Burtici fericite de septembrie-octombrie(168)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui devylla

Si acum sa povestim despre Lisa...ca vorba aia...pe vremea ei

Ieri a facut o luna,si mama ei mandra tare a fost.
In general e cuminte.Plange doar cand ii este foame si nu poate sa adoarma singura.
Daca papa bine,doarme si trei ore legate.Insa din pacate deocamdata nu ii ajunge doar sanul.La cateva mese ii mai completez si cu bibe.Incerc pe cat posibil sa renuntam la bine pana se termina si provizia de lapte muls din congelatior.A fost obisnuita in spital cu lapte din bibe,care se suge mai usor...iar acum nu trage cu atata spor din tzatzi.Eu sper totusi sa ne obisnuim una cu alta.Avem numai 4 zile impreuna,de la externare...inca suntem in perioada de acomodare.
Iar cand nu poate sa doarma,dat fiind faptul ca ea inca trebuia sa fie in burtik si ca o luna nu m-a avut aproape...cum o pun la pieptul meu se linisteste instant,adoarme si are un chip angelic...gata gata sa o pap cu fulgi cu tot(cra-cra).
Chiar ma gandeam...ca ai privi un bebelus ore in sir fara sa te plictisesti,sunt atat de linistiti,atat de inocenti,niste ingerasi.
Erika se comporta bine,e ascultatoare si cuminte cat timp eu ma ocup de Lisa si nu ii pot acorda atentie.
Mai are cateva accese de gelozie,dar pe care le consider normale.Clipe cand plange si cere in brate,clipe cand vrea sa stau doar cu ea.Isi simte teritoriul atacat si reactioneaza:)
Azi spre exemplu o alaptam pe Lisa,a venit la mine si a cerut in brate...i-am spus ca acuma Lisa papa si dupa ce termina ne jucam,o tin in brate.La care ea imi arata patul Lisei si imi spune sa o culc acolo ca sa o pot tine pe ea in brateAlteori e foarte atenta,imi aduce batista,pampers,servetele,cand ii cer.Incerc sa o implic cat mai mult ca sa nu se simta neglijata.Ma ajuta cu drag si e bucuroasa sa fie laudata.Cand Lisa plange sau tuseste se duce la ea si o bate pe spate,o manghaie pe cap si ii spune "draga-draga".






"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)




nu ma dezmint...mi-au dat lacrimile...oare asa o sa fac mereu ca parca prea sunt plangacioasa. Ce frumos povestesti tu acolo...abia astept...

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui devylla

Ahhh cica perdea de vanzare...



"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)




care dintre ele e de vanzare?

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

FELICITARI RODICAMARIESSA-TI TRAIASCA BEBICU SA FIE SANATOS,PAPACIOS SI SA VA BUCURE VIATA

34+ IRINEL ANDREI



BEBELICA MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

FELICITARI RODICA


BINE AI VENIT PE LUME BB EMANUEL MARCU

----------------------------------------------
Alexandra 34+ se pare ca fluturasul va fi Alessia Ruxandra
Bbelusa cea iubita

Da Doamne sa ne nastem sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Felicitari Rodicamaries, sa-ti traiasca flacaul!!!!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 37+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Am si eu o intrebare mai aiurea pentru fetele care au facut cezariana: taietura de pe burta cam unde se face? In zona pubiana, unde creste si parul, sau mai sus? Scuze ca am intrebat asa ceva, dar nu stiu daca sa ma risc sa ma epilez cu aparatul pe acolo, sau sa continui cu lama? Ca ma gandesc ca daca taie pe acolo, ar fi mai bine sa fie epilat ca lumea, ca sa nu creasca in doua zile parul peste operatie!
Si referitor la alimentele permise la inceputul alaptarii, Raluk eu ma gandeam la vinete ca nu ar fi potrivite nu ca ar balona, ci pentru ca schimba in rau gustul laptelui. Eu stiu ca nu avem voie alimente care fermenteaza, gen fructe si rosii, alimente care baloneaza, varza, mazare, fasole, si alimente prea condimentate, de genul ceapa, usturoi, etc. Deci cam nimic, dupa mine! Tot ce imi place si mie nu e voie. Mai raman cartofii, morcovii, dovleceii, fasolea verde, si nu mai stiu!
Eu stiu ca la Andrei am tinunt cont de ce mananc asa, maxim o saptamana-doua, pe urma am inceput sa mananc de toate si nu au fost probleme!


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 37+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

La mine este in zona pubiana, adica unde creste parul. Ar fi bine sa te faci cu aparatul pt ca dupa operatie o lunga perioada nu vei putea sa operezi pe acolo, dar sa ai mare grija sa nu-ti faci rani.
Eu am inteles de la alte mamici ca poti manca orice dar trebuie sa fii atenta sa vezi daca bebele reactioneaza nasol la vreun aliment (si atunci il elimini). Cunosc mamici care au alaptat si bebeii nu facut colici desi ele au papat si ceapa si usturoi, fasole, vinete etc.



Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Am si eu o intrebare mai aiurea pentru fetele care au facut cezariana: taietura de pe burta cam unde se face? In zona pubiana, unde creste si parul, sau mai sus? Scuze ca am intrebat asa ceva, dar nu stiu daca sa ma risc sa ma epilez cu aparatul pe acolo, sau sa continui cu lama? Ca ma gandesc ca daca taie pe acolo, ar fi mai bine sa fie epilat ca lumea, ca sa nu creasca in doua zile parul peste operatie!
Si referitor la alimentele permise la inceputul alaptarii, Raluk eu ma gandeam la vinete ca nu ar fi potrivite nu ca ar balona, ci pentru ca schimba in rau gustul laptelui. Eu stiu ca nu avem voie alimente care fermenteaza, gen fructe si rosii, alimente care baloneaza, varza, mazare, fasole, si alimente prea condimentate, de genul ceapa, usturoi, etc. Deci cam nimic, dupa mine! Tot ce imi place si mie nu e voie. Mai raman cartofii, morcovii, dovleceii, fasolea verde, si nu mai stiu!
Eu stiu ca la Andrei am tinunt cont de ce mananc asa, maxim o saptamana-doua, pe urma am inceput sa mananc de toate si nu au fost probleme!


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 37+ cu ( Emma Ioana )
POZE


Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 37+

AMR 1-2 SAPTAMANI





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Merci, ROxana! O sa ma fac atunci cu aparatul, doar sa nu ma apuce nasterea pe neasteptate! Ca as mai astepta putin, sa fie proaspat epilat, ca pe urma mie imi cresc fire sub piele si se infecteaza si dau in alte minuni! Cand ma gandesc ca eu chiar inainte de a ramane insarcinata vroiam sa ma duc la o sedinta de epilare definitiva in zona respectiva, ca o primisem "cadou" de la nu stiu ce salon care isi facea reclama aici pe forum! Nu stiu cat de sanatoasa este epilarea asta definitiva intr-o asemenea zona, dar eu tot o fac pana la urma, sa scap de chinuri!
Si cu alimentele sunt de acord cu tine ca ar trebui sa mancam de toate, dar totusi, in primele zile, parca nu m-as risca chiar la orice. Sa se mai obisnuiasca si burtica bebicii mele cu lapticul bun de mami!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 37+ cu ( Emma Ioana )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Felicitari Rodica!!! Sa ai un bebe sanatos si papacios

Lucia,v-as arata poze cu el cu mare drag,dar nu stiu cum momentan.Am poze si pe tel si pe aparat dar nu am cablurile sa le transfer pe laptop.Am mai zis,daca aveti telefon care poate primi mms,va trimit poza si o transferati voi in calc vostru....alta solutie nu vad pana miercuri cand ajung acasa

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Felicitari Meli pentru laptic!!!

Kiki eu am luat patutul din Ungaria, cu aprox 250Ron; este din lemn, dragut, are sculptate niste stelute si luna pe tabliile de la capete..dar, nu se lasa jos nici una din laterale (in eventualitatea in care as dori sa-l apropii de patul nostru) si nu are nici spatiu de depozitare sub..pentru noi, pentru moment este ok;
nu stiu daca merita sa mearga sotul in Ungaria doar pentru patut..poate ca voi vreti sa luati doua si atunci ar fi mai rentabil; sau poate are drum pe acolo;

Alex tu ce fel de caciulite ai luat? eu as vrea din acelea care sa nu fie nevoie sa le legi sub barbie, sa fie ca un fes..dar nu am gasit pana acum; pare destul de completa listuta ta..lasam fetele mai experimentate sa mai aduce ceva, daca e cazul

Cristina deci esti aproape gata cu treburile? bravo! ar fi cazul sa stai si tu un picut pe terasa (am inteles eu ca ai un balcon fain si mare) si sa te relaxezi; tu nasti prin cezariana? si nu stii cand va fi marele eveniment?

Dana 33s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput