Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (96)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Cele 3 semne ale declansarii sarcinii:

Se produc in ordine aleatorie, nu neaparat in ordinea prezentata:

1. Pierderea dopului gelatinos. Dopul este alb, cu firicele roz/rosii prin el. Dopul se poate pierde cu 2 zile pana la 2 saptamani inainte de a se declansa nasterea. Nu e neaparat un motiv de a merge la doctor/spital. Pentru a fi sigure ca se va declansa sarcina, mai trebuie sa existe un semn, nu e de ajuns doar faptul ca am pierdut dopul.
2. Ruperea apei. Ce trebuie sa faceti cand s-a rupt apa: asezati-va undeva, notati ora si sunati-va doctorul. Puteti face dus, nu baie in cada. Trebuie sa va faceti bagajul, sa dati telefoanele necesare. De cand s-a rupt apa, e bine ca nasterea sa se produca cam in 24 ore, deoarece dupa 24 ore se pot produce infectii mult mai usor. Apa nu trebuie sa fie verde. Daca e verde, trebuie ajuns mai repede la spital, poate cauza stres asupra fatului, poate scadea frecventa cardiaca.
De cand s-a rupt apa ar trebui ca in 6 – 12 ore sa incepeti sa aveti si contractii. Daca acestea nu se produc, vi se va induce nasterea.
Lichidul normal trebuie sa nu aiba culoare, nici miros.
Ce trebuie retinut pe scurt despre ruperea apei:
- asezati-va
- notati ora
- sunati-va doctorul
- daca apa e verde, plecati imediat la spital.

3. Contractiile. Trebuie sa aiba loc la 5 minute distanta una de alta (se masoara 5 minute de la inceputul unei contractii pana la inceputul urmatoareia), cronometrate de-a lungul unei ore intregi. Asta inseamna 12 contractii pe parcursul unei ore.
– Cazul 1 - Durerea e suportabila, asemanatoare unei crampe menstruale. Este doar inceputul, nu inseamna ca trebuie sa mergeti de urgenta la spital.
– Cazul 2 – Durerea e insuportabila, nu puteti sa va concentrati bine cand vorbiti la telefon cu doctorul. Asta inseamna ca deja sunteti in travaliu.

Obs: Puteti avea contractii inainte de a vi se rupe apa. Este normal, ba chiar statistica a dovedit ca majoritatea femeilor intai au contractii, apoi li se rupe apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Pot sa adaug si eu ceva [emoticon care ridica doua degete]?
Orice culoare are apa - de urgenta la spital!
Lichidul amnio este incolor si inodor.
Daca are orice prin el, poate fi semn de stres fetal (poate fi vb de kk facut de bebelus etc)

monis 31+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da chiar e bine sa dezbatem ce spun astia.
tipa asta zice doar de verde, nu mentioneaza alta culoare, probabil verde e cel mai nasol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cica ajunge verde cand copilul a avut primul scaun deja inainte de nastere... cu cava timp. Nu mai stiu unde citisem ca poate fi incolor si inodor avand mici firicele albe prin el. Cred ca de asta spune nu verde.... ca sa nu ne speriem cand vedem chestiile alea albe din el. ( acum nu dati cu rosii..... si nu luati de buna informatia..... ca nu garantez pentru ea


27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

buna seara fetele,

camasa de noapte care sa nu arate a camasa de noapte a vazut foarte multe la piata la taraba



Ahaaaaa!
Care taraba?!?!?!



orice piata orice taraba toti au aceleasi lucruri, eu am fost la veteranilor

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

buna seara fetele,

camasa de noapte care sa nu arate a camasa de noapte a vazut foarte multe la piata la taraba



Ahaaaaa!
Care taraba?!?!?!



orice piata orice taraba toti au aceleasi lucruri, eu am fost la veteranilor



http://www.mido95.ro/uploads/156220090203094631/camasaalaptat1.jpg

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

orice piata orice taraba toti au aceleasi lucruri, eu am fost la veteranilor

Mercic Ralu
Azi m-am trezit si eu in drum spre soacra-mea si am bagat un nas la Berceni... am stat acolo acum 100 de ani in primul an de facultate, dar nimic nu mai e la fel... bine, exceptand mizeria si tigania
Dar ce vreau sa zic e ca nu mai exista nici o taraba cu hainute... e drept ca s-a construit o mare chestie verde care probabil va contine celebra piata de haine, doar ca are "vernisajul" pe 7 septembrie...

monis 31+
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

gata, va las, noapte buna si somn usor

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

orice piata orice taraba toti au aceleasi lucruri, eu am fost la veteranilor

Mercic Ralu
Azi m-am trezit si eu in drum spre soacra-mea si am bagat un nas la Berceni... am stat acolo acum 100 de ani in primul an de facultate, dar nimic nu mai e la fel... bine, exceptand mizeria si tigania
Dar ce vreau sa zic e ca nu mai exista nici o taraba cu hainute... e drept ca s-a construit o mare chestie verde care probabil va contine celebra piata de haine, doar ca are "vernisajul" pe 7 septembrie...

monis 31+
acum si cu poze


si eu am in berceni tot cam 100 de ani, poti sa incerci la Big in magazinul mare sau la tarabele din fata ca-s o gramada acolo

28+ Remus Andrei
http://www.popasmusic.com
www.inimacopiilor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eh, s-a trecut la tehnici de respiratie in film si astea nu prea se pot reda in scris. tre sa va uitati la film. oricum ce am retinut macar pentru prima parte a travaliului, cand contractiile nu sunt chiar asa dureroase, este:

Concentrati-va asupra unui punct anume, o revista etc, nu asupra durerii. Trebuie sa aveti un punct asupra caruia sa va concentrati, pentru a nu va gandi mereu la durere.Reglati-va respiratia astfel incat sa inspirati pe nas, expirati pe gura.
Respiratia trebuie prelungita. Daca in mod normal inspiram si expiram cam de 12-16 ori pe minut, acum trebuie sa prelungim inspiratia si expiratia astfel incat sa fie de 6 ori pe minut. Nu trebuie sa va tineti respiratia, ci sa lungiti inspiratia si apoi expiratia. Scopul este sa ne concentram asupra respiratiei, nu asupra durerii.

Mergi la inceput