu bebele in burtica iar idin a 3-a zi nu s-a mai miscat deloc. In a 5-a zi cand m-am dus cu inima stransa sa-mi iau rezultatul la amnio am murit si am inviat intr-o secunda. Rezultatul a iesit bine, am facut de urgenta o eco si bebele clipocea dulcel asa ca m-am linistit si am reinceput sa traiesc. Dr. m-a si programat sa-mi scoata polipul si sa-mi faca cerclaj – contractile devenisera o a doua natura pentru mine – erau cam la 10/15 minute si tare dureroase. Am trecut cu bine si de astea (anestezie generala…..), luna urmatoare imi apare o infectie la col cu Klepsiella. Asa am ajuns sa-mi injectez singura prin branula antibioticul, sa spal branula, sa o desfund….Intru in luna a 7 cu iminenta de avort. Fac injectiile de maturare a plamanilor , iau gynipral la greu si astept si ma rog. Bine-nteles ca prin luna a opta cand imi era cel mai rau si contractile ne se mai atenuat cu nimic am facut si o recadere cu tiroida insa nu am putut sa iau nici un medicament. Desi trebuia sa stau doar in pat pe partea stanga cu am rezistat decat vre-o 2 saptamani prin luna a 7-a. Dr. stia ca stau acasa iar alor mei nu le-am spus de interdictie. Si asa chinuit am ajuns in saptamana 39. Miercuri am fost la servici, sambata si duminica am spalat si calcat (nu eu – sotul) toate hainutele de bebe si ma pregateam pt cezariana programata pe 15 aprilie - miercuri. Luni dimineata pe la 4 mi s-a rupt apa, am trezit sotul, am facut dus, m-am epilat, m-am coafat, am luat trusa pt cellule stem si la 6,30 am ajuns la spital – Medlife. M-a luat intr-o serie doctorita care era de garda ca am fost inconstienta ca nu m-am prezentat imediat la spital pt ca avand cerclaj se putea rupe colul insa contractile care le aceam atunci erau nesemnificative fata de ce-am indurate eu toata sarcina. Dupa ce mi-a scos firul cica aveam dilatarie 4 – ha, ha. La 7.30 deja imi pupam si miroseam bebele. Nu mai spun ca in vinerea pastelui eu alergam la urgenta pentru ca facusem furia laptelui si pentru ca aveam ceva probleme mai complicate cu sanii a trebuit sa si iau pastille pentru a ori lactatia. Luni deja eram cu bebele la spital pt ceva probleme la cordonul ombilical – nesemnificativ insa. Si de atunci in fiecare luna de ziua ei suntem internate in spital pentru ca ba vomita atat de mult ca s-a deshidratat sin u mai reactiona, nu mai aveam cu cine vorbi, apoi a racit si iar vomitat, iar perfuzie iar analize…, apoi a refuzat cu desavarsire sa mai inghita ceva – lapte, apa, ceai. Atunci am aflat ca are reflux gastroesofagian si de atunci ne chinuim la fiecare masa; este un cosmar, ma rog pt fiecare ml inghitit. Cica nu trebuie fortati sa manance. Am ajuns sa ii dau fortat cu seringa sis a fiu in culmea fericirii cand inghitea dupa o ora de chin cate 30 ml pe care nu mi-i vomita. Asa ca acum mancam cam 450 ml pe zi (in zilele bune) am inceput diversificarea cu cereale pe care le pun in fiecare biberon cu lapte pt a-l ingrosa (ca sa u mai vomite asa usor), la 2 ii dau pireu de legume(morcov, dovlecel, patrunjel, pastarnac, telina si ardei … si mai urmeaza sa adaugam). La masa de la 10 nu am reusit sa-I dau mar copt/banana - mi le tot refuza insa mai asteptam , mai incercam, Si bine-nteles ca atunci cand din cauza refluxului am trecut pe humana AR au reaparut colicii de care nu am scapat nici acum insa macar nu mai plange la fiecare masa, doar seara la 7. La 4 luni jumatate ajunsese la greutatea de la 2 luni jumatate; noroc ca in primele 2 luni a fost mancacioasa si a luat bine in greutate. Acum avem 6.400 gr.
Olishka – si noi am avut canalul lacrimal infundat insa am fost la dr si dupa tratamentul dat + masaj s-a rezolvat in 3 saptamani. Urmeaza sa mai mergem la 6 luni sa vedem cum stam cu ochisorii pt ca eu am miopie forte. Bine-nteles ca la inimioara nu i s-a inchis un perete intre camarute si sangele circula pe acolo. Ar fi trebuit sa se inchida intr-o luna insa doar s-a mai micsorat. Trebuie sa mergem la control la 6 luni.
Si cam astea sunt pe scurt problemele prin care am trecut si cu care ma confront. Asa ca nu m-am putut bucura pe perioada burticoasa si nici macar acum. Am doar momente cand sic and. Sunt intr-o tensiune continua, un stres care nu se mai termina. Tot timpul imi zic ca va trece timpul, bebele va creste si va fi mai bine insa in fiecare luna este tot mai greu. Nu putem pleca nicaieri cu masina – imediat face viroza de la AC. Am perioade cand trec saptamani sin u putem iesi din casa fie din cauza racelilor fie ca vomita prea des si usor si cum o misc un pic cum tasneste laptele artezian.
Acum sunt un pic mai relaxata- nu a mai vomitat de 3 zile, Cu crizele de plans si zbatut de la fiecare masa m-am obisnuit. Si mi-e tare mila de ea cat sufera. Are cateodata o privire asa de trista ca mi se rupe sufletul in doua.

