Burtici fericite de septembrie-octombrie (155)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

Neata si de la mine.
Felicitari in primul rand noilor mamici. Sa le traiasca bebeii si sa se bucure de ei.
Eu ca de obicei sunt lenesa si nu scriu dar sunt in urma voastra si va citesc. Ideea e ca si la debitul care il aveti la scris nu reusesc sa mai tin pasul si sa va mai si raspund la fiecare. Intrebari nu pera am ce sa va pun ca am deja experienta unei sarcini si mai imi aduc vag aminte de ce a fost. Eventual va mai pot da niste ponturi poate va ajuta.
De exemplu pentru Techila ca am reusit sa citesc aseara tarziu de patania ta cu zgarieturile dar era prea tarziu sa iti spun ca deja venise sotul cu tratamentul. In caz de orice iritatie sau zgarietura foloseste cu incredere Bepanthenul. Acum nu trebuie sa mai lipseasca din casa tuturor mamicilor pentru ca o sa va fie foarte util la bebei dar ..si la mamici. In caz de probleme cu sanii..cu rani si alte cele. Asa ca daca deja il ai in casa poti sa il folosesti. In 24 de ore deja i se vede efectul si nu face nici un rau.
Pentru ca vorbesc de iritatii si probleme ale pielii va mai recomand cu caldura sa va luat sapun sau dus-gel de la klorane. O sa vedeti ca face minuni la bebei dar si la eventualele ragade. Contine galbenele care vindeca foarte repede. Scapati imediat de iritatiile de scutec iar multe mamici se vor lupta cu cojitele care apar pe pielea sau scalpul bebelusului. O sa scapati imediat de ele cu produsele astea. Eu una le-am incercat pe toate pana am gasit solutia salvatoare.
Si vorbind mai inainte si de sani vream sa va spun din proprie experienta ce am patit dupa nastere. In primul rand am avut probleme mari ca nu aveam mamelon format si nu puteam sa ii dau lui bebe sa suga ceea ce era foarte aiurea ca puteam sa pierd faza cu alaptatul. In schimb am fost invatata de cineva sa iau o seringa cat mai mare sa ii tai partea unde se pune acul, sa ii bag pe acolo pistonul din ianuntru si asa sa imi pun pe mamelon sa il vacumez cumva si sa il fac sa iasa in relief. Nu mai spun ca asta e si cea mai eficienta pompa pentru laptic ca se extrage foarte repede laptele din san.
Apoi o alta problema care apare e febra laptelui care e tare urata..cu niste dureri ingrozitoare. Toate fetele sunt invatate sa se mulga intruna ca sa scape de dureri ca asa s-ar parea ca se elimina din lapte si nu te mai doare. Tot din proprie experienta va spun ca eu am fost invatata de o alta mamica sa pun comprese..prosoape cu apa rece ca sa imi domoleasca durerile si productia prea mare de lapte. Concluzia a fost ca mi-a fost mult mai bine asa si am trecut rapid peste dureri iar daca ma mulgeam in afara de faptul ca e cam dureros nu faceam decat sa elimin din san o parte de lapte care facea sa se produca rapid altul si as fi continuat asa cu dureri mult mai mult timp.
Sper sa va fie de folos experienta mea si sa va aduceti aminte de mine cand o sa aveti nevoie.

Iulia 32+ cu Emma Jasmine
si Albert Iustin(15.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Giuliela esti o draguta si multumim mult
Se simte relaxarea in cuvintele tale....ca stii la ce sa te astepti

Cea mai fericita 36 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Anco ai luat ceva pt dureri? Adica un no-spa ceva...sunt sigura ca nu e nimic grav...poate doar apasa pe ceva bebeii...ca si eu mai am dureri de care zici tu...

KIKI 33+ si
Poze KIKI






da, am luat acum no-spa, de fapt de jumate de ora. astept sa-mi treaca

anco 35+???? si

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Neatza!
Vad ca Moni se pregateste de plecare. Sa bag si eu repede o ca poate ratez momentul plecarii. Sa va intoarceti sanatosi si voiosi!

kiki, nu stiu daca il lasa pe sot la ceza, dar..te risti? Eu nu m-as fi riscat. Ma uitau aia deschisa ca sa ii dea lui primul ajutor

Alte treburi de care imi mai aduc aminte din cand in cand sa vi le spun:
- tamponasele cu tifon pe care mi le-am facut au fost bune, dar nu din prima zi dupa ceza. Atunci mi-au cerut vata. Deci, sa aveti si de aia si de aia.
- chilotii de unica folosinta au fost foooarte folositori. Si dr. mi-a zis ca sunt foarte buni ca se aeriseste operatia bine. Cand am trecut la chilotii normali mi s-a parut ca ma strang peste burta, era o senzatie neplacuta. Noroc ca am gasit unii vechi si largiti
- in Municipal mi-au cerut sampon pentru spalat bebe
- bebicii stau cu mamicile in salon, chiar de-a doua zi dupa ceza (nu a fost cazul meu, dar in general, cand nu sunt probleme)
- asistentele de la neo-nato au fost dragute marea majoritate, chiar si nestimulate. Ba una nici nu a vrut sa ia bani, ca cica si asa am multe cheltuieli cu 2 bebici.

Trebuie sa imi schimb si eu semnatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Neatza!
Vad ca Moni se pregateste de plecare. Sa bag si eu repede o ca poate ratez momentul plecarii. Sa va intoarceti sanatosi si voiosi!

kiki, nu stiu daca il lasa pe sot la ceza, dar..te risti? Eu nu m-as fi riscat. Ma uitau aia deschisa ca sa ii dea lui primul ajutor

Alte treburi de care imi mai aduc aminte din cand in cand sa vi le spun:
- tamponasele cu tifon pe care mi le-am facut au fost bune, dar nu din prima zi dupa ceza. Atunci mi-au cerut vata. Deci, sa aveti si de aia si de aia.
- chilotii de unica folosinta au fost foooarte folositori. Si dr. mi-a zis ca sunt foarte buni ca se aeriseste operatia bine. Cand am trecut la chilotii normali mi s-a parut ca ma strang peste burta, era o senzatie neplacuta. Noroc ca am gasit unii vechi si largiti
- in Municipal mi-au cerut sampon pentru spalat bebe
- bebicii stau cu mamicile in salon, chiar de-a doua zi dupa ceza (nu a fost cazul meu, dar in general, cand nu sunt probleme)
- asistentele de la neo-nato au fost dragute marea majoritate, chiar si nestimulate. Ba una nici nu a vrut sa ia bani, ca cica si asa am multe cheltuieli cu 2 bebici.

Trebuie sa imi schimb si eu semnatura.


Mimikaai dreptate! Nici eu nu cred ca ma risc,...sigur lesina pe acolo.

Mersi de sfaturi sunt fff folositoare.Apropo de unde ti-ai luat chiloti de unica folosinta?

KIKI 33+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

neatza! ce am mai dormit azi, daca n-a fost sotz acasa

cum o fi "snitzelul de tequila"??

Manga, asa cum i-am zis si Aidei, eu chiar sper sa aveti dreptate....sa nasc macar in august, cand inca e dr mea in tara..dar sa va zic ca eu toata noaptea am visat ca a nascut Luci?? si am visat toata conversatia noastra de pe forum, galeria, felicitarile, tot tot! a, si era baiat

Aida eu zic ca toate suntem frumoase, si mai ales gravide! Altfel ar mai sta sotzii nostri nedezlipiti de noi?!

Luci, f buna ideea, si asa impusti 2 iepuri deodata: ajuti si gravidoasele din Rom si ai si tu preocupare, ca tot ziceai ca n-ai vrea sa stai degeaba acasa... iti urez de pe acum mult succes, si sunt nerabdatoare sa vad ce surprize o sa descoperim pe acolo

ADRIANA_M nastere usoara si un bebic sanatos!

37+ cu Ebru PRIMA POZA!
AMR 3 SAPTAMANI!

nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki_cri

Citat:
citat din mesajul lui mimika

Neatza!
Vad ca Moni se pregateste de plecare. Sa bag si eu repede o ca poate ratez momentul plecarii. Sa va intoarceti sanatosi si voiosi!

kiki, nu stiu daca il lasa pe sot la ceza, dar..te risti? Eu nu m-as fi riscat. Ma uitau aia deschisa ca sa ii dea lui primul ajutor

Alte treburi de care imi mai aduc aminte din cand in cand sa vi le spun:
- tamponasele cu tifon pe care mi le-am facut au fost bune, dar nu din prima zi dupa ceza. Atunci mi-au cerut vata. Deci, sa aveti si de aia si de aia.
- chilotii de unica folosinta au fost foooarte folositori. Si dr. mi-a zis ca sunt foarte buni ca se aeriseste operatia bine. Cand am trecut la chilotii normali mi s-a parut ca ma strang peste burta, era o senzatie neplacuta. Noroc ca am gasit unii vechi si largiti
- in Municipal mi-au cerut sampon pentru spalat bebe
- bebicii stau cu mamicile in salon, chiar de-a doua zi dupa ceza (nu a fost cazul meu, dar in general, cand nu sunt probleme)
- asistentele de la neo-nato au fost dragute marea majoritate, chiar si nestimulate. Ba una nici nu a vrut sa ia bani, ca cica si asa am multe cheltuieli cu 2 bebici.

Trebuie sa imi schimb si eu semnatura.


Mimikaai dreptate! Nici eu nu cred ca ma risc,...sigur lesina pe acolo.

Mersi de sfaturi sunt fff folositoare.Apropo de unde ti-ai luat chiloti de unica folosinta?

KIKI 33+ si
Poze KIKI





Eu mi-am luat dintr-un magazin de japonezi din galeria Auchan Titan. Am dat 6 lei pe 5 perechi.

hi5
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

am intinsniste rufe pe balcon si am crezut ca ma ia dreak acolo, ca lesin si cad jos. nu aveam pic de putere sa ma tin pe picioare.

kiki, si eu mi-am luat un set de 5 de printr-n magazin din sibiu.cauta si tu ca e imposibil sa nu gasesti in cj, prin mag de bebe si gravide. eu am dat 9 lei /5 perechi.

anco 35+???? si

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

MIMIKA, ANCO multumesc pt raspunsuri...trebuie sa imi caut si eu.

ANCO ai grija de tine! Fa-le incet toate...si eu asa pe rand le fac...cu pauze de stat in pat

KIKI 33+ si
Poze KIKI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana

Giuliela esti o draguta si multumim mult
Se simte relaxarea in cuvintele tale....ca stii la ce sa te astepti

Cea mai fericita 36 + cu


Cu multa placere dar sa stii ca relaxarea e aparenta. La Albert am nascut programat si s-a intamplat totul foarte rapid si fara probleme mari. Acum imi e teama ca sa nu ma apuce nasterea mai devreme ca nu stiu cum sa procedez. Cum imi aduc dr. in miez de noapte daca e sa se intample ceva. In fine..sper sa ma descurc si sa nu apara probleme.
IAr despre cresterea lui bebe va recomand din suflet sa fiti cat mai relaxate ca altfel stresul il agita si pe bebe si o sa vedeti ca plange si nu stiti de ce. Priviti totul cu cat mai multa relaxare si optimism caci toate au o rezolvare.

Intre timp mi-am mai adus aminte de ceva. Stiti ce am mai pregatit pentru bagajul de spital si care cred ca o sa va foloseasca si voua.
E bine sa aveti la voi macar 2 paturici pentru schimbat pampersul..sunt facute de Seni. Sunt utile ca sunt sterile si puneti bebele pentru toaletat pe ele si nu pe mesele de pe acolo.
Apoi daca faceti cezariana e bine sa aveti la voi pansament Vivapore marime mare (cereti sa fie ptr operatie de cezariana)care e foarte util din primele zile ale operatiei. Nu se uda si mentine si operatia cum trebuie.

Iulia 31+ cu Emma Jasmine
si Albert Iustin(15.09.2006)

Mergi la inceput