Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Minunica mea e cuminte....a inceput sa stea un pic treaza si sa discute cu noi.....dar e cuminte..sta si in patutz si in brate.....mi-e tare draga...

Madalina de minune mica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

revenit

alte intrebari:
1. mamici care hraniti bebelusii doar cu bibe, cum ii linistiti? Ca pe aici vad ca tzatzi e panaceul universal si tocmai pe asta l-am ratat
2. tot cele cu "bibe"....cati ml mananca bebeii la o masa? (orientativ)

mqqm vazut poze cu pepitzel...imi plac cele de la baie (mi se par "sport sangeros") si cele cu papusa alaturi. Seamana cu tine...ceva incredibil..ti-am vazut poza de putine ori...ori ptr ca esti maestru fotograf..ori ptr ca nu-ti place in rol de protagonista....dar de fiecare data cand il vad pe Oliver..e ceva incredibil asemanarea. Saru'mana ptr paginile din Sears..nu am apucat sa le citesc...cine ar fi crezut...suntem 3 adulti care nu fac fata unui botz de carne. Eric cand nu doarme vrea activitate...pe care inca nu am identificat-o...ca nici in brate nu sta linistit..se foieste, se incordeaza..si trage tignale..ii schimb pozitia., dansez cu el..sta linistit cateva momente si o ia de la capat. Iar sa-l pun in patut..wow..e moarte curata. Plus..chestia asta cu masa ma termina...probabil daca reuseam sa-l alimentez la san imi era mai usor...scoteam tzazti..nu vroia, o bagam la loc...asa fugi dupa biberon, incalzeste-l...cat sa-i pui..(ca numa' moi stie cat m-am strofocat ptr laptele ala)...si el refuza..Moammmaaa, cand se stabilizeaza si la el un program?? Aaaa...si noroc de Karp...il fac sarmaluta, il tin pe o parte, il legan si shshsss...de ma ia cu mancarimi la buze...sta cuminte, e ceva incredibil...dar dupa un sfert de ora ma iau pe mine caldurile si ma opresc..si o luam de la capat cu foitul, cu agitatia. Unde's frate bebelusii aia, care mananca, dorm si ganguresc si se uita in tavan singuri??
dap...asta e peroratia mea din aceasta dimineata..ma duc poate mai apuc o juma' de ora de somn.



Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

ClaraJ, felicitari pt Bryce! Sa traiasca fericit si sa va bucurati de el! E amuzant ca ieri ma gandeam asa din pur senin ca n-ai mai scris demult. Si cand am postat m-am uitat si-am vazut ca ai avut deja DPN pe 3, mi-am inodat creierii sa arunc o intrbare da' fssss, am uitat. Felicitari inca odata!

Pooh, as vrea io sa fie cu ochi "deschisi" (si Boske-mama si mai mult, ca ea e unica si singura cu ochi albastrii si nici un copil ori nepot n-a mostenit-o, cre'ca l-ar face unic mostenitor, haha). Da' toti copiii din rasa alba se nasc cu ochii albastru inchis gri si dup-aia se schimba la ce trebuie. Si cum tac-su are niste bile maron inchis, desi eu am un verzui, tare m-as mira si bucura. Vedem intre 3-6 luni cum apare maronul pe-acolo.
Multumim de aprecieri!

Alinutza, te rog sa nu te superi pe mine daca-ti spun ca m-apuca si rasul pe langa compatimire, n-am putut altfel la cat freamat emana prima ta postare. Nici nu stiu de unde s-o apuc... Pai Oliver cand era de varsta lui Eric era ceva de acelsi gen: treaz plangea sau manca. La mine nu functiona nici shhh, cre'ca's peltica un pic si nu fac destul de tare. Incearca si tu apa la vana, la noi ala e metoda forte, iti protejezi buzele si limba (a mea a amortit de cateva ori). Era zi de sarbatoare cand doar statea macar 5 minute. Pune-te cu kuru pe mingea de exercitiu si fa hutza cu ea, rezisti mai mult asa.
Despre dr ta, poate ea nu e cu alaptatul la cerere...
Despre cererea lui Eric... eu as zice ca vrea sa suga, nu sa manance neaparat, ci sa suga. Da-i suzeta sau degetul tau sa-l suga, vezi cum merge. Nu molfaie la tzitzi sa-l pui asa numai? Asta te-o ajuta? Ei se nasc cu nevoie f mare de a suge si la biberon e mai greu de satisfacut nevoia.
Sa stii ca sunt si de-aia copii care doar papa si dorm, eu am avut una de-aia, mi se facea dor s-o iau in brate, la fel si fiu-miu dupa ce l-au pus pe medicatie pt colici, de-aia nu prea stiu nici eu de unde s-o apuc cu Oliver. Dar trece perioada asta, eu cand ma gandesc la primele saptamani parca intru intr-o gaura neagra a memoriei, nu-mi amintesc nimic decat transpiratie.
Mersi de compliment, de 3 copii astept si io sa-mi zica cineva ca unul seamana cu mine cand e mic. pt asta!!! Pe mine nu ma vezi ca ori is cu boobsurile scoase, ori neingrijita ca n-am ajuns inca la oglinda cum trebuie, haha.

Azi musiu a stat treaz de pe la 2 jumate pana pe la 10 jumate, a atipit de vreo 2 ori 10 minute. In brate desigur. Dar trebuie sa admit ca azi pana la ora aia a dormit in pat in premiera peste zi. Partea buna, a analizat imprejurimile si n-a plans (ok, un pic pe ici pe colo). E tot mai "prezent" si gata de socializare. In seara asta, ca tot nu dormea, l-am bagat in jacuzzi. Ii place la nebunie, cel mai mult zgomotul cred. A stat vreo juma de ora, i-a intrat apa in oki, in gura, urechi nu mai zic, nici nimic n-a zis, a tors fericit.



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Clara, FELICITARI!!!! Bun venit pe lume Bryce, sa vezi ce camera frumoasa te asteapta....
alinutza, te inteleg perfect. Nici eu nu mai stiu care sunt orele de somn si care de masa. Se trezesc urland ca din gura de sarpe. Daca le iau in brate se linistesc. Asa sunt colicii????? Eu le dau infacol, dar doar de 2 ori pe zi, asa peventiv m-am gandit. Ieri dimineata am uitat sa le dau si parca scaunul Laurei nu a mai fost asa verde. Pe chestia asta am zis sa nu-i dau nici seara ca cel putin sa ma conving daca de la infacol are scaunul verde. Acum de abia astept sa umple pampersul ca sa trag concluzia.
Laura mananca la o masa normala, linistita, 130-140 ml, iar Irina cam 90 ml.
Eu ziua le mai culc pe burtica dar le supraveghez, oricum stiu sa-si mute capul de pe o parte pe alta, deci s-a mai diminuat riscul de asfixiere. In pozitia pe burta dorm mult mai bine.
Ma enerveaza de asemenea ca nu am lapte ca ar fi mult mai usor.

de Laura Ioana Irina Maria 26 iulie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La mine sunt bebelusii aia..alinuta....

A mea mananca cam 50-60 la o masa....aica 20 ml de colostru..ca atata am..si restu` completare...da besinutze, ragaie si apoi se relaxeaza si ne masoara....ii place in patutz......in bratzuca as lua-o toata ziua dar ea nu are rabdare.....si totusi e cuminte tare.....las` ca mama saraca sta cu noi noaptea pana imi revin eu din dureri.....care-s tare mari.....ne ajuta cat poate biata femeie..sta noaptea...noi stam ziua......multumesc lui dumnezeu e un copil perfect.......e frumoasa si o spun altii nu eu...i-am luat carutz..sa iesim sambata cu ea afara.....
nici nu-mi vine...sa cred....ca e a mea...copilul progesteron plange doar cand are probleme


Madalina de minune mica Eva-Maria


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

alinutza chiar daca Denis papa numai san,sa stii ca suntem cam in aceeasi situatie.noaptea de exemplu,papa foarte bine si apoi somn pana dimineata-aseara s`a culcat la 22:30 si a mai facut ochisori de fomnica la 03:30-dar ziua...jale....in fiecare dimineata se trezeste pe la 7-7 si ceva si cu putin noroc adoarme iar pe la 11-12.in tot acest interval papa,adoarme la san timp de cateva minute,se trezeste si fie e trist si se face covrigel de burtica,fie vorbeste si se joaca.binenteles ca eu dorm in fund dar...azi e zi de sarbatoare pt ca are aproximativ o ora de cand doarme,dar doarme pe burtica,motiv pt care nu pot sa dorm si eu.
noi cand am fost la bilant mi`a repetat d`na doctor de vreo 4 ori"alimentatie la cerere,nu mai repede de 2 ore,daca este nevoie se da ceai intre mese",insa cu toate ca dadeam afirmativ din cap sa stii ca eu ii dau sa pape de cate ori vrea.si asta pt ca are momente cand suge bine bine si atunci doarme cam 3 ore ,dar are si momente cand suge,dar fiindu`i somnic,nu papa suficient si chiar si dupa o jum de ora se trezeste plangand de fomica.plus ca s`a facut un smecher si mai noi plange si de luat in brate....
zilele trecute am vorbit la telefon cu soacra`mea si m`am cam necajit putin...e o femeie foarte buna la suflet,o scumpa,dar...e genul-copilul trebuie infasat,dai caciula in cap chiar daca noi stam in maieu si pant scurti si nu adie vantul,dai ceai de fincen copilului,nu`l bea tu....si multe multe altele....uf,am senzatia cand merg la ei ca ma urmareste....ca nu prea`i convine ce fac,ca vezi Doamne,atunci pe vremuri nimeni nu si`a crescut copilul corect...bla bla....acum sunt o afurisita ca o barfesc,ca deh,e soacra,dar asa m`am saturat de chestiile astea sa infofolesti copilul vara,sa`i dai apa fiarta si racita,sa nu stiu mai ce...in fine,revenind la subiect,in urma discutiei care am avut`o,m`am cam intristat si sincer cam evit sa merg la ei.nu stiu cum sa i le mai intorc sincer sa ma lase o data in pace,ea a crescut 3 baieti,toti bine mersi,dar s`au schimbat vremurile si disper ca nu e deschisa spre altceva....cand eram insarcinata ma tot innebunea cu infasatul si cand i`am zis ca nu stiu cum se face si nici nu vreau sa invat,replica a fost "dar pe parinti nu va bazati deloc?"ufff....mai rau e ca sotul la cateva zile vrea sa mergem in vizita-inainte cam la 2 zile mergeam,sunt foarte apropiati...of,sunt rea asa`i?stiu ca e bine intentionata,dar poate imi veniti si voi cu vreo idee cum as putea sa`i inchid gurita cand imi mai spune ce stiu eu ce ,chestiile de alimentatie si asa nici cu "doctorul a spus"nu merg.
si lasand`o pe socrela in pace,saraca e la servici si poate o ia sughitatul pe acolo,bubulushul meu a crescut cu 5 cm in lungime,are 3950 gr deja,dar ma termina faptul ca il doare burtica,plange si ce e mai rau se combina cu plans de fomica si se epuizeaza,nu vrea sa suga,doar plange...ieri in disperare de cauza i`am facut un bibe pt ca avea deja 5 ore de la ultima masa....era mort de foame si de somn...am momente cand nu stiu ce sa`i mai fac si ma trezesc ca incep si eu sa plang....noroc ca nu se intampla zilnic,ca altfel...
ufff,ce mult am scris....fug repede sa fac un dush si revin ca trebuie sa profit ca doarme Denis-ieri abia la 16 am reusit sa fac patul in camera.va pupic dulce


Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anemona27

Felicitari Clara,sa-ti traiasca baietelul!

Off fetelor nu stiu ce sa mai incerc pt colici,azi parca a fost cel mai rau,nu stiu cu ce sa il mai calmez,doar la san se potoleste.dar am inceput sa fac rani de la atata supt.
Abea astept sa treaca perioada asta.

mami fericita cu Alex

Incearca Espumisan, la noi a dat rezultate bune...si nu numai la noi. Eu ii dau cate 5 picaturi la fiecare masa (la 3 ore) .

Corina de printzesa www.dropshots.com/corinamargarint#" target="_blank">Isabelle(29.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna fetele
felicitari noilor mamici
noi suntem bine DENIS e un mancacios s un grasun.la cumatrie a fost super de cuminte a manact si adormit de se mira toata lumea de el.imi vine sa il mananc,imi pare asa de rau ca in curand trebuie sa plecam inapoi.
revin cu pozici in 5 min

monica mamica fericita de denis stefan
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

phiiiii...iote cum trece depresia...citind ca au si altii

acum serios...imi face tare bine sa citesc ca nu sunt singura..chiar daca asta inseamna ca si voi treceti prin furcile caudine...mqqm, moniland, flosideea

eu beneficiez si de ajutorul mamei..sa-i dea Dumnezeu sanatate...ea gateste, ea spala, ea calca (imi calca si pijamalele)..sta cu strumful pana la 2 noaptea..si apoi intru eu in schimbul doi..ma mai impinge si de la spate sa ma duc la coafor si manichiura, ca "arat fugita de acasa si sa nu-i vina barbatului idei de niscaiva prospatura"..so..toata stima (si e pe bune)..cum de va descurcati singure fara ajutor. Acu' imi permit putin sa mai perorez...insa linistita (strumful e la aer cu bunica'sa)...ca declar sincer si sus si tare ca se poate face foarte usor depresie postpartum. Eu seara...cand sunt epuizata si psihic si fizic...ca asta micu nu stiu ce vrea..nici mancare, nici in brate, nici somn.....ma ia un val de disperare si de dor de viata mea de dinainte. Nu dati cu pietre..ca mi-e drag strumful de-mi vine sa mor...da' e greu..si nu sunt decat doua saptamani. Si am si un sot intelegator care mai sta si el saracu' sa-mi spuna ca ma descurc grozav, ca sunt cea mai bestiala mama din lume..si ca el cu ce poate sa ma ajute...cand ar trebui sa fie el cel frustrat ca e dat la o parte si nu mai e "barbatul" in casa. Mai frate..si cel mai tare ma dispera ca incerc inutil sa gasesc o logica in plansul copilului...sa-i cunosc semnalele...si cand citesti la carte tehnici de cum sa linistesti copilul...si ce greseli se fac frecvent...si io exact pe alea le fac.

mqqm...ici pentru sfaturi. Si mie imi vine sa rad cand vad ce am scris...si ce tarisoara ma dadeam io inainte ca o sa fac si desfac...mai bine, ca ma apuca disperarea inainte de vreme. Ce tzatzi...nu vrea nici o tzatzi...aseara am uns mamelonul cu lapte, l-am format cat de cat cu pompa sa aiba ce mozoli...nu, nici o sansa, zbiera cat il tineau puterile..si nu l-am bruscat sau sa-l fortez in vreun fel. Am sa incerc cu mingea...citisem mai demult informatia asta...dar la mine neuronii ramasi dupa perioada de gravidenie sunt necrozati cu totul..ok, deci asa si la tine..la inceput cand era treaz ori manca, ori plangea...ma gandeam eu ca procedez gresit..de nu pot sa-mi linistesc odorul..ok, inainte, cu speranta ca se schimba treburile in curand

eumada
felicitari pentru bubulina cumintica...insa nu vreau sa cobesc, sa dea Dumnezeu sa ramana asa...dar si Eric in prima saptamana era ceas...la trei ore manca si apoi somn nenica...dar s-a schimbat partitura cat ai zice peste..ca trei adulti nu mai reusesc sa faca fata.

flosideea eu zic sa raresti vizitele la soacra...esti obosita, terminata..tre' sa te inteleaga sotul. Si mama cand a venit avea tot felul de idei...asa cum le prinsese la timpul ei..insa de la inceput am bazait-o ca "la carte scrie...la carte spune"...si in final "e copilul meu"..ca a prins aluzia saraca femeie si acu' face cum vrea mandea. Succes si tie!! Auzi..inca un hint...la mine merge amenintarea cu depresia postpartum...sotul meu face depresie inaintea mea cand aude cuvantul...e ingrozit saracu' ca o persoana echilibrata ca mine poate da chix...asa ca te sfatuiesc sa vorbesti cu el si sa-i explici starea ta...ca suntem sensibile si nevricoase...si sa vezi cum rareste si el vizitele

inchei transmisia pe ziua de azi...cu o ultima strigare...Patricia, Alina sunteti bine?? Lucialu ai venit acasa?

Alinutza de strumf Eric Alexandru (05.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coccorina spune:

Citat:
citat din mesajul lui flosideea

alinutza chiar daca Denis papa numai san,sa stii ca suntem cam in aceeasi situatie.noaptea de exemplu,papa foarte bine si apoi somn pana dimineata-aseara s`a culcat la 22:30 si a mai facut ochisori de fomnica la 03:30-dar ziua...jale....in fiecare dimineata se trezeste pe la 7-7 si ceva si cu putin noroc adoarme iar pe la 11-12.in tot acest interval papa,adoarme la san timp de cateva minute,se trezeste si fie e trist si se face covrigel de burtica,fie vorbeste si se joaca.binenteles ca eu dorm in fund dar...azi e zi de sarbatoare pt ca are aproximativ o ora de cand doarme,dar doarme pe burtica,motiv pt care nu pot sa dorm si eu.
noi cand am fost la bilant mi`a repetat d`na doctor de vreo 4 ori"alimentatie la cerere,nu mai repede de 2 ore,daca este nevoie se da ceai intre mese",insa cu toate ca dadeam afirmativ din cap sa stii ca eu ii dau sa pape de cate ori vrea.si asta pt ca are momente cand suge bine bine si atunci doarme cam 3 ore ,dar are si momente cand suge,dar fiindu`i somnic,nu papa suficient si chiar si dupa o jum de ora se trezeste plangand de fomica.plus ca s`a facut un smecher si mai noi plange si de luat in brate....
zilele trecute am vorbit la telefon cu soacra`mea si m`am cam necajit putin...e o femeie foarte buna la suflet,o scumpa,dar...e genul-copilul trebuie infasat,dai caciula in cap chiar daca noi stam in maieu si pant scurti si nu adie vantul,dai ceai de fincen copilului,nu`l bea tu....si multe multe altele....uf,am senzatia cand merg la ei ca ma urmareste....ca nu prea`i convine ce fac,ca vezi Doamne,atunci pe vremuri nimeni nu si`a crescut copilul corect...bla bla....acum sunt o afurisita ca o barfesc,ca deh,e soacra,dar asa m`am saturat de chestiile astea sa infofolesti copilul vara,sa`i dai apa fiarta si racita,sa nu stiu mai ce...in fine,revenind la subiect,in urma discutiei care am avut`o,m`am cam intristat si sincer cam evit sa merg la ei.nu stiu cum sa i le mai intorc sincer sa ma lase o data in pace,ea a crescut 3 baieti,toti bine mersi,dar s`au schimbat vremurile si disper ca nu e deschisa spre altceva....cand eram insarcinata ma tot innebunea cu infasatul si cand i`am zis ca nu stiu cum se face si nici nu vreau sa invat,replica a fost "dar pe parinti nu va bazati deloc?"ufff....mai rau e ca sotul la cateva zile vrea sa mergem in vizita-inainte cam la 2 zile mergeam,sunt foarte apropiati...of,sunt rea asa`i?stiu ca e bine intentionata,dar poate imi veniti si voi cu vreo idee cum as putea sa`i inchid gurita cand imi mai spune ce stiu eu ce ,chestiile de alimentatie si asa nici cu "doctorul a spus"nu merg.
si lasand`o pe socrela in pace,saraca e la servici si poate o ia sughitatul pe acolo,bubulushul meu a crescut cu 5 cm in lungime,are 3950 gr deja,dar ma termina faptul ca il doare burtica,plange si ce e mai rau se combina cu plans de fomica si se epuizeaza,nu vrea sa suga,doar plange...ieri in disperare de cauza i`am facut un bibe pt ca avea deja 5 ore de la ultima masa....era mort de foame si de somn...am momente cand nu stiu ce sa`i mai fac si ma trezesc ca incep si eu sa plang....noroc ca nu se intampla zilnic,ca altfel...
ufff,ce mult am scris....fug repede sa fac un dush si revin ca trebuie sa profit ca doarme Denis-ieri abia la 16 am reusit sa fac patul in camera.va pupic dulce


Andreea,mamica de Denis-Stefan(17.07.2009)

Eu la socrela i-am spus deodata ca nu vreau sa aud de chestii babesti si sa nu ma oboseasca cu ele. Ea tot mai spune, eu ma uit la ea si incep sa rad si ea pe urma tace. Asta e, sa ma lase sa imi cresc fata cum vreau eu.
AAA si incearca Espumisan ptr colici, sa vezi ce bine merge, noi am incercat de toate pana la el:Sab simplex, gripe, bonnisan, calmau ele un pic, dar nu ca asta. La noi a ffost si este super

la mamici/zmeurici/bebici/burtici

Corina de printzesa www.dropshots.com/corinamargarint#" target="_blank">Isabelle(29.07.2009)

Mergi la inceput