Am scris un mega mesaj, sper sa nu va fi plictisit.

Va cunosc virtual pe toate si sunteti tare dragute, Mi-ati bucurat foarte multe nopti.

Pup fetele excursioniste sis a nu cumva sa se intoarca acasa cu bebelusi raciti.
Ayla iti trimit si de la mine un pupic de incurajare. Va fi bine, o sa vezi insa acum trebuie sa fii foarte puternica si sa nu te mai gandesti la ce a fost pt ca oricum nu mai poti schimba nimic. Sunt cu tot sufletul alaturi de tine.

Si …. gata ma opresc ca au inceput colicii.

Va pup inca odata pe toate.

Cu drag,
gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ah, cred ca ce mai zarva, ce mai veselie trebuie sa fie acum la Marea Intalnire! Ce n-as da sa fiu o musca sa dau o tura rapida prin zona, sa ma bucur si eu de ghiocei si sa vad daca s-au imbatat mamicile. Abia astept sa vad poze! La anu' musai participam si noi, numa sa fie undeva in vara, ca pentru mine toamna+munte nu-i egal iubire! Totusi cred ca au noroc de-o vreme superba!
Chatonel, ce faine poze, ce priveliste misto de pe vapor! Dar mai faina priveliste sunteti voi! Pogonicea e o scumpa, e din ce in ce mai "bucatica rupta" din tine, e frapanta asemanarea. Vezi ca Pisigri iti tot vaneaza Motanu'; eu zic s-o primesti totusi in Frantza, dar sa ma chemi si pe mine pe post de supraveghetoare!!
Asa...PISIGRI, HELP! Is fiarta de suparare, fiaaaartaaa...Aseara cum dormea Manole cu rotzile-n sus vad la operatie un pic de relief...cand ma uit mai bine si apas un pic...puroi! Am tot strans, a iesit destul de mult, galbui-verzui, na, ca puroiu', scuzati amanuntele. L-am facut cu rivanol, era singurul dezinfectant ce-l aveam p' acasa, ramas de la cezariana mea, m-am gandit ca bun a fi si pentru operatia lui. Ei, azi, am analizat iar zona, iar se stransese un pic de puroi, cand strang, ce rasare?! Un fir ramas de la operatie!! Destul de lung, grosolan...deci de-aia se tot lingea Manole in zona, saracul, si noi il spurcam ca e bad doggy. Am incercat sa-l scot, am tras de el (nu parea sa-l deranjeze) dar parca are un nod, n-am indraznit sa tai p' acolo, mi se facuse si aproximativ rau de la priveliste.
Acum is obsedata, mi-e mila de Manole, nu stiu ce sa fac; vetul are telu' inchis. Ma gandesc ca asa cum o stat din iunie acolo, mai poate sta pana luni...pe de alta parte, nu mai am rabdare, as vrea sa-l scap de sursa de infectie.Tu ce zici, sa incerc io o schema, cu o lama, cu o foarfeca, ceva?...

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
4luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Ilinca - nu ma pricep insa eu zic sa nu te apuci sa tai ceva ca daca trebuie taiat mai mult si apoi tb pusa vre-o copca ce faci? Cred ca daca tot cureti cu rivanol sa nu se mai adune puroi, pana luni nu are ce sa se intample rau.
Un pt Manole sa-i treaca buba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Vai, Gianina, acum am citit prin ce ai trecut si inca mai treci...Biata de tine si biata Andreea...nici nu-mi pot inchipui cum te poti simti cand vezi un bebelus trist... Of, sa treaca repede timpul sa se faca ghiocica mai marisoara si sa se termine cu problemele!
Astept sa vad ce zice si Pisigri, pe unde-o fi chiulind? Ca parca ar ramane intr-adevar o gaurica destul de mare acolo dupa ce as scoate atza...la copca nu m-am gandit...nu se lipeste de la sine?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
4luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Daca e fir la piele poti sa il scoti linistita. Daca e la stratul de muschi de sub piele lasa-l in pace.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Ayla21 multa sanatate sotului. Imi pare rau ca treci prin asemenea momente dificile. Tot binele din lume pentru voi!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

pentru adoptie..eu spun..alexandra, gaza mica...si..david?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

seara buna fetelor...se vede ca lipsesc o parte din fete. am de recuperat doar 4 pagini. acum sa il duc in pat si revin ca a adormit in carucior. am alta problema acum. trebuie sa schimb scaunul de masina, adica sa trec la nivelul urmator. scoica nu mai e buna pt el. problema e ca cumpar. nu conteaza cat dau pe scaun pt ca sunt obsedata de sigurantza si imi place sa ma plimb...iar in bucurestiul nostru daca nu ai un eveniment pe an esti tare. ajutor! cine a cercetat piata?
duc copilul si revin ca vad fete noi si de abia astept sa citesc povestea


25 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ayla , chiar daca nu scriu sa sti ca ma rog pentru sotul tau si voi toti Tare incercati ati fost anul asta. Nu ar trebui sa fie atatea necazuri pe o singura familie... Dar sunt sigura ca o sa depasiti

Tuturor fetelor si bebeilor de la munte, distractie maxima !!!

Geanina, brrr. Multa sanatate Prin cate ati trecut! Sa fie totul bine de acum inainte!!
Imi dau seama, Mihnea a avut numai 1-2 saptamani cand dadea tot ce manca afara si inebunisem. Dar voi cu atatea probleme
La Mihnea cu varsta se amelioreaza refluxul...

Cand vad ce probleme aveti mi se par atat de minore si frivole ale mele... O bubulita sau geardia la Manu, faptul ca nu mai vrea sa doarma singura, noptile nedormite, urletele lui Mihnea, kg in plus care mi se pareau capat de tara acum mi se par chiar penibile si rusinos sa ma plang de ele...

