Colectia de toamna - iarna 2005 (246)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Ioana, Delia, si fetele voastre au avut ceva reactii dupa Prevenar???

Multumesc mult pentru urari si incurajari!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Cercelusi, margelutze si altele ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

hello!

noi am facut prevenarul, n-a fost nicio reactie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hello! Asta tot voiam sa va scriu si eu inca de dimineata: tocmai m-a lovit faptul ca vine toamna, dar vad ca sunteti pe aceeasi lungime de unda cu zacustile, inceputul gradinitei si imunizarea.

Ieri si dimineata era pe-aici o vreme, de-am rascolit dulapurile in cautarea gecilor si a pantalonilor de toamna. Sa vedem ce avem si ce mai trebuie sa cumparam, inclusiv pentru gradinita.
Am un mare stres cu schimbarea gradinitei, nu stiu zau cum se va descurca printzisorul. Mai ales ca m-a cam apucat si reinceperea serviciului, deci cale inapoi nu avem.
Si m-a lovit si revelatia ca Anuca noastra tocmai isi incheie etapa de bebe. Deja imita o gramada de lucruri, e mortala mititica cate stie ea face. Si a inceput si interesul pentru vorbit, chit ca deocamdata totul se aproximeaza prin "ta-te-ti" si "ma" (ex: aude "chibrite" , spune "titite", bluzita e "titita", la fel cu fetita si tot asa ).

Conserve nu prestez, sa fie bunicile sanatoase!
Ce-mi place de copiii vostri ca papa zacusti etc, ai mei nici nu se ating de ele, sau de vinete, sau macar de ardei, gogosari cruzi... .

Prevenar-ului i-am zis pas, dar as apela la homeopat. Cum se procedeaza, se merge si cu copilul la lunga discutie cu acesta? Sau e suficient sa merg eu sa povestesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Lavi si eu m-as plictisi cu 3 kg, dar daca iau 20 si le vad in fata, trebuie sa le dovedesc M-a ajutat un pic si soacra, baietii i-au copt - avem un mega gratar pe care incap o data vreo 3,4 kg si avem spor. Cand le vad puse in sertar la congelator imi creste inima de bucurie. Noi suntem toti fani vinete si ardei copti, zacusca, etc.

Cami, nu, nu a avut niciun efect advers.

Io sincer nu astept cu prea mare interes gradinita, cand stiu ca nu o trage atza. Ma bazez ca a mai crescut, acum vad ce mare diferenta e intre 3 si 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ilinca a inceput deja schema de homeopate. Sa vedem cum va reactiona si la gradi, ca pana acum tare bine i-a mers.
De ex in vacanta, eu si Doru am luat un carcalac de la ea, care nu a facut decat ceva muci. In schimb noi 2 am fost cu gatul in pioneze.

maria_alexia la homeopat mergi cu copilul, ca se uita si in gatul lui, la ganglioni, iar cand ii face fisa il intreaba ce-i place sa manance, de ce se sperie etc. ca sa-i stabileasca tipologia (in funcie de care va primi o schema adecvata). Ilinca e copilul Lycopodium

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Sal'tare.
Culesul nostru de mure a ramas pe alta data caci a fost vremea cam uratica pe la noi.Om vedea cea mai fi week-endul urmator.Sotu' din dotare ma bate la cap sa mai tragem o fuga pana la lacul Tisza unde am fost azi-vara ca tare isi mai doreste o partida buna de pescuit.Io m-as duce dar bugetul nostru actual nu prea e de acord.

Kriszti incepe de maine caminul.Ma bucur ca macar va sta mai mult cu copii, cat a fost acasa il scoteam afara prin rotatie de doua ori pe zi, dar nu stiu daca a fost suficient...ca el ar fi stat afar non-stop.
Mi-e cam teama si mie de sezonul cu muci care a tare aproape deja , asa ca m-am blindat deja cu Echinaceea pentru mine si Imunogrip jr pt Kriszti si bineinteles cu speranta ca anul acesta vom scapa mai ieftin decat anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna ziua! Am revenit! Multe multumiri pentru raspunsuri Lavi, Madau si tuturor celor care ne-au urat Concediu placut. A fost fain! In final, am cumparat scaun, am facut si asigurare. Am intrebat deoarece nu avem masina, ne-a dus pana acolo o cunostinta. Scaunul va fi folositor si alta data. Albert a fost cumintel, ne-am inteles bine. Am "bantuit" mult.

Adelina si Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Imunizare
- pediatra le-a dat Bronho Vaxom ( abia ce a terminat prima cura alexia si uite ca a racit
- Prevenar pentru amandoi, alexia o doza, matei 2
- havrix l-am facut anul trecut
- nici eu nu astept cu interes gradi pentru ca la noi deja vad ca a inceput sezonul de boli


Prevenarul protejeaza contra Streptococcus pneumoniae- http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-cu-pneumococ-streptococcus-pneumoniae_668
Date despre Prevenar - http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/emea-combined-h323ro.pdf
-http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Prevenar/413000ro1.pdf

Despre homeopatie am gasit ceva interesant
http://www.homeopathicmd.ca/ROArticles/BoliInfectioase.html

Stie cineva un homeopat bun?


P.S.NU ma pricep la zacusca @co, insa am pus legume la congelator ..iarna-i lunga buzunarul subtire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Neata

Nu avem cu ce sa ne laudam, toate-s bune, va citesc zilnic... La capitolul conserve am pus cateva gemuri, vinete si ardei gras la congelator, idem rosii, dovlecei, zarzavat pt ciorba. Zacusca facem atunci pe loc, nu ne place de la borcan

Vrem sa plecam cu maimutza o tura pana la Bran saptamana viitoare sa stam vreo 4 zile, sa vedem cum o fi vremea insa, mi-e sa nu fie frig, ca n-am chef sa ma duc sa stau in casa

Prevenarul l-am facut (2 doze), nu mi-a mai racit deloc, doar ceva nas curs, si cam atat. Plus ca a fost infectie cu streptococcus pneumoniae in gradinita si Miruna a fost singura din grupa care n-a avut nimic, ceilalti toti au ajuns pe la spital cu febra mare, tuse si alte alea.

Vacante placute celor care mai umbla creanga !

Sanatate multa copilasilor!

As mai avea multe de zis dar ma striga viermele...apropo, de vreo 2 saptamani are o logoree de m-a innebunit, vorbeste intr-una, non-stop, zici ca e intoarsa cu cheita

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii si zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

neata,
m-am gandit sa continui jurnalul de calatorie ca poate va distreaza. adica sper ca va placa sa cititi ca pt voi il scriu:)

asaaaa.

luni, ziua 3:

cumparat galetuse, lop[atele etc ca le-am uitat acasa:( Mic dejun bun, singurul loc in care am fost eu cazata si se da fresh de portocale la micul dejun. probabil pt ca hotelul are 24 camere doar, la un hotel mare ar trebui sa vina cu cisterna de portocale sa le poata face la toti. deci fresh-ul asta chiar ma incanta zilnic. o sa va placa pozele cu locatia asta, e o familie proprietara si l-au decorat super frumos, au gradinar care ingrijeste zilnic marea de copacei, plante, alte vegetatii.

Fiind prima zi de plaja practic, ne-am dus pe cea mai apropiata, tarsanas beach, e la 150 m, doar traversam strada. nu cine stie ce plaja. ingusta, nisip cu pietricele, pietre in apa si cred ca am vazut si ceva arici de mare, bine ca nu am calcat in niciunul. viespile de care ne era frica sunt, chiar mai mari decat in ro, dar nu asa multe pe cat auzisem, slava Domnului. deocamdata niciun accident intepator. nichita a inotat cu colacul prima oara in viata lui.
pranz bunicel langa plaja la taverna tarsanas desigur:)). Nu stiu cum e in restul greciei dar pe insula asta toate tavernele iti ofera niste chestii din partea casei. cafeaua, ouzo si desertul au intrat in pretul felului principal la toate la care am mancat pana acum. intr-un loc a intrat si apa plata in pret. ouzo nu este pe gustul meu, o combinatie intre vin alb si palinca, pentru cei ce n-au bauyt pana acum asta. deserturile lor seamana cu ale turcilor. ca si cafeaua care e miam miam ca e tare si aromata.

trimit ca trebuie sa se scoale nichita si nu stiu ce mai apuc sa scriu p-orma







mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput