Doar astazi: Remember Freddie

Doar astazi: Remember Freddie | Autor: Alexia27

Link direct la acest mesaj

Stiu ca nu sunt singura de aici care-l iubeste pe Freddie. Si pentru ca Michael si Freddie s-au admirat si respectat, pentru ca “only the good die young”, haideti sa lasam aici un gand frumos si o floare pentru marele Freddie Mercury. Azi ar fi implinit 63 de ani
Si un tribut frumos si trist, cantat de Charlene. Din pacate, daca schimbam Freddie cu Michael, se potriveste prea mult cu ce s-a intamplat si cu Michael.



I won't be a rock star. I'll be a legend
Freddie Mercury


I am alive and I am here forever
Michael Jackson

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Offf...m-ai atins rau de tot Alexia ...il admir, imi place vocea la nebunie (!!!!), cand il aud cantant simt toate inflexiunile vocii adinc in stomac si inima.
Insa, comparandu-l cu Michael, cu viata acestuia de fapt, eu cred ca Freddie si-a trait mai mult viata (daca pot spune asa).
Macar a avut o copilarie normala, cu parinti normali, cu afectiune...

Si acum, cateva cuvinte pentru toata lumea despre www.saguaro.org.uk/wallpapers/freddiecolour.jpg" target="_blank">Freddie Mercury:
Nascut la 5 sept 1946 in Zanzibar, dintr-o familie de origine persana, Freddie se muta in Anglia la 17 ani si incepe sa studieze arta. Obtine, astfel, diploma in arta si design grafic, acest talent vazandu-se ulterior in mai multe creatii, memorabila fiind emblema trupei Queen.
A cantat in mai multe trupe, pina in 1970, cand i-a intalnit pe 2 dintre ceilalti membrii ai formatiei si au inceput sa cante impreuna.
Freddie a ales numele formatiei: Queen. Freddie interpreta vocal (atingand pina la 4 octave) si la pian.
El a compus numeroase din melodiile formatiei, chiar si o mini-opera cunoscuta sub numele www.youtube.com/watch?v=irp8CNj9qBI" target="_blank">"Bohemian Rhapsody" care i-a confirmat talentul de compozitor, dar si de interpret.

Freddie era cunoscut pentru interpretarile lui live, pe stadioane pline de oameni, unde cu stilul sau teatral reusea sa "tina in mina" multimea. Una din performantele memorabile de acest fel a fost la www.youtube.com/watch?v=LncAQR47eZo" target="_blank">Live Aid 1985 cand toti cei peste 70.000 oameni de pe stadion au batut din palme in ritmul melodiilor lor. Prestatia celor de la Queen de atunci a fost declarata ca cel mai bun concert din toate timpurile.

In plus fata de discurile aparute impreuna cu Queen, Freddie a scos si 2 albume solo: www.youtube.com/watch?v=3ZfS41nQ1fU" target="_blank">Mr Bad Guy si www.youtube.com/watch?v=dHikwhB5bDU" target="_blank">Barcelona, unde interpreteaza melodia titulara impreuna cu soprana spaniola Monserrat Caballe.

Freddie a avut o mare iubire, Mary Austin, cu care a trait impreuna cativa ani (la inceputul anilor '70), pe care a considerat-o cea mai buna prietena si a iubit-o pina la sfarsitul zilelor lui. Pentru ea a compus mai multe melodii, printre care superba www.youtube.com/watch?v=QtqADo-D3mQ" target="_blank">Love Of My Life.

Din cea de-a doua jumatate a anilor '70 Freddie a inceput sa frecventeze cercurile cunoscute de gay si a avut mai multe relatii de scurta durata. El nu si-a recunoscut orientarea sexuala in mod oficial, cu toate acestea, din cauza banuielilor permanente ale presei asupra acesteia si al stilului de viata "la limita", Freddie a fost mai mereu controversat si criticat.
Din 1985 a inceput o relatie cu coafezul sau, care a durat pina la sfarsitul vietii sale, acesta fiindu-i aproape si ingrijindu-l pina in ultima zi.
Mercury a aflat ca este bolnav de SIDA din anul 1987, dar a negat permanent acest lucru. Cu 2 zile inainte de a muri a declarat acest lucru in mod oficial.
A inregistrat in studio pina in ultima luna, ultima aparitie intr-un videoclip fiind www.youtube.com/watch?v=YOJPvxgkvn8" target="_blank">"These Are the Days of Our Lives".
Freddie a murit la 24 noiembrie 1991 avand atunci 45 de ani.
Jumatate din averea sa precum si casa in care a locuit in ultimii ani au fost lasate iubirii vietii lui Mary Austin, iar cealalta jumatate din avere parintilor si surorilor lui.



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

www.youtube.com/watch?v=EceOhfqYQhw" target="_blank">Melodia mea preferata din repertoriul Queen

Tot timpul ma emotionez cand o ascult . Desi aveam cativa anisori cand a murit Freddie, a avut tata grija sa ma puna sa in tema si sa ii ascult muzica .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

A murit in ziua in care eu implineam 11 ani. Sper ca acum face duete cu M, pt ingeri.
Odihneste-te in pace, Freddie Mercury.

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru cuvintele voastre! Ma gandeam ca nu o sa vreti un subiect Freddie la forumul lui Michael…dar e doar pentru o zi…chiar nu puteam sa trec peste ziua de azi fara un cuvant in amintirea lui.
Dana, impresionanta trecerea ta in revista.


Ps: ma enerveaza maxim ca nu pot posta; trebuie sa scriu in word sis a dau copy-paste aici. grrrr


I won't be a rock star. I'll be a legend
Freddie Mercury


I am alive and I am here forever
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Nu am fost fan Queen, dar nu recunosc ca melodiile lor sunt impresionante, nu poti sa treci pur si simplu peste Love of my life,Somebody to love sau The great pretender sau oricare alta, fara sa te miste, fara iti atinga sufletul si sa te bucure .Un cantaret desavarsit, o voce impresionanta, singeluri de exceptie....
Rest in peace Freddie. Nu pot decat sa spun Gone too Soon
RIP


-He's not coming back
Because he's sleeping with Me
SHA`MONE!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Freddie, ca si Michael, avea o voce inconfundabila. Nu se putea sa auzi Queen pe undeva si sa nu stii cine canta. Bohemian Rapsody...credeti ca exisa cineva sa nu o fi auzit macar o data in viata?
Sau Show must go on? Sau I want to break free?
Oricine oriunde in lumea asta isi aminteste de Freddie. In ciuda vietii sale contestata de unii, a fost un mare artist, ce-i al lui ramane al lui. Pacat ca s-a dus, atat de tanar. Intr-adevar cei buni se duc devreme

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mj_girl spune:

melodiile:
Show must go on, I want to break free si Living on my own fac parte din playlistul meu de suflet....
ce pot sa spun...


He is a special part of me !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Ironia e, la vreun an dupa ace a murit Freddie, si eu eram fan Michael pana la ultima celula din corp, ma contraziceam cu unu’, cum ca Freddie e asa de ascultat pentru ca tocmai murise, iar el spunea ca din contra, Michael e cel care nu va rezista posteritatii…Imi pare bine ca s-a inselat, si la fel de bine ca l-am descoperit si iubit si eu pe Freddie…

Love of my life e una din melodiile mele de suflet..Mi se face pielea de gaina cand aud cum canta tot stadionul ala…



I won't be a rock star. I'll be a legend
Freddie Mercury


I am alive and I am here forever
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Ma bucur ca simtim asemanator in ceea ce-i priveste pe amindoi

Ceea ce face la mine diferenta intre artisti precum Michael si Freddie, si ....ceilalti...este ca atunci cand ii ascult pe ei doi este imposibil sa nu simt ceva fizic. Un nod in gat, o stringere de inima, un junghi in stomac...ceva, de orice fel ar fi...nu doar imi incanta urechea acordurile, ci le traiesc fizic.
Si asta mi se intampla numai cu ei doi

Mai imi plac mult Pavarotti, Barry White, Bon Jovi...dar nu simt pina intr-atit de adinc muzica lor.



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si, ca o completare, melodia lui Freddie, There Must Be More To Life Than This, interpretata de Michael (cu Freddie la pian si facand mici comentarii ) si apoi de Freddie, fiecare in stilul sau





si in duet:



Ahhhh....cat imi place cum spun amindoi "C'est la vie!"....



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput