**Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(105)**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare,

Referitor la somn,

http://sanatate.jurnalul.ro/stire-sanatatea-copilului/scoala-parintilor-519501.html


Ella, cu gandul azi l-a tine, mi-am adus aminte ceea ce i-am repetat lu sor-mea ani de zile: Te-ai gandit ca s-ar putea sa schimbi "vioara" cu "paleta"?!

miniuta, vecina ta e cam PA, nu ca io nu as fi, dar argumetul ei e fals.

Liviana, intr-un fel era de asteptat ceea ce i se intampla lu B al tau. Dar acu am o intrebare: Cat de deschisa esti la sfaturi? si cat de decisa esti sa faci cum crezi tu, chiar si a doua oara fiind?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

A folosit cineva vreun tratament de par care a dat rezultate? Nu stiu ce sa ma mai fac, imi cade parul ingrozitor, nu stiu de unde mai am par in cap....


Maya a fost ok azi la gradi, nu a mai plans, a dormit la pranz...insa nu a mancat gustarea de dupa somn, recte iaurt....si i-a spus lui miss ca ea nu poate sa manance iaurt.... M-a intrebat femeia cand m-am dus sa o iau daca are vreo problema cu iaurtul....evident ca nu, acasa mananca, da cred ca a devenit smechera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Didi,
ai fost atat de subtila, 5 m sub pamant, ca n-am priceput intrebarea; please translate.

Mica,
eu am folosit fiolele de la Vichy; sunt f bune, adica opresc caderea numai sa nu fie un dezechilibru hormonal grav, ca atunci nu cred ca functioneaza; le-am folosit inainte de sarcina si efectul s-a vazut destul de repede; le=am folosit si in perioada alaptarii cand imi cadea parul in smocuri si degeaba, pana nu am terminat cu alaptatul nu s-a oprit caderea.
Si mi-au placut ca iti dau luciu la par ca in reclame.

Ai rezolvat ceva cu Alina? scrie-mi pe privat daca vrei.
Iti scriu si eu PM acum.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Salutare!

Am inceput serviciul si de 2 zile n-am mai avut vreme sa intru pe DC. Avem o situatie urata rau la serviciu, plec dimineata si vin acasa la 6, sa-l pot lua pe Cip de la gradi...

La gradi e bine, ieri n-a mai plans decat daca mai incepeau si alti copii si atunci doar asa, ptr solidaritate cu ei cred, ca daca se linisteau, tacea si el. A mancat singur, dar cred ca a dat ciorbica pe el, ca l-am gasit cu alt tricou, a dormit, iar seara nu voia sa mearga acasa, cica mai sta.
La plecare a spus pa-pa-bye-bye ptr ca i-a auzit pe cei mari...

Azi, desi n-a vrut sa coboare din masina, a fost chiar mai bine, n-a mai plans, a mancat, s-a jucat, pe drum chiar mi-a cantat ceva, cred ca ori au ascultat muzica, ori au cantat ei...
A, si cand m-a vazut, a zis "e moasa mami!"(e frumoasa mami).
In schimb, din cand in cand incepe sa se miorlaie degeaba prin casa si pana acum nu facea asa...
Ce sa zic, sunt foarte multumita ca-i place la gradi.

Liviana, noua ne-au cerut exudat si coprocultura. Ptr exudat chiar a venit azi la gradi o echipa de la Biomedica, dar Cip apucase sa bea lapte, asa ca lui nu i-au recoltat si tre sa ne ducem noi maine cu el la dr...
IDR e analiza ptr TBC?De ce v-a cerut oare si asta?

Ella, fiolele alea le pui pe par sau trebuie inghitite?M-ar tenta si pe mine...
Mica, la mine cazutul parului a inceput dupa prima nastere si a continuat constant pana acum, mai am cateva fire...

Liviana, Ciprian nu vrea sa faca nici la oala, nici la toaleta. Spune cand face, dar nu vrea. Ieri chiar m-a distrat ca facea pipi si spunea ca e cald...
Ingrijitoarele de la gradi au zis ca-l mai lasa saptamana asta ptr acomodare si apoi cica mi-l invata ele la olita.

Poohy, Tudor a mers la gradinita cat era Ciprian mic si n-a patit asta micu' mare lucru, adica i-a mai curs si lui nasul cand ii curgea lui T, dar niciodata n-a fost mai rau.
Pana pe 14, cand incepe scoala, n-am nici o speranta sa pot calca la sala...cum e, ti-a placut?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Didi, eu sunt de parere ca am debutat operatiunea olita la momentul potrivit. Daca alti parinti au alta parere, nu e cu suparare. Cat priveste intrebarea ta, raspunsul cred ca deja il stii.
Florentina, IDR-ul l-au cerut pt ca s-au inmultiti cazurile cu afectiuni pulmonare si vor sa
isi ia toate masurile de precautie. It makes sense.
Ella, mi-am uitat mobilul acasa si nu am nr tau, dar vreau sa vorbim pe mess sau la tel. Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ella, din lipsa de timp, am scris cat mai schematic. La mine, si banuiesc ca nu-s singura, intervine acel mod de a orienta copii, catre ceea ce io nu am avut, sau mai nou, catre trendul grupului din care fac parte. Ori, uneori trebuie sa ma opresc, si sa il intreb/observ pe el: Ce ti-ar place tie puiule?

Linia aia de demarcatie intre a face ceva din pasiune sau fortat..sau pana cand sa insisti nici sa nu cedeze la efort nici sa nu il fortezi unde nu trebuie..

Sunt ferm convinsa ca tu o sa le observi la timpul lor si o sa te adaptezi din mers.De asta te citesc de zor. imi pare rau ca a disparut Elteka ca ea aducea mult echilibru p'ci.
De asta vroiam sa iti zic: s-ar putea ca Bob sa nu ii placa tenisul, si atunci va merge doar pt ca mamei lui i-ar fi placut in copilarie, sa mearga la tenis..asa cum tatal tau a cantat odata la vioara.

Liviana, noi suntem in lista aia, care stim toate raspunsurile, deci facem cum vrem noi.


La multzi ani!!!!! Tincutza
Ce mai face voinicul tau?

Stiu ca zilele trecute s-a serbat si Lililove, care a disparut iar in ceatza!!!

Oare Lavini mai traieste sau si-a mutat copii in aceeasi camera, asa cum planificase?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

La al doilea set de analize a iesit absent stafilococul auriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Didi,
ai dreptate, dar pana nu incearca nu stie daca ii place.
sper sa nu ceara la fotbal, sportul, dupa mine, al celor fara neuroni; sa nu ma auda Ofe ca in UK e o adevarata cultura cu fotbalul.

Florentina,
nu se beau, se pun pe parul umed, dupa spalare.

Mica,
unde ai facut prima oara analizele, cele gresite?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Iata un articol care m-a pus pe ganduri:
BEBETERAPIA
Fiecare il interpreteaza cum considera, dar eu cred ca sunt si adevaruri in el.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

ella prima data cmu, a doua oara medlife.

Mergi la inceput