Burtici fericite de septembrie-octombrie (164)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Si referitor la alaptat se pare ca unele alimente dau gust laptelui matern si atunci depinde si de preferintele bebelusului. Apoi am mai notat ca nou-nascutul stie sa suga pana in a sasea ora de viata, apoi acest reflex dispare progresiv pentru a reaparea inspre a 48-a ora.Cand sunt tarzii, primele supturi sunt dificile si neplacute, din cauza asta aparand multe abandonuri. Suptul precoce provoaca mamei instalarea rapida a lactatiei prin stimulare neuro hormonala, iar bebelusul poate profita de beneficiile colostrului

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Ce frumos, sa iti vezi dolofanul somnoros

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

deci eu de data asta o sa stau si in urechi sa alaptez ... ca sa elimin eu niste bube de pe creier , dar daca nu se va putea si nu se va putea si nu o sa am , clar nu o sa fac o depresie din asta ca nu imi permit ... o sa vedem.
Uite cum unele femei au colostru la cateva ore si altele nici dupa nu stiu cate zile ... suntem diferite ...

va lipsesc putin



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Uau, Aida multumim mult! A reusit sa intre pe mess?

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Incredibil!!

Clodute, felicitari pentru Karolina


Mary, bun venit lui Razvanel


Nu mai pot Azi am avut aprope toata ziua burta intarita, iar bebe s-a miscat putin (s-a miscat, dar nu mult). Plus ca TRANSPIR...PRIN TOTI PORII posibili si imposibili
Arat ca un purcel, grasa, suparata si transpirata

Manga, zi-mi te rog, daca bebe suge numai de la un san si se satura, celalalt san trebuie golit cu pompa? Ce v-a zis la curs?

Am intrat si eu putin in panica, sper sa prind macar 37 de saptamani.


Gianina 34+ cu Loris Stefan


Loris
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

un www.babycentre.co.uk/baby/buyingforbaby/knowhow/martinesmusthaves/" target="_blank">link interesant despre lucruri utile sau nu pentru bebe din punctul de vedere al unei tipe.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Geanina eu din ce carti am citit spunea ca de la sanul plin il alaptezi la urmatorul alaptat, nu trebuie muls atunci.

Dar daca esti la inceput si ai probleme (ori prea putin lapte, ori din contra sanii prea plini, riscand sa faci mastita) am citit in multe locuri de mulsul sanilor ca terapie. Si probabil il tot pui la congelator, daca ai nevoie alta data.

La fel si daca suge "un san jumate" , daca totul e ok, ii dai pur si simplu la urmatorul alaptat de la sanul ramas jumatate. Iar daca esti mai la inceput, cu probleme, il golesti de tot cu pompa.

Eu asa am retinut, sper sa nu gresesc cu informatiile, pentru ca se si contrazic astia prin carti...

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Maria, mutumim mult pentru toate informatiile oferite ref la alaptat. pentru mine sunt f f pretioase.
Ma bucur din suflet ca Mely are colostru. Eu nu aveam nici la vreo 3 zile dupa nastere. Poate de data asta va fi alta situatie. Incepand de maine voi bea zilnic cate o cana-doua de ceai de chimen si anason.


Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 36+

AMR 2-3 SAPTAMANI





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Geanina eu din ce carti am citit spunea ca de la sanul plin il alaptezi la urmatorul alaptat, nu trebuie muls atunci.

Dar daca esti la inceput si ai probleme (ori prea putin lapte, ori din contra sanii prea plini, riscand sa faci mastita) am citit in multe locuri de mulsul sanilor ca terapie. Si probabil il tot pui la congelator, daca ai nevoie alta data.

La fel si daca suge "un san jumate" , daca totul e ok, ii dai pur si simplu la urmatorul alaptat de la sanul ramas jumatate. Iar daca esti mai la inceput, cu probleme, il golesti de tot cu pompa.

Eu asa am retinut, sper sa nu gresesc cu informatiile, pentru ca se si contrazic astia prin carti...

31+



Mie de mastita mi-e frica, si ma gandeam sa scot laptele din sanul din care nu a mancat, pana cred eu ca sunt "egali" , dar nu vreau nici sa dau in altele, si sa creada corpul ca am nevoie de productie mai mare....Vroiam sa gasesc un echilibru.
Si daca arunc laptele ce se intampla?? (asta e gandire pozitiva, adica o sa am lapte de aruncat )
Si acum o dilema...Daca bebe nu se intoarce cu capul in jos, am 2 variante: ori merg la spital si mi-l intorc ei, ceea ce e f dureros, din cate am auzit, ori nasc prin cezariana.
Eu nu vreau sa merg sa-l intoarca, ca nu vreau sa doara , prefer cezariana.
Oare sunt nebuna??


Gianina 34+ cu Loris Stefan


Loris
Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Maria, mutumim mult pentru toate informatiile oferite ref la alaptat. pentru mine sunt f f pretioase.
Ma bucur din suflet ca Mely are colostru. Eu nu aveam nici la vreo 3 zile dupa nastere. Poate de data asta va fi alta situatie. Incepand de maine voi bea zilnic cate o cana-doua de ceai de chimen si anason.
crezi ca ajuta ceaiul daca incepi sa bei din timp? Ai auzit ceva ... zi si mie ca imi cumpar si eu sa beau . vreau neaparat sa alaptez , oooof



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput