INSEMINARE [43]

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Sabine, eu am facut la Cluj un FIV si 3 inseminari,cu rezultat = 0, iti dai seama ce comod era pt. mine eu locuind aici, dar mi-am dat seama ca e timp pierdut, iar la Sibiu am reusit din prima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indi_77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita42

Bubu Felicitari!!!.. ce frumos!!!!
cred ca ma duc si eu la sibiu!!!:-))))

indi am inteles ca esti ziua 11? cu testele de sarcina depinde de la organism la organism, dar este devreme intr-adevar pentru test de farmacie. Oricum succes!!! Daca te dor sanii poate sa fie si de la tratamentul post-inseminare, ori sindrom premenstrual ori sarcina, e asa de confuz totul!!!.. Oricum faptul ca te dor mai tarziu de z10 poate fi un semn bun, cine stie!.. Pe mine m-au durut mai mult in zilele 6 si 7 si pe urma a ramas doar asa un discomfort mai mult sub sani, daca apas. Dar eu nu ma pot lauda cu un test pozitiv din pacate!!..:-( Tu ce tratament iei dupa inseminare? Sunt curioasa, si eu am facut IA tot la medlife, dar cu Deliana Predoi si acelasi biolog, d-na Mustata. Nu prea mi-a placut ca nu mi-au facut eco de control in ziua inseminarii, in rest a fost OK.

Sabine, eu sunt z14 am facut si azi un test de la Barza, iarasi negativ. L-am invartit pe toate partile fetelor doar doar o aparea ceva si nimic :-((( Pe urma m-am uitat pe notitele de la spital si am vazut ca dr. mi-a zis sa fac testul de sange dupa z15, eu o sa-l fac ca sa am clar negativ si sa scap de utrogestanul ovule ca m-am cam saturat sa-l pun de trei ori pe zi si degeaba!..
:-(

Multi pupici fetelor !..



Luminita, sper sa fie cu ochisori si la tine ,si la mine. Dupa IUI mi-a dat utrogestan dimineata si seara - cate 2, itnravaginal. mi-a mai dat acid folic si vitamina E (astea oricum le luam) si cycloproginova o pastila dim/una seara - oral.

tie ce ti-au dat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabine spune:

Eu am parintii in Cluj iar daca tot am fost peste vara acolo ma gandeam sa fac acolo.Prima IA nereusita, a doua astept rezultatul. Acum ma pui pe ganduri.Oricum FIV-ul o sa-l fac aici daca nu iasa dar sper mult sa nu ajung acolo totusi.Eu sunt alergica la anestezice asa ca nu stiu cum o sa se descurce medicul cu mine.Cu cine ai facut inseminarile la cluj.Eu am fost la Mihai Surcel si am mare incredere.


sabine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sabine

sabineLuminita, scriau fetele pe forum ca testul barza da foarte multe rezultate eronate.Daca esti ziua 14 deja ar trebui sa cam vina CM.Ai vreun alt simptom in plus fata de pana acum?


Sabine , pai nu cred ca o sa-mi vina menstra pana nu renunt la utrogestan , ti-am zis ca mie mi-a dr. dat 6 ovule pe zi. Nu am nimic decat dureri din cand in cand de burta,jos, cam ca la menstra, azi parca le simt mai mult. In rest un pic de greata, care imi vine in general dupa ce mananc ceva repede si cu pofta. Sani moi, doar disconfort la apasare. IA am facut pe 31 august sper ca am numarat bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita42 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sensibila

bubu30 - stii ca miercuri valuarea trebuia sa fie macar dubla.
Se poate ca valuarea sa insemne gemeni, dar cred ca e mult prea devreme ca sa isi dea cineva cu parerea. Oricati ar fi , important e sa fie bine. Oricum stiu de la burtici ca o tipa avea valori de 12000 cand eu aveam 900 si nu au fost gemeni. E vorba pur si simplu de marimea valorii in sange. Insa nu este exclus sa fie gemeni. Eu la 15 zile de la IAD aveam valuare 46.

e in burtica +15
Dr Anca Moisa
IAD nr 3 reusita 16.06.2009 (prima IAD nereusita, a 2-a IAD avort menstrual)
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev067pr_.png
Noi spunem NU abuzului sexual fata de minori! http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html




Sensibila, buna si sa sanatate multa tie si bebelului din burtica!...:-)
Am o curiozitate valoarea ta de 46 miu a fost "vizibila" si pe testul de farmacie?...adica ai facut in paralel cu testul de sange si un test de sarcina de la farmacie ?..Sunt putin enervata pe testele astea de farmacie ca nu dau date concrete despre sensibilitatea lor, adica la cat hormon de sarcina reactioneaza?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Bubu felicitari din toata inima!!! Nu pot decat sa-mi creasca inima de bucurie si speranta pentru ca si eu ma pregatesc pentru a doua inseminare cu dr Ispasoiu. Chiar acum sunt la Sibiu. Daca nu-mi reuseste nici acum vreau si eu sa fac FIV. Nu mai vreau sa pierd timpul. Spune-mi te rog cat te-a costat toata treaba? Interventie+tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Bubu felicitari! Esti in saptamana 4. Eu am avut valoarea de 102 in saptmana 5. O valoare mai mare poate insemna gemeni, dar nu neaparat.

indi_77 la mine, sanii au fost primul semn si destul de repede. Mi s-au impietrit si au devenit durerosi. Parerea mea este sa mai sa mai astepti cateva zile pana la testare.

luminita42 eu aveam valoarea 102 si in aceeasi zi dimineata facusem si un test de sarcaina care iesise slab pozitiv. AM mai facut inca unul 4 zile mai tarziu si tot slab pozitiv. Parerea mea este ca Bhcg este sfant. MAi ales ca vreti sa aflati sigur cand sarcina are o varsta foarte mica. Cred catestul barza merge mai bine cand sunt deja 5-6 sau poate mai multe sapatamani in plus.

Pupici la viitoare burtici.

26+ moi si Cezara Maria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Buna fetelor.
Utrogestanul poate intarzia cmul. Luna trecuta am avut o sarcina oprita in evolutie. Era oprita de ceva timp cand am descoperit-o, dar luam utrogestan. Sangerarea s-a declansat la 5 zile de la intreruperea utrogestanului.

Cat despre testele de sarcina, la mine SureCheck a fost slab pozitiv in ziua in care testul de sange a aratat valoarea de 116.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea1983 spune:

Buna fetelor,

Sunt noua dar sunt de-a voastra, v-am citit din umbra si acum am inceput si noi acest drum, dupa repetarea unor analize si multe alte probleme.

Astazi am fost la domnul doctor care ne-a dat un tratament cu 2 medicamente. Unul l-am gasit, insa al doilea se pare ca se gaseste foarte greu. Doctorul stie acest lucru insa a insistat sa il caut. este vorba de PREGNYL. Stiti cumva unde as putea sa il gasesc? Va rog mult sa imi spuneti, orice informatie ajuta.

Multumesc si va tin pumnii tuturor sa ne vedem cu bebe cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Sabine, ai spus ca vrei sa faci fiv "aici" adica la Cluj?
Eu te-as sfatui sa nu faci la Cj, acuma cum vrei tu. Nu din cauza medicilor (eu am fost la dr. Micu - medic f. bun)(si Surcel e f. bun)ci nu stiu ce sa zic de partea de laborator (ma abtin sa zic prea multe, nu ar fi frumos). Doamne ajuta sa nu ajungi la fiv, sa reusesti cu inseminare, dar daca ajungi fa in Austria daca stai acolo.
Dankutza, Yarrina, multumesc pt. felicitari.
Procedura pe care am facut-o la ei a fost cea mai scumpa din cele 4 variante, ICSI + transfer de blastocisti de ziua a 5-a = 9000 ron, iar tratamentul cu puregon cartuse pt. pen = 5 cartuse * 496 lei/cartus, aprox. 2500 ron, aceste 5 cartuse mi-au ajuns 8 zile de stimulare, dar se poate ajunge cu stimularea si la 10 zile. M-a mai costat Ovitrelle 1 fiola = 160 lei. Daca iti da inhibare cu diphereline te mai costa si ala cateva milioane, dar poate iti da marvelon care e ieftin (20 lei). Deci total = aprox 11.700 ron.
Luminita, si la mine testul de urina e slab pozitiv, iar hcg = 147. In primele 5 minute cum e recomandat sa fie citit, e chiar mai slab pozitiv, abia apoi e bine vizibil.

Mergi la inceput