Pepenasi iulie-august 2008 -IN SARBATOARE (142)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Buna fetele


al meu copil nu mai misca ..iar face figuri ca sa o sperie pe masa...ca nu e ea si asa de speriata...dar in fine...astept sa-si revina din puturosenie....si cand o sa-l vad prima data o sa-l musc de ca sa ma razbun


Boti ...ce ma bucur ca iti place..cred ca ti-a zis Bujo ca eram varza pe langa carut si in marea mea nesimtire si fericire (ca desfaceam la carut) am uitat sa te salut...am mai sunat eu odata...dar parca na...nu a fost ca prima data...scuza-ma te rog!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


29+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sursula spune:


ANNABABY-noua dr ne-a sppus 10 ml Ca-cura de 10 zile,acum ca e mai marisor...

Va imbratisam si va multumim de incurajari!Ne fac tare bine!!!!

SURSULA+Bebe TUDOR MILAN(29.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Kimmy "hidrasecul" este medicament pentru tratarea diareei acute, in nici un caz saruri de rehidratare.

Gally hai sa imi dau si eu cu parerea despre perdele. In mare au dreptate Boti si Anka. Poti sa faci perdelele sa arate cum a pus poza mcoca, dar iti dau in scris ca va fi aproape imposibil, daca le dai la facut undeva la o croitoreasa sau la atelier care se ocupa cu asa ceva, iar daca le faci tu e posibil sa le faci si desfaci de citeva ori. Ca sa iti oiasa acel lucru trebuie sa montezi rejansa cu 5 milimetri mai jos decit marginea materialului si sa pui calaretii destul de desi, dar trebuie sa iei in calcul ca prin absurd vei vrea sa schimbi si sa iti iei sina cu 2 canale si sa iti pui si draperie, se vor incurca in ele perdeaua cu draperia. Eu in casa am puse numai sine, dar am facute niste scafe din rigipps in loc de galerii sau de chestiile alea de care zicea Anka ca se monteaza pe sina si am facute din perete in perete, dar nici nu am nevoie sa folosesc peretii stanga/dreapta ferestrelor. Am ales sa imi pun draperii peste tot in casa in afara de birou, dining si bucatarie, iar sinele pe care le-am pus in camerele unde sunt si perdele si draperii sunt din acelea cu 3 canale din cauza ca cele cu 2 au canalele prea apropiate si riscam sa trag draperia cu tot cu perdea. Exista si posibilitate sa pui sina doar pe lungimea ferestrei ssi sa nu arate urat: exista niste coturi de 90 grade care se pun in prelungirea sinei in stanga si in dreapta si arata foarte bine.
Concluzia pina la urma este:
- alege materialul/ perdeaua gata facuta (atentie ca in general perdelele care sunt gata facute, gen din hornbaach chiar daca au urechi din alea de agatat au si rejansa sii poti sa le folosesti si pe sina in cazul in care tai urechile), fa un calcul la metraj/bucati;
- adauga rejansa daca este cazul
- alege o galerie/sina + capete + calareti
- ia in calcul manopera;
- si in sfarsit fa o comparatie la banni si ia o decizie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Camy am notat nr. de telefon. O sa ajung insa in zona saptamina viitoare ca se pare ca avem o vizita de facut in w-e si mai trebuie sa ii fac si vaccinul lui Seb.

De ce dati calciu la copii?

Imi este ciuda ca am fost ieri la Carrfour si i-am luat 2 caciulite lui Seb si astazi am ajuns la concluzia ca am platit 2 si am doar 1 si mor dde ciuda. Cred ca dupa ce se scoala ma duc sa ii iau si caciula care a dissparut in neant...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelya spune:

Kimmy mie mi-a zis doctora sa-i da Dariei lapte fara lasctoza cu cereale de orez...mar copt+ banana + 2 masuri de cereale de orez; supa de morcovi,dovlecel,pastarnac,patrunjel + carne de pui fiarta separat ( NU cartofi, NU rosii, NU ulei vegetal) ,orez fiert + carne de pui fiarta separat,sticksuri,covrigei biscuiti simpli,ceai de menta indulcit cu glucoza 5 %


_

buburuza mea


de Daria Ecaterina 14.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Chiar asa, care e treaba cu calciul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gallyb spune:


Multumesc pentru raspunsuri in legatura cu sina sau galeria...Cred ca in final o sa optez pentru galerie.Sa vedem...

In legatura cu calciul: eu i-am dat o luna da una nu, din aprilie nu i-am dat si acu vreo luna tot avea transpiratii reci,mai ales cand dormea, intr-o zi la pranz ziceai ca e roua pe ea. Stiam ca asta da semne de lipsa de calciu si pediatra mi-a zis sa-i dau 10 zile. Dupa o sapt. de la administrare a incetat sa aibe transpiratiile astea reci. Analize nu i-am facut, eram si cu vaccinurile, dar nici nu stiu daca o sa-i fac.

La copilasii vostri s-a inchis fontanela? La noi inca inca nu s-a inchis de tot. Vigantol ii dau zilnic 2 pic.

Eu am o alta problema: stiu ca la copii pana la un an e normal sa apara ganglioni in jurul gatului, fara sa fie neaparat ceva patologic, ei....copiluta mea are si acum cativa mici, dar...exista. Cartile de pediatrie sunt ascunse pe undeva si oricum vreau sa vad daca mai este vreun pepenas asa. Hai palaprea in jurul gatului...

Incerc sa pun poze cu chelioasa mea, adica poze cu becul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

CALCIU - noi tot 5 ml 10 zile pe luna. D-rita ne-a spus sa ii dam suplimentul asta pe perioada cat ii cresc dintisorii si eu sunt de acord, mai ales ca am fost fortata sa-l trec pe Luca pe lapte de vaca (nu mai voia praf) care are mai putin calciu, iar alte branzeturi nu prea mananca.

ERCEFURYL - voi ati gasit sirop? Eu cand a avut diaree Luca am cautat ca nebuna prin tot orasul si numai capsule aveau, n-am stiut cum sa i le dau asa ca n-am luat.

BOTI, vreau eu reteta de la dorayaki!

KIMMY, parca Mona spunea de Enterolactis ca e mai bun decat smecta sau hidrasec. Multa sanatate Timeei si putere tie!

DIDI, Luca de cand s-a nascut ia 2 picaturi de vigantol pe zi.

CAMY o fi dormind si Flavius mai mult, lasa-l sa leneveasca, isi revine el.

VIO, multa sanatate sotului!

GALLY, si Luca are un ganglion mai umflat in la gat, ca o bobita de mazare, eu am fost foarte panicata, m-am gandit sa nu fie ceva chist sau prostii de astea, dar d-rita ne-a zis ca e normal, a spus ca eventual sa facem un exudat, insa ne-a iesit normal si m-am mai linistit.





Monica, mami de Luca

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Eu ii dau calciu pt ca sunt convinsa ca toate lactatele de pe piata nu mai au urma de asa ceva, si cum in acelasi timp sunt impotriva celor neprocesate, nu am ce face. Plus ca ei sunt in crestere, si oasele consuma, si dintii, un plus nu are ce sa strice. Si la urma urmei, eu nu cred ca am vazut om care sa nu sufere de lipsa de calciu...

Anna si Ioana 11.07.2008

povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Gally, cu ganglionii, la Maya nu am simtzit, dar o prietena a avut "problema" asta si a mers cu bb la doctor si i-a zis ca e normal, ca apar din cauza dintzilor in general. Bebele ei avea tot varsta asta atunci (stiu ca am fost cu ea la doctor :))).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput