Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

tuturor!

ne-am intors din concediu, am fost o saptamana la mare, 3 zile acasa si apoi inca o saptamana la Dunare, la Calafat. din pacate nu a fost tocmai concediul dorit, nici pe departe. La mare Robi a fost bolnavior, cu rosu in gat si febra mare, peste 39, am chemat chiar si salvarea, am ajuns cu el la spital in Mangalia... am trecut pe antibiotic, din pacate, dar si-a revenit. Apoi, la Dunare, a facut Edi exact acelasi lucru, bine ca eram pregatiti cu acelasi antibiotic si nu a ajuns sa faca febra mare.... oricum, un concediu obositor, si pentru noi si pentru ei, cu program aiurea si maraiala multa + 2 dinti noi la Edi, nr 6 si nr 7, insotiti si ei de maraiala la greu. Au fost si parti bune, hunii au inregistrat extrem de multe progrese, nici nu stiu cum, asa toropiti de boli cum au fost... dar acum suntem bine, am ajuns acasa si ne revenim cu toii, mai ales ei, asta e cel mai important. Papa iar fff bine si dorm frumos, nu mai sunt maraiti deloc, se vede ca le prieste acasa.

Citind din urma:

bun venit noilor gravidute! sarcini usoare si la termen va doresc! in rest, sa ne bombardati cu intrebari, ca mie tare imi place!
bun venit si noilor membri!

bogdana, jos palaria si din partea mea, esti tare cum te descurci cu 3 copii!
sanatate multa, am vazut ca sunteti bolnaviori.

clara mamica si fetele!

andutza, nici eu n-am timp sa respir, dar cred ca e f important timpul pe care ni-l alocam exclusiv noua. asa ca incerc sa gasesc macar o ora pe zi pentru mine. sigur ca nu-mi reuseste mereu, dar perseverez si din ce in ce, e mai bine... ce sa-ti zic, sper sa se linisteasca fetele si sa te lase macar noaptea sa te odihnesti, si apoi vei vedea lucrurile intr-o alta lumina. succes.

emilia, clara a spus f bine cam tot ceea ce gandesc si eu... nu stiu sincer ce-as putea spune mai mult, iti doresc sa iei cea mai buna decizie pentru voi... Dumnezeu sa te ajute.

dalina, succes cu micutele la gradi! sper sa fie totul bine si sa se acomodeze repede.

eliana, sanate multa micutilor!

lili, moniland, elenada


felicitari Anco! Darius si Robert, sa fiti sanatosi si papaciosi, voiosi si senini!!

ionut7bianca, sa-ti traisca comorile, sa fiti sanatosi si fericiti cu totii!!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008
_
"Oricum ar fi, ai in fata o zi, mergi spre ea!
Si nu uita:
Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad, se duc pe un alt cer."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Ne-am intors din vacantza. a fost superb si copii au suportat destul de bine drumul lung cu masina. Azi i-am dus la gradinita si nu au protestat deloc, alergau pe scari sa urce mai repede, au dus flori si pietre culese de ei de pe plaja la doamne.
Eu incerc sa ma adun sa ma apuc de treaba, ca ieri am ajunsm, azi deja muncesc.
Nu am apucat sa citesc nimic din urma. Incerc mai pe seara sa pun cateva poze si sa recuperez ce am pierdut.

O zi buna! Si un an nou bun si plin de realizari grdinarilor si scolareilor!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Fetelor uitati ce am gasit la mamici de septembrie-octombrie scris de catre o colega de odisee:

"Kiki a noastra a nascut in 3 septembrie..2 baietei..Alex (2100gr) si Razvan (1900g);
problema este ca cezariana a fost de urgenta..a facut preeclampsie+ sdr Help, nu stiu sigur..spunea ca i-a crescut TA f mult, i-a curs sange din nas si nu am mai vazut nimic; a operat-o de urgenta dr Muresan(de la Gine 1), medicul ei fiind in concediu;
Este inca la sectia de Terapie Intensiva (pana joi), dar se simte un picut mai bine..vederea i-a mai revenit, dar nu total; sunt 2 variante care sa explice tulburarea de vedere: dezlipirea de retina (destul de nasol) sau un edem papilar (ar fi tare buna varianta asta..ca se retrage incet-incet edemul si vederea revine)..joi o s-o mai consulte un oftalmolog;
era destul de deprimata..iar eu atat de socata, incat d-abia am putut balmaji niste incurajari ;
spunea ca s-a simtit ca un om handicapat, prin faptul ca 7 zile au tinut-o la pat, pe spate..saracuta, prin ce a trecut!!!
Puiutii sunt bine..razvan este inca la incubator; nu am intrebat daca ii alapteaza sau chestii din acestea...probabil ca numai de cateva zile i-a vazut si ea;"

Kiki iti dorim refacere rapida si puiti sanatosi si sa uiti repede de necazurile prin care ai trecut!


33+ Alexandra Carmen & Georgiana Maria si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lachione

buna dimineata fetelor!
Cele mai veterane, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat: cum fac sa accepte fetele noile paturi? Le desfiintez patuturile de bebe (cele cu gratii, din lemn) si le pun niste paturi mari de 1m pe 2m. Schimb tot dormitorul. Noi am mai incercat sa le culcam in paturi normale prin concedii, etc. dar nu a tinut figura. Nu adorm nici in ruptul capului si se bat.
Cred ca o solutie ar fi sa le las sa adoarma pe unde apuca iar apoi sa le mut in paturile lor.
Ieri au sarit amandoua din patuturile cu gratii s-au luat la bataie, a trebuit sa le las in living sa adoarma pe unde apuca iar dupa, le-am mutat una intr-o camera si una in cealalta, dar asta s-a intamplat tarziu .... pe la ora 20 ma chinuiam sa le trezesc. Nu stiu, cred ca ar fi trebuit sa le schimb paturile mai demult. Dar mi-a fost frica pentru ca se musca pana la sange, isi baga degetele in ochi, etc.

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna


Lachi, si eu le-am schimbat patuturile asta vara, dupa trei ani de stat in patuturile de bebei, dar n-am avut prbleme, ba dimpotriva: abia asteptau sa vina timpul de dormit, stateau acolo si sa se joace.. (cand sus, cand jos... -am luat supraetajate; si tot 90cm/200cm au..) Dar imi amintesc ca le-am "pregatit" dinainte.. le-am spus ca din vara o sa le puna mama sa doarma in patuturi de fetite mari, ca nu mai sunt bebelusi si nu mai au loc in patuturile de bebelusi.. "Acuma suntem mari, ne mutam in patuturi de fetite mari!"

Tot supraetajate vrei sau normale?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Kiki, refacere rapida si puiuti sanatosi!!!

Eliana, Laura, bafta multa si voua la gradi si s-aveti un an minunat, cu multe impliniri!!

Clara, Luminita, multumiiiim!!

Raportam, dupa primele doua zile: buburuzele nu au probleme de adaptare, nu au plans, nu au zis "nu mai!" azidimineata..
Anita papa tot, la fiecare masa, Miriam mai greu, ca de obicei.. Noroc cu ingrijitoarele ca se ocupa de ele si stau si dupa funduletul lu' Miriam.. Sunt la gradi cu program prelungit, dar le iau dupa pranz si le duc acasa, direct la somnic! Din punctul asta de vedere sunt mult mai linistita, ca nu mai trebuie sa mai stau atat de mult la cratita.. Am mutat masa de fructe la 5, cand se trezesc.. sper sa fie ok..
In rest.. dimineata e trezirea la 7.15, saracutele! Ele, care dormeau dimineata pana la 10... Dar se invioreaza repede cand aud ca mergem la gradi.. cred ca le place foarte mult!
Despre mine, nu mai zic in ce ritm sunt: trezirea, spalarea, fac repede cacao pentru ele, ma-mbrac si eu, si pe ele (pe una, de fapt, ca una-i revine lu' tati.. ), apoi - fuga - incaltarea, tzup in masina si.. valea! Azi-dimineata le-am lasat cu tata la coltul strazii, ca intarziam eu la scoala.. (Mai bine intarzie el la servici, ca are sef intelegator, iar eu am clasa I!! )

Cam asta-i cu noi.. sper sa fie bine si mai departe, sa nu aiba probleme (mari) cu virozele si alte "surprize" aferente frecventarii gradinitei...

Pussi, oanna, voi cum mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Dalina fetele mele nu au decat 2 ani si o luna. Am vazut patuturile voastre etajate. Sunt super! dar la mine ar fi bataie pe asa ceva. Eu le iau de la kika un dormitor de baieti cu doua patuturi de 1m pe 2m in forma de masini rosii de curse si dulap rosu si... ma rog un dormitor rosu cu un pat suplimentar ... dar de baieti, pt ca sunt innebunite dupa masini. Noi avem un microbus rosu cu care am fost prin deplasari mai lungi si vor sa doarma in microbus. seara imi spun: mama, nani tutu osu mae! Mie insa mi-e frica pt ca nu cumva cand s-or vedea singue si libere sa se duca una in patul alteia si sa se ia la bataie. Daca stau eu cu ele in camera no chance! Sunt invatate sa adoarma singure. Oricum poimane plecam la Paris si saptamana viitoare cand ne intoarcem vine dormitorul deci schimbarea e iminenta! Oi vedea eu cum ma voi descurca.

Sper sa nu le turbeze culoarea rosie ...nu prea e potrivita pt copii.
pup toate mamaicile si gravidutele.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita83 spune:

Buna la toate burticile, mai ales celor cu gemeni! Sunt noua pe aici asa ca nu prea stiu cum se procedeaza.Sunt o burtica de aproape 17 saptamani, inca nu stim ce vom fi(asteptam cu nerabdare!),citesc cu mare interes toate subiectele propuse de burticile cu gemeni pt a invata mai multe.Pt asta va multumesc.Sper sa va fiu si eu de ajutor cu ce pot asa cum imi sunteti si voi mie acum.Va pup pe toate si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut Anita! Sa ai sarcina usoara si sanatoasa!

Dalina, felicitari ptr gradi! Spor si tie la boboceii din cls I, crecd ca e greu.

Bogdana, sunteti ok?



................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

saluatare!!!
bine ai revenit Luminita!!!Pupam gagicii...dar noi nu stim numai cu limba scoasa...:))asa ca...
Le-am cumparat fetelor de ziua lor triciclete cu maner...shi sunt super fericite...plang de fiecare data cand le dam jos...problema e ca nu le pot impinge singura...dar intentionam sa "inventam" un sistem de legatura intre ele...pt ca eu in mare parte le plimb singura...
merg in picioare singurele prin casa peste tot...nu mai vor in patru "labe"...trec chiar shi pragul la usa...:))
felicitari proaspetelor mamici!!!
sanatate multa puiutzilor bolnaviori!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta76

Fetelor uitati ce am gasit la mamici de septembrie-octombrie scris de catre o colega de odisee:

"Kiki a noastra a nascut in 3 septembrie..2 baietei..Alex (2100gr) si Razvan (1900g);
problema este ca cezariana a fost de urgenta..a facut preeclampsie+ sdr Help, nu stiu sigur..spunea ca i-a crescut TA f mult, i-a curs sange din nas si nu am mai vazut nimic; a operat-o de urgenta dr Muresan(de la Gine 1), medicul ei fiind in concediu;
Este inca la sectia de Terapie Intensiva (pana joi), dar se simte un picut mai bine..vederea i-a mai revenit, dar nu total; sunt 2 variante care sa explice tulburarea de vedere: dezlipirea de retina (destul de nasol) sau un edem papilar (ar fi tare buna varianta asta..ca se retrage incet-incet edemul si vederea revine)..joi o s-o mai consulte un oftalmolog;
era destul de deprimata..iar eu atat de socata, incat d-abia am putut balmaji niste incurajari ;
spunea ca s-a simtit ca un om handicapat, prin faptul ca 7 zile au tinut-o la pat, pe spate..saracuta, prin ce a trecut!!!
Puiutii sunt bine..razvan este inca la incubator; nu am intrebat daca ii alapteaza sau chestii din acestea...probabil ca numai de cateva zile i-a vazut si ea;"

Kiki iti dorim refacere rapida si puiti sanatosi si sa uiti repede de necazurile prin care ai trecut!


33+ Alexandra Carmen & Georgiana Maria si Sergiu 28.04.2002

comorile mele




kiki Multa sanatate tie si baieteilor tai! Sa ajungeti acasa cat mai repede si sa intrati intr-un program normal si linistit!



24+

odiseea noastra, trusou bbluse
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput