Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (87)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Christina am citit acum ce ai scris. pentru o mamica curajoasa.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Na ca am aparut in peisaj cu o reteta de fier..ca cica am anemiee.. Si de maine incolo stau sa numar 60 de picatur de fier sa le beau..
Roxyaly, si eu am mai avut contractii, doctorul mi-a zis repaos la pat si no-spa care relaxeaza uterul. Pana la 3 No-spa pe zi e voie! Am observat ca dupa o tura de 3 no-spa uri cu interval de 8 ore intre ele nu am mai avut nimic..Deci or fi bune si pastilele astea la ceva.
Simina, bafta maine! Ia fa-ti curaj si infrunta vrajitoarele alea hatre maine, da-le peste nas, si arata-le tot ce poti!!! Si la mine bb e cu capusorul in jos, si la fel simt si eu undeva sub coaste mai pe partea dreapta la ficati cum imi trage cu piciorusele, prin chiloti ceva miscare da mai putina, acolo probabil da din manute..si uneori prin jurul buricului. Vad ca sub inima si pe la sanu stang niciodata nu am simtit nica, am mai mereu burta umflata in partea dreapta
Bre pe voi nu va enerveaza atatea stiri cu maerele si tarele concert a lu duamna Madonna??Mai frate, de cateva zile madona in sus madonna in jos......acu 'stire senzationalaaaaaa..a ajuns madonna in parcu Izvor..'' Bleah, mi se face rau..Acu sper sa nu imi sara vreo fana de-a duamnei in cap..Da tot ma risc sa trimit postarea

Proaspata Doamna!

Laura, 29+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Laurairina, eu nu am mai deschsi tv-ul de cateva zile din acest motiv. Doar seara caut repede cate un film ceva de vazut, dar de stiri ma feresc, ca astea pt mine nu-s stiri.
Ce fel de fier ti-a dat? Ca parca as baga si eu putin, dar dr mi-a zis ca daca iau materna sa nu mai iau nici calciu, nici fier, ca sunt de toate in materna. Ea pana azi ma stresa in fiecare luna cand mergeam cu cm la vizat sa nu uit ca de la 7 luni tre sa iau calciu si fier... Eu oricum am avut anemie continua de la inceputul sarcinii pana acuma .

Ramona,
30+ DOMINIC ANDREI
noi 3


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Cristinam, bine ai revenit!!! Stai linistita cu masuratoarea, sunt sigura ca e doar o greseala la mijloc, o sa vezi ca totul e bine!

Shtephy, nu am probleme cu tensiunea( 9-10/6-7 ), mi-o verific zilnic. Singurele nereguli de la analize au fost anemia si glicemia ridicata... Voi afla pe 1 Sept daca am diabet gestational sau nu

Simina, multa bafta maine!!! Hai, lasa emotiile, vezi ca sunteti doua, nu esti singura

Cine vorbea de contractii, Roxyaly? Pisi, eu am de la 16 saptamani.... si astazi vad ca am foarte multe...

Lumi 28+ cu Alexa Annabelle Denise


http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Ramona, mi-a dat Ferrum Hausmann, cate 60picaturi/zi. Si mie mi-a zis ca pt magneziu si glucoza scazuta nu trebuie facut nimic, ca iau deja Centrum Materna care contine magneziu..Plus a spus ca sa mananc si mai multa carne rosie, ficat, galbenus de ou, legume verzi ca si astea contin mult fier.
Cu Madonna, nu am nimic, e ok, si-a construit o cariera tare, un nume , imi plac si mie cateva melodii ..dar prea multa mediatizare bre...te sufoca..

Proaspata Doamna!

Laura, 29+ Mara Teodora
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Lumi ce iei pentru contractii?
e cazul sa ma ingrijorez?



26+ Matei Constantin
roxyaly-poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxyaly spune:

Citat:
citat din mesajul lui RamonaCopot

Laurairina, eu nu am mai deschsi tv-ul de cateva zile din acest motiv. Doar seara caut repede cate un film ceva de vazut, dar de stiri ma feresc, ca astea pt mine nu-s stiri.
Ce fel de fier ti-a dat? Ca parca as baga si eu putin, dar dr mi-a zis ca daca iau materna sa nu mai iau nici calciu, nici fier, ca sunt de toate in materna. Ea pana azi ma stresa in fiecare luna cand mergeam cu cm la vizat sa nu uit ca de la 7 luni tre sa iau calciu si fier... Eu oricum am avut anemie continua de la inceputul sarcinii pana acuma .

Ramona,
30+ DOMINIC ANDREI
noi 3





Ramo si eu iau centrum materna dar iau si fier suplimentar Tardyferon, la recomandarea medicului.



26+ Matei Constantin
roxyaly-poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Roxyaly, pe la 17-18 saptamani am avut contractii foarte puternice, dureroase....am luat Arefam (2/zi), No-Spa si Scobutil. Acum iau No-Spa din cand in cand si....repaos. Trebuie sa evit si sa merg, nici de plimbari nu mai sunt in stare. Azi m-am mobilizat pt putina curatenie, si acum sufar... Doctorul a spus ca va fi bine, mai ales ca eu trebuie sa vin in Romania, voi avea vreo 14 ore de zbor, plus statul in aeroport, tranzit etc....el a zis sa stau linistita ca nu voi naste in avion, asa ca incerc sa am incredere in el si sa fiu pozitiva.

Incearca si tu cu No-Spa, evita sa faci efort, dar vorbeste si cu doctorul tau, el va sti ce e mai bine pt tine.

Simona, felicitari pt 29 de saptamanute!!! Au mai ramas 11 pana la finalul cursei!

Larisel, multumim pt carte si pupam dulce gemanutele

Fetelor,care va pricepeti...imi spunea o prietena ca e OK sa nasti la 7 luni,dar la 8 luni e naspa....care e ingineria, ca nu inteleg!?

Lumi 28+ cu Alexa Annabelle Denise


http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard



Fetelor,care va pricepeti...imi spunea o prietena ca e OK sa nasti la 7 luni,dar la 8 luni e naspa....care e ingineria, ca nu inteleg!?


E o inginerie cu plamanii parca, dar nu mai e ca pe vremuri... acum sunt f multi copiluti nascuti al 8 luni bine-mersi. Acu' la asta te-ai gasit sa te gandesti?


monis 29
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Monis, ce sa fac....din lipsa de activitate!!! Am vb cu prietena mea ieri si imi spunea chestiile astea, ca i-am zis ca sunt in luna a saptea...si chestia a fost ceva de genul: " daca ai de gand sa nasti,mai bine fa-o acum" Pai ce sa fac, sa merg la baie si sa incep sa ma screm????????

Lumi 28+ cu Alexa Annabelle Denise


http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput