Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

alinutzaeu inainte sa`l am pe denis eram fumatoare si te rog sa ma crezi ca seara,cand sunt si eu epuizata si plange si nu vrea sa pape,iar plange si tot asa crede`ma ca as fuma 2 tigari odata....si n`am mai simtit asta decat in travaliu dupa vreo 10 ore de chin.sunt constienta ca ma voi reapuca,pt ca eu fumam de placere si mi`e dor dar sper sa rezist cat mai mult fara pt comoara mea.de multe ori plange si nu stiu ce sa`i fac,ma gandeam ca poaste nu fac ceva bine....si atunci imi vine sa plang de numa...dar norocul meu e ca nu e mereu marait,iar cand imi vorbeste,cand imi zambeste,alunga orice stare de nervi,plans...
in legatura cu soacra,ce bine ar fi sa fie asa usor,corina.cred ca m`ar urmARi si mai si dac`as incepe cu texte cum a zis alina sau sa`i rad...uaaaa....ii tot zic ca vremurile s`au schimbat si au aparut altele....dau in general din cap in semn de aprobare si cam atat...cred ca am obosit sa ma repet...
si acum,as vrea sa va impartasesc faptul ca sunt foarte mandra de mine pt ca am revenit aproape la normal cu kg,deja ma cuprind toate hainele de "dinainte" ,inclusiv unele care erau mai fixe si atunci imi vin si acum.,..mai am de lucrat la burtica putin si gata!
va pupic....vad ca denis a obosit de papat si acum incepe lupta....1..2...3...si....

Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Ma inscriu si eu in club cu un copil care nu are program....sau are unul haotic....mananca f. des,ziua doarme ff. putin,dar asta e,m-am resemnat,ma bucur ca noaptea doarme bine si ca nu il chinuie colicii.Eu totusi sper sa fie mai bine cand vor creste un pic,cand isi vor descoperi manutele/picioarele,jucariile,etc....Acum am meu e dependent de mine,se plictiseste pe pat singurel,ori vrea in brate,ori sa fie cineva langa el,sa se ocupe de elAlta problema ma preocupa....fetelor,care ati fost la controlul de 6 saptamani,cum v-ati frezat acolo?Ca eu nu prea indraznesc sa bag lama/ceara/crema de epilat,pana nu-mi zice medicul ca totul e okPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona27 spune:

Pooh eu m-am epilat total cu ceara,in jurul operatiei l-am smuls eu cu penseta si nu a fost nici o problema.
La doctor cred ca ajung abea saptamana viitoare.

De azi m-am hotarat sa nu mai mananc dulciuri si sa fac putin sport,sper sa ma tin.

mami fericita cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Anemona,eu am avut epiziotomie.....si mi-e frica sa ma epilez in jurul eiPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

revenim si noi...

multumim pentru galerie, felicitari si urari


felicitari proapetelor mamici!!! sa va traisca puiutii!!! Sa fie sanatosi, norocosi,papaciosi,necoliciosi si sa va aduca multe bucurii!!!

azi facem 1 saptamana deja e mai bn cu operatia, ne-am mai obisnuit si cu printesa noastra care e o scumpa foc
dimineata si seara nu prea doarme ea si e agitatam dar noaptea doarme noi nopate o tinem infasata-doarme mai bn(macar 1-2 sapt pana se obisnuieste ea);
norocul meu ca ma ajuta sotul,sora si mama fiecare cu partea lui caci altefel...
oooauuuu si cand plange,doamne parca ii face cineva ceva...
ieri ne-a cazut si buricutul
am inceput sa o scoatem cate 5-10 min in curte la aer ca sa se obisnuiasca
cu medicul pediatru avem o problema sambata la externare am sunat-o pe dna dr si imi spune ca abia marti seara poate veni;marti seara imi trimite mesaj ca nu se simte bine si nu poate ajunge si sa ma duc eu la spital a doua zi...eu care obosesc foarte repede cu operatia si cu bebe mic la spital m-am suparat foarte tare

revin mai tarziu....sunt chemata

Vally de Gloria Adelina (13.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna ziua.Am si eu o intrebare,copii vostri haraie?Eu am fost cu Larisa la pediatru si mi-a zis ca nu are nimic,sa-i aspir secretiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

alinutza imi pare rau ca te chinui. din ce povestesti ma vad cum eram eu cu Ana. am avut o perioada foarte grea cu ea. doar ca eu mai aveam putin lapte si puteam sa o pun la san sa ma mai tzoncane. insa daca nu dormea atunci sigur plangea. si am avut si o depresie de plangeam odata cu ea.

si noua pediatra ne-a spus alaptat la cerere dar nu mai devreme de 2 ore. la Ana am tinut cont, insa acum nu. daca vad ca umbla cu gurita cascata ii dau. cu toate ca stiu ca e plin. si daca nu-si ia el guritele de care are nevoie pana da pe afara nu se linisteste.

oricum, acum parca nici nu am copil mic, asta sa nu vrobesc intr-un ceas rau si sa-l deochi. e cuminte cum nu a fost Ana. mananca, doarme, daca e treaz se uita pe pereti si rade....chiar nu stiam cum e sa ai asa un copilas...cand auzeam de asa ceva credeam ca nu e adevarat.

de asta ma incumet sa mergem la mare in Bulgaria dupa botez. ca daca era ca Ana...mai aveam de asteptat.

ClaraJ felicitari! sa va traiasca baietelul!

va pup si va doresc zile linistite!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, dragele mele zmeurici!
Desi scriu foarte rar mai nou, va citesc aproape in fiecare zi (cand am timp sa deschid calculatorul).
Sambata viitoare facem si noi botezul, abia astept sincer. SI dupa botez plecam inapoi la Bcuresti. La capitolul asta nu ma mai bucur asa tare, e foarte frumos la Piatra Neamt si un aer excelent, dar la Bucuresti e tati si trebuie sa fim in formula de 3...ca e mult prea obositor sa faci saptamanal drumul bucuresti-piatra...
Si eu ma intrebam cum trebuie sa ne coafam pt intalnirea de 6 saptamani cu doctorul...bine, la mine o sa fie vreo 9 saptamani pana ajung in bucuresti...
Bebe meu creste pe zi ce trece, s-a facut flacau mare, nici nu-mi vine sa cred ce mana de om era cand s-a nascut...acum cred ca a facut vreo 6 kg...si e bolfos si a facut si gushulie...e frumusel tare. Ieri mi-a facut o surpriza foarte frumoasa...a stat cu ochisorii pe pereti si a gangurit vreo 2 ore dupa care a adormit singurel, fara sa caraie si sa ceara atentie si m-a lasat sa-mi fac treburile mele. De-ar fi asa de acum...
Noaptea tot pe la 2-3 ore se trezeste...ii dau sa pape cand il aud ca se trezeste, apoi eu adorm la loc, chiar daca il mai aud gangurind. Nu reactionez decat atunci cand depaseste un anumit numare de decibeli, semn ca nu-i convine ceva...
Eu pentru colici am luat si Espumisan, dar nu l-am folosit deloc pana acum, tot cu Baby Drink, Bonnisan si Sab SImplex ma joc...Sab simplec il pun in ceaiul baby drink pe care-l dau aproape zilnic. Poate voi incerca si cu Espimisan. Oare pot sa-l pun si pe ala in ceai si sa-l dau cu biberonul?
La noi s-au mai rarit crizele de colici, parca se screme mai rar, da Doamne sa ne lase de tot in curand.

Felicitari proaspetelor mamci!!! Si tin pumnii la mamicile care mai au zmeuricii in burtica!!!
Va imbratisez cu drag, sa aveti o zi linistita (ca sa nu mai vorbim de noapte...)

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei
http://s725.photobucket.com/albums/ww256/uliiasi/DAVID/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liluc spune:

Felicitari tuturor mamicilor si puiutilor nou veniti!
Din lipsa de net nu am mai scris de ceva vreme, dar am recuperat astazi! Sunt si eu o mamica in devenire, probabil printre ultimele care isi asteapta zmeurica, dar nu pentru mult timp - maine sunt programata la cezariana. Sunt un pic nemultumita ca am impresia ca nu i-am dat posibilitatea fetitei sa aleaga ea cand sa vina, dar sper sa fie totul bine pana la urma...
Tuturor mamicilor care inca nu-si tin puiutii in brate le doresc o nastere usoara si copilasi cuminti care sa nu stie ce sunt colicii!

37+ saptamani cu Cleo Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liluc spune:

Am uitat sa schimb semnatura!

39 saptamani cu Cleo Marie

Mergi la inceput