Burtici fericite de septembrie-octombrie (164)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

kemsy nu esti nebuna deloc , nimeni nu vrea sa il doara , doar nebunii cauta sa isi provoace durerea



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Mary, felicitari pt. bebe!
Dar ce rapid a fost totul...mama...
Azi 2 bebelusi...si inca nu-i sept..!


Dana 35+ cu Alexandra
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

AMR 4-5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

vik abia astept sa dau vestea cea buna din partea ta! Si speram sa ne faci niste poze cu camera frumoasa dupa ce o terminati!

techila oofff cat te chinuie... uite ca ultimele zile vor trece din ce in ce mai greu...

Maria multumim muuuulllltttt de informatii! Uau! Super! Si eu vreau din toata inima sa alaptez. Si mi-e frica, vorba Aidei ca poate chiar dorinta asta mare ma va stresa cand ma voi lovi de obstacole... Eu stiam unele lucruri, nu toate cate le-ai zis. Si mai mult, sunt asa disperata sa alaptez si de cand m-am apucat de citit lista de ingrediente de pe formulele de lapte... ori gasesti care contin vreo 40% soia (care deregleaza sistemul hormonal, de la hormonii tiroidei, la estrogen), vreo 40% sirop din ala de porumb (tocmai declarat super cancerigen anul asta), si in rest zahar si alte E-uri... Apoi am gasit altul cu o lista kilometrica, acoperea pe latime badocul ala de praf... niste nume de chimicale ca iti trebuie dictionar... inclusiv binecunoscutul potentiator de gust monoglutamat de sodiu, cel mai periculos E! Eu recunosc ca deja studiez si pe net si in cartile de copii ce se poate face acasa daca nu ai lapte. Chiar si sotii Capraru, cat sunt ei de conservatori, povestesc ce trebuie adaugat in laptele de vaca fiert, daca se ajunge la asta (are glucide mai putine decat laptele uman si nu contine si grasimi mono). Deja ma gandesc sa caut capre, sa ii dau lapte de capra. Sper ca nu supar pe nimeni, dar eu m-am speriat foarte tare. Pe vremuri se dadea lapte praf cand mama nu avea lapte. Nu tot felul de prostii...

31+


asa e raluk...de aia sa ne rugam sa avem lapte toate si sa fie bine.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui uve_got_mail

Citat:
citat din mesajul lui anco

aaaaaaa
si cu munca, ma suna ieri de la scoala si ma intreaba daca sunt la maternitate. dupa ce afla ca nu ma intreaba daca nu ma duc luni sa inchei nu stiu ce dreak de medii (eu sunt in concediu de odihna, si doar de la 1 septembrie imi iau prenatal, daca nu oi naste pana atunci de nervi). auziti si voi...suntem 7 titulare la catedra mea . cum dreak s-au gandit tocmai la mine???? eu aia perfect in forma

anco 36+???? si

poze



Pai probabil, ca si mine, ai fost "disponibila" si alte dati si atunci problemele tale nu mai sunt atat de importante pentru ei. Eu va trebui sa merg sa imi evaluez colegele, sa mai fac niste rapoarte...deci probabil inca vreo cateva zile in septembrie, gratis bineinteles

32+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria
http://family.webshots.com/photo/2844585890104955882lFPbob


pai da...munceam si in week0end si cu o zi inainte de craciun eram in romania si dadeam telefoane in franta sa le explic clientilor bugetul la planul de PR. proasta am fost...si angajatorii te iau asa cum te lasi...ca doar e convenabil sa profite de unul care se ofera.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui aidaciolac

deci eu de data asta o sa stau si in urechi sa alaptez ... ca sa elimin eu niste bube de pe creier , dar daca nu se va putea si nu se va putea si nu o sa am , clar nu o sa fac o depresie din asta ca nu imi permit ... o sa vedem.
Uite cum unele femei au colostru la cateva ore si altele nici dupa nu stiu cate zile ... suntem diferite ...

va lipsesc putin



Aida ... 35+
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine


ai perfecta dreptate si bineinteles ca nu e cazul sa ne pleostim...mergem inainte

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui kemsy

Incredibil!!

Clodute, felicitari pentru Karolina


Mary, bun venit lui Razvanel


Nu mai pot Azi am avut aprope toata ziua burta intarita, iar bebe s-a miscat putin (s-a miscat, dar nu mult). Plus ca TRANSPIR...PRIN TOTI PORII posibili si imposibili
Arat ca un purcel, grasa, suparata si transpirata

Manga, zi-mi te rog, daca bebe suge numai de la un san si se satura, celalalt san trebuie golit cu pompa? Ce v-a zis la curs?

Am intrat si eu putin in panica, sper sa prind macar 37 de saptamani.


Gianina 34+ cu Loris Stefan


Loris
Fotografii



uite, chestia asta chiar nu a zis-o, deci cred ca nu e obligatoriu. stiu ca a vorbit de diferenta dintre pompa si expresatul la mana si de faptul ca mesele se inmultesc seara cand productia de lapte scade intre 10pm si 2am pentru ca atunci intra prolactina in functiune si pt a ajuta productia de a doua zi. de aia dimineata bb suge mai rar si e bine sa dormim si noi mult, iar spre seara, la inceput va suge chiar si din ora in ora pentru ca ai lapte putin. si ca e foarte important ca bb sa suga ca sa stimuleze prolactina care la randul ei va da laptele de a doua zi. daca bb nu suge des in intervalul asta de ore, nici nu vom avea lapte a doua zi. promit ca pun totul intr0un document lung ca asa ma tot insir si nu intelege nimeni nimik. ele ziceau totusi ca la mana expresatul e mai ieftin si mai eficient ca pompa trage altfel, nu prin presiune, ci prin vacuum de aer si ca sunt avantaje mai mari la expresatul la mana, dar nu mai stiu exact care. trebuie sa imi aduc aminte. unde mai pui ca e si mai ieftin. logic ar fi ca sa lasam cdelalat san plin pentru ca dupa cum spun ei bb isi ia masa cam asa: drink, sopu, dinner, pudding, cheese and biscuit. adik pentru a fi satul la o masa trebuie sa inceapa cu cel mai slab lapte, ala de inceput si sa termine cu grasimea.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Aida, pe mine m-a sfatuit o mamica care a alptat pana a facut puiul 1 anisor. Mi-a spus ca ea a inceput sa bea ceai de chimen si anason cam cu o luna inainte sa nasca, cate o cana-doua pe zi.
Oricum dupa ce-mi revin din anestezie vreau sa beau numai ceai din asta si incep imediat sa iau Galactogil (o sa iau timp de 2 zile doza dubla fata de cum scrie pe cutie).
Nici eu nu vreau sa cad in depresie. Daca nu voi reusi timp de o luna sa alaptez (atat mi-am propus sa incerc) voi renunta. Copilasii mei au nevoie de o mama calma si normala la cap, nu nervoasa si isterica.



Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 36+

AMR 2-3 SAPTAMANI





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Galafor, asa se numeste ceaiul de stimulare a productiei de lapte recomandat de farmacista cu baiete3lul diagnosticat cu cancer dupa nastere. mi-a zis ca pentru ea a fost minunat ca avea lapte putin si era musai sa alapteze. si a reusit 7 luni.

MangaGirl :-) 34+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

si galactogil este foarte bun, insa e cam costisitor...eu mi-am alaptat primul copil pana la 1.7 ani..si gemenii pana la 4 luni

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Iertati-mi
Dar daca las sanul din care nu a mancat bebe plin, nu e riscul sa se umple si mai tare??Sau la un anumit nivel se opreste productia de lapte? Cu alte cuvinte, sanul e ca un robinet neinchis, curge mereu, sau e cu senzori ???


Gianina 34+ cu Loris Stefan


Loris
Fotografii

Mergi la inceput