Burtici fericite de septembrie-octombrie (164)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Vinerea viitoare sunt programata pt recoltare de secretii si asta ar fii ultima chestie laMedicover. La spital de acum incepe agitatia, probabil control din doua in doua saptamani, plus ca ar trebui sa repet analizele uzuale de sange si urina. Trebuie sa ajung la medicul de familie, aveti idee se platesc aceste analize?

Eu am intrat in concediu de odihna, dar am fost sunata sa mai vin din concediu vreo doua zile sa ajut pe acolo si fraiera de mine a zis da In loc sa merg sa cumpar ce am nevoie, pierd timpul munfind gratis. De la 1 sept intru in prenatal in sfarsit.
Apropos am vazut in Miniblu cand am luat patutul role din alea intre care sta bebelul de la Chicco-a pus cineva niste poze la un moment dat-dar erau cam scumpe-250ron, daca am vazut eu bine. Pp ca se pot si improviza

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob


aha...deci mai e o fraiera ca mine care munceste ca bleaga...ce bine ma simt. azi iar si-a dat ochii peste cap ca am plecat mai devreme la orele de antenatal. si doar e obligat prin lege sa imi acorde chestia asta. parca mi-ar face o favoare personala si da de la el din buzunar. si de fiecare data cand cineva isi ia liber sau concediu, comenteaza!!!

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com



Faza e ca ma mai cert si cu sotul pe tema asta, adica eu de-abia mai stau in fund, in tramvai nu se ridica nimeni si eu merg sa muncesc in folosul firmei- si la o adica, la o marire de salariu cica e criza si trebuie sa inteleg, plus ca voi sta si acasa, adica nu prea ar trebui sa am tupeu sa cer, de parca evaluarea s-ar face pt viitor si nu pt trecut...dar o fac pt colegele mele, desi nu stiu in ce masura o merita sincer

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

uve pt vesti , bravos
monikus nu am stat pitita , doar am adormit din cauza de sot care se uita la o vechitura de film pe cinemax
manga super informatiile , desi ultima parte chiar suna sf si nu imi dau seama cat poate fi de adevarat.DAR trebuie avut in vedere ca unele femei chiar nu reusesc sa alapteze si nu trebuie sa faca din asta o cadere nervoasa spun asta pt ca si eu era sa o iau pe ulei din cauza ca avem lapte putin si foarte slab simi-am dorit din toata inima sa alaptez ...



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


intr-adevar unele chestii cred ca depind de la caz la caz. ele spuneau acolo ca tocmai faptul ca nu alaptezi cum trebuie te face nefericita si te impinge spre depresie. si ca dk alaptatul merge bine, asta ajunta psihic si te fereste de depresie postnatala. matusa-mea imi povestea ca unul dintre copii nu a vrut sa suga dupa cateva luni pentru ca laptele ei era prea gras. fiind farmacista, l-a dus la analiza de laborator si a iesit cu un procent enorm de grasime, iar varu-meu nu a vrut si pace. sa speram ca totul va fi bine pentru toti copilasii nostri. ce m-a surprins este ca au zis ca putem manca orice in timpul alaptatului, chiar si alimentele interize in sarcina. si in plus poti bea alcool. bineinteles moderat si e bine de evitat, dar dk bei un pahar nu se intampla nimik. voi stiati de asa ceva? eu credeam ca totul se absoarbe. si ca unele alimente dau colici.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

aaaaaaa
si cu munca, ma suna ieri de la scoala si ma intreaba daca sunt la maternitate. dupa ce afla ca nu ma intreaba daca nu ma duc luni sa inchei nu stiu ce dreak de medii (eu sunt in concediu de odihna, si doar de la 1 septembrie imi iau prenatal, daca nu oi naste pana atunci de nervi). auziti si voi...suntem 7 titulare la catedra mea . cum dreak s-au gandit tocmai la mine???? eu aia perfect in forma

anco 36+???? si

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Manga, deci chestia cu 40 de minute se confirma....de fapt cam tot ce ai zis tu se potriveste cu ce am invatat si eu....

Techila, iti tin pumnii sa ai cateva ore linistite

Uve felicitari pt vesti

38+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 2 SAPTAMANI!

nunta





da, cica itit dai seama si dupa cum suge bebe la ce stadiu e...cand bea apa de la inceput suge repede, spre sfarsit suge lung. iar daca suge fara pauza...adik tzoc, tzoc, tzoc...inseamna ca nu e bine pus la san si sfarcul nu e in cerul gurii. si inca ceva...cand plange e deja prea tarziu sa-l pui la san...inseamna ca am ratat toate semnele ca lui ii era foame. ca atunci cand ajunge sa planga are cerul gurii nu stiu cum si nu se face priza bine asa ca trebuie sa-l ieie sa-l linistesti si abia dupa aia sa-i dai sa pape. ca sa vezi si copii astia cum le stiu ei pe toate.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Manga, sa pui pe mail informatiile despre alaptat, sigur ne vor folosi noua incepatoarelor...eu vreau sa iau informatiile treptat; m-am uitat ieri cred la birth stories pe zone reality si am vazut o nastere si pe saracul bebel ce dezorientat si speriat parea si m-a luat plansul-mie clar nu-mi mai trebuie chestii "tari" pana la nastere; treaba cu depresia post partum si cu alaptatul mi se par groaznice, sper sa rezolv in spital cu o asistenta sa ma ajute acasa ca altfel nu stiu cum si ce va fii

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

uve pt vesti , bravos
monikus nu am stat pitita , doar am adormit din cauza de sot care se uita la o vechitura de film pe cinemax
manga super informatiile , desi ultima parte chiar suna sf si nu imi dau seama cat poate fi de adevarat.DAR trebuie avut in vedere ca unele femei chiar nu reusesc sa alapteze si nu trebuie sa faca din asta o cadere nervoasa spun asta pt ca si eu era sa o iau pe ulei din cauza ca avem lapte putin si foarte slab simi-am dorit din toata inima sa alaptez ...



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


intr-adevar unele chestii cred ca depind de la caz la caz. ele spuneau acolo ca tocmai faptul ca nu alaptezi cum trebuie te face nefericita si te impinge spre depresie. si ca dk alaptatul merge bine, asta ajunta psihic si te fereste de depresie postnatala. matusa-mea imi povestea ca unul dintre copii nu a vrut sa suga dupa cateva luni pentru ca laptele ei era prea gras. fiind farmacista, l-a dus la analiza de laborator si a iesit cu un procent enorm de grasime, iar varu-meu nu a vrut si pace. sa speram ca totul va fi bine pentru toti copilasii nostri. ce m-a surprins este ca au zis ca putem manca orice in timpul alaptatului, chiar si alimentele interize in sarcina. si in plus poti bea alcool. bineinteles moderat si e bine de evitat, dar dk bei un pahar nu se intampla nimik. voi stiati de asa ceva? eu credeam ca totul se absoarbe. si ca unele alimente dau colici.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com



Eu am o carte numita alimentatia sugarului si la fel se spune ca treaba cu interdictia la anumite alimente tine de cultura tarii/zonei respective

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Subiectul asta cu alaptatul este atat de sensibil ca nici nu stii cum sa il iei.
Poate ca si eu am gresit ca nu am insistat mai mult , dar nu pot sa disper o persoana sa faca depresie din cauza ca nu poate alapta.
Eu am venit de la spital dupa o saptamana si o puneam pe Emma cate jumatate de ora la un san si apoi inca jumatate de ora la celalalt san si tragea fata mea cu pofta si foame si cu putere ca era mare (4400g la nastere) si apoi dupa o ora mai sugea si 90 ml din sticla ... si asa am mai tras inca 2 saptamani si jumatate si apoi am renuntat ... Era cat pe ce sa fac o depresie din cauza asta dar nu mi-am permis ca a trebuit sa ma descurc singura ...



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

vik abia astept sa dau vestea cea buna din partea ta! Si speram sa ne faci niste poze cu camera frumoasa dupa ce o terminati!

techila oofff cat te chinuie... uite ca ultimele zile vor trece din ce in ce mai greu...

Maria multumim muuuulllltttt de informatii! Uau! Super! Si eu vreau din toata inima sa alaptez. Si mi-e frica, vorba Aidei ca poate chiar dorinta asta mare ma va stresa cand ma voi lovi de obstacole... Eu stiam unele lucruri, nu toate cate le-ai zis. Si mai mult, sunt asa disperata sa alaptez si de cand m-am apucat de citit lista de ingrediente de pe formulele de lapte... ori gasesti care contin vreo 40% soia (care deregleaza sistemul hormonal, de la hormonii tiroidei, la estrogen), vreo 40% sirop din ala de porumb (tocmai declarat super cancerigen anul asta), si in rest zahar si alte E-uri... Apoi am gasit altul cu o lista kilometrica, acoperea pe latime badocul ala de praf... niste nume de chimicale ca iti trebuie dictionar... inclusiv binecunoscutul potentiator de gust monoglutamat de sodiu, cel mai periculos E! Eu recunosc ca deja studiez si pe net si in cartile de copii ce se poate face acasa daca nu ai lapte. Chiar si sotii Capraru, cat sunt ei de conservatori, povestesc ce trebuie adaugat in laptele de vaca fiert, daca se ajunge la asta (are glucide mai putine decat laptele uman si nu contine si grasimi mono). Deja ma gandesc sa caut capre, sa ii dau lapte de capra. Sper ca nu supar pe nimeni, dar eu m-am speriat foarte tare. Pe vremuri se dadea lapte praf cand mama nu avea lapte. Nu tot felul de prostii...

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui anco

aaaaaaa
si cu munca, ma suna ieri de la scoala si ma intreaba daca sunt la maternitate. dupa ce afla ca nu ma intreaba daca nu ma duc luni sa inchei nu stiu ce dreak de medii (eu sunt in concediu de odihna, si doar de la 1 septembrie imi iau prenatal, daca nu oi naste pana atunci de nervi). auziti si voi...suntem 7 titulare la catedra mea . cum dreak s-au gandit tocmai la mine???? eu aia perfect in forma

anco 36+???? si

poze



Pai probabil, ca si mine, ai fost "disponibila" si alte dati si atunci problemele tale nu mai sunt atat de importante pentru ei. Eu va trebui sa merg sa imi evaluez colegele, sa mai fac niste rapoarte...deci probabil inca vreo cateva zile in septembrie, gratis bineinteles

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

mary_07 : Sall.sorry ca n-am mai dat niciun semn,acum mi-a plecat familionul
aida: ciao scumpo
aida: cum esti?
mary_07 : Mai devreme a trecut efectul anesteziei si am inceput sa simt operatia. dar sunt f bine,am facut peridurala,e super
aida:
aida: SI acum ti-a mai facut ceva calmant?
mary_07 : Mi l-au adus si pe razvi o juma de ora
aida: acum dupa ce a mai trecut efectul
aida: wooooow
aida: cum e?
mary_07: Inca nu ca ii suportabila durerea
aida: ok
aida: razvi , cum e?
aida: l-ai pus la san?
mary_07 : Ii miic si tare dolofan la fata. nici nu stie plange dragul de el,e tare linistit
aida:
ioooooi]
aida: imi inchipui
aida: e atat de pretios
mary_07 : L-am pus dar cum dormea n-a vrut sa traga,cu toate ca am colostru mult.il aduce dimineata
aida: serios?
aida: woooow ce bine ca ai
aida: este extraordinar
aida: eu nu am avut
mary_07: spune-le fetelor ca le pup si ca le multumes ca s-au gandit la noi..si tie bininteles
aida: scumpa
aida: noi va pupam si va dorim tot binele din lume
aida: si Razvi sa va bucure vietile si sa fiti sanatosi si fericiti
mary_07 :
aidaciolac: imediat transmit



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput