Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

clara...nush cum spui tu ca nu ai timp..ca eu..sincer..si nu ma laud..uneori ma si plictisesc..sau o fi firea mea..de asa natura..ca nu am nerv sa stau degeaba..eu am pus si muraturi..am copt vinete+ardei pt iarna...am facut bulion..si toate astea..doar eu singura..si nu mi-a luat nimeni copiii..



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


Ma bucur tare mult pt tine. Sincer
Probabil ca nu sunt asa de bine organizata, desi am ajutor in casa.
Nici eu nu sunt genul care sa stea degeaba, cel putin eu asa ma vad. Doar ca mi-am propus sa "deservesc" in primul si in primul rand fetele (si poate e cazul sa schimb asta deja). De aceea cand sta una treaza mi-e ciuda sa fac altceva decat sa ma joc cu ea, sa facem activitati tintite, mai ales ca pot folosi timpul acela exclusiv pt ea, pt ca atunci cand sunt ambele treze trebuie sa ma impart intre ele.
Curatenie nu reusesc sa fac asa cum mi-am propus, macar o data la doua-trei zile aspirat, mai avem si viata sociala unde programul nu il fac doar eu... etc.
Poate ca a intervenit si faptul ca de dinainte sa se nasca tot renovam cate ceva prin casa: camera lor, bucatarie, sufrageria etc. Si mereu exista munca reziduala de facut, un dulap, un sertar de organizat. Mai este si de la job cate ceva, se incheie niste proiecte pe care eu le-am demarat, deci eu le raportez, nu ii intereseaza de concediul meu si uite asa...
Relaxarea mea este forumul. Stau cateodata si citesc si o ora pe zi... imediat dupa ce ies fetele cu soacra la plimbare.
Sper sa ma ajung in urma.

Oricum te admir si va admir pe toate care puteti face multe lucruri deodata la standarde inalte.
Eu am mai renuntat la una-alta care as putea sa le mai fac, dar decat de mantuiala si in graba, mai bine deloc.
Bulion si din astea am pus cu mama cand eram la ei. Mare multumita mamei

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Buna fetelor,

Am mai intrat si eu cu burtoiul meu sa va salut...Camilecu, bine ai venit si sarcina usoara !
Ionella_mary,legal prenatalul se ia cu 63 zile inainte de data nasterii, insa poti compensa intre ele concediile prenatal si cel de lauzie,cu conditia ca sa-ti ramana minim 42 zile din concediul de lauzie de efectuat. Eu am intrat in prenatal din saptamana 32, dar pana atunci avusesem de luat concediul de odihna pe anul in curs, asa ca practic am stat acasa din saptamana 29.
Se pare ca sunt si eu pe ultima suta de metri. Ieri am fost la control, cred ca penultimul, si fetele sunt bine si maricele, adica au o greutate de 2,508 si respectiv 2,915 gr.Stau deocamdata bine merci la mine in burtica si ma mai lovesc din cand in cand cu putere. O fetita este in prezentatie craniana, cealalta in prezentatie pelviana, asa ca doctorita mea ma va programa la cezariana se pare in saptamana 38 de sarcina, adica intre 14 si 20 septembrie maxim. DPN-ul meu era 29 septembrie, dar le vom scoate punin mai repejor!
Sper ca totul sa decurga bine pana atunci, pentru ca am ceva emotii, dr va pleca in concediu o saptamana acum la inceputul lui septembrie si vreau neaparat sa nasc cu ea si nu cu alt dr.... Nu am alta solutie decat sa stau in continuare linistita...si sa fac tampoane din vata si tifon pentru spital.
Ma apuca disperarea cateodata insa, cand ma gandesc cum ma voi descurca cu fetele acasa, cum voi reusi sa imi gestionez timpul, mi-e deja frica de colici , dar nu ma tine prea mult starea asta. Mi-e cam greu, de abia ma misc prin casa, dorm cam prost si respir greu,in rest, ma mai pregatesc cu una- alta pentru bebeline.

Va pup si sa auzim de bine!


Blue_karina, vad ca si tu mai esti pe baricade si eu sunt inca...dar nu stiu pt cat...sincer din clipa in clipa ma astept sa se intample desi...si eu ca si tine sper sa duc umpicut mai mult deoarece si medicul meu pleca din 2 sept pana prin 15 in concediusi tare as fi vrut sa nasc cu el...daca nu...asta e...cine se nimereste...

Tesi bafta si tie sa duci cat mai mult!

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Petrean felicitari ca ai reusit sa faci atatea si fara ajutor si cu 3 copilasi.Plus de asta ne dai curaj si noua ca se poate (mai ales ca nici mama nici soacra nu stau cu mine in oras...)

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

... am uitat... stie cineva ce acte si formalitati trebuiesc pt a face copiilor pasaport? daca se poate sa intre in pasapoartele ambilor parinti?

..................................................

Kiki, sper sa duci pana dupa 15 sept. Ce-o fi pe la Gine1?! Cate gravidute am auzit, fiecare cu alt medic trebuie sa nasca prin septembrie. Toate se tem ca nu prind medicul lor. Toti medicii pe care ii stiam de la ele sunt in concediu in perioada 1-7-15... Si Dr cu care am nascut e la fel. Altfel ti-as da nr lui de tel ca sa ai un as in maneca pt orice caz.
Mai ai de stat la clocit putin

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

... am uitat... stie cineva ce acte si formalitati trebuiesc pt a face copiilor pasaport? daca se poate sa intre in pasapoartele ambilor parinti?

..................................................

Kiki, sper sa duci pana dupa 15 sept. Ce-o fi pe la Gine1?! Cate gravidute am auzit, fiecare cu alt medic trebuie sa nasca prin septembrie. Toate se tem ca nu prind medicul lor. Toti medicii pe care ii stiam de la ele sunt in concediu in perioada 1-7-15... Si Dr cu care am nascut e la fel. Altfel ti-as da nr lui de tel ca sa ai un as in maneca pt orice caz.
Mai ai de stat la clocit putin

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI


Clara,acum am vazut ca esti din Cj.Da, eu la Gine 1 vreau sa nasc, dar iti spun sincer ca inca nu am fost pe acolo sa vad cum e. Mersi ca te-ai gandit la mine. Tu cu ce medic ai nascut la Gine 1? Si la cate saptamani?

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

hei salutare....

am si eu o intrebare...tocmai mi-am luat rezultatul de la ultima urocultura.....si apare UFC ENTEROBACTER SPP......a avut careva dintre voi asa ceva de-a lungul sarcinii?
am cautat ceva pe net legat de asta dar nu am gasit....medicul vine abia saptamana viitoare.....voi ati luat antibiotice pe perioada sarcinii? ca eu pana acum doar duphaston, utrogestan, elevit, asperter si ferogradumet am luat si iau

24 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Gabita, nu stiu din pacate ce este cu urocultura. Antibiotice nu am luat, dar am luat tot ceea ce ai insirat si tu cu diferenta ca pastila de fier era MAltofer, iar Aspenterul l-am oprit la 18 saptamani. Unii intrebau de ce am luat Aspenter dupa sapt 12, ca cica e ok numai in trim I. In fine, nu a avut nici un efect negativ nici daca am luat in trim II.
+ cand m-a prins o raceala am luat pastilute din exctract de samburi de gref, care cica e antibiotic natural. Asa o fi, nu o fi... nu stiu. M-a ajutat, si era natural.
......................................

Kiki, spuneai ca vei naste cu Dr. Ona. Fetele mele s-au nascut cu Dr Boitor la 39 saptamani prin cezariana. Obisnuiam sa spun ca le-a nascut doctorul, ca eu doar am stat
Ma distra ca si ei foloseau expresia asta intre ei: "ce iti face gemelara?", "am nascut-o".

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui IliesClara

Gabita, nu stiu din pacate ce este cu urocultura. Antibiotice nu am luat, dar am luat tot ceea ce ai insirat si tu cu diferenta ca pastila de fier era MAltofer, iar Aspenterul l-am oprit la 18 saptamani. Unii intrebau de ce am luat Aspenter dupa sapt 12, ca cica e ok numai in trim I. In fine, nu a avut nici un efect negativ nici daca am luat in trim II.
+ cand m-a prins o raceala am luat pastilute din exctract de samburi de gref, care cica e antibiotic natural. Asa o fi, nu o fi... nu stiu. M-a ajutat, si era natural.
......................................

Kiki, spuneai ca vei naste cu Dr. Ona. Fetele mele s-au nascut cu Dr Boitor la 39 saptamani prin cezariana. Obisnuiam sa spun ca le-a nascut doctorul, ca eu doar am stat
Ma distra ca si ei foloseau expresia asta intre ei: "ce iti face gemelara?", "am nascut-o".

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

FILE DIN POVESTE

MAMARUTELE MAMEI


Da, asa e...cu Dr Ona (sper sa nasc). Wauuu 39 saptamani!!!Mi-as dori sa duc si eu cat mai aproape de termen...

Apropo, felicitari pt fetitetocmai m-am uitat la pozele lor. Sunt ff frumoase si simpatice, sa va traiasca si sa va bucurati de ele

KIKI 35+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

hei salutare....

am si eu o intrebare...tocmai mi-am luat rezultatul de la ultima urocultura.....si apare UFC ENTEROBACTER SPP......a avut careva dintre voi asa ceva de-a lungul sarcinii?
am cautat ceva pe net legat de asta dar nu am gasit....medicul vine abia saptamana viitoare.....voi ati luat antibiotice pe perioada sarcinii? ca eu pana acum doar duphaston, utrogestan, elevit, asperter si ferogradumet am luat si iau

24 sapt si



eu stiu ca aceasta enterobacterie.,.da renumita cistita...ai mare grija...



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camilecu spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=141427&REPLY_ID=5139501
Buna Laura ,Nu cred ca ne cunostem , dar mi-ar face placere .
Fetelor imi ziceti si mie ce inseamna " cerclaj la rece ", deja sunt stresata cand imi inchipui ce ma asteapta cu spitalul din Piatra Neamt , oare tot ca acum 4 ani este ?

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput