Sezatoarea canadiana(154)Bun venit Sonia Theodora!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Mikiion,
Cand am citit povestea cu intorsul capului la auzul unei conevrsatii in alta limba, mi-am adus aminte de Franta (Bordeaux mai exact) mai ales cand vorbeam la telefon pe tramvai; ahaha, eu le trageam cate o injuratura mai delicata in timp ce le zambeam... Smile and wave!
In fine, multumiri pt link pt joburi la guvern, se poate aplica si daca ai faculta in Ro? (am vazut la post ca scria explicit ca daca ai diploma in strainatate trebuie sa-ti faci echivalarea... eu am facut-o in Alberta, pun pariu ca aici trebuie sa o fac din nou...) Also, daca scrie ca prefera doar canadieni, mai bine nu aplic, nu? Ca la unele scrie ca toata lumea poate aplica, DAR prefera cetateni canadieni... la altele insa specifica NUMAI canadieni... Merci!!

Mai merge cineva la marché Jean Talon? Ca am luat doar de proba 6 oua de la un nene, si mi-e frica sa cred ca e adevart, am platit 1,5 dolari, deci 12 are fi 3 dolari, si eu cred ca platesc dublu la supermarket pt alea bio, free run, free range si grain fed, si toate minunile... Mai cumpara cineva, nu dau in vreo boala... Ca la gust si miros sunt yumiii, plus ca juma de pret le face yummi la patrat.

O noua saptamana excelenta, spor cu toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,
Ione, eu cred ca diploma echivalata in Alberta ar trebui sa fie ok si aici, dar mai bine verifica.

Pai, cetatean canadian, cred ca esti si tu, si poti sa aplici la Federali. Eu zic ca poti sa aplici, bineinteles dc e un post pe competentele tale.

Noi am fost ieri la cules de mere, aici:
www.lesvergerslafrance.com

E f. frumos, cu leagane si jocuri ptr copii, si cu patiserie
Nu scriu ce am mancat ca poate citesc burticile

E o iesire frumoasa, cat mai e cald afara.

Asa ca daca aveti retete cu mere, spuneti-le sa le testam (eu cu Victor).
Victor a inceput cursurile de bucatareala sambata.

Eu fac o prajitura cu mere, dar copiii vor altceva.
1 kg. de mere
3 oua
o cana lapte
100 gr. ulei
o cana zahar
praf de copt
zahar vanilat
scortisoara
faina

Merele se dau pe razatoare, se calesc apoi cu putin zahar si cu scortisoara !
Se bat ouale cu zaharul, se adauga uleiul, apoi laptele, praful de copt , vanilia si faina, astfel incit sa fie compozitia ca o smintina grasa. Merele se racesc.Tava se tapeteaza si se toarna trei sferturi din coca, apoi merele rase si apoi restul de aluat.

Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute

O sapt. buna,



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Olga, da au plecat ieri, au ajuns azi cu bine. Tata nefericit ca i-a oprit briceaugul ala jmeker tare luat de la menoniti, elvetian de adevaratelea. Mama rasufla usurata ca au scapat cu bine, ca au avut ceva turbulente peste ocean si ea zicea ca eh, poa sa moara, ca de, a vazut Canada, dar pacat de bagaje...
Am vorbit cu ei acu o jumate de ora, erau in masina fratelui, in drum spre casuta lor.

Ce sa zic, le duc dorul. A fost o vara frumoasa cu ei aici, neasteptat de placuta sa ii am langa mine, tinand cont ca jumate de viata mi-am petrecut-o separat (si nu am trait niciodata casatorita fiind cu ei sub acelasi acoperis).
Andrei a plans mult ca ii pleaca bunicii (l-au rasfatat si rotunjit cu tot felul de bunatati). O sa ii treca. Durerea mare e ca plecare coincide cu inceputul in full force a vietii de licean. Si are doar 13 ani...(going on 8)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

'neata si o cafeluta aburinda de la mine!

Oh, Cristina, deja simt in nas mirosul de mere coapte si scortisoara! Ar merge bine la cefeluta de dimineata! Ia spune-mi, te rog, Victor a inceput un curs organziat undeva sau doar la voi in bucatarie? Ancuta nu se baga si ea? Ca Isa sta tare cuminte daca o bag in seama cand pregatesc ceva si "ma ajuta si ea"...

nelia ce de lucruri interesante spui tu pe acolo din cartea aia. Este bine ca ai si pe cine sa le aplici sau urmari!

Ione81 eu zic ca nu trebuie sa-ti faci probleme cu Jean Talon. Si succes la cautat job (merci pentru site-ul indeed.ca)!

Vad ca Simo si Diana au trecut de inca un w/e. Eu la Isabella am avut cezariana programata si stiam cand o sa fie, insa la Seba, care a depasit cu 2 saptamani termenul, m-a cam omorat asteptarea asta. Nu prea mai aveam rabdare, nu mai zic de toti bunicii care de abia-si asteptau primul nepot. Si el vroia sa stea bine merci la caldurica... ca si mine, de altfel, care tot asa, mai lenesa...

O saptamana excelenta!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Roxana, da, Victor a inceput la Centru Comunitar de aici cursurile de bucatareala.
Si Anca pe cele de balet.

Sambata cand am fost sa il luam, mirosea in toata cladirea a prajituri facute de ei.
Obiectivul este ca la sfarsitului cursului sa prepare singur un "repas" complet inclusiv desert.

