Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (81)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

buna la toata lumea,
m-am bucurat tare sa citesc azi cat mai multe mesaje, parca au mai revenit mamicile mai cu spor...
noi suntem bine, in formula kinder, azi am inceput si curatenia generala cu ajutoare de specialitate -pana vineri terminam- am demontat biroul din dormitor, l-am inlocuit cu patutul (la vremuri noi, activitati/ustensile noi); e superb, ma uit la el si nu mai am stare pana vine si locatarul sa-l ia in primire, am aranjat hainutele si toate cele in sertarele de la comoda, ce mai "pregatirea cuibului" e in toi!
ClaraJ Felicitari pentru nasterea zmeuricului!
liluc tinem pumnii stransi pentru maine, curaj si incredere!
nu am mai auzit nimic de ceva vreme de cateva fete, nely_ra ai nascut?, elenada ce faci mamica de gemenasi pereche, cum te mai descurci?

Adya 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steadya spune:

m-am desfatat si eu cu pozele noi din contul comun...
nico29_79 alex pui e o dulceata, doarme ca motanu' incaltat cu sosetutele alea rosii, pare tare cumintel, si cum se uita tati la el, il mananca din ochi, iar tu ce senina esti cand il alaptezi...o familie tare fericita!
am vazut si mandreata bruna si dragalasa gloria adelina de vally, toate cele bune la implinirea unei saptamani!
oliver de mqqm ce mare te-ai facut pepitzel, si ce mutrite smechere faci, are mama un mare actor in devenire!

Adya 39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

vally bine ati venit acasa..am vazut pozele cu mica printesa..e o scumpa..si cred ca seamana cu tati. Cum a decurs operatia si mobilizarea? Ai laptic pentru cea mica?

Pogos felicitari pentru copil cuminte...tre' sa fie o comoara..si iti doresc de pe acum vacanta placuta

azi am descoperit o strategie de linistit copilul din dotare...face plimbari prelungi (a se intelege de 2 ore) cu bunica..sa vedem la noapte cum o sa fie..sper ca nu fresh

liluc nastere usoara maine si bebe sanatos

hai mamici...mai povestiti cum e cu acomodarea..sa ne mai inspiram una de la cealalta...


Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alinutza, hai ca nu mai e mult si vine soarele cate o raza, cate o raza. Eu imi amintesc cum de disperare ma bagam cu el in brate si pe minge intre boxe si dadeam drumul la muzica din fantoma de la opera, mai tare decat plangea el si dupa ce mai plangea un pic isi dadea seama ca e degeaba, ca nu se aude, asa ca asculta si el la muzica si mai atipea. Ori urcam si coboram scarile cu el in brate, ca atunci tacea, habar n-am de ce. Astea cand nu il bagam in wrap din momentul 1, ca in naivitatea mea speram ca va dormi "undeva" de data asta. Ca altfel nu puteam decat sa-i tot bag tzitzi-n gura, nu stiam "any better". Sfatul meu: incearca sa-l linistesti, dar nu te chinui pe tine daca nu tace uneori, bebeii mai plang si sa se elibereze de stres (oh, e o intreaga teorie pe tema asta pe net), ce e important e sa ii oferi un cadru afectiv sanatos si dragastos pt asta. Adica daca chiar n-ai ce face uneori, tine-l in brate, mangaie-l si vorbeste-i sau canta-i chiar daca el plange, n-o lua personal. Ai incercat sa-l tii pe mana pe burtica? Hai ca n-ai idee cum trece timpul de repede si va fi ca si cu nasterea, iti amintesti doar ce-i frumos.

Eu admit, ca dupa ce m-a tinut treaza si umbland in primele doua nopti pana la 5 am, am recurs la a abuza de tzitzi. Nopatea are acces nelimitat si neingradit. Ieri dimineata a zis sotul ca dormeam dusi amandoi, el cu tzitzi in coltul gurii cascate.

Acum imi pica fisa ca ziceai ieri... ziceai ca te superi cand irosesti lapte de-al tau... laptele sta in frigider 5-7 zile, tine-l acolo ala "pe rol" sa il ai la incemana, si asa poti sa mai completezi usor. Ce ramane in sticla tine pt masa urmatoare, laptele sta la temperatura camerei 5-7 ore, nu arunca.

pooh, eu cumva scap de carat in brate cateva ore pe zi, ca-i dau sa pape intinsa, adoarme la sfarsit si nu mai trebuie sa-l misc. Altfel, inca nu stiu nici eu la cat mananca, dar e clar ca incepe sa le rareasca. Inainte erau sudate, jos bluza, sus bluza toata ziua, acum trece mai multa vreme intre mese _ok, ocazional mai e cate o zi). Dar nu-mi fac iluzii, ca tot in brate atarna dupa-amiaza si seara.

flosideea, spune-i soacrei ca s-au schimbat lucrurile, ca s-au facut cercetari si s-au scris carti si ca tu le-ai citit, te-au convins si ii dai si ei sa citeasca sau ii povestesti ce chestii interesante se vehiculeaza in lumea medicala acum.

Ai zis c-ai facut un biberon pt Denis, e o idee sa ai laptic muls in frigider pentru zile cand ti se clatina convingerea ca e satul copilul, sa ii dai lapte cu care e obisnuit. Daca de-al tau i-ai dat, am inteles aiurea...

jojo-miha, al meu haraie de cand il am (aici nici nu-i aspira la nastere, cica elimina singuri secretiile singuri). Am vazut ca acum haraie mai mult cand mananca. L-am intrebat pe dr, a zis ca e ok si normal, asa ca o iau de buna.

Motana, mi-am amintit... m-ai intrebat de ceva vreme de controlul de 6 sapt si nu mai stiu daca ti-am raspuns... m-a cantarit si mi-a luat tensiunea, am discutat 5 minute daca mai sunt lohii sau neplaceri, planuri de protectie si mi-a zis sa fac programare la dr de familie pt un test PAP.

Bine ati sosit acasa zmeurici proaspete!

ultimelor mohicance!

Dau si eu o tura pe la poze, ca Oliver doarme in pat la pranz a doua zi la rand.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

jojo_miha, da haraie copii, mai ales daca au plans o vreme. si eu m-am speriat o tineam in sling si simteam haraituri de mama mama, dar cica e mucozitatea, ca la noi, cand plangem ne dau mucii una doua, cam asa si la ei, numai ca nu mucesc ei si de aia se aude asa. il chemam pe cumnatu sa cu stetoscopul cel putin 1-2 ori pe saptamanam dar nu are ni8mik bb. cica se curata singura, se resoarbe, eu ii mai dadeam uneori palmute asa in spate. nu te speria.

pooh, cam asa si la noi, ziua haotic, dar exact ca tine, ma bucur macar ca noaptea si-a facut un program, ca era groaznic and nu.

Acum noua ne dau tarcoale colicii, si ziua uneori dar mereu noaptea, la 1 am au ceas nenorocitii, noroc ca io is inca treaza si o iau din start.. fuge soru incalezet prosopelul pt burtica, io cu tzitzi in gura ei ca sa o mai pacalesc dar oricum e trist sa vezi copil asa micut ca sufera, of.. si transpira crek de durere, se inroseste si shceauna asa ca un catel lovit. Bine ca nu tine mult, e clar ca tzitiz nu ii face nimik fizic, ci doar o pacaleala asa, dar prosopelul caldut da, apoi da 2-3 besinate si gata, uof!

Eu ii dai picaturi de dimeticona, adik asta e substanta activa, nu simeticona, atentie, care e mai puternica. asta o ajuta la digestie si sa traga partzurile, si nu are efecte secundare, at all! intrebati la farmacie tre sa fie, eu zic ca e ok pt colici

Am citit: cine da si tzitzi si bibe, fie formula fie pompat, aveti grija, nu incalziti bibe prea tare caci apoi se invata numai cu laptele cald, iar cel de la tzitzi nu e asa de cald, apoi exista riscul sa nu mai vrea sanul. am citit numeroase cazuri, eu nu staim de asta, si cica s-au zbatut saracele mame apoi sa alapteze. eu incalzesc apa numai si pun un pic bibe apoi in ea, deci e cam la temperatura camerei, uneori poate nici atat. e bine de prevenit.

alinutza pt ce ambitie ai sa te pompezi atat, eu ma stresez numa cu un bibe pe zi, tu esti eroina! tot numai lapte matern ii dai?
sa stii ca si noi suntem cu uscatoru de par dup noi, imedit in priza sa se linisteasca Daris, toata casa ar cate unu in mana, haha in caz de.. ieri chiar ziceam, tre sa luam unu cu baterii sa il purtam pe-afara cu noi. Eu am sarit peste infasat dar shshs-itul ii place, leganatul si suptul.
Eu nush de unde e asta la 2 ore, chiar asa, daca ii e foame mai des ce are? Daris mananca seara m mult, si am mai zis, am citit ca exista "puseul de ora 6" adik e mom. cand bb mananca mai mult, eu zic ca isi "face bagajul" pt noapte, caci acu ia o pauza de vro 5 ore, de la 12 pe la 5 sau 5 jumate mai cere.
Incearca asa: dupa ce haleste un bibe, mai lasa unu afara, nu se strica.. daca il vrea peste 3 ore, adik la termen, e ok (il poti tine 6 h afara), daca vrea un pic peste 45 minute... il ai acolo oricum, deci nu ajunge sa se strice dar eviti faza cu.. cati ml sa incalzesc. No?
Si incearca cu suzeta, a mea nu o vrea , dar cand ii dau degetu mic il suge de mama mama, crek o sa caut una de latex, caci poate e invatat cu ceva mai moale asa, ca sanul.

Eu is pe cumparat un leagan, caci o tin in scoica si o legan, da manual, deh, se pare ca ii place, adik asa e cum mai doarme ziua un pic, ca ii arde patul ziua domne', vb alinutzei.. nush ce are.
Ah si nu ii ii place pe spate nici in gluma, pe o parte de obieci, ieri am pus.o pe burtica pt 1 data, parea ok, dar n-am mai incercat ca imi e usor teama, dar daca e suprevegheata crek e ok.

Am ajuns si io la ccl. ca bb mananca din bibe cat ii dai tata... ca puii, nu au senzatie de satietate baga si baga, asa ca la faza cu ml e relativ.

mQQm, ia am facut prezenta aici, ca doarme copila acu', se vede... mi-e drag tare Oliveru' calare pe Rex.. deh, daca nu ii cumparati cal, foloseste si el ce are prin casa! Si mi-e draga tare Denisa cum il tine pe piept, sa iti traiasca printii si printesa!

Abia am vazut o tona de poze, alinutza si patricia bebeii scumpi, si voi dragelor, aratati tare bine.
Patricia, tu cat te.ai ingrasat pana la urma, ca tu erai nascocitoarea de invidii cu cele 3 kile peste, acu ceva timp , sunteti bine, bb, tu?

pup, s-a treziiit!!

Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_amira09 spune:

Buna seara fetele!nu am mai scris de aproape o luna!Am intrat sa va anunt ca am nascut pe 21.07 o fetita de 3.150 gr si 48 de cm scor apgar 9 prin cezariana. Am stat la mama mea doua saptamani pentru ca nu m-am simtit foarte bine am avut dureri de cap de la anestezie.Nici acum cand mai am putin si fac o luna de la nastere nu mi-am revenit complet. Sunt lipsita de vlaga. Fata este f bine este o mancacioasa ii dau piept.Au aparut si colicii....deci o sa intru mai rar dar sper sa va pot urmari. va pup

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Clara si io ca si mQQm chiar ma gandeam ieri la tine, daca bb Bryce a venit ori nu. sa ne povestesti ca tu zici tare plastic asa, chiar am chef de o poveste frumoasa, Congrats!!

POZE CU DARIS in sf am uploadat si io de la o lunita .

mqqm, deci nu te-a suit pe masa la ctrl de 6 saptamani? nu verifica uterul? sau la voi is mai rapizi asa?



Daria Alessia (12.07.2009)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

intrebare: cu ce sa-l dau pe Eric la buza pentru ca i-a aparut o besicuta pe buza superioara? ma nelinistesc ca o sa refuze biberonul pentru ca o sa il doara

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

multumim pt urari si primire
felicitari pt mamicile care au nascut si pt cele care inca sunt 2 in 1

Intru si eu dupa 3 saptamani ca nu m-am simtit prea bine.Bebele este bine,doar ca inca ne mai supara icteru si zilele astea tre sa facem niste perfuzii.Se numeste Denis Adrian, A avut laa nastere 2640g,49 cm,apagar 9.

Intru in forta cu intrebari sper sa-mi amintesc ca neuronii inca nu si-au revenit

Cat trebuie bbele sa ia in greutate pana la 3 sapt,in special daca alaptezi?
Ceiutul trebuie incalzit de fiecare data cd i-l dai?Si cat timp putem sa-l tinem,facem altu in fiecare zi sau putem sal tinem 2 zile sa-i dam din el?
Cum as putea sa sterilizez o suzeta termometru?
Faceti in fiecare seara baita la bb ?

Si lista e lunga pt o mami incepatoare dar cum imi mai amintesc mai bag cate o intrebare.Pana at va mai citesc .


Va

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Motana,ce a crescut Daria!!E o domnisoara dulce-dulce,are niste ochi.Alinutza,si Balazs a avut a besicuta pe buza de sus....care s-a uscat intr-o saptamana,fara sa-i fac ceva.pe mine ma deranja ingrozitor,pe el deloc-delocBb al meu a stat azi la mama vreo 2 ore(am fost la un priveghi).Mama era topita dupa el,cica s-a comportat exemplar,a papat,a dormit,hih,am baiat mare dejaPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput