Colectia de toamna - iarna 2005 (246)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

miha2006, , ce mare e Iulia. Poze nu ne arati?

Am masurat-o si cantarit-o si noi la mare, cica 109 cm si 17 kg. Alea 17 Kg le vad si pe cantarul de acasa, dar aia 109 cm nu-mi ies nici sa trag de cm

anda, o sa retin pe viitor. Am fugit de delta de teama tantarilor. Vai, dar ce-ati comis-o... Prin Kavala am trecut si noi (2003), parca acolo se vede apeductul Roman, nu?

Prin Galati ati fost? Noi ne-am invartit in jurul cozii vreo 30 min. pana sa gasim iesirea spre Tecuci. Rau sta cu indicatoarele

mara, roxi, sanatati muciosilor.

catutza, dar ce cumparati voi pt gradi? Noua ne-a zis ce sa cumparam la prima sedinta, adica dupa ce a inceput gradi. Bine, haine i-am luat inainte, dar rechizitele...

camelia, eu nu-i dau nimic pentru imunizare. Vaccinurile i le-am facut doar pe alea din schema de stat, nimic in plus. E drept ca anul trecut statea 1 sapt la gradi si 2 pe-acasa, dar am "noroc" ca are cine sa stea cu ea.

Lavi, de multisor vreau sa te intreb ceva dar tot uit. Anul asta mi-am facut gemurile cu mult mai putin zahar decat puneam in trecut (cam g zahar / g fruct). Insa, surpriza, dupa ce desfac borcanul, cam la 1-2 saptamani mucegaieste pe deasupra cu toate ca il tin in frigider. Borcanele zic eu ca au fost spalate bine. Si tu patesti la fel? Tu pt zacusca ce cantitati folosesti (tocmai e plecat socrul prin tara, i-am dat lista sa-mi cumpere la intoarcere dintr-o piata de pe langa Tecuci, f ieftina: 8 kg vinete, 2 kg ceapa, cate 2 kg capia, gogosari, 1 kg ardei gras, 3 kg rosii. N-am mai facut reteta asta, sper sa iasa buna )

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Am editat mesajul ca intre timp am descoperit la semnatura Cameliei ce face ea in timpul liber. Asa ca ii urez "Good Luck"

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cristina, la o saptamana dupa deschiderea borcanului sau la o saptamana dupa ce a fost pus pe iarna?
La noi un borcan o data deschis se consuma in 1-2 zile asa ca n-am experimentat niciodata 1 saptamana.
La deschidere (sau 1-2 zile dupa) n-am avut niciodata floare.
E posibil sa mucegaiasca la 1 saptamana dupa deschidere pt ca principiul de conservare e fiert + sterilizat, odata ce ai desfacut borcanul s-a desterilizat si incepe incet sa se strice. Eu patesc asa cu pasta de rosii din comert, daca las borcanul desfacut o saptamana-2-3 dupa desfacere, mucegaieste.

Reteta mea de zacusca e 5kg vinete, 3 kg kapia si gogosari combinat, 3/4 kg ceapa, 3 kg rosii si 1/2 litri ulei. Si sare. (seamana cu a ta dar cantitati mai mici) Nu prajesc ceapa, pun toate la fiert si cand s-au omogenizat adaug uleiul, il amesc bine si bag o ora la cuptor la gradatia 3 jumate din 8. Dupa zacusca altora mi-e greu la fiere, ficat, dupa a mea niciodata pt ca ceapa e practic fiarta, nu calita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Lavi, dupa deschiderea borcanului. Eu am in frigider vreo 3-4 borcane de gemuri diferite, ma plictisesc repede de acelasi gust. No, trebuie sa ma disciplinez ca doar e criza, nu? Parerea mea e ca zaharul conserva. Am dulceturi facute acum 2 ani, am desfacut un borcan la mare si nu l-am terminat. A rezistat eroic la caldura ca ajunsi la Barlad am uitat sa-l bag la frigider (si am stat 3 zile). Nici nu e schimbat gustul.

Ca sa nu-ti mucegaiasca bulionul, netezeste bine pe deasupra si toarna ulei. Inainte de folosire, scurgi uleiul .

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crisina multam de sfatul cu uleiul!
Si parerea mea e ca zaharul conserva. Daca pui 1:1 conserva beton, vorba ta, poti sa uiti borcanul afara la caldura ca nu pateste nimic.
Daca pui 1:5 sau 1:3 nu mai conserva asa bine si rolul sterilizatului e predominant.
Dar e mai sanatos sa nu mananci atata zahar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Am scris o tona si s-a dus naibii, turbez.
Revin camd imi revin.

PS: Am trimis link la poze in contul comun.

Pup colectia draga.Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley ai incercat cu back-uri samd?
Eram curioasa ce-ai scris.
Nu "poc" sa ma uit acu la poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Asa pe scurt si din amintiri!

Sanatate bolnaviorilor de debut toamna! Refacere rapida, distractie in conced, Roxi.

La multi ani, cu intarziere, sarbatoritelor leoaice!

Prevenar, am facut anul trecut, si am observat imbunatatiri. Eu voi face o tura noua de bromcho-vaxom (de data asta si Irisucai) pt. ca tare a bine a functionat.

Ne-a terminat criza, nu incasam desi avem facturi emise, asa ca pana la conserve.... gatesc motorul de la frigi si congelator, noroc cu faina la sac pt facut paine

Eu pun asa: zacusca (o reteta din ceva revista) iese delicioasa, nu e grea la stomac (desi ceapa e usor calita) si restul sunt coapte pe gratar, initial. Am gasit ieri in analele camarii un borcan de acum 2 ani, s-a halit in 3 min (fetelor tare le place).

Mai pun asta: reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/muraturi-f31/salata-boiereasca-t1798.htm pe care o ador (am sa fac portie dubla, pt ca nu a prin nici Craciunul, anul trecut) - doar ca am sa pun ceva mai putin usturoi (am capat la curatat) si mai multi castraveti (pe care i-am lasat cu coaja.

Mai pun gogosari murati, si eventual inca ceva dulceata, vad eu de care.

Eu la dulceata pun max. 500g zahar la 1kg fructe si am si de 2-3 ani, una si deschisa, in camara si nu am avut deloc pb cu mucegai, stricat, etc.

Evident, niciun fel de conservant la nimic nu pun.

A, sa nu uit: ardei iuti la borcan si un ketchup sigur voi mai pune.

Cami, Cora, Feli si Madau, va invidiez ca faceti chestii asa faine, sigur e relaxant, eu nu apuc nici sa ma pensez, nu stiu de unde naiba criza asta vesnica de timp, adevarul e ca mai ales luna asta am stat non-stop cu fetele si tare m-am obosit.

La mare a fost fte fain, fetele s-au simtit extraordinar, la anul sigur vom sta 2 sapt, ca pana si mie imi pare rau ca am plecat, ma mai fi stat.

Noah, mai recuget si mai revin :) pana nu se duce si mesajul asta aiurea

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Anda, sper sa ai parte de liniste si zile obisnuite de concediu in cotinuare SI mai ales de vreme buna.

Miri, fara nasturi, tocmai iin ideeea in care va invata sa se imbrace/dezbrace singur si nu mai trebuie sa piarda timpul cu nasturii. Plus ca mai pateste ca Maria si-i trage careva bluza peste cap si-i mai prinde buza in nasturi de-o pune de-un bocet zdravan.


Eu i-am facut Prevenarul Mariei (si il voi face si lui STef dupa ce implineste 2 ani) si i-am dat Bronho-Vaxom in primavara.

Roxi, sanatate maxima! Trimit unde de culoare mai dechisa

Ieri am copt si noi 22 kg de kapiati, la gratar la socrii, mi-am facut planul la capitolul asta. I-am pus langa cele 40 kg de vinetedeja congelate. zacusca imi face soacra-mea, are o super reteta cu ardei kapia copti si miere de albine, numai de asta face, ca la alta nici nu ne mai uitam Muraturile mi le pun mai incolo, spre sf lui septembrie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley hai ca am apucat sa vad si pozele, tare frumoase, si fetitele si mai si. Ana are corp de balerina, mie imi place mult cum arata, are membre lungi si frumoase.

Nici eu n-am pus vreodata conservanti, gel-fix-uri sau alte chimicale si n-am patit cu vreun borcan sa se strice.

Ioana 40kg/22kg sunt numere astronomice pt mine. Si soacra-mea a copt 30 kg de vinete si 10 de ardei intr-o zi, tot asa in gratar la curte, nu stiu cum a putut. Eu am murit de plictiseala sa curat 3 kg de ardei.

Mergi la inceput