Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cami, presupun ca "cerclajul la rece" e tot aia cu cerclajul peventiv. Inseamna ca iti face cerclaj (se 'leaga' colul sa nu se deschida) in luna mica de sarcina, preventiv, sa nu se deschida si sa 'scapi' puii mult prea repede. Sunt medici adepti al acestei metode preventive, sunt medici care prefera sa astepte, sa vada daca e neaparat nevoie.
eu am facut preventiv, la 12=13 saptamani, Eliana de ex l-a facut de nevoie pe la 20 si ceva de saptamani daca imi amintesc eu bine.
E o operatiune simpla, se face sub anestezie locala, nu generala.
Eu am avut sarcina monitorizata de o doctorita la Cuza Voda, in Iasi. Deci nu stiu despre conditiile din maternitatea din Piatra. Am inteles ca s-au mai schimbat unele lucruri in bine in ceea ce inseamna conditii.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Cami, si mie mi s-a facut cerclaj preventiv, cred ca prin saptamana 13 de sarcina, nu mai stiu exact. Dr.mea prefera sa fie prevazatoare si nu prea lasa nimic la voia intamplarii.
Fetelor, va admir pentru cum va descurcati cu bebeii, bravo voua! Mai ales cele care mai aveti puiuti acasa!
Kiki_cri, stai in continuare pe baricade, nu mai e mult!
Cum te simti? Stai mai mult in pat?
Medicii astia parca s-au vorbit intre ei, sa plece toti acum in concediu...Lasa ca ne descurcam noi oricum.

Pupici pentru toata lumea!

Karina 35+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Cami, si mie mi s-a facut cerclaj preventiv, cred ca prin saptamana 13 de sarcina, nu mai stiu exact. Dr.mea prefera sa fie prevazatoare si nu prea lasa nimic la voia intamplarii.
Fetelor, va admir pentru cum va descurcati cu bebeii, bravo voua! Mai ales cele care mai aveti puiuti acasa!
Kiki_cri, stai in continuare pe baricade, nu mai e mult!
Cum te simti? Stai mai mult in pat?
Medicii astia parca s-au vorbit intre ei, sa plece toti acum in concediu...Lasa ca ne descurcam noi oricum.

Pupici pentru toata lumea!

Karina 35+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi


Mersi de intrebare...sa stii ca imi e f greunu ma asteptam sa imi fie chiar asa...mai mult stau in pat...si mi s-au umflat picioarele destul de tare...si umblu ca o rata...uffff...ce sa mai zic nu ma plang prea mult sa merita orice efort puiutii mei.
Tu cum te mai descurci? Tot asa greu?Sau numai eu am problemele astea?

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriroxi spune:

Buna fetelor.Nu am mai intrat de f mult timp,nu prea ma descurc cu pc-ul si nici nu am avut asa mult timp,dar am citit f mult din ceea ce s-a scris pe forum.Eu am facut fiv in aprilie,in Austria,la clinica Szalay,in acelasi timp cu verisoara mea.Am reusit amandoua,ea va avea un baietel(are deja 23 saptamani),iar eu voi avea o pereche,adica un baietel si o fetita(21 de saptamani),pe care deja ii alint Fasolica si Mazarica.Nu am avut nici un fel de probleme,ma duc in continuare la munca,desi m-am ingrasat pana acum cu 7 kg,piticii sunt bine,au cam 350g fiecare,dupa ultima eco facuta,adica luni.Sunt la dna dr Dinca,de la Polizu,sunt f multumita de dansa pana acum.Mi-a spus ca aproape sigur o sa nasc prin cezariana.Termenul normal ar fi la sfarsitul anului,dar de la 34 de saptamani ar trebui sa ma astept la orice..Eu sunt f optimista si sunt sigura ca totul va fi bine.Tuturor viitoarelor mamici si celor care isi doresc din toata inima asta,le doresc numai bine si le spun sa nu-si piarda credinta.Va pupam toti trei pe toate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

felciitari florina..si sarcina usoaa pana cat mai apraope de termen



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Sarcina usoara Florina, sa te bucuri de Fasolica si Mazarica (ai fost tare simpatica la faza asta) si sa fie cuminti la tine in burtica!

Kiki_cri, exact ce spui tu spuneam si eu zilele trecute, adica pana acum nu am avut probleme deloc in sarcina, mi-a fost bine cu exceptia primelor 2 luni, cand nu prea stiam ce-i cu mine, aveam greturi mereu si imi venea in permanenta sa dau apa la soricei , fara motiv. Probabil ca era si socul gemenilor, ca nu ma asteptam deloc la asta..Dupa aceea mi-a fost super bine. De abia acuma au inceput sa mi se umfle cam tare picioarele, ma dor genunchii si imi tremura, ma doare coloana mai ales in zona lombara, ma sufoc (nici aerul conditionat nu mai face fata, as sta cred in congelator daca as putea)iar sotul saracu radba, desi noaptea e cateodata inghetat de frig! Aa, si de abia mai merg, parca sunt mama ratelor.
Noaptea e mai greu ca nu prea mai dorm, cocotata pe 2 perne si un puisor, plus o pernuta sub burta. Deasemeni mai am niste dureri nasoale de pubis si uneori si de bazin. Dar trebuia sa vina si partea asta.
La final, vom face cunostiinta cu bebeii nostrii si probabil ca vom uita toate astea!

Ai grija de tine!

Pupici tuturor!



Karina 35+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Sarcina usoara Florina, sa te bucuri de Fasolica si Mazarica (ai fost tare simpatica la faza asta) si sa fie cuminti la tine in burtica!

Kiki_cri, exact ce spui tu spuneam si eu zilele trecute, adica pana acum nu am avut probleme deloc in sarcina, mi-a fost bine cu exceptia primelor 2 luni, cand nu prea stiam ce-i cu mine, aveam greturi mereu si imi venea in permanenta sa dau apa la soricei , fara motiv. Probabil ca era si socul gemenilor, ca nu ma asteptam deloc la asta..Dupa aceea mi-a fost super bine. De abia acuma au inceput sa mi se umfle cam tare picioarele, ma dor genunchii si imi tremura, ma doare coloana mai ales in zona lombara, ma sufoc (nici aerul conditionat nu mai face fata, as sta cred in congelator daca as putea)iar sotul saracu radba, desi noaptea e cateodata inghetat de frig! Aa, si de abia mai merg, parca sunt mama ratelor.
Noaptea e mai greu ca nu prea mai dorm, cocotata pe 2 perne si un puisor, plus o pernuta sub burta. Deasemeni mai am niste dureri nasoale de pubis si uneori si de bazin. Dar trebuia sa vina si partea asta.
La final, vom face cunostiinta cu bebeii nostrii si probabil ca vom uita toate astea!

Ai grija de tine!

Pupici tuturor!



Karina 35+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi


Nici eu nu puteam descrie mai bine ce simt. Sinecr credeam ca numai eu "sufar"chiar asa...imi ers si teama sa imi desciu starile de frica sa nu fie ceva in neregula. Dureri de spate, le-am bifat si eu, mii si mii de pernite in jurul meu la fel, dureri in zona pubiana la fel....mers de rata, picioare umflate... ehh...asta e...cu toate astea sper sa mai duc sarcina ...orice zi in plus ma bucura

Hai ca mai rezistam putin

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui floriroxi

Buna fetelor.Nu am mai intrat de f mult timp,nu prea ma descurc cu pc-ul si nici nu am avut asa mult timp,dar am citit f mult din ceea ce s-a scris pe forum.Eu am facut fiv in aprilie,in Austria,la clinica Szalay,in acelasi timp cu verisoara mea.Am reusit amandoua,ea va avea un baietel(are deja 23 saptamani),iar eu voi avea o pereche,adica un baietel si o fetita(21 de saptamani),pe care deja ii alint Fasolica si Mazarica.Nu am avut nici un fel de probleme,ma duc in continuare la munca,desi m-am ingrasat pana acum cu 7 kg,piticii sunt bine,au cam 350g fiecare,dupa ultima eco facuta,adica luni.Sunt la dna dr Dinca,de la Polizu,sunt f multumita de dansa pana acum.Mi-a spus ca aproape sigur o sa nasc prin cezariana.Termenul normal ar fi la sfarsitul anului,dar de la 34 de saptamani ar trebui sa ma astept la orice..Eu sunt f optimista si sunt sigura ca totul va fi bine.Tuturor viitoarelor mamici si celor care isi doresc din toata inima asta,le doresc numai bine si le spun sa nu-si piarda credinta.Va pupam toti trei pe toate.

Florina Roxana

Florina Roxana


Sarcina usoara iti doresc si eu! Si sa duci cat mai aproape de termen

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Petrean esti cea mai tare mamica si femeie. Tu cu trei copii mai faci si pregatiri pt iarna si eu cu doi sunt daramata si nu sunt in stare de nimic. Felicitarile mele.

Piticii mei sunt chinuiti de colici si eu am reusit sa fac pt a doua oara mastita. Sunt varza temperatura 39 si niste frisoane groaznice.
In situatia de fata nu susnt in stare sa ma descurc singura asa ca am cerut ajutorul parintilor.

Piticii mei au si ei program la mancat impreuna dar de dormit rar dorm impreuna. si cand nu dorm stau ei asa singurei maxim un sfert de ora dupa care vor atentie. de mancat mananca la trei ore sau la patru ore. poti sa iti fixezi ceasul dupa ei. ori trei ore fix ori patru ore. Patru ore sunt de saptamana asta ca pana acum papau la trei ore. seara la 7 iesim afara pana la 9 cand facem baita si apoi papam la ora 10 sunt gata de somnic. Ana doarme iar Matei sta treaz pana la ora 12. Nu sta singurel ci vrea companie. si uite asa stam pana la 12 noaptea cu el. Noaptea se trezesc o singura data la ora 4 de obicei dar de doua zile s-au trezit la 5. Doua mese cam asa papa 150 ml de laptic fiecare restul sunt de 120 ml. se mai intampla uneori sa mai pape si doar 100ml.
Ana doarme mai mult dar Matei zici ca are baterii duracel. Doarme putin si iepureste. Ana mananca repede si spoi varsa iar Matei mananca incet. Papa ce papa apoi mai doarme un minut apoi iar papa si tot asa dar el nu varsa nici o picatura de laptic.
Sunt foarte diferiti unu fata de celalalt.

Ieri am fost la pediatru si piticii cantaresc 4300gr fiecare si au 56 de cm. De la nastere si pana acum au luat bine intr-o luna jumatate. Doctorita a fost foarte multumita de ei.

Va pupacim

elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Buna burtici si mamici!!! ma bucur sa vad ca toata lumea e bine!!
Vroiam sa raspund si eu la o discutie in legatura cu timpul liber eu o apreciez pe petrean ca se descurca cu 3 copii(intotdeauna ma intrebam cu e cu 3 ca in legatura cu 2 bbei m-am lamurit) dar eu una ma descurc fff greu cu mandrele mele si o sa va spun si de ce ... am acumulat foarte multa oboseala de cand s-au nascut ele pana acum avand in vedere ca in afara de mine nu a pierdut nimeni noptile cu ele si fetele mele nici acum nu dorm noaptea iar ziua sunt la apel adica mami papa, mami joaca, mami nani iar cand ele fac nani si reusesc sa pup geana pe geana si eu macar o ora zic l-am apucat pe D-zeu de picior iar treaba mi-o fac dupa ora 6 cand vine sotzul daca sunt in stare sau in weekendurile cand mi le mai ia mama vineri seara sau sambata seara... asa ca nici mie nu-mi place sa stau degeaba dar de plictisit nu ma plictisesc niciodata pt ca nu am timp...asa ca concluzionez prin a spune ca fiecare copil e unic in felul lui unii dorm noaptea si ziua esti odihnita si poti muta muntii sau pot sa nu doarma si ziua esti zombi, pot fi copii linistiti cand mama nu e in preajma si sa se joace singurei fara sa bazaie sau pot sa urle numai daca indraznesti sa pleci...timpul este relativ pentru fiecare asa ca solidarizez cu mamicile care nu-l au ...si le inteleg in plus sincera sa fiu daca l-as avea as vrea sa fac ceva pt mine orice lucru cat de mic pentru ca in aceste 8 luni jumate am uitat de mine, am uitat sa fiu femeie, am uitat cum e sa fiu slaba, cum e sa merg la un coafor si sufar in adancul meu dar ma consolez cu ideea ca fetele sunt sanatoase si ca mami a facut o treaba minunata in ceea ce le priveste...totusi chiar este bine asa sa uitam de noi??? eu una as vrea sa se mandreasca cand ies pe strada cu mine ...asa cum spuneai tu ca pui muraturi eu fac curat si fac si fac si ma uita D-zeu facand curat si dupa ce termin e casa bec dar eu sunt tot obosita, tot ciufulita ce-i drept mandra ca sunt o mamica buna...nush cred ca intelegeti nemultumirea mea cu timplu pe care unii il au si altii nu...scz pentru mesajul lung dar am simteam nevoia sa impartasesc cu voi ce am pe suflet si sper sa nu deranjeze pe nimeni...

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput