Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

alina felicitari pentru bebic si sarcina usoara in continuare.
numai de bine sa auzim.

anamaria un pic mai e... ce emotie! DD sa iti ajute in toate!

luca tare ma bucur ca sa te aflu cu moralul mai sus nitel.


Link aici: Canonul de la Spovedanie nu este pedeapsa

In cadrul Tainei Spovedaniei, duhovnicul ii recomanda credinciosului un canon pentru indreptare. In astfel de situatii, sunt credinciosi care vad in canon o pedeapsa pentru pacatele savarsite. Acest lucru ar putea fi simtit si din faptul ca multi vorbesc despre cel ce vine la marturisire ca fiind un “penitent”. Insa, ideea de pedeapsa nu-si gaseste locul in Taina Spovedaniei.

Este adevarat ca Biserica aplica prin duhovnic celui ce se marturiseste diferite canoane, dar face acest lucru ca omul sa-si reorganizeze viata, sa se intoarca la starea de la care nu va mai putea cadea. Asadar canonul, departe de a fi o pedeapsa, este un mijloc de insanatosire a firii omenesti. In rugaciunea dinaintea marturisirii se spune: “Tu ai venit la doctor, nu te intoarce fara sa te vindeci”. Iar Sinodul Trulan (692) marturiseste: “Cei ce au primit de la Dumnezeu puterea de a lega si dezlega vor actiona ca niste doctori atenti la a gasi doctoria specifica pentru fiecare credincios si pentru fiecare greseala a lui”.


Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:



deeva73 am citit si eu ce ai scris despre cum te-a ajutat povestele parintelui Ilie Cleopa si m-am inspaimantat.
Dumnezeu sa te ajute sa zamislesti cat de curand prunculetul mult dorit!
pogonici1977 imi pare sincer rau pt ce vi s-a intamplat!
Dumnezeu are un plan pt fiecare, stie mai bine de ce s-a intamplat asa.
Roaga-te cat m mult si poate Dumnezeu te va lumina de ce se intampla toate acestea!
Ne vom ruga si noi pt tine!
monimo asa este in privinta rugaciunii sotilor unul pt celalalt!
Eu cand imi spun rugaciunile de dimineata, m adaug si urmatoarele rugaciuni: 'Rugaciunea fiilor pt parintii lor', 'Rugaciunea parintiilor pt fii lor', 'Rugaciune pt frati si surori', 'Rugaciune de lasare in voia lui Dumnezeu', 'Rugaciune pt cei necajiti, lipsiti si prigoniti pt dreapta credinta', 'Rugaciune in vreme de necaz si nefericire' si termin cu 'Rugaciunea sotilor, unul pt altul'.
Nu vreau sa sune' a lauda.
Intr-adevar frumoase locuri, mi-au placut pozele.
La multi ani pt cei 7 ani de casnicie!
Ally000 bine ai venit la Rugaciune! Cu ajutorul rugaciunilor Dumnezeu iti va ajuta si vei naste un copil sanatos!
Anaomaria chiar m ai f putin pana nasti..iti doresc o nastere usoara si o asteptam pe Maria Parascheva sa vina in aceasta lume sanatoasa.


ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 7+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Un strigat de ajutor de la o mamica a unui baitel de 8 anisori.
Va redau cateva cuvinte din rugamintea puiului sau:

S#259;rutmâna, m#259; numesc Radu, am 8 ani #351;i am #351;i eu o problem#259;. Am v#259;zut c#259; ajuta#355;i copii #351;i m#259; gândesc c#259; poate am #351;i eu noroc.
S#259; v#259; spun ce mi s-a întâmplat. E de r#259;u, s#259; #351;ti#355;i.
Într-o zi, acum dou#259; s#259;pt#259;mâni, am v#259;zut c#259; mami se uita lung la mine. Pe mami o cheam#259; Elena. Zâmbea, dar era trist#259;, nu #351;tiu cum s#259; v#259; spun ca s#259; m#259; în#355;elege#355;i. O or#259; a stat a#351;a, uitându-se la mine #351;i zâmbind. A doua zi a fost la fel. #350;i a treia.
Eu am întrebat-o de ce se uit#259; tot timpul la mine, c#259; nu am f#259;cut nimic r#259;u – s#259; #351;ti#355;i c#259; eu sunt foarte cuminte, pe cuvânt de onoare.
Mami mi-a r#259;spuns c#259; m#259; iube#351;te foarte mult. Apoi a început s#259; plâng#259;. A spus c#259; de fericire, c#259; eu exist în via#355;a ei.
Eu am crezut-o. Dar sâmb#259;ta trecut#259; s-a întâmplat din nou. #350;i duminic#259; la fel, se tot uita la mine. Doar c#259; nu mai zâmbea. Plângea r#259;u. #350;i am întrebat-o din nou. Mami mi-a spus c#259; vrea s#259; i se întip#259;reasc#259; bine în minte chipul meu. Eu nu prea am în#355;eles ce înseamn#259; asta #351;i i-am spus s#259; facem ni#351;te poze. Dup#259; aia m-am gândit c#259; poate eu sunt bolnav de ceva #351;i nu vrea s#259; îmi spun#259;.
Luni când am venit de la pia#355;#259;, eu am r#259;mas pu#355;in în urm#259; s#259; îmi leg #351;iretul la adida#351;i. Dou#259; doamne au trecut pe lâng#259; mami #351;i când au ajuns în dreptul meu am auzit cum una îi spunea celeilalte: Doamne Dumnezeule, ce p#259;cat! E atât de tân#259;r#259; #351;i frumoas#259; #351;i r#259;mâne oarb#259;…
S#259; #351;ti#355;i c#259; eu atunci nu mi-am dat seama despre ce vorbesc doamnele. Apoi au început s#259; dispar#259; ni#351;te lucruri din cas#259;, dar am crezut c#259; s-au stricat.
Mar#355;i l-am auzit pe tati cum plângea. Spunea c#259; mare lucru nu ia pe ce a vândut din cas#259;, c#259; nici o banc#259; nu vrea s#259; dea credit pentru opera#355;ii la ochi. Atunci mi-am dat seama. Despre mami era vorba.
Mami este bolnav#259;, nu eu. Mami are nevoie de opera#355;ie. Uita#355;i ce am g#259;sit în calculator:

Ma numesc Elena Sbarcea, am 35 de ani, sunt casatorita si am un baietel, Radu in varsta de 8 ani.
Locuiesc in Bucuresti.
De dragul copilului meu mi-am promis ca nu am sa disper. Apelez astazi la dumneavoastra pentru ajutor.
In urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu o forma de glaucom cu tensiune normala. N-ar fi fost rau daca ar fi fost asa. Mi s-a spus la vremea aceea ca daca imi fac tratamentul conform prescriptiilor afectiunea va stagna.
Din pacate n-a existat reactie la tratament. Am consultat in tara cei mai renumiti oftalmologi, am corespondat si cu medici din alte tari.
Sunt convinsa ca nu din rea vointa sau lipsa de profesionalism s-a ajuns aici ci pur si simplu, acesta este nivelul la care a ajuns stiinta.
Din pacate nervul optic s-a atrofiat continuu si nu-mi acorda nimeni nici o sansa.
In urma cu aproximativ o luna am facut ultimele tomografii retiniene, pe care le-am trimis spre atentia medicilor oftalmologi de la Bey-Ke din China.
Nu am indraznit sa sper, dar acum o saptamana am primit o scrisoare din care am aflat ca sunt admisa pentru transplat de celule stem.
Ma indrept catre dumneavoastra cu rugamintea de a ma ajuta din punct de vedere financiar.Suma pe care au estimat-o cei de la clinica este de 20.000 USD, suma in care sunt incluse cazarea (30 de zile), transplanturile (6 doze) si terapia.
Nu sunt o persoana fara adpost, nu sunt un copil orfan, sunt pur si simplu un om care are nevoie de ajutor, mama unui copil care merita mai mult decat o mama oarba.Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra oricare ar fi el.
Cu multumiri, Elena Sbarcea
Pentru persoanele care pot si doresc sa ma ajute
cont LEI – RO29 RNCB 0318 0045 2226 0001
cont EURO – RO12 RNCB 0068 0045 2226 0003 – swift RNCBROBU
BCR Ghencea, titular de cont Elena Sbarcea
elena.sbarcea@gmail.com
http://elenasbarcea.blogspot.com

V#259; rog din tot sufletul meu s#259; m#259; ajuta#355;i, v#259; rog eu mult s#259; vorbi#355;i cu mai mul#355;i oameni, poate o ajut#259; #351;i pe mami. Dac#259; mami r#259;mâne oarb#259; asta înseamn#259; c#259; nu mai vede. Mami m#259; ajut#259; la lec#355;ii, m#259; duce la #351;coal#259;, are grij#259; de mine. Ce m#259; fac eu dac#259; mami nu mai vede? #350;ti#355;i, când m#259; fac eu mai mare mami o s#259; cread#259; c#259; eu am s#259; fiu ca acum, când am 8 ani. Mami nu o s#259; #351;tie cum am s#259; ar#259;t eu când am s#259; fiu mare…
Ce m#259; fac? Nici nu #351;tiu ce s#259; fac… V#259; rog din suflet s#259; m#259; ajuta#355;i.
S#259;rutmâna #351;i mul#355;umesc, Radu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui happymum

alina felicitari pentru bebic si sarcina usoara in continuare.
numai de bine sa auzim.



Multumesc!
Astept sa vii si tu cu vestea celor 2 liniute II, deasemeni asteptam si alte viitoare mamici.

ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 7+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Dragele mele,

Bineinteles ca apar si eu la ceas de seara (bine ca nu la drum de seara! )...

Ally, am inteles rugamintea ta si ma bucur ca de acum incolo ne vom putea ruga pentru tine si pentru pruncutul tau! Sa dea Dumnezeu sa fie bine! Ca sa putem sa te trecem in listuta te rog sa ne spui numele tau complet de botez si pe al sotului, daca doresti sa trecem si numele lui. Cred ca e foarte bine cum te-ai gandit, sa te apropii de Dumnezeu din nou si sa Il rogi sa te ajute, caci El poate! Pune-ti nadejdea in El!

Ioanact, BRAVO, FELICITARI! Sa dea Dumnezeu bine in continuare!! Si nu te necaji ca ai slabit, stiu fete care au slabit f mult in primul trimestru de sarcina si totusi a fost bine totul! A! Si nu ti-am spus pana acum, am uitat cred, mie mi-a placut f mult cat de frumos ai vorbit atunci cand a nascut prietena ta, spuneai ca te-ai bucurat pentru ea si ca daca nu ai nascut tu, fiindca ai avut acel necaz, te bucuri ca a nascut ea... Uite cum te-a rasplatit Dumnezeu pentru bunatatea ta! Chiar mi-au intrat in suflet acele cuvinte ale tale, foarte frumoase!

Luca, daca tot m-ai "laudat" , m-am mai gandit azi sa-ti spun, cine zice ca daca faci un FIV n-o sa fie bine?!?! Te rogi mult (si noi cu tine!) si il faci atunci cand este cel mai bine din toate punctele de vedere! Noi ne rugam pentru tine si iti tinem pumnii mult-mult!
A! Si nu e adevarat ca noi nu te-am privit niciodata in ochi. Noi doua ne-am intalnit, remember?!

Georgia, nici nu stii cat de rau mi-a parut ca a zbughit-o acel ceva destept pe care-l scrisesesi si n-a mai ajuns la noi... si mie mi se mai intampla. Uneori ma gandesc ca poate ce ziceam eu acolo nu era cel mai potrivit lucru si de-aia a disparut. Dar asta-i valabil pentru mine, dupa ce scrisesesi tu mi-a parut rau!Multumesc pentru gandurile bune si pentru tot!

Jesika, multumim pentru povestire, este absolut SUPERBA! Stii, daca nu este nepotrivit sa te intreb, am tot dorit sa aflu de ce nu ai primit binecuvantare pentru acest grup de Rugaciune? Ce a spus parintele tau duhovnic? Bineinteles, ce poti impartasi cu noi...
Recunosc ca am fost surprinsa pentru ca pe mine acest grup si rugaciunea de la ora 21, instituita de Cleo la inceput, m-au adus la Dumnezeu si la Biserica (eu ziceam ca sunt oarecum credincioasa, dar nu calcam pe la Biserica decat absolut ocazional si nu stiam nici ce-i aia Spovedanie, Impartasanie, Sfanta Liturghie, nu fusesem la o slujba decat o data, insotind o prietena de familie si atat. Habar n-aveam ce se face la Biserica... si am ajuns asa, rugandu-ma, incetul cu incetul. Poate ca inteleg oarecum de ce dumnealui a fost impotriva, dar sunt curioasa, daca poti sa ne spui care a(U) fost argumentul/argumentele). Te pup si iti doresc tot binele si inca o data, MULTUMIM pentru minunata poveste!

