Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (176)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

300 Anda vorbeste?scoate silabe..ba,ma...si tot asa?

LucaDaniel -22.10.2008

poze calde
filmulete
un vot pt Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Vali Anda zice pa, ma (adica eu), ta (adica tata), apa, gata, ceva care seama a uite, sssshi in loc de pis si altele pe care nu le inteleg. Primul pa l-a zis inainte sa vina soacra-mea sa stea cu ea, deci estimez cam 8 luni, dar nu-ti imagina ca zicea mereu si clar; de cele mai multe ori nu iese nimic ca lumea, doar ta-ta-ta-da-da. In general le greseste cand vrea cu tot dinadinsul sa le scoata corect.

Oricum, repet, corect ies rar si din intamplare. Noi comunicam bine prin semne, de ex. eu ii dau ceva cu lingurita ea maraie; eu ii dau iar, ea misca din cap (s-a prins ca nu le am cu trasul la tinta si profita la mare greu). Apoi, daca tot nu inteleg, ma trage de tricou si se baga cu nasul la tzitzi (nu reuseste sa ma dezbrace dar crede-ma e elocventa, n-am cum sa nu inteleg).

Sau, alta data, se joaca si brusc ia o carpa si o strange in pumn si baga degetul mare de la respectivul pumn in gurita. Mi-e imposibil sa nu pricep ca vrea somn cu tzitzi. Uneori ramane doar tzitzi fara somn dar mesajul ei e acelasi :).

Sa stii ca stiu multi copii care au vorbit tarziu - asta se intampla nu pentru ca ar fi ceva probleme cu ei, dar nu gasesc motivatie suficient de puternica sa vorbeasca mai devreme. Insa creeaza-le (fara sa vrei de cele mai multe ori) o situatie in care simt nevoia sa se clarifice, sa avezi ce multe cuvinte scoate pe gura de aer expirata...

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Azi am stranutat si m-a imitat. Cand am vazut asta i-am zis hapciu si a zis si ea tchiii de cate ori faceam eu hapciu.

Ii place sa imi puna mana pe ochi, nas si gura si eu sa le spun numele dr nu reusesc s-o conving ca are si ea. Sau poate ca stie ca are dar care e fun-u' sa isi bag singura degetele in ochi sa ii spun eu ce e ala?

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Al meu nu vrea e mai puturos(zic eu)in schimb da noroc daca ii ceri si daca are chef,canta sau mai bine zis se lalaie,tipa...tot cand are chef,imi arata lucruri,obiecte cu privirea dar atat nimic mai mult de il pun sa faca pa incepe sa rada si sa dea din maini,la fel da din maini si cu mancarea daca nu mai vrea...pe mine nu ma deranjeaza prea tare dar ,,dr,,a facut asa o fata de uimire cand i-am zis ca nu vb...de parca i-as fi zis cine stie ce lucru,de aia ma pus nitel pe ganduri mai mult ieri azi mi-am revenit

LucaDaniel -22.10.2008

poze calde
filmulete
un vot pt Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

elly, ramo, merci pentru incurajari.

Am sunat acum la cresa, Elsa nu a vrut nici sa manince si nici sa doarma.... A plins... Cica nu au reusit sa o calmeze cind au tinut-o in brate, asa ca au pus-o intr-un balansoar unde s-a linistit. Se pare ca o sa adoarma acolo. Fir-ar sa fie!!!! Educatoarea mi-a zis ca e normal, sa nu ma ingrijorez, ca ele se ocupa... Dar e al naibii de greu. Urasc chestia asta, eu stau acasa acum si copilul meu e la cresa, din cauza unui sistem de rahat, ca daca nu iei locul la cresa nu mai pupi un altul pina in septembrie viitor. Sper sa-mi gasesc un loc de munca cit mai repede, ca altfel o sa culpabilizez la greu...

am avut nevoie sa ma descarc putin. Scuze.

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula


Piersicutza, ma bucur ca ati scapat de durerile de dinti cu pastilute homeopate, as vrea si eu, oare la noi nu se gasesc deloc??



Nerantula eu cu multa placere ti-as trimite de aici dar m-as bucura daca s-ar aduna mai multe fete ca sa trimit doar un pachet odata. Sunt cam scumpute dar isi merita banii. Si aici nu mi-a zis nimeni ca nu e voie sa pui mana pe ele, sau sa i le dai copilului cumva anume. Se administreaza cand plange, cate 7 bilutze odata si daca mai plange ai voie sa repeti dupa minim 15minute. De obicei Anna se linisteste, poate si doar de la gustul lor dulce. A ajuns asa dependenta ca imediat cum ma vede cu bilutzele, deschide guritza.
Vedeam ca vorbeau si fetele de pastilutze homeopate, deci cred ca se gasesc si acolo. Dar nu acestea de aici.
Deci daca se aduna mai multe, eu cumpar si vi le trimit cu placere. Pacat ca nu m-am gandit mai devreme caci ajutau la dintii pe care-i au deja bebeii.

Babymom scuze cu intarziere va urez si eu multi ani de casnicie fericiti si de acum incolo si multe satisfactii in familie.

Babytza ce face buzitza lui David? Cum mananca cu buba?

La multi ani Maia de Julymorning, Anna Sofia de Joy21 si Ruxandra Maria de ARose

La multe lunite Arianna Stefania si Thea

piolica exact prin asta am trecut si eu. Cand am lasat-o pe Anna mai mult pt. prima oara am plecat tot cu nod in gat si apoi am izbucnit in plans. Am sunat o prietena si m-a imbarbatat ea si bine mi-a facut. De fapt noi vrem sa le facem bine copiilor, sa-i socializam, sa se joace si cu alti copii nu numai cu noi. E un moment greu, stiu, dar mai greu e pentru tine nu pentru ea (cum bine zicea si 300). Si pe Anna tot in balansoar au linistit-o si acolo a adormit repede. Totusi trebuie sa apreciezi faptul ca educatoarele sunt sincere si ti-au spus ca a plans, ca nu a mancat, etc. Asteptam vesti dupa ce o iei. La noi primul schimbat de scutec, primele mese au fost in prezenta mea si abia apoi a ramas cu educatoarele. Poate au vrut sa vada cum procedez eu, nu stiu, dar cert e ca Anna mananca mai bine la cresa decat acasa. Nu te culpabiliza, eu cred ca e mai usor sa-i dai acum la cresa decat atunci cand sunt mai mari si realizeaza mai multe si refuza mai vehement.



fericita mami de Anna (17.10.2008)

Piersicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Andy .

Preety bine ai revenit. Cred ca anul acesta concediile sunt mai mult pt copii decat pt noi.

Piolica dureaza pana se obisnuieste. Hai fii tare.

Din experienta mea, n as merge la nicio lauza fara sa intreb daca are chef sa ma vada. Eu am fost total marcata de nastere si nu am avut chef sa vad pe nimeni, decat mama si sot. Noroc ca toata lumea era plecata care in we, care in concediu. Depinde de fiecare cum trece prin eveniment (nastere, lipsa laptelui,..). Parerea mea

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Andy.p / Elly si eu am amanat mult cu mutatul Sorinei... ba de drag, ba ca da tasu licenta si tre sa doarma si tot asa... asta pana cand a cazut cu mine dormind si a inceput cu cosmarurile miunune care a zis pediatra ca au legatura cu dormitul cu parintii in pat si ca multi copii care nu au locul lor genereaza cosmaruri din astea... asa ca am decis sa accept inevitabilul si am purces la drum...
Primul lucru am schimbat patul, ptr ca facea fobie cand il vedea pe cel de lemn, prin urmare am luat unul textil; apoi m-am mutat la ai mei cateva zile ptr a nu cunoaste fata camera si patul mare in care era obisnuita... si asa a inceput totul; cand ne-am intors acasa am montat noul pat in alt loc decat cel in care fusese cel de lemn; la inceput a fost groaznic, ma trezea de "n" ori si se trezea in picioare urland dupa mine... dar incet incet am perseverat, a venit papusa... si tot asa... sper ca pana la urma sa se obisnuiasca si sa doarma linistita acolo...

Ref Moni, eu am citit printre randuri ca a nascut... in rest nu stiam nimic, de-aia am intrebat... multumesc Babytza ptr info...

Voiam sa va intreb daca ati inceput cu pusul la olita si daca da cam de la cat... si ce model recomandati... eu o vad pe asta mica mai nou ca atunci cand "iese afara" se aseaza intr-un fel pe vine... ca pozitia noastra la toaleta... si ma gandeam daca nu s-ar impune sa iau olita...

Piolica

Ratonelu felicitari ptr dintzoc!!!



Gogosharul meu drag! (22 octombrie 2008) - poze cu palarii si bascute!
Ticker Sorina Gabriela
Bazar pentru Mihaita!, pentru Bogdan! si pentru Sebi!!
www.tamagochi.ro/pet-bighidel" target="_blank"> Votati pestisoru portocaliu !!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Piersicutza dar nu mi ai zis cum se numesc pastilutele astea.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Offf, mai piolica. Te inteleg si stiu cum e!!!

Desi Matei avea 3 ani cand l-am dat la gradinita, plangea in fiecare dimineata pana voma, il lasam acolo plangand si eu mai plangeam 1 ora pana la servici.... L-a noi a durat acest fenomen 6 luni!!!!! NU vreau sa te sperii, vreau doar sa-ti spun ca se poate si mai rau!!! Directoarea gradinitei spunea ca de regula se obisnuiec dupa 7-10 zile. Am plans in perioada aceea cat pentru toata viata mea, vroiam chiar sa-mi dau demisia sa stau acasa cu el (caci bona pe care o aveam pleca in Germania la lucru)..

Sper sa se obisnuiasca repede, sa scapati de acest stres, si tu si micutza Elsa!!

Iti trimit o imbratisare si un gand bun...

corinna nu pot pune poze ca nu am aparatul acasa.... Pe ghetute scrie COS LIKE si sunt din Ungaria. Nu am gasit nimic pe net despre ei sau poze sa-ti arat Magazinul din Feeria se numeste reclama - reclama mascata Junior, dar nici de ei nu am gasit nimic... Dac stie careva maghiara poate gaseste ceva despre ei pe siteuri maghiare...



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

poze cu noi poze DARIA

poze APUSENI

Mergi la inceput