Sezatoarea canadiana(154)Bun venit Sonia Theodora!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Mai fetelor ca nu sunt toti care se uita urat. Dar dupa ce stai intr-o zona unde era Natiunile Unite in parc si nimeresti asa intr-o zona pure laine( repet ca nu sunt in cartierul lui pucku care e mai multicultural si mai rasarit si intelectual, eu sunt la tara rau)ai asa o senzatie ciudata.


Da, sunt valabile echivalentele din orice provincie. Ca asta e functia publica federala nu provinciala. Si nici nu trebuie sa fii student ca sa aplici. ( Cum e la provinciali de multe ori).
Bafta multa si sa treceti examenele .....


Eu sunt suparata tare, dupa ce am terminat sambata seara de scris ma duc la Marc....Avea 40.5 Si a dus-o asa cu toate medicamentele de rigoare pana azi dimineata. Am cautat o clinica repede. O noua infectie, otita. Asa ca iar imi dau pumnii ca ne-am mutat si am pierdut operatia de la Montreal.... Si ca acum umblu din nou dupa pediatru, ORL pediatru etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

MamaAna, da, 180 grade celsius, eu le pun la 375 la cuptorul meu.

Fetele, ce inseamna "shortening" ?

Am gasit o reteta de tarta de la Kraft si scrie sa pun:"1 tasse de shortening".

Roxana, nu stim inca daca il ducem pe Victor la examen la Beaubois.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Azi ar trebui sa fie ziua cea mare, dar deocamdata nici un semn.

Mikiion, eu n-am vrut sa te amarasc, uite o . Sunt sigura ca o sa va faceti si acolo prieteni, indiferent de modalitate. Iar chestia cu sociabilii nu este relevanta, eu si sotul ne consideram sociabili si cu toate astea nici in Romania, nici aici nu am reusit sa ne creem un cerc de prieteni stabili. Bafta lui Ovidiu la lucrare si tie la job !

Roxana, eu am vazut cursuri de bucatarie la Loblaws'ul de aici din Kirkland.

Nelia, si eu sunt fan Dolto, dar cred ca am citit doar vreo doua lucrari de-ale ei, tu le ai in format electronic ? ca sunt amatoare si acum am si timp, stii tu cum e cu puiul pufos in brate

CGE, eu am facut tort de mere cu zahar ars si pandispan, uite reteta daca nu o stiai, mie mi se pare mai usor decat placinta cu mere. Dau retetele la amandoua, just in case.

Aluat placinta cu mere:

125 g margarina (eu folosesc Rama de la polonezi, sau orice alta marca dar din floarea soarelui) sau 100 g unt
1/2 pahar (de apa) de smanatana
putina sare
faina cat sa faci un aluat potrivit de tare ca sa-l poti intinde
Din toate astea faci aluatul pe care il lasi 1/2 ora sa se odihneasca, apoi il tai in doua si intinzi doua foi. Daca ti se pare ca e cam lichida compozitia de mere, presara un pic de gris peste prima foaie, de jos.

Tort de mere cu zahar ars

Ingrediente: mere- umplute cu boabe de dulceata, stafide si zahar (merge si nuca macinata, putina scortisoara...ce va place).
Crema- 5 oua, 7 linguri de zahar, trei sferturi de litru de lapte.
Blatul- 4 oua, 4 linguri de zahar, 4 linguri de faina.

1. Se tapeteaza o cratita inalta cu zahar ars. Se lasa la racit. (eu folosesc o cratita din inox destul de mare, si pun cam 8-9 linguri de zahar)
2. Se curata merele de coaja, se taie jumatati, se scobesc in mijloc si se pun in cratita tapetata, racita. In locul casutei cu seminte se pun boabe de dulceata (eu am pus dulceata de visine, am gasit aici), stafide si zahar (cind l-am facut a doua sau a treia oara, eu am pus si nuca macinata, care nu era mentionata in reteta- cred ca asa e chiar cel din poza...alta data am pus rom, alta data scortisoara etc. Puteti pune si coaja de lamiie sau de portocala....). Se da cratita la cuptor, pentru 10-15 minute.
3. Se bat bine 5 oua cu 7 linguri de zahar (eu am pus mai putin zahar, avind in vedere dulceata din .mijlocul merelor....). Se adauga un praf de sare si 3/4 l lapte, progresiv, amestecand cu telul tot timpul. Se adauga esenta vanilie, apoi se rastoarna in cratita, peste mere. Se lasa la cuptor, pana crema incepe sa se intareasca.
4. In timpul cat e in cuptor, se face un blat din 3 oua (blat de pandispan- cu 3 linguri de zahar, 3 de faina) si cand incepe crema sa se desprinda putin de margini, fara a fi gata, punem blatul si lasam iarasi in cuptor pana cand se coace. Incercam cu betisorul daca e copt blatul (cind iese uscat, gata!)
5. Se scoate din cuptor si se lasa la racit. Complet rece, se rastoarna pe un platou mare si se orneaza cu frisca si cu ce mai doreste fiecare.

Asta e reteta originala. Eu am mai adaptat-o in timp, in sesnul ca acum imi place sa tai merele felii subtiri, subtiri si sa le asez ca niste solzi in cratita peste zaharul ars. Intre solzi mai strecor cateva bucati de nuca, sau stafide, dar imi place ca asa merele formeaza un strat compact, spre deosebire de atunci cand le puneam intregi. Peste merele "solzuite" pun doua-trei linguri de zahar, niste scortisoara si cateva bucatele de unt. Tortul poate fi facut si in tava de prajitura doarc ca atunci trebuie ars mai mult zahar.



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +40s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Diana, merci ptr retete.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Diana suna tare bine reteta de tort cu crema de zahar ars... yummy!

Cristina, de ce nu sunteti inca hotarati (daca pot sa intreb ), ca voi chiar sunteti aproape de colegiu?

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

CGE, nici eu nu stiam ce e shortening, dar m-am uitat acum ca eram curioasa. Cica e un fel de grasime vegetala, eu zic sa pui ulei. Pe mine ma enerveaza retetele astora cu o groaza de prafuri si ingrediente de care nu am auzit (vezi ice water si alte minuni)

Mikiion, sanatate lui Marc !

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si +40s cu

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Cge, margarina sau ma rog, ceva de genul care se gaseste acolo unde e margarina. Dar eu nu pun niciodata asa ceva chiar daca scrie, pun unt bun sau ulei de masline, dar atentie ca uleiul nu fragezeste coca precum untul. Ce chestie la Victor, sa ia cursuri de bucatarie... Bravo lui, oricum eu am maaare incredere in barbatii bucatari. Si Agatei i-ar placea, se baga mai mereu la bucatarie, are si retete pe care le face singura cap-coada, chiar ii place mult de tot in bucatarie.

Am citit mai multe si as scrie, dar abia am venit de la curs si fug dupa copiii... poate diseara.

Am si eu retete cu mere, mi le-am salvat si pe ale voastre... ador tot ce e facut cu mere.

Si la noi au inceput activitatile, dar de data asta si mami. Agata are patinaj cit cuprinde, competitiv (4 sau 5 competitii anul asta), wu-shu si balet-jazz, piscina la liber si pian la scoala doar, o ora pe saptamina. Tudora incepe si ea ce isi doreste de doi ani: balet clasic si mai face si un picut de patinaj. Lisandru ne are pe noi, toti, la degetul mic. Iar mami... atentiune aici: 40 de minute de aerobic dans, inot, 1 ora pentru prima data in viata mea, am luat-o de la nivelul 1 (asta e o mare realizare pentru mine si un vis) si aerobic clasic o ora jumatate. Sint tare incintata, abia astept sa inceapa! Si Octav cu martialele lui...

Monicuta, nici noi nu am avut cine stie ce pauza, inainte ma indoiesc, poate dupa daca ai tu timp... eu am, ca e Octav cu copiii simbata, eu sint duminica (si restul saptaminii, dar nu se pune), el se duce la biblioteca. Sala mea e 1093, trebuie sa ma uit si eu la a ta, ca nu mai tin minte.

Mikiion, imi pare rau, sper sa treaca si sa va acomodati cu toate pe acolo. Nu am apucat sa-ti raspund, Octav a luat patru, apoi a renuntat la unul si acum are doua, pe care le-a si platit si si-a luat si cartile, ca a zis ca daca se mai gindeste mult poate mai renunta la unul... i se par grele si nu are timp sa invete asa cum ar vrea. A ramas cu servici full time, pentru ca am renuntat eu la un curs de seara si unul l-am mutat dimineata, asa ca sta mult in serile cind nu are scoala ziua. Eu am ramas cu trei si engleza... in rest nu facem mai mult, ca nu mai avem timp. Ti-am scris rapid aici, ca nu stiu cind apuc sa raspund la mesajele de pe email. si sa va mearga bine!

Gata, fug, da' mai vine... pup Daiopri, Simona si Diana... si pe restul, dar ele sint speciale in aceasta perioada.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

na bine, fetelor, inca n-am murit de la oua de la Jean Talon, sper sa fie totul OK :)

Monicuta bb, daca te-a gasit job-ul la Montreal e foarte fain! Trebuie sa te ating, ca la hornari, sa se ia si la mine :) Era sa ma ajunga si pe mine, dar... compania a suprimat pozitia pt care avui interviu. Cred ca imi si pun prea multa presiune, dar n-am fost niciodata in situatia asta - n-avem nicicare job, nici bursa, EI nu stiu daca am dreptul, nici mami si tati, aahah, desi pe ei saracii nu m-am mai bazat de ani de zile... Dar tot in Canada suntem!!

Azi am fost la un workshop si am invatat despre cold calling - foarte interesant. Nah, incetul cu incetul se fabrica otetul... Voi ziceati asta? Azi am facut 3 saptamani de Montreal!

Merci de tipuri pt government positions! Ah, si shortening ala, la Calgary era ca untura mai tare la pachet; o folosea colega mea englezoiaca la prajituri, si eu cred ca solutiile fetelor sunt mai bune.

Sanatate,

Living the dream,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Nobody puts Baby in the corner... RIP Patrick Swayze.

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Rox, da, a fost primul lucru pe care l-am aflat azi dimineata. Tare-mi pare rau. Chapeau pentru toata cariera si pentru cum s-a luptat cu boala. Dumnezeu sa-l odihneasca.
S.

Mergi la inceput