Vreau sa stiti si faptul ca Magdita ne ajuta cu informatii despre fetele care sunt pe listele noastre, dar despre care nu mai stiam nimic. Eu nu prea intru la alte discutii de pe forum, de aceea apreciez foarte mult ajutorul pentru a sti ce mai fac aceste fete. Magdita, MULTUMESC! Desi ti-am spus si in particular, am dorit sa spun si aici, ca sa rosteasca si fetele, cand vor citi, o binecuvntare pentru tine, pentru tot ce faci pentru noi! Dumnezeu sa te rasplateasca!

Madutz,

Pamy_ggg, te asteptam cu drag sa ne mai povestesti despre samburelul tau, cand ai timp si dispozitie! Sarciuna usoara si buna!

Anaomaria, ce bine ca ai trecut pe la noi, ce frumoase cuvinte de incurajare! Mai e putin si vine BB! Doamne ajuta!

Va pe toate cu mult drag! TUTUROR!

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Iata Psalmul

Psalmul 17

Mai-marelui cantaretilor. Un psalm al lui David, sluga Domnului, care a grait Domnului cuvintele cantarii acesteia, in ziua in care l-a izbavit pe el Domnul din mana tuturor vrajmasilor lui si din mana lui Saul. Si a zis :

1. Iubi-Te-voi, Doamne, vartutea mea. Domnul este intarirea mea si scaparea mea si izbavitorul meu,
2. Dumnezeul meu, ajutorul meu, si voi nadajdui spre Dansul;
3. Aparatorul meu si puterea mantuirii mele, si sprijinitorul meu.
4. Laudand voi chema pe Domnul si de vrajmasii mei ma voi izbavi.
5. Cuprinsu-m-au durerile mortii si raurile faradelegii m-au tulburat.
6. Durerile iadului m-au inconjurat; intampinatu-m-au laturile mortii.
7. Si cand ma necajeau am chemat pe Domnul si catre Dumnezeul meu am strigat.
8. Auzit-a din locasul Lui cel sfant glasul meu si strigarea mea, inaintea Lui, va intra in urechile Lui.
9. Si s-a clatinat si s-a cutremurat pamantul si temeliile muntilor s-au tulburat si s-au clatinat ca S-a maniat pe ele Dumnezeu.
10. Intru mania Lui fum s-a ridicat si para de foc de la fata Lui, carbuni aprinsi de la El.
11. Si a plecat cerurile si S-a pogorat si negura sub picioarele Lui.
12. Si S-a suit pe heruvimi si a zburat; zburat-a pe aripile vantului.
13. Si Si-a pus intunericul acoperamant, imprejurul Lui cortul Lui, apa intunecoasa in norii vazduhului.
14. De stralucirea fetei Lui norii au fugit, glasul Lui prin gridina si carbuni de foc.
15. Si a tunat din cer Domnul si Cel Preainalt a dat glasul sau.
16. Trimis-a sageti si i-a risipit pe ei, si fulgere a inmultit si i-a tulburat pe ei.
17. Si s-au aratat izvoarele apelor si s-au descoperit temeliile lumii,
18. De certarea Ta, Doamne, de suflarea Duhului maniei Tale.
19. Trimis-a din inaltime si m-a luat, ridicatu-m-a din ape multe.
20. Izbaveste-ma de vrajmasii mei cei tari si de cei ce ma urasc pe mine, ca s-au intarit mai mult decat mine.
21. Intampinatu-m-au ei in ziua necazului meu, dar Domnul a fost intarirea mea.
22. Si m-a scos la loc larg, m-a izbavit, ca m-a voit.
23. Si imi va rasplati mie Domnul dupa dreptatea mea, si dupa curatia mainilor mele imi va rasplati mie.
24. Ca am pazit caile Domnului si n-am fost necredincios Dumnezeului meu.
25. Ca toate judecatile Lui sunt inaintea mea, si indreptarile Lui nu s-au departat de la mine.
26. Si voi fi fara prihana cu Dansul, si ma voi pazi de faradelegea mea.
27. Si imi va rasplati mie Domnul dupa dreptatea mea, si dupa curatia mainilor mele inaintea ochilor Lui.
28. Cu cel cuvios, cuvios vei fi; si cu omul nevinovat, nevinovat vei fi.
29. Si cu cel ales, ales vei fi; si cu cel indaratnic, Te vei indaratnici.
30. Ca Tu pe poporul cel smerit il vei mantui, si ochii mandrilor ii vei smeri.
31. Ca Tu vei aprinde faclia mea, Doamne, Dumnezeul meu, si vei lumina intunericul meu.
32. Caci cu Tine ma voi izbavi de ispita si cu Dumnezeul meu voi trece zidul.
33. Dumnezeul meu, fara de prihana este calea Lui, cuvintele Domnului in foc lamurite; scut este tuturor celor ce nadajduiesc in El.
34. Ca cine este Dumnezeu afara de Domnul ? Si cine este Dumnezeu afara de Dumnezeul nostru ?
35. Dumnezeu, cel ce ma incinge cu putere si a pus fara prihana calea mea.
36. Cel ce face picioarele mele ca ale cerbului si peste cele inalte ma pune.
37. Cel ce intaresti mainile mele in vreme de razboi si ai pus arc de arama in bratele mele.
38. Si mi-ai dat mie scutul mantuirii mele si dreapta Ta m-a sprijinit.
39. Si certarea Ta m-a indreptat pana in sfarsit, si certarea Ta insasi ma va invata.
40. Largit-a pasii mei sub mine, si n-au slabit picioarele mele.
41. Urmari-voi pe vrajmasii mei si-i voi prinde pe dansii si nu ma voi intoarce pana ce se vor sfarsi.
42. Zdrobi-i-voi pe ei si nu vor putea sa stea, cadea-vor sub picioarele mele.
43. Si m-ai incins cu putere spre razboi, si ai impiedicat pe toti cei ce se sculau impotriva mea.
44. Si pe vrajmasii mei i-ai facut sa fuga, iar pe cei ce ma urasc i-ai nimicit.
45. Strigat-au catre Domnul si nu era cel ce mantuieste; si nu i-a auzit pe ei.
46. Si-i voi sfarama pe ei ca praful in fata vantului, ca tina ulitelor ii voi zdrobi pe ei.
47. Izbaveste-ma de razvratirile poporului; pusu-m-ai capetenie neamurilor.
48. Poporul pe care nu l-am cunoscut mi-a slujit mie. Cu auzul urechii m-a auzit.
49. Fiii straini m-au mintit pe mine. Fiii straini au imbatranit si au schiopatat din cararile lor.
50. Viu este Domnul si binecuvantat este Dumnezeul meu si sa se inalte Dumnezeul mantuirii mele. 51. Dumnezeule, Cel ce mi-ai dat izbanda si mi-ai supus popoarele; izbavitorul meu de vrajmasii cei furiosi,
52. De la cei ce se ridica impotriva mea inalta-ma, de omul nedrept izbaveste-ma.
53. Pentru aceasta Te voi lauda intre neamuri, Doamne; si numele Tau il voi canta.
54. Cel ce maresti mantuirea imparatului Tau si faci mila unsului Tau, lui David si semintiei lui pana in veac.


Sa fie de folos!

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Happymum, mulumim pentru ce ai postat despre Spovedanie! Foarte de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

O zi buna sa aveti si Dumnezeu sa ne ajute sa face numai lucruri bune!



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!
..............................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Livsy

Dragele mele,

Ioanact, BRAVO, FELICITARI! Sa dea Dumnezeu bine in continuare!! Si nu te necaji ca ai slabit, stiu fete care au slabit f mult in primul trimestru de sarcina si totusi a fost bine totul! A! Si nu ti-am spus pana acum, am uitat cred, mie mi-a placut f mult cat de frumos ai vorbit atunci cand a nascut prietena ta, spuneai ca te-ai bucurat pentru ea si ca daca nu ai nascut tu, fiindca ai avut acel necaz, te bucuri ca a nascut ea... Uite cum te-a rasplatit Dumnezeu pentru bunatatea ta! Chiar mi-au intrat in suflet acele cuvinte ale tale, foarte frumoase!




Multumesc!

Era vb de o prietena care urmeaza sa nasca in Sept (luna asta) sau in Oct, at cand ar fi tb eu sa nasc daca nu pierdeam sarcina.
Am inteles ideia.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa raman insarcinata, si ii voi multumi pt toate cate imi daruieste!


ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 7+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:



www.calendar-ortodox.ro/luna/septembrie/septembrie03.htm" target="_blank">Sinaxarul de azi.

Sa va fie de folos!

ALBUM
POZE RECENTE

8 si 4 maselute
Ioana creste mare

ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + 7+ - IUSTIN/IUSTINA
DOAMNE AJUTA-NE, sa ne nastem sanatosi!

Mergi la inceput