Bulgarasi si globulete de nov-dec2007(193)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

'Neata!

Copilul e la gradi,am lasat-o acolo si nu a plans (inca), dar sunt cu ochii pe telefon si cu un mare gol in suflet!

Victo, exudatul vine in 2 zile,dar avizul epidemiologic e valabil 48 de ore,asa ca vezi cum le iei...intreaba medicul, poate la voi e altfel!

Adela, cum e Alessia? Azi cum a reactionat?

Alina, bafta, sa gasesti gradi care sa fie pe placul tau!Multumim de urari!

Noi cu pampersul inca nu ne agitam, nu cred ca e inca pregatita si nici nu vreau sa le fac pe toate odata, deja sunt multe schimbari pentru ea.Noroc ca la gradi nu au problema asta, au acceptat asa, ba chiar au zis ca se va invata mai repede, vazand ceilalti copilasi ca fac la olita.

Pupici tuturor, sa aveti o zi frumoasa!
Intru cand doarme printesa dupa-masa, sa va spun cum a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,
am fost plecati cateva zile, acum am revenit, obosita, ca de obicei, si "suparata" ca sunt din nou acasa. Cred ca mie mi-ar sta cel mai bine viata de nomad, chiar mi-ar place sa fim mereu in alta parte

Victo, LA MULTI ANI! cu intarziere, sa fii fericita, sa fiti toti sanatosi si sa vina si bb2

Vali, Ellis, cred ca este o perioada plina de emotii. Imi aduc insa aminte ca aici, cand a inceput Jasmina gradinita (ea avea atunci 2 ani, eram in alta parte, unde sunt gradiniti asa devreme) personalul gadinitei vroia neaparat sa nu ramana la inceput deloc singura acolo. La inceput sta mama/tata cu copilul la gradi o jumate de ora-ora, apoi in ziua urmatoare mai iese putin pe hol, dar n u pleaca de acolo etc. Trecerea ziceau ca e recomandat sa fie foarte treptata, sunt foarte putini copii care accepta multumiti altfel gradinita. Iar altii accepta fara probleme la inceput, ca dupa o luna doua sa faca o criza majora cand nu mai vor deloc sa mearga....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:


multumesc Adina!
si cresa noastra ne-a spus sa venim prima spatamana cu copiii, pt adaptare. numa nu stiu cum sa fac cu serviciul meu..ca e departe...

Paula si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

VICTO - nu stiu in cat timp se da rez la exudat, ca la noi vine dr la gradinita si le recolteaza sapt asta;
VALI- mai suna tu la gradi, e mai bine asa...si le intrebu=i daca e agitata, maraie..eu asa am facut..si azi am sunat o data;
Alessia s-a bucurat cand a ajuns la gradi si nu a marait deloc.
Adina - noi in prima zi am stat acolo o juma de ora , apoi ea a mai stat 2 ore fara noi...de cand a inceput sa se agite, in 10-15 min am ajuns la ea...plangea marait fara lacrimi; ieri nu a plans deloc si am gasit-o mancand singura; azi la fel; daca simteam cea mai mica neliniste din partea ei, procedam altcumva, oricum sotul poate ajunge la ea in max 10 min la nevoie. la noi e bine pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

intru pe viteza...sa va urez o zi cat mai placuta!
plec cu Ana la ctrl ORL..nu e nici o problema ...decat sa-i curete urechiusele
la discutiile despre gradinite/crese nu ma pot infige pt. ca Ana mai sta acas...cel putin pana la primavara.....
pa pa

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Nu mai scrie nimeni?
ALINA - ce ati gasit?
VALI - ce faceti?
BB - tu cu regimul mai rezisti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Victo, la multi ani cu intarziere !

Vali, sper ca printesa ta sa se acomodeze cat mai repede cu gradinita, si cat mai usor ! Sincer nu stiu cum ar reactiona Sophia la gradinita, dar desi pe noi ne expediaza destul de des cand vrea sa fie singura, nu cred ca ar suporta sa ramana intr-un loc nou fara noi, pentru toate jucariile din lume.

Ellis, excelent s-a adaptat Alessia, probabil ca depinde si de firea copilului si de ce ii transmite inconstient parintele.

Noi am avut o tentativa esuata de a scoate suptul de noapte, dar dupa 5 nopti am renuntat, dura o ora sa adoarma la loc, nu plangea, a inteles din prima despre ce e vorba, imi si spunea "Noaptea domim. doame mami, doame Toti, dom tanii, bem lapte lumina", insa nu putea sa adoarma, era suparata. Am crezut ca o sa fie mai usor in cateva zile, dar n-am vazut nici o evolutie si n-am mai suportat sa ma plimb cu ea in brate in toiul noptii si sa pandim impreuna lumina, asa ca in ultima noapte, cand mi-a zis "Mami te oog da lapte" si s-a auzit in fundal si vocea tatalui ei "Te rog da-i un pic de lapte" am cedat si de atunci suntem toti odihniti. Ramane sa o mint in fata pe dentista cand vom merge la control peste o luna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna!
Mihuta, nu e pregatita Toti, mai asteapta, intr-o luna se pot intampla multe
Vali, eu am alaptat-o pe Eva anul trecut cat a avut o enteroviroza, doctorita a fost de acord, ajuta mult la mentinerea hidratarii
Ellis, felicitari fetei pentru adaptarea rapida, tineti-o tot asa

Eu sunt innebunita de zgomote, doua zile au fost aia cu cositoarea electrica sub geamul meu, acum sunt unii care invelesc blocul de vis-a-vis in polistiren, plus sistemele de alarma de la doua magazine kkcioase de langa bloc pornesc macar o data pe zi, mai sunt unele si pe la masini etc, stau cu geamurile inchise.
Si niste noutati

adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
aventurile unei printese adevarate

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=8&folder=Ratusca din viata mea" target="_blank">Eva e ratusca adr

Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Buna !
Vali, cum a fost la voi la gradi?
Mihaela, i-am povestit ieri si lui B micul vostru punct de cotitura (inapoi ) si a fost foarte impresionat. Ca si mine, de altfel. E clar ca a fost in asentimentul tuturor sa reveniti la laptic. Asa a fost si la noi, desi mersese bine de tot, nici nu se mai trezea noaptea, cand a fost bolnavioara si nu manca nimic am fost cea mai fericita cand a vrut sa bea lapte intr-o noapte.
Adina, frumos, ma bucur ca te-ai relaxat. Noi am tot fost plecati vara asta, ne opream la apartament doar cat sa desfacem si sa facem alte bagaje, iar momentele astea mi s-au parut grele de tot. In rest, si eu si M ne simtim excelent colindand. Calatorului ii sade bine cu drumul.:)) Asta a fost inainte de anul scolar al Jasminei, nu ? Oricum, mici escapade sigur mai reusiti!
Ellis, multumim de intrebare, la noi a fost o zi tare faina. Am vazut doua gradinite. A doua a fost cea pt care ma hotarasem eu din ce studiasem pe net, insa ne-am indragostit toti 3 de prima gradi. Nu au mai contat cei 2500 mp ai celeilalte, nici nimic ! Ne-a cazut cu tronc prima, e aproape de casa, are copaci mari si frumosi, o curte deschisa cu gardulet mic si iarba frumoasa. Directoarea ne-a placut mult de tot, am stat mai mult de o ora de vorba, am discutat si cu 2 educatoare, a Mariei nu era. Maria a fost foarte draguta, s-a dus, s-a jucat putin, a spus "goodbye" la sfarsit si a facut cu mana tuturor, a inteles ca pe educatoare o cheama Miss.:) Sunt 8 copii in grupa, o educatoare si o ingrijitoare, pe cand la cealalta erau 13. Gradinita e micuta, doar 3-4 sali, plus sala de mese si o sala unde dansau, faceau sport, baite pentru fiecare grupa... La cealalta gradinita prea parea totul o afacere, era curtea mare, insa proportia copii/spatiu nu era un avantaj fata de cea care ne place noua. Multi copii, directoarea parea administrator bun, dar tot gresea numele copiilor... Asta pe scurt, sau pe lung...

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Maine merg sa o inscriu si de saptamana viitoare as vrea sa o si duc. Noua ne-au cerut exudat faringian, nazal si examen coproparazitologic, plus aviz de intrare in colectivitate. Ultimul e valabil doar 48 de ore.

Puncte minus: am intrebat si mi s-a spus ca nu o sa putem sta cu ea la inceput, pentru ca asta i-ar sensibiliza si pe ceilalti copii. Eu cred ca in functie de situatie putem colabora sa rezolvam asta, mai ales ca saptamana viitoare o sa fie foarte putini copii, multi inca sunt plecati in vacanta.

Alina si Maria - 3 nov 2007
Primul orice

Mergi la inceput