Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (50)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Si noi te iubim Monica !

Chatonel, nu stiu ce ai scris in mesajul ala ca eu nu am gasit decit citatul. Te iert ca banuiesc ca esti rupta de oboseala, dar mi-e dor de tine.

Noutati nu mai avem, decit ca nasa de botez a Pisilincai este insarcinata. In rest, aceeasi rutina...care ma termina, ca eu nu stau prea bine la capitolul rabdare.

Azi Pisilinca a mincat piure de morcov cu un pic de patrunjel si de pastirnac - mai-mai c-as zice ca l-a mincat cu placere. Nu mi-s clare insa niste chestii:
- cit trebuie sa manince ca sa consideram ca am inlocuit o masa si ca s-a si saturat?
- ce fac cu masa de legume cind ii introduc si fruucte? O mut la prinz ca sa-i dau piureul de fructe la 10-11 (cind acum papa legume?)
- stiu ca majoritatea ati inceput cu suc de fructe si apoi cu fructul, si ca le dati de ex mar copt. De ce? Eu imi amintesc ca sora-mii mama ii dadea mar crud dat pe razatoare, si cred ca isi pastreaza mai bine calitatile, dar banuiesc ca exista o explicatie pentru cum faceti voi
- dupa ce inlocuiesc o masa cu legume, sa incep sa ii dau si cereale? Ca pediatrul meu ma cam lasa in ceata, el e cu "da-da" la orice intreb, si daca la inceput m-am gindit ca sint eu bine documentata, acum incep sa am indoieli. Pisilinca face acusi 6 luni si are 6900g aproximativ, arata bine fara a fi un copil gras (si nici nu as vrea sa devina) numai ca mie piureurile astea de legume mi se par a fi mai putin hranitoare decit laptele (e alaptata) si atunci ma simt tentata sa compensez introducind si cerealele...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

pisigri..eu fructele le dau dimineata.a doua masa...supa(piureul de legume)la pranz, si cerealele seara.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Pisigri
Bogdana, stai asa, dar tu cate mese ii dai diversificat? Ca eu acum, citind mesajul lui Pisigri ma gandeam ca tre sa ma informez in ce ordine se inlocuiesc mesele de lapte cu mancare si cate, in functie de varsta.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

eu am inlocuit masa de dimineata cu fructe. Insa...am zile in care la pranz..le dau piure de legume..dupa care restul lapte..de obicei...dupa 6 luni are 2 mese inlocuite...la 8 luni are 3...ca la un an..sa bea lapte doar dimi si seara
eu pe schema asta am mers la Andrei.

Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006
www.infoturism.ro/acorda-puncte/101832/" target="_blank">Votati

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Da, Bogadana, asta intrebam. Deci ar trebui sa avem doua mese la 6 luni? Si anume care? Si cum le alternez? La 6 luni, dar pt cei care au inceput mai repede diversificarea. Ca uite exact asta intreba Pisigri. Ca daca esti in etapa de introducere a unui nou aliment, cum le combini?
Pisigri, eu nu am vrut sa-i dau mar proaspat pt ca e recunoscut ca laxativ, pasteurizat-sucul, sau copt-marul pt piure, este oprit din fermentatie. Plus gustul mai bun cred. Marul proaspta ras este mai aspru la limba, pe cand cel copt il faci pasta. (astea le mai stiu si eu de la Claudiu, ca la Luana nu i-am dat de nici care,d ecat combinatiile lui Hipp ). Asa cred io.
Bodana, vreau sa-i fac maine branzica din lapte praf, ce lapte sa iau? Ca firma si ca etapa de varsta? Si la 250 ml de lapte preparat cata lamaie sa pun?

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Cred ca am reusit sa iau un virusache de pe romania inedit. So...nu incercati cantece si carti pt copii. Cred ca acolo am gasit ca am inchis repede.

www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/" target="_blank"> Un vot de increde va rog


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Cred ca am reusit sa iau un virusache de pe romania inedit. So...nu incercati cantece si carti pt copii. Cred ca acolo am gasit ca am inchis repede.

www.infoturism.ro/acorda-puncte/111268/" target="_blank"> Un vot de increde va rog


Poze Raru

Raru, tziparul lui mami


Pai pe ce ai dat click? Nu site-ul in sine are virusi, sau ce incarca ei, pt ca orice postare este verificat. Ci spyware-ii care fac trafic pe site, daca dai click pe ferestrele alea clicaitoare.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Floric, ce vroiai sa descarci, ca-ti descarc eu si pun pe mailul comun.

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma
Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!
Aprinde o lumanare in memoria Almei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui

Citat:
citat din mesajul lui gigelica20

Ma doare burtica... Ce bine a mai fost 1 an de zile fara griji si dureri menstruale...offf, credeam ca sarcina o sa aduca o schimbare in bine, dar vad ca e a 2-a luna si nimic interesant... Mai mult decat atat...cand credeti ca imi vine luna viitoare??? Cine ghiceste???




E posibil sa-ti vina dupa ce nu mai alaptezi deloc sau luna viitoare,nici mie nu mi-a venit dar poate sa nu vina caci mai am de gand sa dau tzatze


oo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*~*oooo*


Blogul lui Bogdan Andrei
goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!

Doamne ajuta!
*oooo*~*oooo*~*oooo*

Bazar
pentru:

Bogdan;Mihaita;Sebi;Ema



Offf, Dodo, nu mai alaptez de cand a facut Pitornul 4 luni...adica de 3 saptamani, dar deja mi-a venit de luna trecuta, de pe 20 iulie... Nu ati ghicit cand imi vine luna viitoare??? se baga cineva? Castigati o felie maaare de tiramisu, facut azi

Dodo, scuze ca luna asta nu am mai trimis nimic, dar acum traim din salariul lui tati...pana imi intra mie indemnizatia. Cum prind ceva...imediat va trimitem


Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27
Gigilica pap pitonu...e mortal...of ce rau imi pare ca nu il vad la munte....

super obosita de berbecut plangacios DARIUS ANDREI (27.03.2009)

http://picasaweb.google.com/mart.apr09/Darius#



Offf, Joanna, ma rog pentru Darius sa fie bine. Mereu ma gandesc la voi si astept sa rasara soarele si pe strada ta.




Gigelica(Lucia),mami de Victor-Andrei - Pitonul
30 martie 2009

Mergi la inceput