Asa si Anca ne ajuta/incurca la bucatareala, taie cu un cutit de plastic sau sparge oua sau castronele.

Cum ii place lui Seba la scoala noua ?

Maru, asa e tare trist cand pleaca bunicii.
Si alor mei le-a placut tare mult aici pana la urma, mereu isi aduc aminte ce aer curat si ce multa verdeaa este.
Bafta sa va gasiti ritmul vostru in 3.

Noua ne-a luat cam mult, bine ca am bolit trei sapt. si eu si Anca.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina, Seba este foarte incantat de scoala. Isi face temele fara sa cracneasca, si raspunde la program bine (adica nu comenteaza ca nu are voie jocuri, tv, etc decat in w/e si atunci f putin.) Sper sa-l tina cat mai mult! Transporttul este ceva mai lung dar a dat de gustul lui Harry Potter in engleza asa ca are cu ce se delecta la intoarcere, ca dimineata cred ca motaie! Si la scoala se joaca cu un baiat, fost coleg de-al lui Radu (multumim Simo!). Voi il mai inscrieti pe Victor?

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

'Neata si o cafeluta si de la mine (cam amara in dimineata asta)

Eu nu am mare lucru de spus, doar ca inca ma minunez ce bine este in casa noua. Ieri am aspirat toata casa. Am folosit aspiratorul central pentru prima data si este o minune. Are o putere foarte mare de aspirare, pufii si praful zboara spre teava aspiratorului singuri. Apoi putin lysol pt dezinfectat, schimbat asternuturi, mai aranjat o cutie si totul mirosea a proaspat si a nou (nu a durat, ca au intrat copii din gradina incaltati, murdari de noroi ca au facut gateaux din pamant, apa, iarba si frunze uscate ). Apoi am gatit ceva usor si m-am minunat iar ce bine gateste noul aragaz (si foarte rapid, fata de cel din apartamentul inchiriat), se vede ca este generatie noua. Ce ma nemultumeste putin este ca se pateaza placa ceramica foarte repede si parca se sterge greu.
Vreau sa inscriu si eu copii la o activitate pentru duminica, ca doar atunci ii putem duce amandoi, ca eu sambata sunt la cursul meu. Sper sa nu fie prea tarziu si sa gasesc ceva si pentru moata mica (mi-ar place ceva de dansuri, batzaiala... ca la asta sunt buni copii mei) dar sunt cam limitate activitatile pt copii de 2 anisori.

Maru cred ca iti este greu ca au plecat parintii, partea buna este ca daca v-ati simtit asa bine unii cu ceilalti puteti repeta oricand experienta.

Nelia cand ne vedem? ca astia ai mei iar au taiat pauza si in loc sa ies la 12:30 ies la 12:15. Deci nu ne putem vedea nici in pauza, nici la sf cursului. Poate dimineata. Ce zici, fac cinste cu o cafea sambata viitoare? Dar asta inseamna ca trebuie sa vii macar cu 10 min mai devreme . Sau astept sa iesi si luam cafeaua aia dupa curs...

Roxana superba poza cu Isa de la intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Cristina (cge) sanatate multa

Ione bine ati ajuns in Montreal. Sorry dar nu te pot ajuta legat de joburi (nu mi-am cautat prea mult de lucru in Canada, m-a gasit lucrul pe mine ) si nici de Jean Talon, nu am stat in zona, imi era peste mana si in final nu se merita castigul, fata de timpul si efortul pierdut. Eu am incercat sa ma aranjez cu magazinase locale, unde uneori gasesti si produse bio, si gustoase, si aratoase...

Miki pe Marc si acomodare usoara. Este bine totusi ca nu este un oras complet nou, ca mai stiti locuri unde sa va distrati, sa faceti unele cumparaturi. Stii tu cum sa reactionezi la privirile alea din parc si sa iti imaginezi ca esti printre prieteni, ca aici in Montreal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Din seria o perla pe zi, protagonist Tony.

aud ca o amotrocea pe Sophia, vin repede in camera si Sophia cu doua urme de degete pe fatzuca. Bum. Zic Tony ce ti-a spus mami? Nu te joci dur cu ea, esti atent, nu o ranesti. De ce i-ai facut asta fetii?
La care el senin. I did nothing! Did you see me doing that?
Mai si are argumente garla. Si minte uitandu-se in ochii mei.Acum o tine cu did you see me doing that ca si cum daca nu l-ai vazut inseamana ca nu a facut el. Saptamana trecuta ia Tony un papuc de casa si-l tine asa de control pe fata Sophiei. Il amuza cum dadea saracutza din maini. Am intepenit.

Zilele trecute ia o margica si si-o infunda in nas. Il intreb daca si-a bagat-o in nas. El nu si ni. Merge in bucatarie ia o furculitza sa scoata margica din nas. Noroc ca l-am vazut si l-am pus sa sufle tare pana a iesit.

Diana, Simona tot oua kinder?



cge merci de reteta (de parca subnutrita de mine are nevoie de calorii in plus)

maru dar unde-si tinea el briceagul? Bine ca nu l-au arestat cai terorist. Hai lasa ca vii in vizita si-ti fac eu cozonac. Al meu e de ala impletit moldovenesc.

Mno si dusa-s. Azi tre sa fac si tae bo-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge


Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute [/size=1]





Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005


180 gr celsius, da?

Mergi la inceput