Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

uitai...

fetelor care va chinuiti asa rau cu colici bebeilor, imi amintiti de mine cu Andrei cand era mic, a fost un calvar ce urlete scotea... la Daria nu e asa pana acum...dar daca va fi..ii voi da Debridat...incercati si voi, pt. noi a fost mana cereasca aceasta solutie, a fost singurul care a mers din tot ce incercasem, incercati si voi..

tuturor

Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit.. Miriam Daria Nichola, 11 aug.2009- INIMA, A INIMII MELE!

cezariana 11 august 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

'neatza

am avut o noapte care intra la categoria minunata..cu toate ca se trezeste in medie la 2-3 ore sa pape...si mananca si in medie 100 ml

mqqm de-abia astept sa ajunga si Eric ca si Oliver...este deja foarte curios si isi suceste capul dupa tot felul de obiecte, dar la fel de repede isi pierde interesul si daca nu simte bratele lu' mami face scandal

lucialu ma bucur ca esti cat de cat ok..bine ai intrat in clubul mamicilor insomniace si cu bebei care au invatat repede ce bine e la mami in brate..te asteptam pe forum cu detalii despre nastere...dar si daca ai nevoie de sfaturi sau un umar, un brat, un picior pe care sa-ti versi "amarul"...stim ca nu e usor sa fii mama...rabdare...si de-abia astept poze cu nora. mada multumim pentru vestile despre Lucialu si pupa. Transmite-i gandurile noastre bune...si ca ne e dor de ea

daria si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine...bebe refuza sanul (si nici nu are de ce sa apuce ca nu am mameloanele formate) si atunci sunt nevoita sa ma mulg. Initial si la mine productia era putina si in prima saptamana i-am dat si formula. Insa a inceput sa vina laptic mult si acum ii dau exclusiv lapte de al meu. Mi-am facut un program de muls, la 4 ore si scot in medie 200 ml...plus ca mi-am cumparat si pompa de muls electrica de la Avent (cu cea manuala faceam basici in palma). Ma inteleg f bine cu pompa electrica, desi initial as fi vrut-o pe cea de la Medela, dar nu o gaseam in farmacii. Ulterior (insa prea tarziu) am vazut ca puteai comanda de pe site-ul lor sau de la bebelusultau (daca or mai fi avand pe stoc). Multa rabdare..si eu initial disperam ca trebuia sa ma mulg...acum a intrat in rutina si mai fac si alte treburi cat pompa "merge".

Eumada frumoasa povestea nasterii...si cu atat mai emotionanta cand sarcina a fost dificila dar cu happy end. Sa fiti fericiti toti trei si sa va iubiti mereu!!

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Giova mult succes la "revizie"...sa vii cu vesti bune si unda verde pentru

pooh felicitari pentru rezultatele de la "revizie"..si mai ales ca ti-a scazut fibromul...si eu am unul descoperit la inceputul sarcinii...poate s-a resorbit intre timp

fetelor, eu voi boteza fetita prietenei mele pe 12 septembrie la...Milano. Intrebare: ce trebuie cumparat pentru botez (gen lumanare, prosoape, etc), ce pot sa iau cadou pentru finuta (bani, imbracaminte, bijuterii) si care mai sunt indatoririle mele de nasa?

pot sa mentionez ca eu usor, usor ..am inceput sa lucrez din nou?...sunt niste solicitari pe care nu le pot refuza...noroc de mama..insa sincer, de-abia astept sa mai ies din casa si sa mai fac si altceva. Maine de exemplu am de mers la minister cateva ore..sper doar sa nu-mi explodeze sanii


Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

AM REUSITTT...cred ca am pus pozici la semnatura...sper..

Alinutza- eu am pe cea manuala de a Avent si chiar ca o sa fac batai...pai stai bine daca scoti 200 ml , eu abia in clipele cele mai bune scot 120, bine ca bebitza mea e mai mica cu o sapt. si papa mai putin dar ma dispera treaba cu mulsul..macar daca mi ar venii mai mult lapte sa nu trebuiasca sa stau asa mult la muls...sper insa sa se apuce si ea, dar am pus o si cand era f. infometata si nu a vrut, trage de cateva ori si plange...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Alinutza,si fibromul meu a fost descoperit la inceputul sarcinii....si m-a stresat timp de 9 luni....Ma bucur imens ca s-a micsoratPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

DARIAIOANAXX acu` vorbeamcu colegii mei de dosar de crestere.....actele le poti pregati mai devreme de candface bebitza 42 de zile...adica sa depui dosarul ...sa-l ai facut..
Actele necesare care se depun la SPAS sunt...cerere tip,copie Carnet munca operat la zi,copii dupa concediile medicale 126 zile....adeverinta de venituri de la servici,copie livret de familie,certificat nastere copil,certificat csatorie,actestare civila de fapt.....faci dosar si il depui la primarie..la fel si pentru alocatie..numaca la directia muncii.de trusou nu ma intreba ca habar nu am...
La sot nu e nevoie de 42 de zile,e nevoie doar de 12 luni anterioare nasterii copilului,adica daca s-a nascut in august,se incepe cu iulie si merge inapoi 12 luni.





Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Apropo de muls.....si eu am pompa manuala de al AVENT si e marfa rau de tot,numa ca ma simt ca din rasa Holstein....cu toate ca la cat lapte dau,fac parte din rasa Baltata Romaneasca dar ce sa-i faci..decat deloc......

Minunica mea mananca din bibe din tzitzi dar nu prea are ce..din cauciuc,din silicon,ii place suzi-buzi doar manacare sa fie in rest....avem si niste poze in contul comun..
pupici

Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

FETELOR VA UREZ NASTERE USOARA SI SA VA TRAIASCA PUIUTII SA FIE SANATOSI. AM SI EU UN ANUNT PENTRU CINE INTERESEAZA:
--VAND LAMPA SI CARUSEL MUZICAL VTECH - IN CONDITII FOARTE BUNE MENTINUT 160 LEI Carusel muzical multifunctional cu 2 moduri: muzica si sunete din natura, sunete din natura si cantece de leagan.Cele trei module de timp sunt: 3 min, 5 min sau 10 min.Cele patru moduri pentru miscare si lumina sunt: proiectie pe tavan care se invarte, mobil cu cele trei animalute care se invart, puiutii ce se leagana si lampa de veghe. Prin invartirea butonului se poate alege intensitatea dorita.Este dotata cu senzor de sunet care se activeaza atunci cand copilul plange.
- -VAND CADITA OK BABY ONDA CU SUPORT DE PLASTIC DUBLU CARE SE PUNE PE CADA DREPTUNGHIULARA, ARATA TEMPERATURA SI NIVELUL APEI STARE IMPECABILA 120 LEI
- - VAND SALTELUTA TINY LOVE LOVESTE SI CANTA -STARE FOARTE BUNA 220 LEI Caracteristici:* Arcadele au 13 gauri creand astfel posibilitatea de adaugare a altor jucarii pe langa cele incluse in pachet.
* Dispozitiv pentru lovit ce ofera raspuns auditiv si vizual, cu 2 fete (pentru picioare sau maini). La cea mai mica lovire se pot auzi diverse sunete sau timp de 10 minute o melodie clasica compusa de Mozart. Dimensiuni: 34,5 x 18 cm.
* Margine cu optiunea Inchis / Deschis. Ofera siguranta atunci cand marginile sunt ridicate si mai mult spatiu de joaca cu acestea coborate.* Albinuta ”Cucu-bau”.* Coama de girafa pentru atins si pipait.* Jucarii atasate care suna.* Soare pentru ridicat si descoperit.* Cozi de veverita 3-D pentru pipait.* Zmeu 3-D.* Oaie piuitoare.* Zornaitoare leu (inaltime: 15 cm).* Clopotel rata (inaltime: 14 cm).* Zornaitoare cu margele.* Zornaitoare fluture din material ce poate fi rontait (dimensiuni: 9 x 6 cm).* Girafa zornaitoare (inaltime: 20 cm).* Oglinda ce se prinde de saltea sau de arcada (diametru: 16 cm).* Salteluta este foarte usor de strans si de carat.* Functioneaza cu 3 baterii alcaline de 1,5 V, tip AA (LR6).
* Material: salteluta - 65% poliester si 35% bbc, iar jucariile - 100% poliester.* Se spala cu apa rece, la masina de spalat.* Dimensiuni produs: 105 x 96 x 1 cm.
* Dimensiuni ambalaj: 80 x 60 x 3 cm.
* Ambalaj: punga din plastic si PVC cu maner din material plastic.
* Acest produs dezvolta: Simturile, Functiile motorii de baza, * Functiile motorii complexe, Limbajul si comunicarea, Permanenta obiectelor, Gandirea si EQ-ul (Inteligenta emotionala).
-- VAND Scaun balansoar pentru copii Fisher Price - 3 in 1 450 LEI Balansoar pentru copii Fisher Price combina 3 functii intr-un produs
- prin transformare devine:
1. Balansoar
2. Sezlong
3. Scaun
- destinat nou-nascuti, bebelusilor si copiilor de la 9 kg pana la 18 kg;
- 2 viteze de balansare relaxante;
- arcada cu jucarii din plus detasabile;
- 2 melodii cu volum reglabil;
- centuri de siguranta cu fixare in 3 puncte;
Functioneaza cu baterii alcaline R20.

CINE ESTE INTERESAT SA IMI DEA PM ,VA MULTUMESC SI SCUZATI DERANJUL

http://b1.lilypie.com/uLlkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Salut!Abia am reusit sa intru!Doarme un pic pitica si am zis sa vad ce mai faceti.Vad ca majoritatea au facut colici.Si noi am incercat de toate:sab simplex, bonisan, apa de colici, debridat,baby drink... dar cand are dureri nimic nu isi face efectul.Noi papam numai tzatzi si baby drink.
Am vazut ca a fost actualizata lista.Va rog puteti sa treceti si numele: Sara Amira, iar eu am nascut la 40 de sapt si o zi. Multumesc!
Si printesa mea este obisnuita numai in brate sau leganata insa nu am ce face... daca vad ca asta o linisteste execut!
Ma duc sa mananc pana se trezeste ca apoi .... nu mai pot sa fac nimic!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

OOOOFFFF de abia mai reusesc sa tin pasul cu voi ... cu cititul ca de scris ...mai rar. De azi dimineata de la 7 si pana la 12 Stefanel al meu nu a mai dormit deloc doar asa printre picaturi si iar cu tzitzi in gurita . De abia am apucat sa fac ceva prin casa si vad ca ma cheama ...ALARMAAAAAAAAAA

Mergi la inceput