Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (171)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:



Andy_g, sa-ti traiasca Andrei! La multi ani, fericiti, sanatosi si norocosi!




Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

jucarii: va spun din ce am observat la Razvan, dar si din ce mai stiu eu
- jucarii de impins, clar
- jucarii care se plimba, canta, lumineaza
- minge
- mingiute de diferite marimi si mai ales culori
- ati spus si voi de acele jucarii cu locasuri pentru a introduce piese de diferite forme si bine ar fi sa aiba ca recompensa pt reusita un sunet. a propos de asta, are finul meu o masinuta cu Winnie care are un astfel de sistem. era prin Auchan, vreo 90-100 ron. din cate mi-a zis fina, e o jucarie fff rezistenta
- zornaitoare de diferite forme si culori
-jucarii care la simpla atingere sa cante, a zica ceva: noi avem globul Hug&Learn de la Leapfrog si chiar ii place, se joaca cu el destul de mult
-cuburi colorate si moi: a primit de ziua lui un set de cuburi ff frumoase din cauciuc, viu colorate, cu animalute, flori, insecte, obiecte, desenate pe ele. Nausica mi-a dat ideea cum a ma juc cu ele. azi ne-am distrat f tare, eu construind si el daramand!
- sabie sau orice obiect care sa lumineze intermitent, colorat: de obicei, cand ne intoarcem din parc e cam pe inserate si ii dau o sabie din aceea cu luminite (e din plastic) ii place f mult
-am observat ca jucariile din plush nu-s inca preferate, chiar daca canta...e destul de dificil pt un copil asha mic sa apese pe locul cu pricina, dar va veni si vremea lor, sper!
-orga
-jucarii din cauciuc, infatisand diferite animalute, care sa chitaie
-jucarii de calarit, cum ar fi un balansoar sau un animalut-balansoar...

copilul tr sa i se ofere shansa de a diferentia intre culori: deci obiecte cat mai viu colorate
de a diferentia intre sunete
de a pipai diverse texturi
de a se dezvolta motric

cam astea sunt conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca si jucariile la varsta asta


eu ma gandeam ca este util sa avem si jucarii care sa infatiseze diverse animale, dar cred ca un pic mai tarziu, tot pe parcursul primului an

blog cu basca

Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Moni, ma rog pentru tine! sa fie totul perfect!


Vorbeati voi de jucarii... observ ca la baietii mei nu prind aceleasi jucarii... noroc ca avem deja destule, de toate felurile...

Ce jucarii au avut priza la Teo:
1) Telefonul de la fisher price. Il are de la 6 luni, de la inceput i-a prins "spilul" cu butoanele, adormea in fiecare seara cu el in mana. De la el a invatat sa numere.
2) Catelusul vorbitor, tot fisher price, n-a invatat nimic de la el , dar ii place (si acum) sa ii activeze cantecelele si sa le asculte.
3) caruselul tomy cu winnie si muzica, lampa muzicala de la chicco, steluta de la Tomy, era inebunit dupa butoane si cantece.
4)laptop-ul v-tech, de la el a invatat formele geometrice, culori, si multe cuvinte in engleza.

In general orice cu butoane si muzica sau vorbarie avea succes la el.
Apoi, masinile, intai mai mari si mai moi, apoi din ce in ce mai mici si mai precise in design.

nu au prins deloc la el jocurile cu forme de potrivit, introdus, combinat. Abia pe la doi ani a inceput sa se joace cu ele.

Radu vad ca n-are nimic cu butoanele. E foarte muzical, dar trebuie sa cante altcineva
Nici cu maninile nu se joaca, daca nu se pot roade eficient.
In schimb, ii plac asa: toate jucarelele cu mosor, care vibreaza. Zornaitori si clopotei, acum le ia si le zornaie singur. Setul de bile colorate cu efecte, le tine in mana, le roade, le arunca si "fuge" dupa ele.
Ah, si sa nu uit. De vreo doua luni e nedezlipit de CIOCAN.


Intrebare. Copiii vostri musca? Sau mai precis VA musca?
Radu ma muca rau de tot de cate ori prinde ocazia, si daca il cert sau il indepartez, ceea ce fac consecvent(voce ferma, desclestat din carnea mea) se pune pe urlat cumplit. Peste 5 min, repeta.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Gaia si Luca musca mai ales de umar sau cand era nervos dar la fel ii ziceam pe un ton mai sever ca nu e voie si plangea,intr-o zi sa muscat singur de manuta mi-a plans cred ca 5 minute nus de are sau nu legatura dar de atunci nu mai musca isi mai aminteste cate-odata ii zic nu se opreste si incepe sa rada...

LucaDaniel -22.10.2008 povestea noastra un votic pentr-un pitic poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

kristin, sint super pozele, ce-mi place de Chris cum se balaceste el in piscina. In weekend o sa mergem in Ardeche, intr-un hotel cu piscina, abia astept sa vad cum va reactiona Elsa in apa. Din septembrie mergem la bebe nageurs, sper sa-i placa.
Mi-au placut si pozele de la cabana, mai dar ce sourianta esti! Numai un zimbet. Zi-mi cum ati facut micii!!!!!!Eu gasisem o reteta pe internet, insa e un spil cu bicarbonat se pare....

Succes la cresa!!!! Deci ginerele e matinal? F bine, sa se trezeasca devreme sa-i pregateasca viitoarei sotii cafeaua!

Am pus si eu o poza cu Elsa aici
, e poza de la invitatia pt botez.


Am venit cu Elsa de la control, are 9.600kg si 75.5 cm. Totul e ok! Vaccinul urmeaza pe 15 sept...



babytza si mie mi se pare ca fratiorii vitregi seamana! Pe bune!





Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Didididi

Piolica f bine ca doarme Elsa asa bine. La noi pe forum nu sunt prea multi bobocei somnorosi.

Didi si bb Mihail (22.08.2008)

eu sint super mega incintata, insa cind va merge la cresa programul i se va schimba. Eu tot sper sa se trezeasca tirziu in zilele cind nu va merge la cresa, insa asta e din ciclul vrabia malai viseaza.....

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Gaia si Crina musca, dar repetam mereu "NU E VOIE" si incetea, e drept pentru putin timp...

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Poze
Crina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Ada, Elsa nu musca, in schimb ciupeste... si e jale cind are unghiute!!!! Oare ciupitul intra in aceeasi categorie cu muscatul?

angelynna, felicitari pt pipi la olita, eu nici pina acum nu m-am gindit sa-i cumpar Elsei una si Crina deja face la olita! Moama!!! Ce copil precoce! Eu am zis ca o las linistita acum, poate o sa-i iau o olita dupa 1 an... poate nu

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:


remember us???

mai aruncam si noi cate un ochi din cand in cand...in rest suntem ocupati ....cu cresterea...

multumim pt urarile de azi!!! le intorc si eu catre toti cei care deja au implinit anisorul....dar si catre lunite...

raportam 9300 g si 75cm...par mare si cret..cret...si muuuuuuulta voie buna....

mergem de manuta...inca papam tzitzi de cateva ori pe noapte...avem 7 dintosi...si...toata ziua pescuim in acvariu....

acum asteptam cadoul pt aniversarea de 1 an....am comandat un catelushhhh...un cocker auriu...il putem lua si acum ...are deja 7 saptamani dar vrem sa ajunga de ziua lui....

daca vreti sa ne vedeti,,,avem poze la semnatura...

pupiuuuu ALL!

POZE...POZULICI

puiutul meu... Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Piolica multam ...nu-i usor sa faci un copil sa faca...mai devreme incercam cu kk, oricum e abia a 3 a incercare

Ramoncza bine ati revenit , mai mai da' ce scump ai tu acolo

apropo de ciupituri, am pe brat o vanataie de la ciupitura lui fimea si nu o pot dezvata deloc sa nu mai ciupeasca

fericita de Crina Alexandra
Crinul Meu
Poze
Crina

Mergi la inceput