Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

"bonsoar madamelor!!!
jeo sui obose si surmene' ...de nu mai poc...

azi mi-am pierdut 2 ore in Cora (12-14)...apropos, simina, pe la ce ora ai fost, si la care? ca io cred ca m-am invartit cam 1 ora pe la raionul de bebei, pe langa creme, lotiuni, sapunuri, sampoane, servetele umede...evident fara "eugleni"

je am luat pampers new born 2-5 kg..un pachetel din ala de 45, deja am scos fro 20 din el si restul l-am pus in bagaj.

am mai bifat asa:
- camesili di noapte, a la mamaie de la tara ...care "ierea" de fapt cica halate....da' avand in vedere ca aveau nasture de sus pana jos, le-am bagat la cos (3 bucati, nr. mai mare...ochiometric cat mi-o mai creste borta) (acu' doar sa sper ca n-o fi geru' bobotezei cand oi naste, ca sunt cu maneci scurte, ma rog, pana la cot....dar, voi avea clar sosete in picioare )
-tampoana (am luat always night, cu 6 picaturi )
- elastice si perie
- o periuta de dinti
- servetele umede pt lu' fi-miu - Pampers sensitive...si am mai luat si Dalin, ca-mi place ratusca aia de mor (am zis ca le iau la spital)
- ulei de masaj, lotiune de corp, crema din aia cu oxid de zinc si sapunel, tot pentru fi-miu (aici am luat din mai multe marci...cea mai completa insa, care era la Cora - fara parabeni - era Bubchen....am mai gasit safe ulei si crema de la sanosan si un sapunel de la nivea. Samponul de la Sanosan, lotiunea si samponul de la Nivea - aveau "padudeni" din astia...la Johnson si la Dalin nu m-am uitat...ca deja ametisem de la cat ma invartisem in cativa mp...

ma duc sa ma ridic cu pisherele in sus ca le simt de parca imi fierb.....nu v-am citit decat pe sarite....dar o sa reiau maine dimix..si daca m-oi pricepe la frun raspuns...raspund....pana una alta...pupix la toate!


krelia 30+ si printesu' mic, Rares-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonikacred ca am sa-l pun pe al meu sa patruleze pe langa maternitate tot timpul cu cele necesare...
26 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Monis, da... e oarecum normal..... dar vreau sa fiu sigura sa nu investesc in lucruri inutile( gen minunata, mirifica, seducatoarea camasa de noapte pt travaliu) Iar la ce tine de curatenia din spitale.... e relativa.... fata de ce e in unele case .... e perfecta.... fata de alte case... e infernal de mizerabil

Ramonika, patrulatul e si ala pe bani.... nu poate sa urce sus.... ca asa e politica spitalului ( iar din motive de igiena... ca unii vin direct din grajd la maternitate si torpilati) Cu furatul... imi imaginez ca avem si din aia.... Am mai citit in seara asta ca de pe 1 sep nici la cuza nu mai lasa bebeii cu mamele in salon... din cauza nu-s carui stafilococ. Sper sa se revina la varianta anterioara pana ajungem noi acolo... Eu vreau sa fie cu mine in salon din prima secunda.... daca se poate


27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

acum vizionez si fac rezumatul. revin acus.

ionela - e bine de stiut de dinainte. intr-un fel e bine ca nu te lasa cu prea multe bagaje, ca oricum in spitale se fura. nu stiu ce-am sa fac cu banii. cred ca am sa-l pun pe al meu sa patruleze pe langa maternitate tot timpul cu cele necesare...


Auzi Ramo, imi si imaginez - daca e cum zici la voi acolo si daca sunt mai multe mamici cu idei ca a ta - o armata de tatici cu ranite in spate facand ture in jurul maternitatii
Uite ce filme am eu la ora asta, daca la tv nu e nimic de vazut

E concert in oras... m-as fi dus si eu dar tare ma mai resimt dupa cel de aseara la care am stat mult in picioare, ca sa vad si sa aud si eu mai bine...

monis 31+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Ramonika, patrulatul e si ala pe bani.... nu poate sa urce sus.... ca asa e politica spitalului


am o idee

am sa ma duc la fereastra sa cobor un coshulet pe franghie pana jos si am sa-i strig de la geam: "pune 50 lei", "pune un pampers", "pune un tampon", "pune un prosop"... si apoi ridic cosuletul inapoi sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

buna seara fetele,

camasa de noapte care sa nu arate a camasa de noapte a vazut foarte multe la piata la taraba, mai ales camasute dinacelea cu buzunar special pt scos titi la alaptat sunt foarte dragute 15-20 lei

pampersi si eu stiam ca-s buni cei de 2-5 kg

fetele care va mai confruntati cu senzatia ca nu puteti respira, am momente cand simt ca gata nu am sa mai respir, trebuie sa schimb pozita ca altfel mi se face rau

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika[/i

am o idee

am sa ma duc la fereastra sa cobor un coshulet pe franghie pana jos si am sa-i strig de la geam: "pune 50 lei", "pune un pampers", "pune un tampon", "pune un prosop"... si apoi ridic cosuletul inapoi sus...


Categoric nu va fi plictisitor in jurul maternitatii. Eventual ... ca sa nu tipam.... ii invatam coduri cu telefonul: 1 bip= 50 ron, 2bip= scutec, sunat lung= mituieste pe cineva si treci sus.... ca ai uitat codul


27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

buna seara fetele,

fetele care va mai confruntati cu senzatia ca nu puteti respira, am momente cand simt ca gata nu am sa mai respir, trebuie sa schimb pozita ca altfel mi se face rau



Si eu am senzatia asta.... dar in pozitia culcat.... ma tot gandesc la faptul ca e de la tahicardia mea ( nu e foarte grava.... si nu am luat-o in serios pana acum... dar cred ca pe 14 vb cu doctorita despre asta)


27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ramo - sau poate sa traga cu arcul si in sageata sa aiba infipt obiectul necesar....

Neam de razesi ce suntem...

monis 31+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

buna seara fetele,

camasa de noapte care sa nu arate a camasa de noapte a vazut foarte multe la piata la taraba, mai ales camasute dinacelea cu buzunar special pt scos titi la alaptat sunt foarte dragute 15-20 lei

pampersi si eu stiam ca-s buni cei de 2-5 kg

fetele care va mai confruntati cu senzatia ca nu puteti respira, am momente cand simt ca gata nu am sa mai respir, trebuie sa schimb pozita ca altfel mi se face rau

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro


Ahaaaaa!
Care taraba?!?!?!

monis 31+
acum si cu poze

Mergi la inceput