Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

danielle si eu imi pripun sa nu mai tip...dar nu reusesc intotdeauna. azi cand veneam din parc a trecut strada cu moto fara sa se asigure. Am vazut negru in fata ochilor...am aruncat moto, i-am si ars una...of...of....
Micaalsa noi nu mai avem bubitze. am vazut si eu ca e cu antibiotic...de afla pediatra mea imi zice vreo doua...mai ales ca era si pe tratament homeopat atunci.
Alinutza si eu i-am dat acum CB inainte de papa, 2,5 ml cu 1 ml ceai in seringa de nurofewn. sa vedem daca se calmeaza, caci urla la mine in brate....
Patricia eu leg pungile, le fac nod, nu am dintr-alea zip.
moniland cum sa nu le dai ceai pana la 6 luni? mai ales ca tu le dai si formula....
San versus biberon: Edi nu prea vrea dibn sticla. azi a mancat putin cand i-a dat sotul, eu eram cu acte prin oras. ii place sanul si mai putin biberonul...
ceai bea din sticla, dar ii dau putin si rar, cand suntem pe undeva si nu putem papa chiar atunci, sau i se face foame mai repede....

va las ca nu se calmeaza.
pe maine.

_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Buna seara fetelor

Eu cred ca o iau razna,Alex al meu de duminica are niste crize de colici de nu mai stiu ce sa-i fac.Azi am ajuns la doctor cu el,ma gandeam ca are alceva si nu imi dau eu seama ca el mai nou urla si nici nu se mai strange de burta,dar macar m-am linistit si m-am resemnat,mi-a spus doctora ca are burtica plina de aer.
Am incercat aproape toate produsele anti colici dar nu au nici un efect.Ieri am luat Colic baby, v-am auzit pe voi ca e bun,dar la noi nu da rezultate,oricum perseverez si ma rog sa treaca cat mai repede perioada asta.
La munte cred ca i-a placut mai ales seara cand era frig, acum sa vedem ce ne facem la mare.
Bubite pe fata am avut si noi dar sa stiti ca eu nu am dat cu nimic,doar l-am spalat seara pe fata cu apa cand ii fac baita, si au trecut singure,unele treceau altele apareau,acum mai are pe burtica cateva dar trec si astea.

Alinuta de cand ai zis tu de crema aia de galbenele pe care eu o foloseam pt mine nu ii mai dau cu bepanten si nici cu ulei si ii prieste

Ieri am fost si eu la revizia de 6 saptamani,sunt bine,aceleasi anticonceptionale mi-a dat si mie Adriana si cred ca o sa apelez la sterilet dupa ce termin de alaptat.

Am uitat sa ma laud are 5,400 kg si 60 cm, am scos deja o parte din hainute care nu ne mai incap.

In seara asta o sa pun si eu niste poze in cont sa imi cunoasteti baiatu.

O noapte buna va doresc.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Gata am trimis poze, si din spital si de la botez si una chiar cand il alaptam in parc,aproape ca nu iti dai seama ca el e la masa.

A adormit,ma duc sa spal ceva vase,sa bag o masina de haine si sper sa ma lase sa dorm pana pe la 4.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Venit si eu pe la voi, v-am tot citit, intre doua alaptari.

Felicitari mamici noi pentru zmeurelele proaspete! Sa va bucurati unii de altii!

Mi-a parut bine sa citesc mesaje de la mamici care n-au mai scris de mult!

Am vazut si poze de bebei frumusei si scumpi, ylla, doinique, micaalsa, pogos, anemona, bibuga, dienutza, icmanu! Sa creasca mari!

De cateva zile s-a schimbat tare mult baietelul meu, nu-mi vine sa cred. In fiecare zi cate putin, dar de vreo 3-4 zile, zici ca s-a dat o perdea la o parte.

Rade, striga, admira jucariile (azi iar a stat cu ochii pe niste maimute care se dau peste cap o ora), se descurca barbateste cu purtzurile si kk, adica le screme. Plansul a devenit tot mai mult ceva care se poate negocia sau rezolva intre noi rezonabil. Iar la baie e total: sta in apa pana la gat si se hlizeste la mine, n-are nicio treaba ca-i intra-n toate gaurele capului.
Azi si-a descoperit si-o manutza. Nu stie el ca-i a lui, e haois, aia se misca aiurea, el o urmareste surprins, parca-s comandate de creiere diferite ochii si manuta.

Am fost la testul de auz, tardiv si inutil pt mine, dar daca au fost in greva, acum ne-a venit randul.

Pana la urma, dupa ce-am cumparat vreo 5 feluri de suzete, am gasit ceva care e acceptat, www.babysmileandgrow.com/bpa-free-100-natural-natursutten-pacifier-review/" target="_blank">asa. Am avut si la fie-mea, dar ea nu l-a tinut ala.

De lucialu stie cineva ceva? lucialu, da un semn, cat de mic, pe mine ma ingrijorezi deja, erai o prezenta zilnica!


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Buna zmeurici fericite
va aduc vesti despre Lucialu care va roaga s-o iertati ca nu a dat nici un semn, dar Pupa o vrea numai pentru ea , plange incontinuu cum o tine in brate se linisteste si ca urmare nu reuseste sa faca altceva.
Inca are problemutze cu cezariana dar speram sa se refaca in curand.
Urma sa vina pediatra sa vada daca e totul bine cu printzesa.Eu sper ca-i doar o perioada de acomodare pentru amandoua si va bine.
Va pupa pe toate

=============================================
madutz

ingerash din ceruri, mami te iubeste 28.05.2009
www.pregnancy-layouts.com/style-Belly-MariaNectarie.jpg" target="_blank">astept a doua binecuvantare, ai mila de noi

"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

neatza mamici....

ALINUTZA si Eva face la fel.Se screme si urla pana da partz sau face kk apoi se liniteste,rar plange cand o doare si se calmeaza la foehn...
S-ar putea sa fi crescut niste spini in patutz....e mai neinistita si nu prea sta locului....se uita tuguie buzele,se uita crucis....scoate niste sunete ciudate...

ma rog..eu cred ca nu-s colici ci o adaptare......
stie cineva cum se adminstreaza la sugari milicolul?Substanta de baza e ca la sab simplex,simeticona.
Mai trimit cateva poze....




Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Neatza!
ma pregatesc si eu pt. revizia de 6 sapt., care s-a facut 8. sper sa fie totul ok, am mari emotii. La exterior arata totul bine, sa vedem ce-o fi inauntru. la marco s-a desfacut un fir, si a trebuit sa ma taie si sa ma coase din nou, acum e ok, nu a picat nimic, nu e nicio gaurica...

Anemona te inteleg....uneori au efect calmantele pt. colici la Edi, alteori nu. Parerea mea e ca nu exista leacuri pt. colici, amelioreaza ele durerile, dar nu pt. mult timp...asta e...nu avem ce face, trebuie sa fim calme si sa supravietuim.
Mada multumim pt. vestile despre Lucialu si pupa ei. sper sa se acomodeze rapid printesa, caci ne lipsesc postarile ei pline de haz. de la noi.
Eumada eu doar de sapt. asta l-am pus in patut. aseara in sf. am dormit in acelasi pat cu al meu sot....caci din 2 iulie, el dormea cu Marco, eu cu Edi.
Asa face si zmeurelul meu...se chinuie, dar uite ca nu a iesit nimic ieri, azi iar s-a chinuit si degeaba....se screme, se inroseste...supozitorul cu glicerina il scoate afara....musai sa-l tin eu cu degetul, cum iau dopul, cum e in pampers.
varful termometrului nu a avut efect.....
mQQm super ca se uita bebe dupa jucarii, carusele. si al meu urmareste caruselul de la patut si luminitele de la bouncer.
Bine ca ati gasit suzeta potrivita pt. el.

aseara mi-a dormit de la ora 24 pana azi dim. la 8. M-am trezit pe la 5 sa vad daca e totul ok...am avut niste sani...fereasca sfantul...peste 200 ml am muls din cel nepapat de Edi.

revin mai tarziu. duppa control am zi de shopping.



_
Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
poze(1) www.dropshots.com/giova1" target="_blank">poze(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Puiutza mea doarme asa ca o sa incerc sa pun povestea nasterii daca ma lasa.....

Era iarna si eram la servici.In decembrie 2006 mai exact pe 17,m-am invoit sa plec cu juma` de ora mai devreme de la servici.....Ajung u in parcare dar surpriza masina mea blocata de alta.....era un mini restaurant in zona iar masina era de firma....intru furioasa si incep.."cine e....beep...beep,care nu stie sa parcheze?unde ti-ai luat permisul...beep?beep,beep....."
Si iese saracu de dupa colt..manca si el rupt de foame.....isi cere scuze trage masina......m-am calmat si eu....
A doua zi ies eu la o tigara si dau peste el..bantuia pe holuri..cauta ceva.....m-a vazut si m-a invitat la o cafea....a doua zi pe 19.12.2006.....am mers..am discutat.....ne-am vazut a doua zi a treia zi..pe atunci eu munceam mult aveam si 10 societati la care le tineam contabilitatea.....in fine...dupa o saptamana venea la mine si peca seara acasa..iar din noaptea de anul nou ne-am mutat impreuna...am stat impreuna si am trecut prin multe anul 2007 iar in mai 2008 ne-am legat destinele...
Am incercat imediat sa facem o minunica.....sau un minunel....dar nu a iest..am innebunit cu teste de ovulatie,cu teste peste teste...........cu programari......degeaba..o dobitoaca de doctoritza mi-a zis ca nu pot face copii deocmadata,ca am nu stiu ce mi-a dat spalaturi cu irigatorul....
Eu mai aveam pana la menstruatie 17 zile...
Intr-o seara in decembrie....sotul meu se pregatea sa plece la fotbal...iar eu am facut curat in baie..am gasit un ultim test de sarcina......am vrut sa-l arunc...si am zis sa-l fac la plesneala.....
L-am facut si mi-am vazutde treaba.....Sotul meu m-a chemat in baie sa ma intrebe nu stiu ce si m-am uitat......erau doua liniute.....a doua palida.....i-am zis dar nu ne venea sa credem la amnadoi..
Pana la urma...s-a dovedit a fi.....minunica.....
Din 11.01.2009 au inceput sangerarile...si lupta pentru minunica....doctori..cate trei vizite pe zi......eco.....diagnostic sumbru..sarcina decolata la polul inferior..2 cm...sarcina avea patru...situatia se inrautatea....doctoritza mea agasit o ultima scapare....poate...progesteron injectabil...
A inceput cautarea pe net....unele fete isi aduc aminte.....cele de la fiv m-au ajutat enorm.....nu voi uita niciodata....am facut patru luni progesteron,am luat cate 10 duphaston pe zi..am stat cinci luni in pat,pna am avut confirmarea ca totul e bine.....cat de cat..minunica mea e o luptatoare.....a vrut sa traiasca si sa o bucure pe mama.......e soarele meu.....si al sotului meu.....
Pe 14 august mi-a fixat medicul cezariana.la ora 10.40 s-a nascut iubita mea.....am preferat sa nasc la iasi pentru ca profesionalismul este altul...am sta ca la hotel..dar a fost bine....mai putin partea...cu cezariana......nu am suportat durerea de dupa..mi-a fost frica...am avut cinci fiole de morfina si nu mi-a trecut.....groaznic...bine ca a doua zi am facut eforturi si am inceput sa recuperez...iar luni am fost prima care s-a externat...am fost data de exemplu...luni la 12 am plecat,luni la 2 eram la cumparaturi in kauf.....nd
Myultumesc p aceasta cale domnului profesor doctor Onofriescu Mircea care s-a dovedit un excelent medic......dovada ca m-am recuperat complet....am putut sa plec acasa.....cu puiul meu..in doua zile......Am zis excelent medic pentru ca a scapat vreo doua perle ca si doctor,adica a fost nepoliticos,si nu avea dreptul....dar in fine..nu poate fi totul perfect.....il recomand ca si profesionist...e greu de prins..
never mind..
Acum ne obisnuim unii cu altii......si sa de-a dumnezeu la toata lumea numai liniste...
M-am intins cat o placinta.........va pup..




Madalina de minunica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Eu ieri am fost la controlul de 6 saptamani...sau mai bine zis 7E totul ok,sunt vindecata....fibromul meu a scazut de la 4,5 cm la 1,5 cmCa mijloc de contraceptie mi-a recomandat prezervativul,pana lapatez......a,si mi-a venit deja menstruatiaPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Buna fetelor,
reusesc si eu sa mai scriu , acum am avut motiv ca n am avut net;
Dariuca mea pare sa fie fetita cuminte, au aparut si colicii dar noaptea ii pun in laptic sab simplex si vad ca merge, daca e mancata bine se scoala la 4 ore; singura nemultumire este ca nu vrea sa pape de la san; la inceput nu aveam lapte mai deloc si abia scoteam cu pompa si mi a fost mila sa o las sa se chinuiasca ea sa traga , mai ales ca plangea la san, si i am dat muls de a gata, acum ca vine laptele de ajuns si repejor nu mai vrea ea sa suga la san, s a invata la biberon, nu stiu ce sa fac...va dati seama ce inseamna sa ma mulg de 6 -7 ori pe zi si mai ales sa reusesc sa strang 80-100 ml?! ca sunt momente cand nu curge asa repede si stau cate 30min. -40 min . sa ma mulg;

inca ceva... fetelor la zmeuricile voastre a prins vaccinul de BCG, facut la 2 zile la spital, caci la zmeurica mea nu se vede nimic; asistenta care a venit in vizita la noi a zis ca trebuia sa i coaca si asa stiu si eu de la Andrei si daca nu a copt inseamna ca nu a prins si trebuie repetat , la voi cum este ?

Mirclau- felicitari, ai nascut in ziua cand eu m am externat de la Giuli, cred ca pe 14, nu ? ia zi la fetita ta a avut reactie vaccinul BCG ? pt. ca eu am mai vorbit si cu inca o fata care a fost cu mine in salon si nici la baietelul ei n a avut nici o reactie acest vaccin, ma gandesc sa nu fi fost chestie generala cu vaccinul BCG la Giuli; in leg. cu buricutzul, am vazut ca intrebai, Dariei i a cazut fix la 7 zile, dar nu i am facut baitza pana atunci;

Moniland- stiu ca nu se da absolut nimic pana la 6 luni, la bebeii alimentati exclusiv la san, daca exista completare cu lapte praf cred ca e ok sa i dai si ceai, dar de colici, nu ceai asa doar ca sa se umfle si sa faca pipi;

Eumada - sa ti traiasca minunea, frumoasa poveste si cea cu parcareaaa, nu mai zic; eu tot cu intrebarile mele...zi si mie te rog, am vazut ca au mai intrebat fete dar n am vazut raspunsul....daca sunt inca in prenatal+postnatal , cand fac cererea pt. concediu de 2 ani, cand termin postnatalul sau cand are bebitza 42 de zile ? si cum se procedeaza daca stii, in cazul in care sotul va intra in concediu de 2 ani? tot in leg. cu cererea de concediu, o va face cand va avea bebe 42 de zile ?

Nu stiu sa mai pun poze in album, ma ajuta cineva ?

tuturor


Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit.. Miriam Daria Nichola, 11 aug.2009- INIMA, A INIMII MELE!

cezariana 11 august 2009

Mergi la inceput