Burtici fericite de septembrie-octombrie (157)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Ma dor toate incheieturile picioarelor,abia merg si am senzatia ca nu ma pot tine pe picioare
Am incercat sa stau in pat,e groaznic,si un cm daca ma misc simt ca mi se blocheaza incheieturile...oofff offf
Pe scaun la birou vad ca e ok

Claucia,am vazut si eu pozele,esti fff frumoasa,n-ai pus deloc pe tine,decat pe burtica

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si 37+, cu -Razvan


_

The Big Day - 25 august

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:



Adela, felicitari si tie pentru 38 saptamani.

Luto, felicitari pentru ideea su site-ul

Fetelor care ati fost la control felicitari pentru rezultate. avem bebei grasunei8.

Theea, concediul de maternitate e tot 126 zile si nu depui nici o cerere ci duci la servici certificatul de concediu medical cu cod 8 sarcina si lauzie, lunar.

Trimit si mai revin ca sunt in recuperari

36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Hello fetele!
M-am intors si eu de preumblarile prin oras cu masinuta 9sunt plecata de la 11)! Iubitelul meu zice ca nu sunt pe treaba mea sa stau atata prin oras. M-am tuns, am trecut pe la servici, si pe urma prin magazine. Sunt ff obosita si am citit cu greu un capitol jumate cat aveam de recuperat!

Referitor la biberoane, chiar astazi am cumparat doua de la Nuk de sticla, dar am gasit dupa indelungi cautari prin farmacii (destul de scumpe biberoanele astea 22.5 ron fiecare dar....asta e, stiu toti sa ne jecmaneasca).

Am cumparat tot azi si pampersi de la Pampers, dar eu am luat nr. 1 (ca scrie pe ei ca sunt pt 2-5 kg.) si acum voi ziceti ca trebuie nr. 2. Si am luat si pachet mare de 73 de buc. parca eu m-am gandit ca ii trebuie vreo 5 pe zi deci sa imi ajunga doua saptamani.

Oana M zicea ceva de niste sutiene misto la Jolidon. eu sunt fan Jolidon, dar am gasit niste sutiene de alaptat destul de uratele cu 24 le ron. Tu de care ai luat. Poti sa pui o poza?

Si a venit si salteaua. Aida ziceai tu ca e inalta dar nu ma asteptam chiar asa sa fie. Si eu deabia in week-end am montat patul si am masurat si acum mi se pare prea mic pt saltea. Adica pus la nivelul doi cred ca o sa cada bebe din pat. Ce ma fac? o sa incerc sa va pun o poza!

37+ cu

nazdravanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dragutelor,

M-am intors si eu de la control. Testul non stres e OK si cu toate ca sunt prima pe listuta dupa DPN se pare ca mai astept pt ca nu a coborat inca bebe destul de jos.

Mie mi se pare ciudat, data trecuta am nascut la 37 de saptamani asa ca acum sunt intr-o situatie mai noua sa zic asa, dar astept sa vad ce mi se intampla.

Referitor la nastere la privat vs stat eu data trecuta am nascut la municipal dar de data asta am ales Medlife. Dat fiind ca am abonament nu am platit toata sarcina consultatii, analize etc asa ca se compenseaza cu o parte din pretul nasterii si am fost si harnica si am lucrat acum o luna la un proiect in afara serviciului si astfel mi-am asigurat banii. Eu am fost internata la inceput la Medlife pt niste perfuzii pt ca imi era foarte greata si mi-a placut. Atat conditiile care erau de hotel si mai ales atmosfera linistita, asistente care iti stateau tot timpul la dispozitie super amabile, puteai sa le ceri orice daca aveam nevoie il chemau pe medic. Avantajul la Medlife la medicina materno fetala este ca medicii de acolo lucreaza doar la Medlife deci ei sunt de dimineata pana seara acolo ori la consultatii ori in spital si daca ai nevoie nu te trezesti ca sunt pe la un cabinet particular sau spital de stat.

Nu mai detaliez, ca si asa m-am intins destul si pana la urma e alegerea fiecaruia, important este sa ne simtim bine si sa fim fericiti cu alegerea facuta.

Cristina - Ana parca tu ziceai ca o sa nasti la Medlife, poate ne interescatm pe acolo.

Va pup

Monica, mamica de Teodora (04.09.06) si de surioara Andreea 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui claucia

Hai nu va culcati ca am pus si eu 3-4 poze cu mine noi cu burta mare, si dormiti dupa, bine?
aici: http://family.webshots.com/photo/2650011330104955882SLljDY

ultimele 3 sunt in zilele noastre

Clau 33+ cu si Alessia Maria 13 iulie 2007


varsta bb2







Foarte frumoasa burtica si mamica

36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Citat:
citat din mesajul lui vik-cj




Am vazut ca iar povestiti despre "scoruri" ..la noi la cj e mai simplu, avem doua clinici de stat si doua private...una din ele nu are sala de operatie si incubator...deci daca sunt probleme ajungi la una din cele de stat...cealalta e noua si moderna dar din pct meu de vedere preturile sunt mai mult decit exagerate. Si eu cred ca pentru 4-5 zile in spital....rezist la stat si mai bine fac altceva cu banii aia pentru bebe. Am multe amice care au nascut la noua clinica privata si au fost mirate ca nu imi doresc sa nasc si eu acolo. Eu inca mai sunt revoltata ca de atitia ani (12) cotizez la stat...si nu am beneficiat never ever de ceva gratuit apropos de serviciile de sanatate! Macar sa nasc la stat la citi bani am dat pina acum CAS-ului!



32+ cu





vik
pls nu zice asa...sa dea dzeu sa nu folosesti vreodata banii aia de la CAS..pe bune...ca asa nu ajungi la spital...

mama, care lucreaza in invatamant, suparata la un moment dat cand a vazut cat cotizeaza a zis la fel..si apoi, coincidenta clar, s-a imbolnavit de tiroida, o forma tare urata, basedow..care afecteaza ochii...vede dar s-au deformat groaznic...si de atunci tot zice ca ce i-o fi trebuit ei sa bodogane...
clar o coincidenta dar si-a dat seama ca a stat atat prin spitale si analize ca i-a "recuperat" cu varf si indesat..

ideea e sa apreciem ca suntem sanatosi iar banii aia...duca-se

pe mine ma batea gandul cu nasterea la spitalul particular pt ca ma gadesc ca acolo e mai curat..baietelul unei prietene a luat la nastere o dermatita ceva....nu stiu exact...cu care s-au chinuit vreo 2 ani, cand transpira se infecta tare urat...asta la filantropia parca...si mi se pusese mie pata ca la particular e mult mai curat..
e adevarat ca fiind si mult mai putine paciente primesti mai multa atentie...
personalul banuiesc ca e cel de la stat + ceva absolvete proaspete de facultate "fara frecventa" a se citi "fara sa stiu"....
ce mi-au spus mai multe fete care au nascut acolo este ca intr-adevar te invata cum sa te porti cu bebe...se pare ca la stat nu intotdeauna au timp (cel putin asa am auzit de giulesti)...




38+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionika

Buna, am ajuns si eu de la control. Totul e ok, bbelina are aproximativ 2,300 kg da cu picioarele de nu se mai poate si e frumoasa ca ma-sa.
Urmatoarea vizita pe 3 sept.
Nu stiu de ce dar sunt setata ca vreau fata Balanta, dati-mi una peste cap ca nu stiu ce am cu Fecioarele.Din cauza asta nici nu ma gandesc sa nasc pana pe 23 septembrie! Am pitici pe creier.
Mi-a dat sa repet analizele pentru ca mi-au iesit multe globule albe. Eu acum 2 saptamani am avut abcesul ala la dinte, dar si asa mi-a spus ca sunt cam multe. Alte infectii nu am, a mai patit vreuna din voi asa ceva?
Va pup.

Ioana, mamica de Andrei (5 ani) si Alexia 33+


si mie mi-au iesit leucocitele mai mari dar doctora nu a considerat asta o problema. si plus am gasit pe net ca e normala o crestere a lor in sarcina.

Interval optim: 4 - 10
Leucocitoza- numarul de leucocite este peste limitele considerate normale.

Leucocitoza: L >10000/microL sau >10x10^9/L- se datoreaza de obicei unei cresteri a numarului de neutrofile sau limfocite; mai rar celelalte clase de leucocite determina cresterea numarului absolut de leucocite. O crestere proportionala a tuturor tipurilor de leucocite se datoreaza hemoconcentratiei.

1. Infectiile reprezinta cauza majora de leucocitoza. O infectie acuta tipica se caracterizeaza printr-o faza de atac neutrofilica, o faza reactiva monocitica si o faza de recuperare limfocitico-eozinofilica. In infectiile cronice poate persista oricare din aceste trei faze. Infectiile virale si unele infectii bacteriene (febra tifoida) nu urmeaza in mod normal acest curs. Gradul leucocitozei depinde de severitatea infectiei, varsta si rezistenta pacientului, precum si de rezerva medulara.

2. Alte cauze de leucocitoza:
- hemopatii maligne;
- traumatisme/injurii tisulare, de exemplu interventii chirurgicale, necroze tisulare;
- tumorile maligne (in special carcinomul bronsic);
- toxine, uremie, eclampsie, coma, tireotoxicoza;
- medicamente: cloroform, chinina, factori de crestere etc.;
- hemoliza acuta;
- hemoragie acuta;
- postsplenectomie.


Descriere
Leucocitele se impart in doua grupe principale: granulocite si a-/non-granulocite. Granulocitele sunt denumite astfel datorita prezentei in citoplasma de granulatii distincte si se identifica trei tipuri de granulocite in functie de afinitatile de colorare pe frotiul de sange colorat Wright: neutrofile, eozinofile si bazofile. De asemenea, aceste celule sunt denumite si leucocite polimorfonucleare datorita nucleului multilobulat. Nongranulocitele care constau din limfocite si monocite nu contin in general granulatii citoplasmatice distincte si au nucleul nonlobulat, fiind denumite si leucocite mononucleare.

Formula leucocitara - consta in diferentierea numarului total de leucocite circulante in cele cinci tipuri de leucocite, exprimate procentual si respectiv in numar absolut, fiecare dintre acestea indeplinind o functie specifica. Actualmente este de preferat raportarea fiecarui tip de leucocite in valori absolute. Formula leucocitara este efectuata automat de catre analizor. Exista anumite situatii insa in care este necesara efectuarea manuala a formulei leucocitare: numar de leucocite prea mic/prea mare, prezenta de celule anormale semnalizata de analizor prin anumite mesaje de avertizare/chiar esecul analizorului de a indica formula leucocitara. In aceste cazuri se efectueaza numaratoarea microscopica: frotiul de sange venos (recoltat pe EDTA; heparina poate produce deformari ale leucocitelor) sau frotiul de sange capilar.

Variatiile fiziologice ale leucocitelor:
- cresterea si dezvoltarea: la nou-nascuti si copii numarul de leucocite este crescut, cu scaderea treptata a valorilor, cu atingerea valorilor de la adult intre 18-21 ani;
- variatii rasiale: la negrii din Africa numarul de neutrofile si monocite este mai mic, iar numarul de eozinofile mai mare;
- fluctuatii diurne si de la o zi la alta: influentate de lumina; de asemenea activitatea obisnuita determina valori mai mari ale leucocitelor dupa-amiaza, dar care tind sa ramana in limite normale;
- variatii climatice si sezoniere: caldura si radiatiile solare intense ar determina leucocitoza, iar rezidenta prelungita in Antarctica determina leucopenie; lumina artificiala si ultravioleta determina limfocitoza;
- anoxia acuta determina neutrofilie;
- in primele zile de rezidenta la altitudine crescuta apare leucocitoza asociata cu limfopenie si eozinopenie, urmate de limfocitoza si eozinofilie usoare;
- exercitiile fizice intense determina leucocitoza marcata, de obicei pe seama neutrofilelor segmentate (se datoreaza trecerii neutrofilelor marginate in circulatie), dar poate fi prezenta si limfocitoza; normalizarea survine in mai putin de o ora; gradul leucocitozei se coreleaza cu intensitatea efortului fizic si nu cu durata sa;
- crizele convulsive determina cresterea numarului de leucocite;
- injectiile cu epinefrina determina leucocitoza, in special neutrofilie;
- atacurile de tahicardie paroxistica pot determina leucocitoza;
- durerea, greata, varsaturile, anxietatea pot determina leucocitoza in absenta infectiei, prin redistribuirea celulelor marginate spre circulatie;
- anestezia cu eter determina leucocitoza, iar narcoza cu compusi barbiturici de obicei scade numarul de leucocite;
- in perioada ovulatorie poate aparea leucocitoza usoara si eozinopenie;
- in sarcina apare leucocitoza usoara, iar neutrofilia se accentueaza odata cu apropierea termenului; de asemenea, in timpul travaliului apare neutrofilie uneori pronuntata, cu normalizarea valorilor dupa 4-5 zile si asociata cu eozinopenie.
Majoritatea variatiilor fiziologice se explica prin stimularea cortexului adrenal. Administrarea de cortizon si hidrocortizon se asociaza cu neutrofilie (datorata probabil scaderii efluxului din sange si cresterii eliberarii medulare), urmata de eozinopenie si limfopenie.



36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

santorini si eu am cumparat biberoane de la nuk de sticla, de 150 ml, doua bucati...25 unul...f greu le-am gasit dar sunt tare dragute...

de saltea si carucior duc in continuare lipsa...off

hainutele eu am spalat tot...chair daca nu intra in contact cu pielea...

38+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Cum fac sa pun link la poze?

37+ cu

nazdravanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

Manga, da sunt tare aproape dar bebe nu da semne ca se grabeste...sa vedem vinerea asta la control...

38+ fericita mamica de jucausa
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!
Jucausa mea

Mergi la inceput