Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Anco, felicitari!

Dalina, subscriu cu numele. Si eu am o temere legat de Iulia. Desi atat Iulia cat si Antonia, in calendarul catolic exista exact de 3 ori, si taote sase datile sunt in prima parte a anului, eu cred ca Antonia e ma legata de 13 Iunie, ziua Sf Anton decat Iulia de oricare dintre cele 3 zile - mai degraba cred ca lumea nici nu stie cine a fost sf Iulia, iar de Anton tot stie cate cineva.
Noi vom sarbatori Iulia in 22 MAi, pt ca atunci e si Sf Rita, nume care vroiam sa il mai dau Iuliei, dar sotul a stat cu pistolul la tampla mea. Anto trebuia sa mai fie si Eva, dar nici cum nu a vrut tati cate 2 nume pt ele. Ajunge ca ele sunt doua.

Ciobotaru, cand ne mai scrii apasa pe Raspunde la subiect si nu pe Subiect nou, ambele se afla pe josul paginii.

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Fetelor, ma macina si pe mine o intrebare legata de spital! Si anume, fetele care au nascut prin cezariana, cum v-ati descurcat dupa operatie cu bebelusii, asta in situatia in care politica spitalului este de a-ti aduce bebelusul imediat dupa nastere in salon cu tine? Stiu ca multe spitale/maternitati au adoptat aceasta politica de a-i fi adus mamei copilul imediat dupa nastere si acesta nu mai sta aproape deloc la sectia de nou-nascuti. Mai mult ca sigur ca nu toate maternitatile procedeaza asa, dar oricum multe da. Adica ma intreb cum poti avea grija de 2 bebelusi- schimbat scutece, alaptat, aplecat dupa una, alta)in conditiile in care de abia te misti dupa operatie? E bine ca te obisnuiesti mai repede cu bebelusii asa decat cu vizitele de la alaptat, dar totusi intrebarea ramane..cum te poti descurca? Eu voi naste la CFR 2 si acolo asa se procedeaza, ti se aduce copilul cat de repede posibil. Dupa o nastere normala ar fi OK, dar dupa cezariana?


Multumesc si pupici tuturor!

Karina 36+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Dalina, nu ma supar pt remarca cu numele, dar in confesiunea din care fac parte nu se sarbatoresc zile onomastice si in consecinta nu mi-am pus deloc problema asta cand am ales numele. De fapt numele alese de noi sunt Alexandra si Georgiana, cel de-al doilea nume provine de la sora sotului Carmen Maria, care din pacate nu mai este printre noi.

32+ Alexandra Carmen & Georgiana Maria si Sergiu 28.04.2002

comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:


Buna!

As vrea si eu ca o mamica de gemeni ce doar a coborat cu picioarele pe pamant si a inteles ce i se intampla, sa ma sfatuiesc cu voi in anumite lucruri de-acum in colo. Dar inainte as vrea sa ne cunoastem un piculet.

Avem 5 luni si jum. Ne-am nascut la 2300 si 2400 g, respectiv 44 si 45 cm.

In primele 3 luni de viata, nu prea i-am dat batai de cap lu' mami , doar asa un pic : putini colici, buricute umflate, mancam ca niste nehalite mici, am gustat si un pic de tatica vreo luna de zile dar cu completare de laptic praf ,etc.

De 2 luni incoace, ne-am facut 2 jmecherase : dormim numai leganate pe pernute direct pe pat, vrem joaca tot timpul, suntem foarte energice si nu ne place deloc sa stam pe spate; stam numai pe burtica precum broscutele.

Suntem mancacioase , avem 8 kg si un pic, suntem scunde si bondoace si chiar azi a iesit la iveala cate un coltisor de dintisor
la fiecare si suntem mai maraite decat de-obicei. Nici nu mai stie mami pe care dintre noi sa o impace mai intai.

Am uitat sa spunem ca suntem gemeni identici, dar mami ne deosebeste usor.

SEMNAT : STEFANIA & TEODORA

Asadar fetitele mele au fost in aceeasi placenta dar se deosebesc usor. Exista vreo posibilitate sa se asemene si mai mult pe masura ce cresc ?

Ne pare bine de cunostinta si ma bucur mult ca suntem partase la povestile cu bebei prezentate aici si ca de-acum incolo daca avem vreo problemuta stim unde sa venim !!!

Angelica norocoasa mamica a doi ingerasi Stefania si Teodora (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:



Iertati-ma ca am creat doua subiecte noi .

Cred ca am inceput sa ma descurc catusi de putin !

blue_karina : Vreau sa iti spun ca , din punctul meu de vedere, este destul de dificil sa te descurci cu bebele dupa opretaia de cezariana. Pe mine m-au dus la salon la 24 de ore dupa operatie si mi-au spus ca nu imi aduc fetele. Asa ca , am sunat-o pe mama si nu am lasat-o sa se grabeasca spre spital. Insa, la nici jumatate de ora mi-au adus tititele si m-am trezit singura cu ele !!!

Teodora a inceput sa planga si am fost nevoita sa ma asez pe scaunul de alaptat si sa o hranesc. Ma durea foarte tare operatia, dar cand Teo a luat tatica in gura si a incercat sa suga, am uitat imediat de durere si mi-am dat seama ca ati tine bebelul in brate depaseste absolut orice pe lumea asta.

In secunda doi, a inceput si Stefania sa planga si iar a trebuit sa ma ridic, sa o pun pe Teo in patut, sa o iau pe Stefi si tot asa...

Cand a venit mama, a fost mult mai usor!





Angelica norocoasa mamica a doi ingerasi Stefania si Teodora (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_karina

Fetelor, ma macina si pe mine o intrebare legata de spital! Si anume, fetele care au nascut prin cezariana, cum v-ati descurcat dupa operatie cu bebelusii, asta in situatia in care politica spitalului este de a-ti aduce bebelusul imediat dupa nastere in salon cu tine? Stiu ca multe spitale/maternitati au adoptat aceasta politica de a-i fi adus mamei copilul imediat dupa nastere si acesta nu mai sta aproape deloc la sectia de nou-nascuti. Mai mult ca sigur ca nu toate maternitatile procedeaza asa, dar oricum multe da. Adica ma intreb cum poti avea grija de 2 bebelusi- schimbat scutece, alaptat, aplecat dupa una, alta)in conditiile in care de abia te misti dupa operatie? E bine ca te obisnuiesti mai repede cu bebelusii asa decat cu vizitele de la alaptat, dar totusi intrebarea ramane..cum te poti descurca? Eu voi naste la CFR 2 si acolo asa se procedeaza, ti se aduce copilul cat de repede posibil. Dupa o nastere normala ar fi OK, dar dupa cezariana?


Multumesc si pupici tuturor!

Karina 36+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi


... de cand am vazut mesajul tau ma gandesc cum sa formulez o chestie de fapt negativa ca sa nu sune deloc descurajator e greu.
E greu pt ca experienta celor 4 zile de la sectia de matetrnitate, dupa cele 3 de la ATI au fost cosmar pt mine. Nu atat fizic cat psihic. Fizic uiti de operatie, ca esti vrajita de copii.
Nu am stat in rezerva. Tu daca ai posibilitatea "cumpara-ti" un loc in rezerva. Noi eram 9 mamici si 10 copii
Dimineata venea vizita neonatologilor care aveau mereu cate o gaska de studenti. Copii trebuiau dezbracati complet, iar eu studiau tot felul de functii vitale. Intrebau tot felul legat de cum mananca, eu intrebam tot ce ma interesa legat de culoare caca, etc Cand erau gata te puneau sa il imbraci.
In afara de o zi in care s-a oferit un rezident sa ma ajute sa le imbrac - in rest le-am imbracat singura, pt ca ambele erau plantate in mijlocul patului goale - nu stiam pe care sa pun mana. Au rezolvat ele dilema mea, o luam pe cea care plangea sau pe cea care plangea mai tare. Iti inchipui pe la sfarsitul vizitei ce balamuc era acolo cand toti copiii vociferau...
Era prima data cand imbracam un copil asa de mic... si trebuia si repede ca le era foame. Frig nu le era ca erau 38 grade C.
Trebuia sa fie repede gata si cu masa copiilor pt ca urma vizita lauzelor. Asta era haios de injositoare, cumva ca in Caragiale, toate cu chilotul jos bluza sus intinse in pat. Eu nu, ca eram cu cezariana si vroiau sa vada numai plaga. Cand vezi scena iti vine sa si razi, dar ti-e si mila cum se desfasura totul fara suflet ca pe banda... in fine
Odata se pipilise Anto pe cearceaful de pe pat, de frica cum era manevrata la vizita. Era ziua in care au adormit deodata ambele cam 3 ore. Dupa prima noapte cu ele in care nu am inchis un ochi, ba pt ca alaptam, ba ca mergeam sa cer supliment, ba pt ca pur si simplu le admiram in liniste - am crezut ca l-am prins pe DD de picior si dorm si eu pana dorm ele. Vezi sa nu... nu s-a gasit infirmiera care sa imi aduca un cearceaf nou ca sa pot sa ma intind si eu. Am primit de acasa.
Ziua o lasau pe mama sa ste mai mult cu noi decat cele doua ore de vizita pe motiv de gemeni. Cat statea mama acolo erau f mieroase doamnele de la neonatologie. Spuneau inclusiv ca daca eu vreau imi ia copiii o noapte ca sa pot dormi ca acasa ma asteapta cateva luni grele... sau si cate un copil alternativ noaptea. Sufletul meu pe pereti! Cand plangeau noaptea una a venit in salon si m-a ajutat, adica a scuturat fata de i-au sarit mucii din nas incat s-au trezit si restul copiilor si s-a facut balci, in loc sa o ia 15 minute la neonatologie pana se linisteste.
Cand mergeam sa cer supliment ma tot apostrofau ca de aceea au dureri de burta ca le tot infund cu mancare, ca si acum o ora jumate am fost dupa supliment. Le-am spus ca sunt gemeni si ca dorm alternativ si mananca in consecinta. Nici cum nu vroiau sa inteleaga ca dorm decalat ci o ora jumate si asta inseamna ca dau tot la o ora jumate de mancare, dar nu la aceeasi fetita.

Dupa vizita apartinatorilor copiii erau asa de agitati ca nu ii puteam adormi, toti 10 erau varza. Se venea cu catel, cu purcel si se statea peste masura de parca vroiau sa se mute acolo.
Cum dormeau cat de cat venea toaleta de seara: dezbracarea iar, cantarit, curatat gat, urechi, ombilic, temperatura ec.
Iar deranjau copiii deodata.

Abia am asteptat sa treaca, Mi se parea ca ma paste o depresie dar nu era cea post-partum, ci de la cosmarul din spital. Printre picaturi furam si noi cate un dus, ca medicul cu care nascusem trecea zilnic pe la noi, cand prindea cate un moment liber, ca sa vada cum mai suntem - nu ne permiteam sa fim nespalate. La vizita de dimineata veneau cei de pe sectie.

Intr-o noapte fetele au vomat mult si s-au pipilit mult, am terminat toate hainele pe care le aveam la mine pana ziua urmatoare, cand urma sa mai aduca sotul haine de schimb. L-am sunt la 3 noaptea plangand ca am nevoiie de haine, ca fetele vomeaza, plang si cer de mancare. Garda la neonatologie doarme si e furioasa ca deranjez pt supliment.Saracul a venit si portarul nu l-a lasat sa intre, ca noaptea nu are voie. Degeaba i-a explicat xca e disperata situatia ca o femeie sta in salon cu doi copii dezbracati si nu o ajuta nimeni. El nu si nu, ca nu are voie ("noi muncim, noi nu gandim"). pana la urma sotul a amenintat ca daca nu il lasa in silentiozitate pana sus sa imi aduca haine el scoala tot spitalul in picioare ... si ar fi facut-o.
A trecut cumva si asta
Mai veneau cu cate un vaccin, iar trezeau armata de plangatori ...si tot asa...
MAi veneau asistente sa ne stranga de sfarcuri sa ne iasa ochii din cap, ca sa zica ca aveeeeem lapte destul. desi nu aveam deloc.
sa ne oblige sa alaptam, desi nu venea lapte numai rana se facea iar si iar...

Cand am ajuns acasa am crezut ca vin dintr-un lagar. Pe bune. Nu am simtit ca am nascut, ca am doua minuni splendide care se straduiau sa imi lumineze viata. Noroc ca bunicii erau in garda cu doza de dragoste si au facut primirea cum trebuie.

Au trebut zile multeeee pana mi-am revenit. Si abia acasa, unde ma ingrijea mama, care nu ma lasa sa ridic nici apa minerala mi-am dat seama ce cosmar a fost in maternitate. Imi spunea ca trebuie sa am grija de mine, sa nu ridic , sa nu fac efort... in sinea mea ma gandeam ... daca ar sti saraca ce efort am depus eu in primele zile dupa nastere, acum as putea ridica un cal ca nu m-ar interesa.


oooof ce m-am intins. m-au tulburat amintirile. sper dsa nu te fi speriat

concluzie:
stai in rezerva de doi, cheama ajutoare, menajeaza-te cat poti ca totusi cezariana este o operatie adevarata - burta e taiata

................................................................................................................
Clara, mami de gemenute Antonia si Iulia (din seara de 19 Martie 2009, cand ningea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Karina..daca Clara "te-a speriat"hai sa te incurajez eu. La noi e foarte ok..daca nasti cu dr care te-a urmarit, primesti din start rezerva, si implicit copilul cu tine. Daca insa ai anscut prin cezariana, ti-l aduce in momnetul in care poti sa te ridici binisor singura din pat, adik din a 3-a zi.La noi se vine tot asa dimineata in rzerve la controlul neonatal initial...cand ii dezbraca la piele ii evriica.si apoi ti-i lasa -logic-sa0i imbraci tu.
Iar undeva pe la 10..venea dr meu..eu am fost singura in rezerva...cam tot la ora aia veneau si alti dr. Poate pt ca eram prieteni..dr a spus ca dc nu am sitm rau..nu ma mai chinuie cu "privit"..si alte minunatii...stateam la povesti..si imi trecea vremea usor cu el. Pentru mine a fost ok...atat m-a enervat statul in spital..ca un cuc..adik doar eu si copiii...ajunsesem sa nu mai dorm..stateam si-i admiram ca-mi era f urat ca nu pot schimba o vorba cu nimeni..pana nu veneau rietenele mele de la neonato



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

ciubotaru..eu stiu ca sutn cazuri de gemeni dintr-o placenta care nu sunt identici..este acea sarcina bicoriala, monoamniotica. De curand am auzit si sarcina'bivitelina"..intr-o placenta, este chiar ceea ce-ti spun..sunt baiat+fetita in aceeasi placenta, insa e sarcina bicorialaPoate si fetitele tale sunt la fel.Tu ai vrea sa se emene foate bine mereu?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Anco felicitari Sa fie norocosi si sanatosi

La multi ani celor care isi serbeaza ziua de nume!!!

ciobotaru bine ai venit

Bicoriala io stiu ca inseamna ca's doua cordoane obilicale, deci nici nu se poate altfel... Iar ca au fost doi saci si o singura placenta... exista posibilitatea ca cele doua placente sa se lipeasca de f.f devreme...
La mine au fost fiecare cu lichidul lui, dar intr-un singur sac... despartiti de o mebrana... fiecare cu placenta lui, pt. ca una presa pe col la inceputul sarcinii... iar cealalta era ceva mai sus... dar dupa 20 de sapt. s-a ridicat si s-a lipit de cealalta.


Am promis poze... dar n-am avut timp... Deci pozele aici



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

petrean...se intampla in felul urmator, cunosc doua perechi de gemeni care au fost in aceeasi placenta si seamana leit.In momentul in care am fost surprinsa sa aflu ca la mine in burtica sunt doua inimioare care se dezvolta in aceeasi placenta, ma asteptam sa am doua titite identice si nu prea a fost asa. Dar nu este asta o pb, doar ca nu stiam ca mai exista si sarcinile acestea despre care mi-ai spus.

Eu sunt fericita ca am doua titite sanatoase ceea ce doresc tuturor mamicilor din lume !

Am luat aminte si de balsamul pentru vergeturi.Eu am burta "franjurita"
. Sper sa dea randament si la mine. Daca nu, la vara, costum de baie cu totul, ca la babute, ata ete ! Nu ma las eu de plaja mai ales ca sunt constanteanca. De-abia astept sa la iau si pe titite cu mine !


Angelica norocoasa mamica a doi ingerasi Stefania si Teodora (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

Mergi la inceput