Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5



Pai ma duc si povestesc. Daca ar dura cursul 12 sapt as aduna si eu suficiente mesaje sa ies de la moderare,ca altceva nu prea am de raportat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Multam Krelia de lamurire ,sper doar sa nu aiba gust rau ca Parodontax .

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Din ce stiu eu (putin e drept) parabenii astia sunt cam ca E-urile din mancare. Nu strica instantaneu... ci in timp, asa ca sunt de evitat pe cat posibil.
Oricum, bravo ca ai pus pe tapet asta, sa studiem sa vedem cate game fara parabeni gasim pt copilasi.



Pai da, sint compusi chimici cu potential cancerigen, ca Eurile din mincare, aluminiul din deodorante etc. Info despre alternative puteti gasi pe blog la mamica bio.
Din pacate, tot ce e bio costa ceva mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

nu, e mai buna la gust decat paradontaxu'...nici eu nu o prea mai suport..si am senzatia ca nici asta nu ma mai ajuta..desi inainte era ok..nu prea mai sangeram....
o sa trec si eu pe periuta soft (aia de la senso au ceva) si pe lacalut...sa le incercam si pe aste..ca lacalut a la long chiar nu am avut....

auzi, cu euglenii aia din cosmetice.....scrie pe ele ca nu ii contin..sau cum ne dam seama pana la urma de care sa nu luam si de care sa luam?

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Multam Krelia de lamurire ,sper doar sa nu aiba gust rau ca Parodontax .

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+



krelia 29+ si printesu' mic, Rares-Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia

soro, ce-i alea "parabeni" ????

astia nu mai stiu ce parascovenii sa mai scoata...



Offf,nu mai stiu nici eu prea bine.Ma documentez si eu o data cu voi.Stiu doar ca excesul de parabeni poate cauza cancer...acuma la cati parabeni avem noi in farduri,creme,geluri de dus ,sampoane ,parfumuri etc nu stiu care e excesul de fapt.

De fapt parabenii astia ie niste conservanti
.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5Din ce stiu eu (putin e drept) parabenii astia sunt cam ca E-urile din mancare. Nu strica instantaneu... ci in timp, asa ca sunt de evitat pe cat posibil.Oricum, bravo ca ai pus pe tapet asta, sa studiem sa vedem cate game fara parabeni gasim pt copilasi.(Am eu asa o banuiala ca ANdre ar putea sti...Andre, ne spui si noua? )
Shie m-ai dibuit tu pe mine! Multe nu stiu,am sa te dezamagesc, auzisem prin Italica unde ti se spune prin farmacii sa iei Borotalco sau Infasil, ca nu au parabeni. Eu stiu ca poate duce la cancer in timp indelungat. Tre sa gugalim sa aflam daca in Romania exista produse fara, daca nu, il fac pe tati distribuitor de Borotalco. A, si mai stiam ca putem evita parabenii facandu-ne noi deodorantele, de ex, din bicarbonat. Dar asta era pentru maturi, nu pt bebelusi. 26 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia
auzi, cu euglenii aia din cosmetice.....scrie pe ele ca nu ii contin..sau cum ne dam seama pana la urma de care sa nu luam si de care sa luam?



Krelia - la orice cautare simpla pe gugal dupa "paraben" sau "parabens" gasestii mii de hituri... despre ei, despre legatura lor cu cancerul samd. E o intreaga poliloghie... cert e ca buni nu-s

monis 30
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Krelia,da scrie la ingrediente.
Uite acum am in mana 2 Wash Lotion pentru baby de la Nivea diferite.
La ingrediente,catre final scrie la amadoua Propylparaben,Methylparaben.
La cremele ce le am in casa de la Avene cred ca scrie pe cutie,pe tuburi vad ca nu,dar stiu sigur ca remarcasem ca nu au parabeni.Parca scria si sub numele cremei Sans Paraben.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Mai vroiam sa-i spun la Stephy ca n-ai ce face. Alaltieri am fost la dentist si printre altele am povestit cu el despre asta. E gingivita de sarcina, trebuie sa folosesti lacalut si periuta moale si trebuie a fii foarte atenta la igina. Practic se largeste putin gingia si iti descopera radacinile, care se pot infecta sau putrezi. Sangerarea nu ar fi o problema, mai grav e ca dupa sarcina te poti trezi cu radacini putrezite (la mine a gasit 2), si in timpul sarcinii nu poate face nimic, dupa poate acoperi radacinile daca nu se retrage gingia la loc. 26 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Hai ca am si Crema Fluida Idratante de la Chicco cu 3 parabeni in ea...ethylparaben,propylparaben,methylparaben.
Tre sa fie si pe la noi produse organice prin farmacii poate ,asa cum e gama Avene.
Ce am mai observat...in aceeasi gama poti gasi si produse cu si fara parabeni.

Monis ,da,e bine sa ne documentam si sa ne impartasim observatiile si concluziile.

Edit
Vad ca se intelege ca Avene sunt produse organice.Nu sunt ,dar nu au parabeni...cel putin crema emolienta trixera(pentru piele uscata,deci nu are rost daca pielea este normala) si crema pediatril pentru fata si corp .

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput