Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (94)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia

[purple][font=Comic Sans MS]nu, e mai buna la gust decat paradontaxu'...nici eu nu o prea mai suport..si am senzatia ca nici asta nu ma mai ajuta..desi inainte era ok..nu prea mai sangeram....
o sa trec si eu pe periuta soft (aia de la senso au ceva) si pe lacalut...sa le incercam si pe aste..ca lacalut a la long chiar nu am avut....


Ceau,
Si eu am problema asta. Mi-am cumparat periuta Sensodyne Soft, care are si capul din guma nu din plastic si tot degeaba. Sau aproape, parca nu mai e chiar atat de mult sange, dar tot sangerez. E drept ca pasta de dinti nu am schimbat-o, o folosesc tot pe aia obisnuita. O sa incerc si eu Lacalut.
Desi problema asta impreuna cu nasul infundat, le-am considerat ca parte suportabila a "disconforturilor produse de sarcina"

Maria 25+ cu Miruna
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Multam Andre .
Mi s-a intamplat si in sarcina trecuta dar parca nu asa rau si ma gandeam eu ca pot fi afectati si dintii si sa incerc sa fac ceva.




_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Mariaandreai deci esti si tu in clubul nostru cu gingivita.
Las ca o doboram noi...daca nu ,macar sa mai amelioram.
De nas infundat eu am scapat ...pana acum

Lili_a mersi de idee ,o sa intru si eu pe mamica bio.


_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Buna tuturor
Am ajuns acasa... si ma simt cam obosita... in rest... suntem bine

dienutze- Multumim pentru listuta, chiar daca mai avem altele.... prin amestecarea lor vom ajunge fiecare la propria listuta

Avalon, multumesc pentru sustinere. incerc sa nu fiu prea trista.... dar nu e f usor


Lorelix, daca bebe e bine dezvoltat nu cred ca trebuie sa te sperii CURAJ!

Pirelia Sa fie intr-un ceas bun. Asteptam sa te lauzi pe aici ca esti o doamna

Laura, imi pare rau pentru ce i s-a intamplat prietenei tale. Probabil ca stie DD de ce si o va ajuta sa mearga mai departe... dar tu nu te intrista... nu ai voie acum

lylyana.ion, felicitari pt 30 sapt

Simina, sunt zile si zile... fruntea sus..... sau jos pe pernuta si la somnic.

Lidia, acum ca ai gasit cauza, asteptam sa ne spui ce solutie ti s-a recomandat si noi pregatim majoretele pentru vestea cea mare

Bun.... si acum o intrebare. Cine foloseste centura prenatala, de care? va intelegeti cu ele? Ca vreau si eu.... mie imi place mersul pe jos... dar prefer sa fie fara intepaturi si durere


26+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Vad ca Ramonika ne tine in suspans.Ai venit de la medic ori ba?A facut falcute bune de pupat galusca?


_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Mariaandreai deci esti si tu in clubul nostru cu gingivita.


Da, si fac parte si din clubul lui Jay, cu durerile de spate. In zona lombara am o durere surda permanenta. In plus, cand ma ridic de pe scaun, abia ma tarasc. Imi trebuie cativa pasi, sa reusesc sa ma indrept ca lumea. Si seara cand ma intind in pat ma trec niste junghiuri incat icnesc cateodata de-mi sperii sotul.

Dar sunt convinsa ca atunci cand o sa-mi tin puiutza in brate nici nu o sa-mi mai aduc aminte de toate astea

Maria 25+ cu Miruna
http://bd.lilypie.com/dYPop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Cum subiectul biberoane fara BPA a fost lamurit ,mi-am amintit de alte chimicale :cosmeticele bebelusului cu parabeni.

Eu am aflat tarziu de parabenii astia asa ca am folosit la greu pentru Stefania,incepand cu sapun lichid,sampon,crema de dupa baie,crema pentru iritatii de scutec.
De la 6 luni mi-a fost recomandata de medic pentru ca era pielea usor sensibila gama Avene ,crema hidratanta pentru corp,fata si fundulet cu oxid de zinc.Gama aceasta am descoperit apoi ca nu are parabeni.
Dar in rest observasem ca majoritatea produselor cosmetice au parabeni.
Intre timp am uitat de subiectul asta ,mi-am amintit acum cand imi parea rau ca nu am adaugat la lista lui Dienutze si o crema grasa pentru vreme rece.Eu folosisem Mustela cold cream dar nu stiu daca are sau nu parabenii astia.

Nu am studiat prea mult efectele negative ale parabenlor ca era oricum prea tarziu,o sa o fac acum sa vad daca intr-adevar trebuie evitati.Poate ma ajutati si voi cu informatii si concluziile voastre.

Nici un medic nu a mentionat sa folosesc cosmetice fara parabeni.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+


Da, Stef, ai mare dreptate, si in acelasi timp noi am folosit in sarcina tot felul de cosmeticale, de la sampon, sapun, deodorante, oje etc pe timpul sarcinii. Toate astea continand parabeni. Eu citisem inca din primul trim, chiar am folosit oje fara parabeni si pftalati ori cum le-o zice, dar restul...
Macar pt copii de acum incolo sa avem grija, poate prin placenta sa nu fi trecut!

Si cred ca am o veste buna! Cred ca s-a intors vedetutza mamii, parca simt ca da cu piciorusele desupra buricului! Doamne ajuta! Poate s-a intors si nu va mai fi pericol de displazie!
Va pup pe toate.

27+ astept pe Ingrid Alexandra pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui dienutze

Si cred ca am o veste buna! Cred ca s-a intors vedetutza mamii, parca simt ca da cu piciorusele desupra buricului! Doamne ajuta! Poate s-a intors si nu va mai fi pericol de displazie!
Va pup pe toate.



M-as bucura sa fie asa ca sa te linistesti.
Eu saptamana trecuta cand am fost la medic am intrebat in ce pozitie e bebe si a zis ca e craniana dar nu e relevant acum.Vorbim dupa 30.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Fetelor
Va pun si voua linkuri catre scutecele de care va ziceam zilele trecute.
Am studiat f putin si la noi am gasit
aceste scutece refolosibile
mai precis pachetul pentru nou-nascut

Trebuie sa mai caut si poate mai gaseste cineva si ne posteaza...

Prietena mea din Oslo care mi-a spus prima oara despre ele, mi-a aratat www.bleieboden.no/productdetails.php?product=386" target="_blank">produse de la ei si www.bleieboden.no/productdetails.php?product=212" target="_blank">alte produse de la ei care evident la noi nu exista, dar poate ne ghidam macar dupa aspect pentru cine e interesant, fireste.
Tot ea zicea ca desi sunt f scumpe, se amortizeaza exterm de repede, mai ales la inceput cand copilutii sunt f... cacaciosi

monis 30
acum si cu poze

EDIT: vaz ca ale noastre sunt reclama...
ma gandesc cum sa le pun si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

am venit. shtephy, vad ca intrebai de mine.

in primul rand, ceea ce e mai important, bebe e bine, n-a vazut nici o problema. ceea ce e super
insa...
in general n-am fost multumita de vizita asta la medic. doctorita a intarziat 2 ore, trebuia sa vina la 12 si a venit la 2 si un sfert. eu ajunsesem la 1 si un sfert, deci n-am asteptat "decat" o ora, a venit direct in constum din ala verde de chirurg, probabil avusese o operatie, era rupta. toata filosofia a durat 5 minute pe ceas. si ea repezita si plictisita.
si am avut si ghinion ca bebe era cu un piciorus in dreptul capului si oricat a foit sonda aia pe burta mea, tot n-am reusit sa vedem prea bine, era contorsionata acolo, ce mai...
si nici n-a avut rabdare sa vada daca se mai suceste in vreun fel, asa ca a pozat-o asa. de fapt mi-a dat pe CD 6 filmulete de cateva secunde fiecare. se vede ceva, insa nu chiar bine. se vede o talpa perfect.

bun, toata paranghelia asta de 5 minute mari si late m-a usurat de 250 lei...
ce-i drept m-a intrebat daca am ceva, cum ma simt, daca am intrebari, insa cum n-am avut, m-a pus pe liber.
nu stiu, poate asteptam ceva mai mult la banii astia, ce-i drept nici eu n-am provocat-o, insa tot am ramas putin dezamagita, ca nu prea m-a bagat in seama.
am intrebat cand vorbim despre nastere, mi-a zis cu o luna inainte.
n-a pomenit nimic de diabet, nici de col (am si uitat sa-i zic).

bebe are 1 kil, am vazut pe site ca scrie ca la aproape 27 sapt. cat are ar trebui sa aiba putin peste 800 grame, asa ca paranoica din mine se intreaba daca am diabet, daca bebe e mai mare decat trebuie, mai ales cu discutiile astea de pe aici...

Mergi la inceput