INSEMINARE [43]

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinake spune:

buna, fetele!

bubu, felicitari pt bb din burtica!

eu abia astept sa-mi vina uratii astia ca sa incept stimularea si apoi la IA!

andreea, dr mea mi-a spus ca pregnylul nu se gaseste in Romania. mie mi l-a dat ea si cica ar intra in costul IA.

ce efecte adverse are closty? ati avut ceva neplaceri din cauza lui? cate luni consecutiv se poate lua? cam multe intrebati!!!

http://lt1f.lilypie.com/76gqp2.png
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:


[/quote]

Luminita, sper sa fie cu ochisori si la tine ,si la mine. Dupa IUI mi-a dat utrogestan dimineata si seara - cate 2, itnravaginal. mi-a mai dat acid folic si vitamina E (astea oricum le luam) si cycloproginova o pastila dim/una seara - oral.

tie ce ti-au dat ?
[/quote]

Cam slabe semnale la mine ca va fi bebelus, dar o s-o tin si eu tot asa cu tratamente, poate o da D-zeu!..:-)
La mine , dupa IUI a fost asa/pe zi: 2 cycloprogynova (albe, cu estrogen)+1 ac.folic+1 aspenter +6 utrogestan intravaginal in trei prize. Sotului i-au dat cu o saptamana inainte de IA acid folic, vit. E si ceva pentru reducerea viscozitatii spermei, alte probleme el nu a avut. Dar pe sot il mai indop eu cu supradyn..:-)
Tratamentele pot varia in functie de starea fiecareia, dedusa din analize, dupa cum am vazut pe la fete.

Pupici si succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andreea1983

Buna fetelor,

Sunt noua dar sunt de-a voastra, v-am citit din umbra si acum am inceput si noi acest drum, dupa repetarea unor analize si multe alte probleme.

Astazi am fost la domnul doctor care ne-a dat un tratament cu 2 medicamente. Unul l-am gasit, insa al doilea se pare ca se gaseste foarte greu. Doctorul stie acest lucru insa a insistat sa il caut. este vorba de PREGNYL. Stiti cumva unde as putea sa il gasesc? Va rog mult sa imi spuneti, orice informatie ajuta.

Multumesc si va tin pumnii tuturor sa ne vedem cu bebe cat mai repede.

Mamica de Gospodina


Andreea, oare de ce nu ti-o fi dat ovitrelle dr.asta al tau?... e recomandat tot asa ca pregnylul pentru declansarea ovulatiei; pe reteta mie dr. de la medlife mi-a scris ori pregnyl ori ovitrelle, si am gasit ovitrelle, am facut comanda la o farmacie pe langa statie metrou gorjului si mi-au adus a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinake

buna, fetele!

bubu, felicitari pt bb din burtica!

eu abia astept sa-mi vina uratii astia ca sa incept stimularea si apoi la IA!

andreea, dr mea mi-a spus ca pregnylul nu se gaseste in Romania. mie mi l-a dat ea si cica ar intra in costul IA.

ce efecte adverse are closty? ati avut ceva neplaceri din cauza lui? cate luni consecutiv se poate lua? cam multe intrebati!!!

http://lt1f.lilypie.com/76gqp2.png
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html


sorinake, salut! de clostylbegyt sa stii ca la mine a subtiat endometru si a 'uscat' mucusul cervical, exact cum scrie la carte mi s-a intamplat. E anti-estrogenic si eram asa uscata ca nu aveam chef de sex deloc, ca la IA nu ma gandisem inca.

A treia oara cand am luat a fost pentru IA ul de acum 14 zile, eram deja in evidenta altei doctorite si a contracarat efectul lui closty cu estrogen (cycloprogynova albe), pe langa faptul ca mi-a dat numai trei zile de closty si 7 injectii cu menopur. Data viitoare imi va da numai menopur, nu mi-a dat explicatii de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

mie de la closty mi-a fost foarte rau.Imi venea sa vomit si aveam ameteli.Ultima data cand l-am luat, pt ultima IA am crezut ca mor.Imi venea sa stau doar in baie.Mi-a fost umflat si abdomenul. daca nu iasa ultima IA am sa fac Menopur. Sper sa nu mai am nimic de data asta.
Luminita mie mi-a zis medicul ca doar in cazul in care vine ciclu sa opresc progesteronul.Asa am facut iar mie mi-a venit luna trecuta desi luam.Oare o fi bine sa-l opresti daca totusi nu ti-a venit?Poate ai ceva in burtica dar esti la inceput si de aceea nu iasa testul.Eu tin pumnii si poate ne dai o veste buna .
IA le fac la Cluj.daca Nu iasa FIV-ul il fac aici in Viena desi totusi sper sa nu fie cazul. Sper sa fie ceva de data asta.Astazi mi-a fost cam greata dar in rest alte simptome nu am.

sabine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Pregnyl gasesti doar la cabinetele de inseminare respectiv FIV.In farmaciile din Romania iti spun sigur ca nu exista pt ca depozitele nu importa. O varianata ar fi daca faci rost de reteta si ai pe cineva care merge in Ungaria.Sunt recunoscute retetele si exista.
Multa Bafta si rabdare

sabine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noi2 spune:

Andreea1983, am eu un Pregnyl, ti-l pot da daca doresti..mie mi-a recomandat dna doctor Gonasi si pe acela l-am facut.

O seara placuta tuturor si vesti buneeeeeeee cat mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

Buna fetelor.
Utrogestanul poate intarzia cmul. Luna trecuta am avut o sarcina oprita in evolutie. Era oprita de ceva timp cand am descoperit-o, dar luam utrogestan. Sangerarea s-a declansat la 5 zile de la intreruperea utrogestanului.

Cat despre testele de sarcina, la mine SureCheck a fost slab pozitiv in ziua in care testul de sange a aratat valoarea de 116.




Fetelor mersi de raspunsurile cu beta-hCG-ul!!... Mi se pare interesant, bubu are 147mIU/ml la 4 saptamani, sensibila in ziua 15 a avut 46 (ar fi tot 4 saptamani, nu-i asa, de la ultima menstra?), dankutza a avut in jur de 100, parca la 5 saptamani si adrianaBuc a avut 116. adrianabuc, dar in ce zi ai facut testul? in z14-z15 sau mai tarziu?

Din cate inteleg eu testele astea comune prin farmaciile noastre detecteaza incepand cu 100 mIU beta-hCG si chiar la 100mIU dau rezultate slab pozitive!!!... Pai in strainatate am citit de teste sensibile la 25 si chiar 12,5 mIU, dar la noi e clar ca asemenea valori nu sunt detectabile cu teste de farmacie tip barza sau chiar surechek.
Citisem eu undeva, sper ca-mi amintesc bine, ca 25 mIU hCG ar fi cica la unele femei prin ziua a 10-a de la ovulatie,50 mIU in z12,iar 100 mIU prin ziua 14-15 in caz de sarcina, de aia am intrebat, dar acum vad clar ca asta e statistica!!!!

scuze fetelor pentru ganditul asta public -) dar am avut stupida revelatie ca testele de sarcina de pe la noi ne cer cam multi mIU la hCG, ca sa fie pozitive. eu sincera sa fiu le preferam pt. ca sunt comode i le faci in intimitate, dar ati avut dreptate, in faza foarte timpurie nu prea ai ce face cu ele.

succese fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

mie de la closty mi-a fost foarte rau.Imi venea sa vomit si aveam ameteli.Ultima data cand l-am luat, pt ultima IA am crezut ca mor.Imi venea sa stau doar in baie.Mi-a fost umflat si abdomenul. daca nu iasa ultima IA am sa fac Menopur. Sper sa nu mai am nimic de data asta.
Luminita mie mi-a zis medicul ca doar in cazul in care vine ciclu sa opresc progesteronul.Asa am facut iar mie mi-a venit luna trecuta desi luam.Oare o fi bine sa-l opresti daca totusi nu ti-a venit?Poate ai ceva in burtica dar esti la inceput si de aceea nu iasa testul.Eu tin pumnii si poate ne dai o veste buna .
IA le fac la Cluj.daca Nu iasa FIV-ul il fac aici in Viena desi totusi sper sa nu fie cazul. Sper sa fie ceva de data asta.Astazi mi-a fost cam greata dar in rest alte simptome nu am.

sabine



sabine, nu opresc progesteronul fara analiza de beta hcg, o s-o fac maine ca vreau sa scap de utrogestan si de sperantele inutile!.. Vreau sa incep sa traiesc normal macar pana la urmatoarea IA, fara ametelile astea progesteronice!!! :-(
Maine sunt z15 si nu ma simtgravida, ma degraba am dureri de cap si burta ca si cum cm vine acum, asta imi dezumfla iluziile !...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Luminita tin pumnii pe maine.Sper sa fie cu noroc si sincer sper la fel de mult ca tine.Cand ai o veste scrie. Daca e sa nu fie, d-ne fereste, o luam de la capat.Reusim noi, fii sigura.Trebuie.

Mergi la inceput