Si la mine Mihnea dupa infarix nu a avut reactie dupa pentaxim da. Dar nu febra, ci maraiala si diaree
Mihnea e inca nediversificat. Cred ca nu prea ii mai ajunge lapticul sau trebuie trecut pe Nan 2 - ca mananca la mai putin de 3 ore si ziua si in ultimul timp si noaptea. Joi facem rotarix-ul si la o saptamana diversificarea. Mi-e frica sa incep inainte la ce urat a reactionat la prima doza de rotarix
E groaznic de nervos, chiar isteric. Ieri noapte nu a dormit deloc - iar azi avem primul incisiv. Cred ca ii mai da si al doilea (cei 2 de jos) ca saracul e tot nervos, suparat si il doare... Ii e somn, nu poate sa doarma, adoarme, se trezeste de durere.
S-a iritat rau si la fundulet - daca nu ma prind la secunda ca a facut kk in 2 minute e rosu. Nu e scaun modificat, nu e diaree, poate fi de la dinti mai acid? Ca inainte de apogeul asta nu reactiona asa. Sper sa nu fie altceva.
La Manu nici nu am simtit cand au dat dintii
Ma tot gandesc daca sa ii dau Panadol sau nu, si parca nu asa pompa asa in el chimicale. Nu i-am dat niciodata si daca imi face cine stie ce reactie... Desi nu cred, ca supozitor dupa vaccin i-am pus.
Pediatra mi-a zis (lunea trecuta) sa il las in pace, dar nu facea chiar in halul asta. Daca face asa in continuare ii dau (daca nu poate dormi linistit...)
Voi ce ati mai dat pentru dinti?
Tot foarte ciudat imi pare sa le dea dintii asa de devreme. Vad ca foarte multi ghiocei au deja dinti, la fel ca Mihnea. Ori eu nu ma asteptam sa avem probleme asa rapid... De unde viteza asta? Nu tin minte ca in odiseea lui Manu sa le fi iesit atat de repede, au fost doar cateva cazuri izolate inainte de 7 luni...

Anca, Manu 02.06.2007 si Mihnea 09.04.2009

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

asaaa...am deschis doua pagini sa pot sa raspund ordonat

simina - esti o dulce. ar fi grozav daca ai putea sa il cumperi tu cand te mai duci. asta daca ai ajutor la carat altfel m-ash simti si mai vinovatavorbim pe pm sa vedem cum stabilim detaliile tehnicemerci mult.

kea - al meu nu are carte. dar daca am google nu imi trebuie nici o carte. timp sa am

chatonel - exact asa. prinde lingurita si o duce el la gura uneori nimereste alteori nu. si de multe ori si-o infinge in fundul gatului de se ineaca si cel mai dragutz e cand o apuca fix de unde e mancarea nu de coada ca tot omuleu il las sa se porcoseasca ca nu vreau sa fiu scortoasa cu el. urasc sa cert copilul ca nu sta cuminte la masa si nu mananca ca adultii
baaai ce a crescut dragoancasi uite mah care are ea par sa fluture in vant!
si cu cine se iubeste ea acolo??? si-a tras deja gacic mai copt?

mababei - e normal ca la a 3-a doza sa fie mai nashpa reactia. deja exista anticorpii pt virushi astia si ei se pun pe treaba. o sa treaca si o sa ai un pui imunizat bine.p.s. cica la 1 an sunt si mai nasoale reactiile...brrr

gianina - ma bucur ca ti-ai facut curaj si ne-ai scris. in grup parca trec mai ushor si greutatile. o sa creasca pitica si o sa vezi ca totul o sa se linishteasca. de ce oare tocmai femeile care s-au chinuit mai mult sa aiba un copil au si multe probleme, ba in sarcina ba cu copilul?probabil ca e valabila:Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce. sa fi asa puternica si curajoasa in continuare si o sa fie bine

ilinca - ce ai facut? l-ai scos? ooof sa il iei de par pe domn doctor. pai cum a ratat el firul ala. bine ca l-ai vazut

poohy - eu in momentele de disperare i-am dat nurofen seara ca sa poate adormi si el ca oamenii. felicitari pt dintzishorul buclucash. cat despre lapte...mda, vezi ca eu cand am trecut la nr 2 am scapat de nebunia cu mancatul des si mult. lui alex primul dinte i-a iesit la 4,5 luni si eu ma plangeam ca s-a facut bebelushul meu mofturos rau ca nici prin cap nu imi trecea ca ii ies dintii. doar Luana avea deja, dar ea e mai mare. nu degeaba am zis eu de cand avea 1 luna ca s-a saturat sa fie bebelush


25 martie 2009

Mergi la inceput