Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

mai..da pustiu pe acilea...fetili, cat mai aveti pana intrati in prenatal??
Camy, am vazut ca tu inca iti iei concediu de risc maternal, sa inteleg ca iesi mai bine cu banutii??
Am si eu o intrebare tampa, sigur s-a mai discutat pe acilea..cu cat se plateste concediu medical obisnuit?? Ca eu mi-am trantit 2 sapt de concediu de asta si vreau sa imi fac socotelile cat tre sa imi dea sefii, tinand cont ca mai nou am salariu in contract de fix 10mil brut (de la 12 mil..cu criza ni l-au micsorat..Ma mai si intreb la ce naiba mi-au folosit 5 ani de facultate la zi/la stat...)

Proaspata Doamna!

Laura, 30+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

mai..da pustiu pe acilea...fetili, cat mai aveti pana intrati in prenatal??
Camy, am vazut ca tu inca iti iei concediu de risc maternal, sa inteleg ca iesi mai bine cu banutii??
Am si eu o intrebare tampa, sigur s-a mai discutat pe acilea..cu cat se plateste concediu medical obisnuit?? Ca eu mi-am trantit 2 sapt de concediu de asta si vreau sa imi fac socotelile cat tre sa imi dea sefii, tinand cont ca mai nou am salariu in contract de fix 10mil brut (de la 12 mil..cu criza ni l-au micsorat..Ma mai si intreb la ce naiba mi-au folosit 5 ani de facultate la zi/la stat...)

Proaspata Doamna!

Laura, 30+ Mara Teodora
poze


Daca e obisnuit, adica cu cod de boala 01, atunci zilele alea se platesc cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni....

monis 30
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

daca poti aranja cu medicul, mai bine ia-ti de risc maternal, ca am auzit ca se plateste mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Codul era pt infectie urinara, parca 07..Merci mult , Monis!

Proaspata Doamna!

Laura, 30+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ramonika, e luat deja concediul...pe cod normal, stiu ca pt risc maternal era mai dificil de obtinut, si m-am lasat pagubasa pt cate sute de mii vechi diferenta, sa umblu de nebuna...Asta e de acu..

Proaspata Doamna!

Laura, 30+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

am si eu o intrebare, stiu ca e prematur, dar retin mai bine cand mi se pune pata.

bebele mic, de cate ori pe zi face pishu?
si trebuie sa-i punem scutec nou cam de fiecare data cand face?
si de unde stim cand face? deschidem pampersul si ne uitam? sau asa, cam la 3-4-5 ore il schimbam oricum?
mai mult, cand schimbam scutecul il si stergem la fund cu servetele din alea umede speciale? (banuiesc ca nu face baie dupa fiecare pishu...)
cand face kk, il spalam intotdeauna cu apa, nu numai cu servetele, nu?
baie face zilnic?




eu iti zic ce stiu de la "scoala mamei"...si o intrebare pusa de tine acum am pus-o si eu acum cateva capitole..asa ca o sa-ti spun ce mi s-a raspuns mie:
La bebe mic schimbi pampersul la fiecare papa, indicat ar fi sa-l schimbi prima data si apoi sa-l hranesti..ca sa adoarma imediat...fac pisu foarte des..asa ca la 3 ore o sa schimbi pampersul.
De fiecare data il stergi da, cu servetelul umed.
Nu speli copilul dupa fiecare pisu, dar il speli pe fiecare zi in primul an de viata...apoi din 2 in 2 zile (acum vezi ca daca se joaca si se murdareste, ai sa-i faci baita, normal ).
In mod normal baita se face seara..trebuie obisnuit cu un program ca astfel el accepta "rutina"..si o sa ii placa la baita..e bine sa-i faci seara ca ii ajuta la somnic, plus ca facem asta impreuna cu tati...si e bine asa pt toata lumea.

Dupa ce face kk il speli la fundulet cu apa calduta...si poti sa-i dai cu crema de fundulet.


daca mai este ceva si imi mai aduc aminte...

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


29+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

mai..da pustiu pe acilea...fetili, cat mai aveti pana intrati in prenatal??
Camy, am vazut ca tu inca iti iei concediu de risc maternal, sa inteleg ca iesi mai bine cu banutii??
Am si eu o intrebare tampa, sigur s-a mai discutat pe acilea..cu cat se plateste concediu medical obisnuit?? Ca eu mi-am trantit 2 sapt de concediu de asta si vreau sa imi fac socotelile cat tre sa imi dea sefii, tinand cont ca mai nou am salariu in contract de fix 10mil brut (de la 12 mil..cu criza ni l-au micsorat..Ma mai si intreb la ce naiba mi-au folosit 5 ani de facultate la zi/la stat...)

Proaspata Doamna!

Laura, 30+ Mara Teodora
poze


mai...eu nu mai zic cum se calculeaza ca poate zic iar prostii ..pe concediul de risc maternal e pus codul 15 si e platit cu 75%, dar eu iau mai multi bani..cam cu 5 mil in plus fata de netul meu obisnuit...deci e super bine...
Dar luna asta se termina concediul de risc pe 28 sept, iar din 29sept intru in prenatal ..care e platit si mai bine

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


29+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Fetelor, va multumesc din suflet pt sustinere, pt vorbele voastre bune ( nu aveti idee cat de mult ajuta!), imi cer scuze ca nu-i raspund fiecareia in parte, dar va trimit toata dragostea mea la toate!

Sunt cam deprimata, va dati seama, cu toate ca ma asteptam ca rezultatul sa fie pozitv ( nu stiu de ce).

Trebuie sa-mi monitorizez glicemia ( intepaturi de 5 ori/ zi), mi-am cumparat si aparatul necesar ( 350 $), trebuie sa-mi stabilesc un regim alimentar ( nu stiu cum sa fac, acum de capul meu si dupa ce ajung in Romania, voi consult un nutritionist).
Ma deprima faptul ca trebuie sa renunt la dulciuri, si alte chestii care-mi plac, dar....asta este, nu mai e mult. Sunt foarte indicate exercitiile fizice, pe care, din pacate, nu le pot face...
Mai sunt data peste cap de faptul ca ma obisnuisem cu doctorul asta si chiar aveam incredere totala in el....acum trebuie sa ma obisnuiesc cu cel din Romania....nici nu stiu cum trateaza in Romania cazurile de diabet....
Si mai am si colul care a ajuns la 25mm....

Partea buna (glumita), e ca are si LauraG pereche, nu puteam sa o las singura in chestia asta!

LauraG, hai si tu cu vesti.... Si hai sa-i "venim de hac" diabetului astuia, ce ...ne face el pe noi?

Lumi 29+ cu Alexa Annabelle Denise


http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Salutare tuturor,
Am reusit sa ma trezesc si eu pe ziua de azi, am citit sfarsitul capitolului trecut si inceputul noului capitol, insa de adormita ce sunt inca, nu am retinut multe detalii
Analizele gratuite mi le-am facut si eu sapt trecuta, maine ma duc dupa rezultate, dar astept cu cel mai mare interes ziua de 8 sept cand ma duc iar la eco si o sa-l revad pe

O zi frumoasa va doresc!

29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

am si eu o intrebare, stiu ca e prematur, dar retin mai bine cand mi se pune pata.

bebele mic, de cate ori pe zi face pishu?
si trebuie sa-i punem scutec nou cam de fiecare data cand face?
si de unde stim cand face? deschidem pampersul si ne uitam? sau asa, cam la 3-4-5 ore il schimbam oricum?
mai mult, cand schimbam scutecul il si stergem la fund cu servetele din alea umede speciale? (banuiesc ca nu face baie dupa fiecare pishu...)
cand face kk, il spalam intotdeauna cu apa, nu numai cu servetele, nu?
baie face zilnic?



schimbi scutecul (cele gen pampers, nu cele de carpa) cand se umple (se vede, simpte sau chiar iese pe langa daca nu ai grija). daca bebe e mai sensibil la fundulet, daca se irita de la pipi, stergi si cu servetel. eu stergeam dar daca scapa vreodata, nu-i bai. asta la pip. la caca schimbi (miroase) neaparat si stergi cu servetele umede sau speli dar de spalat cand e f.f. mic e mai greu pt. fiecare caca. la asta sunt foarte bune servetelele umede.
baie se face zilnic, neaparat pana la 6 luni, mai incolo cum vrei tu.

www.flickr.com/photos/9187915@N03/" target="_blank">Ildy si Blanca Andreea (16.06.06)

Mergi la inceput